Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Wifi мрежата губи връзка
#1

Здравейте. От отдавна забелязвам, че вкъщи като съм свързан към wifi и много често връзката прекъсва и минава на мобилни данни. Това е почти непрестанно, седя на едно и също място, в близост до рутера. Понякога се връща към безжична мрежа, понякога и остава на 4Г. На разтояние 5-6метра съм от рутера. Даже купих нов Archer AX50, като го свързаха от А1 към техния Хуауей, понеже от там минава и телевизията.
Съквартиранта е с Епъл и казва, че понякога ако забележи, че не му зарежда и сам си го превключва и  минава на мобилен. През моя S10+,  често съм във видео събрания по работа и като прехвърли мрежата и ме изкарва, налага се да стоя на мобилен, а от тези видео разговори мобилния доста бързо изчезва. Как мога да разбера къде е проблема? Изваждам всички кабели, всеки ден рестартирам всичко и без резултат. Доста неприятно и дразнещо е. Виках и от А1 за да си погледнат всичко, според тях всичко е наред и сигнала е добър. Прикачвам кратко видео за да видите какво имам предвид: https://youtu.be/M2CKVim1a9s
Благодаря.
Цитирай
Аксесоари
#2

Не е въпросът само до сигнала на вашия рутер, а до натовареността на канала.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • Just
Цитирай
#3

Ей чак рутер Wi-Fi 6 си взел, имаш ли поне 1gbps нет у вас за да има смисъл?

Иначе по темата, дай reset network settings на телефона, ако не помага пробвай да смениш канала както предложи колегата.

Интересно и на 5G и на 2.4G ли го прави?

Този рутер на А1 го махни, слага се ONT и след това твоя рутер разпределя на кой портове са телевизорите и на кой не.
Идеята е хубавия ти рутер да е DHCP сървър, а не рутер на А1.
Говори с тях, пусни оплакване и го махай.

AX50 Поддържа IPTV според спецификацията:

IPTV:

IGMP Proxy
IGMP Snooping
Bridge
Tag VLAN

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
[-] 1 потребител изказва благодарност на Legend за това мнение:
  • Just
Цитирай
#4

(2022-08-07, 22:51:13)Legend написа:  Този рутер на А1 го махни, слага се ONT и ....

Устройство на А1 - изобщо не е сигурно, дали е рутер или комбинирано ONT (optical network terminal).
Щом ...
(2022-08-07, 17:39:23)Just написа:  ... от там минава и телевизията.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#5

Комбинирано е разбира се, което е най кофти варианта. От него няма нужда щом рутера поддържа IPTV. Слага се обикновенно ONT и директно в AX50-то.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
[-] 1 потребител изказва благодарност на Legend за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#6

Ако имаш wi-fi асистент (интелигентно  превключване към друга мрежа или мобилни данни  при слаба връзка) на телефона го изключи за проба. А рутера на А1 е комбиниран с 2 лан порта за тв и 2 за нет. Аз съм закачил и мой рутер, че на терасата е много бавен интернета.

S21 FE
RN5 AI
[-] 1 потребител изказва благодарност на Emobul за това мнение:
  • Just
Цитирай
#7

(2022-08-07, 22:51:13)Legend написа:  Ей чак рутер Wi-Fi 6 си взел, имаш ли поне 1gbps нет у вас за да има смисъл?

Иначе по темата, дай reset network settings на телефона, ако не помага пробвай да смениш канала както предложи  колегата.

Интересно и на 5G и на 2.4G ли го прави?

Този рутер на А1 го махни, слага се ONT и след това твоя рутер разпределя на кой портове са телевизорите и на кой не.
Идеята е хубавия ти рутер да е DHCP сървър, а не рутер на А1.
Говори с тях, пусни оплакване и го махай.

AX50 Поддържа IPTV според спецификацията:

IPTV:

IGMP Proxy
IGMP Snooping
Bridge
Tag VLAN

Извинявай за глупавите отговори, но въобще не съм запознат с такъв вид техника. Не знам дали имам 1gbps.
Прави го и на трите мрежи и на А1, и на 2.4 и 5G.
Как се сменя канала?

(2022-08-07, 23:03:09)jhoro написа:  Устройство на А1 - изобщо не е сигурно, дали е рутер или комбинирано ONT (optical network terminal).
Щом ...

Комбинирано е. В него влиза телевизията и на другия порт съм включил новия рутер.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Just за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#8

(2022-08-07, 23:25:04)Legend написа:  Комбинирано е разбира се, което е най кофти варианта. От него няма нужда щом рутера поддържа IPTV. Слага се обикновенно ONT и директно в AX50-то.

Като цяло - добра разсъждаваш, но нека си уточним понятията.
Като казвам „комбинирано“ - имам предвид, че „цепи“ сигнала на ТВ и Ethernet. Както преди ADSL модемите се слагаше сплитер, да раздели телефонния и интернет сигнала.

Понеже автора каза А1 и Huawei ONT - бих предположил, че става дума за EchoLife HG8245H.
Който е и ONT, и рутер (маршрутизатор). Но факта, че WiFi-я му е само 802.11b/g/n е показателен.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#9

(2022-08-07, 23:43:10)jhoro написа:  Като цяло - добра разсъждаваш, но нека си уточним понятията.
Като казвам „комбинирано“ - имам предвид, че „цепи“ сигнала на ТВ и Ethernet. Както преди ADSL модемите се слагаше сплитер, да раздели телефонния и интернет сигнала.

Понеже автора каза А1 и Huawei ONT - бих предположил, че става дума за EchoLife HG8245H.
Който е и ONT, и рутер (маршрутизатор). Но факта, че WiFi-я му е само 802.11b/g/n е показателен.

Това е.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Just за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#10

(2022-08-07, 23:37:58)Just написа:  Извинявай за глупавите отговори, но въобще не съм запознат с такъв вид техника. Не знам дали имам 1gbps.
Прави го и на трите мрежи и на А1, и на 2.4 и 5G.
Как се сменя канала?


Комбинирано е. В него влиза телевизията и на другия порт съм включил новия рутер.

Че е комбинирано е ясно - влиза оптичен кабел, а излизат ЛАН и коаксиален. Бива да кажеш и модела.

За скоростта е по-лесно - провери си в договора, каква скорост са ти обещали.
„Моят“ оператор предлага „до 100 Mbps“ и затова не се набутвам със скъпи устройства.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#11

(2022-08-07, 23:48:58)jhoro написа:  Че е комбинирано е ясно - влиза оптичен кабел, а излизат ЛАН и коаксиален. Бива да кажеш и модела.

За скоростта е по-лесно - провери си в договора, каква скорост са ти обещали.
„Моят“ оператор предлага „до 100 Mbps“ и затова не се набутвам със скъпи устройства.

A1 Net 100 - 100/60 Mbps download/upload

Работя от вкъщи, свързана е централа и се налага да говоря, само с рутера на А1 всичко прекъсваше, не можех нищо да свърша, затова се принудих да взема друг. С този всичко е наред, само където мрежата за секунди прекъсва. От А1 ги виках постоянно, отговора им беше, че има много мрежи, във всеки апартамент по няколко уреда и си пречат, затова сигнала бил такъв, трябвало по силно устройство.
Когато ги питах да ми свържат моя, казаха ми, че нямало как, заради телевизията, да съм си вързал този към техния.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Just за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#12

Обаждаш се на А1, искаш да ти bridge-нат първи порт за интернета и включваш в него АХ50. По този начин техният дивайс няма да рутира нищо и твоят рутер става основен. Така ще елиминираш операторският Хуавей.
На твоят АХ50 слагаш регион Австралия (ако все още може да се сменя в новите модели), разделяш 2.4 и 5гхз мрежите с отделни имена, transmit power на high или through the wall (както е кръстено). Каналите на Auto на 2.4GHz и на 5GHz ако не знаеш как да ползваш wifi scanner да огледаш ефира и това е. Старайте се да ползвате приоритетно 5GHz в квартирата.

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
[-] 1 потребител изказва благодарност на stenlius за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#13

(2022-08-08, 00:00:22)stenlius написа:  Обаждаш се на А1, искаш да ти bridge-нат първи порт за интернета и включваш в него АХ50. По този начин техният дивайс няма да рутира нищо и твоят рутер става основен. Така ще елиминираш операторският Хуавей.
На твоят АХ50 слагаш регион Австралия (ако все още може да се сменя в новите модели), разделяш 2.4 и 5гхз мрежите с отделни имена, transmit power на high или through the wall (както е кръстено). Каналите на Auto на 2.4GHz и на 5GHz ако не знаеш как да ползваш wifi scanner да огледаш ефира и това е. Старайте се да ползвате приоритетно 5GHz в квартирата.

 Да, има си рутера приложение, регион никъде не видях, има за език само и си е на български. Иначе са разделени и ползвам за работа само 5G мрежата. Настройки други не съм пипал, за да не разбъркам нещо. А телевизията къде ще се включи? В хуауейския влиза отдолу с някакъв преходник.

(2022-08-07, 22:33:12)jhoro написа:  Не е въпросът само до сигнала на вашия рутер, а до натовареността на канала.

Видях каналите, на новия рутер са 10 на 2.4G и 40 на 5G. Няма други на тези канали. На хуауейския е 3, там има още един свързан на този канал. Пробвах да влезна в 
http://192.168.0.1 за да го променя, но не иска да влезне в страницата.

Махнах инт.превключване на мрежата, ресетнах мрежовите настройки. Сега не прехвърля мрежата, а дава удивителна и няма нет, като вкл/изкл и се оправя, което пак не ми оправя проблема.

Свързах се с А1, отговориха ми,че на моя рутер имало само лан портове, нямало къде да влезне оптичния кабел, нямало как да стане. Обясних им, че има подръжка за IPTV, щом имало лан портове само нямало как.
Изпратиха ми това - https://help.a1.bg/internet/fixed-intern...service#c2
Цитирай
#14

(2022-08-07, 23:57:52)Just написа:  A1 Net 100 - 100/60 Mbps download/upload

Работя от вкъщи, свързана е централа и се налага да говоря, само с рутера на А1 всичко прекъсваше, не можех нищо да свърша, затова се принудих да взема друг. С този всичко е наред, само където мрежата за секунди прекъсва. От А1 ги виках постоянно, отговора им беше, че има много мрежи, във всеки апартамент по няколко уреда и си пречат, затова сигнала бил такъв, трябвало по силно устройство.
Когато ги питах да ми свържат моя, казаха ми, че нямало как, заради телевизията, да съм си вързал този към техния.

Този план - голЕмо дърво. Един TP-Link TL-WR841N - вместо гигабитовия рутер - ще ви върши съшата работа.
Рутера на А1 изощо не ви трябва като рутер. Даже и GPON не може да ползвате.
Искайте да ви сложат една „просто ONT“ - примерно EPON ONU.
[Изображение: 117-4-1000x1143-product_popup.png]

(2022-08-08, 00:10:04)Just написа:  Видях каналите, на новия рутер са 10 на 2.4G ...
Само 10 няма начин! За Северна Америка са 11, за по-толямата част от света - 13, а в Япония - 14.

(2022-08-08, 00:10:04)Just написа:  Свързах се с А1, отговориха ми,че на моя рутер имало само лан портове, нямало къде да влезне оптичния кабел, нямало как да стане. Обясних им, че има подръжка за IPTV, щом имало лан портове само нямало как.
Пак има се обади и искай да говори някой компетентен!
Ролята на ONT е да преобразува оптичния сигнал в ЛАН. После идва ваият мащрутизатор (рутер), който създава локалната мрежа.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#15

(2022-08-08, 18:45:33)jhoro написа:  Този план - голЕмо дърво. Един TP-Link TL-WR841N - вместо гигабитовия рутер - ще ви върши съшата работа.
Рутера на А1 изощо не ви трябва като рутер. Даже и GPON не може да ползвате.
Искайте да ви сложат една „просто ONT“ - примерно EPON ONU.
[Изображение: 117-4-1000x1143-product_popup.png]

Само 10 няма начин! За Северна Америка са 11, за по-толямата част от света - 13, а в Япония - 14.

Пак има се обади и искай да говори някой компетентен!
Ролята на ONT е да преобразува оптичния сигнал в ЛАН. После идва ваият мащрутизатор (рутер), който създава локалната мрежа.

По нощите съм писал и много не се разбира. Имах предвид, че 2.4Г мрежата е настроена на 10-ти канал, който около мен е само той, а 5Г мрежата на 40.
Задължително ли трябва да има ОНТ?
[-] 1 потребител изказва благодарност на Just за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#16

Е да, как иначе? Оптиката къде ще я пъхнеш. Най добрия ти вариант е както ти го казах и аз и колегата, най обикновенно ONT което преобразува опиката към LAN и след това този LAN в рутера ти който ще раздава IP адреси, а не както до сега рутера на А1 да ги раздава, това води до допълнителни проблеми. На твоя рутер му казваш на кои портове имаш телевизор за да ти върви IPTV-то другите портове ги ползваш както си прецениш, ако не ти стигат си слагаш суич дали преди или след рутера решаваш ти. Моя е след.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
[-] 1 потребител изказва благодарност на Legend за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#17

(2022-08-08, 19:29:46)Just написа:  По нощите съм писал и много не се разбира. Имах предвид, че 2.4Г мрежата е настроена на 10-ти канал, който около мен е само той, а 5Г мрежата на 40.

Това, че няма други на 10-и канал - още не означава, че е 100% чист!

Виж картинката - как се застъпват съседните канали.
[Изображение: kanali-wifi2-result-edc5f.jpeg]
Реално - на 10-и влияят от 8-ми до 12-ти.
Отделно - 3-4 други мрежи, но по 5-10 gB пречат по-малко, от 1 - но с 35-50 dB.

Най-лесно е - да го нагласиш на автоматичен избор за канал и широчина на лентата.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • Just
Цитирай
#18

Ако съдя по моя ASUS висок клас, този AX би трябвало да има режим Auto на канала. При ASUS-a auto режима работи екстра, проблем никога не съм имал, а при мен като отворя Wi-Fi листа има повече от 10 рутера наоколо, да не говорим колко още устройства има на 2.4G които не ги виждам в листа.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
[-] 1 потребител изказва благодарност на Legend за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#19

(2022-08-08, 21:27:37)Legend написа:  Ако съдя по моя ASUS висок клас, този AX би трябвало да има режим Auto на канала.

Този режим го има и старата ми „сапунерка“ - TP-Link TL-WR740N.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#20

На Auto е, сега разгледах. Утре пак ще звъня на А1.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Just за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#21

Може да изключиш wi-fi на устройството на A1 ,като достъпиш до настройките през сайта моят а1 Цък

S21 FE
RN5 AI
Цитирай
#22

Това не помага, не трябва да се ползва тоя рутер въобще. Варианта да се ползва е на даден порт да се направи BRIDGE за да може твоя си рутер да е DHCP Server, а не отзи на А1, но това пак няма смисъл щом твоя рутер поддържа IPTV. Изобщо този боклук трябва да се разкара.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#23

При мен е подобен Huawei и вече 3г. не съм имал проблем. Възможно да е дефектен,както на мен ми сложиха дефектен тв бокс и набедиха телевизора, после 2-3 дена ги убеждавах да дойдат да го сменят.Големи тъпунгери.

S21 FE
RN5 AI
[-] 1 потребител изказва благодарност на Emobul за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#24

Здравейте. Два дни не успях да се свържа с А1, все ги чакам по 15 минути, но днес успях. Обади ми се едно компетентно момче и му казах какво искам. Така изключих всички кабели, каза ми кое, къде да включа и каза, че ще го бриджне за да не минава от там интернет, а директно през моя рутер, даже изтриха и мрежата на техния. Каналите са на Авто. Други настройки не знам дали е нужно да се правят.
Няма как да сложили друго усъройство и няма начин техния да влезне в моя, нали преобразува сигнала. Сега ще тествам как ще е.
Благодаря ви много. Отново ми помогнахте с добри съвети. Поздрави
[-] 1 потребител изказва благодарност на Just за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#25

(2022-08-10, 14:08:23)Just написа:  Здравейте. Два дни не успях да се свържа с А1, все ги чакам по 15 минути, но днес успях. Обади ми се едно компетентно момче и му казах какво искам. Така изключих всички кабели, каза ми кое, къде да включа и каза, че ще го бриджне за да не минава от там интернет, а директно през моя рутер, даже изтриха и мрежата на техния. Каналите са на Авто. Други настройки не знам дали е нужно да се правят.
Няма как да сложили друго усъройство и няма начин техния да влезне в моя, нали преобразува сигнала. Сега ще тествам как ще е.
Благодаря ви много. Отново ми помогнахте с добри съвети. Поздрави

Тоест - тяхното устройство ще го играе „чисто ONT“, а твоят рутер - ще се свързва по PPPoE.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)