Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Премахване на системните приложения в Xiaomi телефон
#1

Привет на всички.

[Изображение: 20200815-141137.png]

Преди няколко дни реших пак да си купя едно Xiaomi, резервно за работа за 3-4 месеца, но този път по-хубаво, и се спрях на Note 8 Pro. С почти 2 години остатъчна гаранция, чистак ново и пълен комплект. Не ми се даваха повече пари за 9 PRO, защото така или иначе този ще го продам след няколко месеца като се върна от чужбина. Отново бях изключително скептичен, резервиран към марката, но това телефонче ме впечатли. За цената си , която е смешна, получавам доста:

1. Голям почти 6.55 инча приличен IPS HDR екран, с много добри цветове, яркост и контраст
2. Доста добра батерия от 4500 mAh
3. Android 10
4. 6 GB памет
5. Прилична 64 mpx камера
6. Доста добър външен вид и особено задна част

Още като дойде, веднага го конфигурирах и ъпдейтнах. Много ми допадна!

Но!

Това , което хич не ми хареса в телефона обаче е ,че е, по-скоро беше ПРЕТЪПКАН с излишен Xiaomi софтуер.
Нещо повече-този Bloatware дори не може да се деинсталира от телефона.
Не можете да махнете даже и неща като Facebook и YouTube, за Xiaomi програмите пък изобщо.

И тогава реших да премахна всичките тези може би 30 или 40 излишни Bloatwar-а, някои от които не просто никога няма да ги ползвам, ами заемат и доста място в телефона, както знаем и хабят от интернета и ресурсите, точат и батерията, докато работят на заден фон. Най-вероятно са и шпионски програми, сигурно ви и записват и следят, освен всичко останало.

Тук няма просто да disable-ваме приложенията, а директно ги остраняваме от телефона.
По-напредналите ще са наясно с това, но това го пиша за тези, които не знаят как.
След цялата процедура телефончето просто ще лети, ще работи изключително бързо и гладко, ще има подобрение и в батерията. Но не нося отговорност за брикнати телефони или някакви други проблеми, всичко го правите на своя глава, отговорността е изцяло Ваша!
Благодаря.

Да започваме!

За целта първо свързвате телефона си с лаптопа/компютъра с кабела в комплекта. Това се прави с цел да се намерят всички драйвъри от лаптопа и автоматично да се инсталират. След като сте готови, преминаваме към самия телефон, целта е да извадим скритото меню за разработчици, давам и gif, записан от мен:

[Изображение: ezgif-com-video-to-gif-4.gif]


Отивате на "Настройки", след това давате на "За телефона" и на "Версия на MIUI" натискате 7 пъти, докато ви изпише ,че вече сте разработчик (програмист). Готово. Менюто вече се е появило в "Настройки", "Други настройки" и най-долу "Опции на програмиста".
Влизате в това меню и ви съветвам да изключите "Вкл. на MIUI оптимизация", което се намира най-долу в менюто. След което включете 3 неща:

Отстр. на USB грешки
Инсталирайте през USB
Отстр. на USB грешки (настройки на сигурността)

Ще ви излезнат предупреждения в червен фон за 5 секунди, няма страшно, приемате ги и ги включвате.

От лаптопа влизате на този сайт:

https://www.manageengine.com/products/de...patch.html

И щракате на файла в синьо "jdk-11.0.8_windows-x64_bin.exe" срещу Location Path

[Изображение: bandicam-2020-08-15-15-22-52-535.png]

След като се изтегли, инсталирате. Това е Java kit , който ще ви е нужен.
След това влизате в този линк https://github.com/Szaki/XiaomiADBFastbo.../tag/7.0.1

и кликате на "XiaomiADBFastbootTools.jar". Теглите го.

[Изображение: bandicam-2020-08-15-15-21-53-528.png]

Така, вече може да свържите телефона с кабела към компютъра. Кликате на XiaomiADBFastbootTools. Ако ви се появи прозорец ,че adb е спрял да работи-просто го затворете. Трябва да ви се появи това:

[Изображение: bandicam-2020-08-15-15-32-36-009.png]

Това са програмите, които само с едно маркиране и натискане на Uninstall веднага могат да се премахват от телефона. Сега, 3 пъти ми се налагаше да давам Hard Reset, защото на първото триене прекалих и махнах страшно много неща, които направиха телефона ми брикнат, на втория път вече внимавах, но пак явно прекалих и направих пак Hard Reset, на третия път, след четене из нета, вече бях сигурен къде ми е грешката и бях сигурен какво да се трие и кое не е хубаво да се пипа.

Та, към момента след тези 3 опита всичко си е перфектно, бързо, лети, стабилно и батерията държи повече. Сега ще ви кажа и кои приложения може да триете без проблем, кои може да си ги махнете, но не е препоръчително и кои изобщо не трябва да пипате.

От всички програми в телефона ви, ей тия може да ги махнете без проблем (без MUSIC!), давам ги и като два скрийншота, за по-удобно:

[Изображение: bandicam-2020-08-15-15-33-21-352.png]

[Изображение: bandicam-2020-08-15-15-33-33-965.png]

Mi Play
Mi Mover
Mi Share
Mi Video
Mi PlayClient
Miui Daemon
Mi Browser
Mi Calendar
Mi Cloud
Mi Credit
Mi Drop
Mi File Manager

В Google Play имате възможност да си изтеглите каквито си искате браузъри ,календари и каквото желаете.

Следва Google:
Тук може да махнете Google Chrome, ако имате намерение да ползвате по-лек браузър, Google Maps и Games също може да премахнете.

Следват и другите приложения, които може да махнете:

Browser (може да си изтеглите ,както писах всякакъв браузър от Google Play)

Calculator (и тук важи по-горното)

Calendar (тук също)

Joyose (това е приложение за реклами и статистики, също и ви дава превод на рекламите, които ви показва, но има вградена функция никога да не оставя централния процесор в покой, което хич не е добре, махането му не вреди по никакъв начин)

Compass (в Google Play компаси има най-различни)

Digital Wellbeing (приложение, което събира статистики от телефона ви)

Downloads-на мен не ми трябва и го махнах

Market Feedback Agent-позволява на приложенията да ви питат за даване на оценки, аз го махнах и не виждам проблем.

Facebook (от телефона не може да го изтриете, но тук можете)

YouTube-може да го махнете и ако искате после пак да си го дръпнете на чисто от Google Play

Yellow Pages-направо го махайте

Wheather-сега , тук е много важно да махнете само това, в никакъв случай и WMSERVICE!

Screen Recorder-махате без проблем, пробвах след това няколко такива програми от Google Play-работят си нормално

Scanner-скенери има бол от Гугъл магазина

Recorder-същото важи и тука

Partner Netflix Activation-това е за Netflix, ако не го ползвате, по-добре го махнете

PartnerBookmarks-това е за букмаркове, за мен излишно приложение

Notes-може да го махнете и да си изтеглите и тук по-добри и леки Бележки от Google Play

*****************************************************************************************************************

Това , което не препоръчвам да триете!

Music-не за друго, но просто е неудобно, ако имате музика в телефона и искате да сложите някоя песен за рингтон-не става. Трябва да теглите други плеъри и евентуално ако имат тази функция да си сложите рингтона. С Music всичко става бързо, лесно и веднага. По-добре да си остане.

Mi Профил-това мисля даже няма смисъл да казвам, че изобщо не трябва да го пипате.

Mi Wallpaper-отначало направих грешката да го махна, след това не ми даваше функцията да си слагам тапети на телефона. Нещо повече, самата функция в менюто "Тапет" моментално спира работа, възможни са и крашвания.

Cleaner-при премахване не само иконката "Чистач" не работи, но и "Почистване" и "Дълбоко почистване" не работят. Не работи и когато дадете на "Сканиране на защитата", след като ви се появят да чистите приложения или ram паметта от натрупания кеш!

[Изображение: ezgif-com-video-to-gif-5.gif]

Сега , дотук добре, но има все пак приложения, които не се показват даже с този софтуер.
За целта трябва да се изтегли ето това от този линк:

https://developer.android.com/studio/rel...form-tools

Давате съгласие и теглите това: Download SDK Platform-Tools for Windows

Телефонът си е все така към лаптопа, Разархивирате, влизате в папка "platform-tools_r30.0.4-windows", в папка "platform-tools" и в свободното пространство около файловете натискате SHIFT+десния бутон на мишката и избирате да се отвори командния прозорец, дал съм gif да се види по-добре:

[Изображение: ezgif-com-video-to-gif-3.gif]
Сега , пишете adb shell и натискате Enter. Показва ви устройството.

(adb devices може да си го спестите)

След което трябва да намерите цялото име на инсталирания в телефона файл, за целта просто в приложенията кликате на приложението, в дясно иконката "i" за инфо и виждате цялото име.

След няколко опита общо взето ви съветвам изобщо да не се занимавате с тази процедура, а да си ги махате само с начина по-горе с XiaomiADBFastbootTools. Все пак като цяло може да махнете само едно от приложенията, което хаби около 150-160 mb и това е "SIM инструментариум". Цялото име му е com.android.stk.

В командния прозорец изписвате следното, може направо да го копирате и от тука:

pm uninstall -k --user 0 com.android.stk

След което с десния бутон на мишката и Paste го слагате и натискате Enter.
Готово! Излишното приложение е премахнато.

Ето ви и gif как става, естествено на мен ми изписва Failure, защото вече съм го махнал, на вас ще пише Success:

[Изображение: ezgif-com-video-to-gif-6.gif]

Това, което не ви препоръчвам да махате по този начин е :

Теми 
(pm uninstall -k --user 0 com.android.thememanager)

В началото го махнах, освободи ми доста памет, 150 mb, но после ми правеше проблеми с темите, които теглих. Функцията "Теми" също става неактивна в менюто за настройки, крашва, иска и пращане на доклади, води до нестабилност. Не го пипайте.

FM Радио-може да го премахнете, ако няма повече да слушате радио на телефона си, но за мен е излишно функционално осакатяване на телефона.

Оптимизация !
(pm uninstall -k --user 0 com.miui.securitycenter)

Ей това вече ще ви създаде проблеми, ако го пипате! При махането му следват 2-3 краша, моментално телефонът ще започне да се включва и рестартира 4-5 пъти, като накрая ще се брик-не само до състояние на надписа MIUI и дотам. След 5 минути проблеми, докато се чудите какво става, все пак Xiaomi ще ви предложи да изтриете всичко в телефона и да направите Hard Reset. Друг начин просто няма освен хард ресет и връщане обратно на всички приложения в телефона така, както е от магазина. Това приложение не го пипайте!

Общо взето е това, спокойно можете да се спрете на първия и доста по-лесен начин с премахване на излишните приложения ,отколкото чрез команди в командния прозорец да ги махате. Успех от мен и умната!
[-] 6 потребители изказват благодарност на greensmoke7777 за това мнение:
  • Be6i4, bobibmv, Ivan_Bonev, milenvn, redsys, scorceni
Цитирай
Аксесоари
#2

Браво за темата,току-що разкарах бая боклук от телефона.

::Google Pixel 3a White::
Цитирай
#3

Тези инструкции за всяко Xiaomi устройство ли важат?
Цитирай
#4

(2020-08-16, 08:03:02)Johnny Bravo написа:  Тези инструкции за всяко Xiaomi устройство ли важат?

Аз съм с Redmi Note 9 Pro и си е същото,предполагам както и на всички останали модели.
Това всичкото може да се направи и през ADB,има програми в Play Store,които показват имената на инсталационните пакети,но ценното в случая е личния опит,който автора на темата споделя,в смисъл кои приложения напълно безпроблемно могат да се премахнат и кои не е добра идея да се пипат.
Със сигурност всички тези манипулации ще имат положителен ефект,както в бързодействието на телефона,така и в живота на батерията,така,че силно препоръчвам всеки да отдели 15 минути от времето си и да ги направи тези неща,а Модераторите да обмислят идеята дали да не закачат темата най-отгоре със статус "Важна".
Супер полезна и подробна статия,още един път благодарско на автора й.

::Google Pixel 3a White::
Цитирай
#5

(2020-08-16, 08:03:02)Johnny Bravo написа:  Тези инструкции за всяко Xiaomi устройство ли важат?

Това с ADB командата накрая важи за всеки телефон.

С това приложение може да се видят пълните имена на апповете

https://play.google.com/store/apps/detai...cedisabler

Внимавайте дали им давате Uninstall команда или disable защото ако е Uninstall ще трябва да давате фабрични за да си ги върнете.

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
[-] 1 потребител изказва благодарност на BGDropche за това мнение:
  • Ivan_Bonev
Цитирай
#6

Браво за труда и хубавия урок!
П.п Надявам се да не гледате толкова шизофренично на следенето от китайците.

SE WT19i, SGS II, SGS IV, XPERIA SP, LG G2, Xiaomi Redmi note 4x
Цитирай
#7

Все пак Miui 12 е първия телефонен софтуер със някакъв сертификат за privacy но не му помна името.

Аз нямам проблеми да ми следят местоположение или да взимат данни от мен за реклами.

Нали им използвам услугите и телефоните им са евтини.

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#8

Аз също нямам проблеми със следенето,но наистина нямам нужда от YouTube,който през минута-две ме залива с реклами,инсталирам си Vanced и си решавам мача.Същото важи и за Mi Pay,Mi Play,Cloud и тем подобни китайски недоклатени приложения и сървиси,мразя в менюто на телефона да имам иконки на приложения,които не бих докоснал дори и един път в живота си.Хем се очиства телефона,хем му олеква,батерията също поема голяма доза свеж въздух.Досега не съм ползвал телефон,непочистен от Bloatware.

::Google Pixel 3a White::
Цитирай
#9

По принцип може да се забранят много приложения с вградената в Google play функция (на английски трябва да е телефона):
https://forum.androidbg.com/showthread.php?tid=90569
Цитирай
#10

За тези, които питат дали на всеки Xiaomi телефон може-би трябвало да може.
Най-хубавото на програмката е ,че ако нещо не ви допадне, за секунда можете да си го преинсталирате наново в раздел "Reinstaller".
Само го маркирате и давате да го инсталирате и готово.
Сега да ъпдейтна малко:
Вчера си сложих обратно Mi Share, за да пробвам една работа, но общо взето очакванията ми хич не се оправдаха и ей сега пак ще го махна, спокойно си работи и без него.
Music, както казах, си го върнах,че не е удобно без него.
[-] 1 потребител изказва благодарност на greensmoke7777 за това мнение:
  • Be6i4
Цитирай
#11

След като изтеглите файла изберете вариант да се отваря с jdk( който е предварително описан горе).
При мен по default са с Winrar.
Цитирай
#12

Ето какво премахнах аз. Все още не съм се натъкнал на проблем от липсата на тези приложения.
.jpg Annotation 2020-08-18 005225.jpg Размер: 36.54 KB  Сваляния: 571
Цитирай
#13

Тия процеси съм деинсталирал. Нито място освободих, даже свободното ми пространство се увеличи  Bu, нито телефона стана по бръз, нито батерията по издръжлива. Само се лишавате от благинки без никаква осезаема и реална  полза от тия гимнастики.


Прикачени файлове Миниатюри
   
.jpg Annotation 2020-11-29 192718.jpg Размер: 51.88 KB  Сваляния: 440

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
[-] 1 потребител изказва благодарност на росен2 за това мнение:
  • Be6i4
Цитирай
#14

(2020-08-15, 19:33:25)greensmoke7777 написа:  От лаптопа влизате на този сайт:

https://www.manageengine.com/products/de...patch.html

И щракате на файла в синьо "jdk-11.0.8_windows-x64_bin.exe" срещу Location Path

[Изображение: bandicam-2020-08-15-15-22-52-535.png]

След като се изтегли, инсталирате. Това е Java kit , който ще ви е нужен.
Файла, който сте посочил не е в синьо и не може да се свали вече. Ето нов линк (изтегля се най-отдолу) -> https://www.oracle.com/java/technologies...loads.html

Изпълних всички стъпки, но не виждам списък с приложения? Телефона е в режим FASTBOOT по-долу на скрийншотите, иначе не се разпознава от програмата ако е включен. Всички драйвери са инсталирани.
         

@suffer би ли се включил като компетентен?

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
Цитирай
#15

Не трябва да си във Fastboot,а в ADB. Така, че просто си свържи телефона, както е в работен режим.
Цитирай
#16

(2021-08-31, 14:50:18)vlado05 написа:  Не трябва да си във Fastboot,а в ADB. Така, че просто си свържи телефона, както е в работен режим.

Въобще не го разпознава телефона в програмата, когато е включен.

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
Цитирай
#17

Възможно е да изтеглил стара версия, която няма драивеъри за твоя телефон.
Цитирай
#18

В първия пост е версия 7.0.1. Изтеглих 7.0.3 и при включен телефон не се разпознава в програмата.

Най-странното е, че като стартирам като администратор Minimal ADB and Fastboot и напиша adb devices командата, телефона е разпознат.

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
Цитирай
#19

Задал ли си разрешенията в опциите на програмиста ?
Сетих се ,че излиза изкачащ прозорец на телефона като се свърже с компа за разрешение за дебъгинг.


Прикачени файлове Миниатюри
   

S21 FE
RN5 AI
Цитирай
#20

(2021-09-01, 15:14:38)Emobul написа:  Задал ли си разрешенията в опциите на програмиста ?
Сетих се ,че излиза изкачащ прозорец на телефона като се свърже с компа за разрешение за дебъгинг.

Да, задал съм всичко, но въпросния прозорец не ми излиза, а направо ми отваря папката с вътрешната памет.
   

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
Цитирай
#21

Опитай с отмяна  на достъпа до усб отстраняване на грешки.


Прикачени файлове Миниатюри
   

S21 FE
RN5 AI
Цитирай
#22

Отмених го, свързах на ново телефона и се отвори вътрешната памет като ме попита коя опция да избера - зареждане, файлове или снимки и нищо повече не ми е излизало като прозорче.

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
Цитирай
#23

Най-накрая проработи, това прозорче до сега не се показваше, но сега излезе.
         

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
[-] 1 потребител изказва благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • Emobul
Цитирай
#24

Тела ще ,,литне'' , а гаранцията ще литне ли?Защото моят 10s го връщах и сменяха софт.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)