Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Избор на четец за книги до 250 лв
#1

Здравейте, моля за помощ при избор на четец за книги до 250 лв. Ще се купува нов от някой сайт/магазин от България. Ще се използва от около 50 годишен човек, затова български език е препоръчително да има, но ако няма, не смятам, че ще е особено голям проблем, все пак ще се използва само за четене на книги. Гледах, че има най-различни марки и модели, такива с подсветка и без подсветка, с различни поддържащи формати и т.н. Нямам никаква представа какво да гледам при покупка на такъв тип техника, затова изцяло ще се доверя на мненията на хората тук. Книгите, които ще се четат на него, ще се изцяло на кирилица, предполагам че ще бъдат сваляни/купувани от сайтовете за такива книги.

LG Optimus G  => Xiaomi redmi note 3=>Huawei p10 lite=>Xiaomi redmi note 8 pro=> Poco F3
Цитирай
Аксесоари
#2

Погледни този. Има вградена подсветка, която може да се регулира както човек си поиска. Има физически бутони за прелистване на страниците и Home бутон. Чете много формати, най-популярният от които е epub. Има браузър, но аз лично не го препоръчвам, защото е доста тромав. Може да се купува електронни книги с DRM защита, но преди това трябва да си направи регистрация в сайта на Adobe и да свали приложение Adobe Digital Edition. Тук има повече информация за това. Гледам, че има и слот за карта памет до 32 GB, което е много важно, ако случайно ти се развали четецът и поправката му е невъзможна или струва колкото нова машинка. Предимството на тази марка е, че може да се разгледа на живо в някой физически магазин и да се прецени после дали да се купи или не. 
[-] 1 потребител изказва благодарност на Балкай Бартокомляс за това мнение:
  • NaniG
Цитирай
#3

След 3 провала с тия четци (2 бр Киндъл и още 1 анонимен, Престижио) недвусмислено препоръчвам покупката на таблет (без карта за телефон) с екран 7 или 8 инча - идеален е за четене, а приложенията са много, безплатни и с много повече опции. За мен четците са силно ограничени откъм възможности за настройка, памет и бързина на действие.
Наскоро купих такъв за жена ми, който замени поредният повредил се веднага след гаранцията Киндъл и е много доволна - https://tablet-pc.pazaruvaj.com/samsung/...490511157/ . За други цели . браузване, филми и игри не е достатъчно добър, но за четец е екстра.
Самият аз ползвам 10,1 инчов от друга марка, но на него гледам и много филми през HBO Go и други източници.
Цитирай
#4

10 инча таблет е идеално, само където е малко тежичко...

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#5

Този таблет Samsung T290 Galaxy Tab A 8.0 където го препоръчва колегата е по-добре от четец.
Цитирай
#6

(2021-01-05, 19:35:16)alexbg67 написа:  10 инча таблет е идеално, само където е малко тежичко...

Въпрос на навик е, нищо особено, а и с него съм обиколил 1/3 от планетата... А 8 инчовият, който предложих по-горе е 345 грама по характеристики. Сложих му и протектор и калъф, за да е по-удобен и да се предпази за по-дълго, изборът е огромен.
Цитирай
#7

Опитвах се да чета електронни книги на 10-инчов Самсунг, няма такава мъка просто. Отделно не виждам как ще го мъкна в метрото на път за работа например. Аз обаче имам някакъв късмет с четците, защото на моя нищо му няма след 3 години ползване.
Цитирай
#8

Балкайлче, кое му е мъката на таблета? При толкова възможности за персонализация, всичко друго освен теглото е само плюс.

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
[-] 1 потребител изказва благодарност на alexbg67 за това мнение:
  • L1892
Цитирай
#9

(2021-01-05, 21:19:24)alexbg67 написа:  ...При толкова възможности за персонализация, всичко друго освен теглото е само плюс.

Точно такава е и моята оценка след 10+ години по темата - всеки ден, буквално.
Цитирай
#10

Ами попринцип искам да му взема четец, заради това, че е като книга, смисъл страниците така изглеждали, поне по това което прочетох в интернет. Иначе той и в момента си чете книги на телефона, като ползва cool reader, но ми се струва, че по-щадящо очите ще е четеца, именно заради това как изглеждат страниците, поне по това което гледах по ревюта и четох в интернет. Какво ви е мнението за това https://www.emag.bg/ebook-chetec-kindle-...f=fam#8-GB
Четох, че Kindle имали собствен формат, но не било проблем с конвертори, ставало доста бързо, но ме притеснява, че при закупуване на книга то дали ще я има във формата за Kindle или и тя ще трябва да се конвертира и има ли някаква защита.

LG Optimus G  => Xiaomi redmi note 3=>Huawei p10 lite=>Xiaomi redmi note 8 pro=> Poco F3
Цитирай
#11

Страниците могат да изглеждат по много и различни начини в зависимост от ползваното приложение - имам предвид при таблет. Ползвам основно ReadEra и Cool Reader с определени предпочитания към първото. А визията на страниците зависи и от формата на четената книга. Пробваш най-масовите mobi, epub, fb2, pdf и txt и което ти допадне, това ще е.
Четците са много по-ограничени (и) в това отношение, но ти си решаваш.
[-] 1 потребител изказва благодарност на L1892 за това мнение:
  • alexbg67
Цитирай
#12

@simoТози четец е 6 инча,не е ли малък?Те телефоните масово са над 6 инча,мисля че поне трябва да е 8 инча.
Цитирай
#13

Четците са по-щадящи за очите. Вярно е че са по-ограничени откъм възможности, но те са тясно специализирани за четене. До 250лв надали ще може да намери нов таблет, който да е по-добър за четене от нов четец, който за това е проектиран. Най-големият минус на евтините таблети са екраните им, които натоварват много очите
[-] 2 потребители изказват благодарност на solo5 за това мнение:
  • NaniG, Victormihov
Цитирай
#14

Ако ще купува книги на български език, изборът е доста ограничен. Повечето електронни книги не са съвместими с Киндъл и трябва да се разбива защитата, за да се качат на четеца. Единственият сайт, за който се сещам да предлага книги в техния формат, е Сиела. Ако ще се свалят книги, първо ще трябва да се конвертират с помощта на програмата Calibre, после да се свърже четецът с лаптопа и да се избере с десния бутон на мишката Send to device. С PocketBook Basic Lux 2 тази гимнастика се спестява, а и има доста по-голямо разнообразие на легални електронни книги в лицето на Колибри, Хеликон и Библио. Отделно Киндълът трябва да се регистрира в сайта на Амазон, за да му се ползват всичките му функции, докато при показания от мен четец няма такова нещо. Като огромен недостатък намирам блъскането с напълно излишни игри като Клондайк, Шах, Судоку, Змия и прочие.
Има 7-инчови четци, както и 10-инчов от PocketBook, но те надвишават в пъти бюджета, затова се споменават 6-инчовите.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Балкай Бартокомляс за това мнение:
  • NaniG
Цитирай
#15

Чета на Киндъл, не съм купила нито една книга, нета е залят с безплатни книги. Преди това четях на телефон, на таблет, който купих за тази цел. Ами нищо общо няма честно казано. Като чета на таблета един час и започват да ми сълзят очите, да усещам дискомфорт, дразнене. С Киндъла нямам подобни проблеми. Калибре не е единственият вариант за конвертиране, пълно е със сайтове за тази цел.
[-] 2 потребители изказват благодарност на frenchyta за това мнение:
  • NaniG, Victormihov
Цитирай
#16

Благодаря за отговорите, мисля че 6 инча е напълно достатъчно за четене, предвид това, че вмомента чете книги на нокия 1.3, нямам представа с какъв размер на дисплея е, но е малък. Гледам, че покетите ги предлагат в техно веригите и ще отида да ги погледна. Още веднъж благодаря за мненията.

LG Optimus G  => Xiaomi redmi note 3=>Huawei p10 lite=>Xiaomi redmi note 8 pro=> Poco F3
Цитирай
#17

https://www.technopolis.bg/bg/Elektronni...K/p/517747
Аз имам такава. Навигацията е с бутони (няма тъч), чете се идеално и е евтина. Няма нищо общо да се чете на такова нещо и на таблет - на таблет си е мъка, болят очите.

Google Pixel 4 XL + Amazfit Bip
Историята ни учи, че нищо не научаваме от историята. ( Георг Хегел )
[-] 3 потребители изказват благодарност на emski_vas за това мнение:
  • NaniG, ronnie72, Victormihov
Цитирай
#18

Да споделя и моят опит, ако вече не е късно.
Първо, ако устройството ще се ползва само за четене то електронната книга е в пъти по-удобно устройство от таблета. Предимствата са много - ефект върху очите, батерия, видимост на пряка слънчева светлина и т.н. Ако ще се гледат клипове, филми, телевизия - то е ясно, че таблетът е устройството.
Имам kindle, но съм чел книги на таблет, смартфон, даже и на една Nokia 6230 с помощта на едни java програмчета от руските форуми преди доста години.
Kindle-ът е супер и винаги го препоръчвам ако някой ме попита за електронен четец.
Има си хубав дисплей, качването на книги е лесно (след регистрация в amazon просто книгите се пращат с един e-mail от друго устройство - таблет, телефон, компютър, на kindle-то след това му трябва само интернет, сам си се синхронизира и готово. Има разбира се и други начини - с Calibre, без, само с PC и т.н.), достатъчно бърз е и др.
Към недостатъците бих определил малкото формати, които поддържа, проблемите с качването на защитени с DRM книги, купени извън amazon и това, че няма български език в менюто.
Другите четци (почти всички, ако не и всички на нашия пазар) си поддържат необходимите формати и пазаруването на книги, извън amazon не е проблем. Имат си и български език в менюто.
Въпрос на необходимост и вкус е какъв четец да си купи човек в зависимост от това какво му е нужно.
Още нещо субективно да споделя е, че за мен е много по-удобно прелистването на страниците да става с хардуерни бутони а не през touch screen-а. И наличието на подсветка при четене на слаба светлина е доста полезно.


Sent from my M2007J3SG using Tapatalk

Samsung Galaxy S II, Lenovo A3000-H, Meizu MX4, Redmi 4 Prime
[-] 2 потребители изказват благодарност на siebel за това мнение:
  • Be6i4, NaniG
Цитирай
#19

Нищо против Киндъл, но ще спомена още един техен недостатък - невъзможност да се използват всичките му функции без регистрация в сайта на Амазон. Преди 4 години закупих базовия модел без подсветка и се изненадах неприятно, че не можех да използвам Vocabulary Builder. За сметка на това има Word Wise на английски език, който улеснява четенето на този език, а и речниците им са удобни.
Цитирай
#20

(2021-01-09, 18:24:02)Балкай Бартокомляс написа:  Нищо против Киндъл, но ще спомена още един техен недостатък - невъзможност да се използват всичките му функции без регистрация в сайта на Амазон. 

Какво е страшното на регистрацията в Амазаон?
За един приятел питам.
Цитирай
#21

Аз съм купувал 2бр. Киндъл paper white. Последните 2поколения. Екстра са и двата модела. Каквато марка и модел да вземеш задължително да е с подсветка. В противен случай на тъмно не може да се чете
Цитирай
#22

С тези големи екрани на телефоните напоследък, не виждам особена нужда от допълнителни устройства за четене. Особено ако се случва спорадично, а не с часове всеки ден.
Аз използвам FBreader още от времето на ПДА. Закачил съм го към читанката и от там си разглеждам и тегля книгите.

Gesendet von meinem ELE-L29 mit Tapatalk
Цитирай
#23

И най-лошият четец е благодат за четене в сравнение с всеки таблет или телефон... Аз лично препоръчвам Paperwhite на Kindle, единственото неудобство с него е необходимостта от конвертиране на epub формата до mobi, но това е фасулска задача. Опитът ми с евтин Pocketbook, не беше особено добър- скърцаща сглобка и зле натискащи се бутони, но пък четеше всички формати. Nook също е добър вариант.

Desire S -> P8 -> P20 -> 11T
Цитирай
#24

Доколкото разбрах, човекът ще иска да си купува легално електронни книги на български език, а с Киндъл трябва да се сваля нелегално защитата, за да се четат. Изборът в .mobi формат е доста ограничен и единствено Сиела предлагат тази възможност. Nook май се предлагат само на територията на Щатите, а старите им модели са изчерпани или ги има в доста ограничени бройки. Kobo пък надвишават бюджета и масово са от 7 инча нагоре.
Цитирай
#25

Тъй, а да ви питам нещо - не е по темата, за което се извинявам, но така и така сте зачекнали въпроса. Та - аз Киндъл ползвам от 5-6 години и всичко е точно (базовия модел, мисля се води Киндъл 5). Понеже много чета, последната година го бях зарязал (върнах се към хартиените книги). Сега обаче, понеже мястото вкъщи съвсем се изчерпа, пак реших да се върна към него, заредих го, боднах го в компютъра (Win 10) и ... греда. Компютъра не го показва (сменях usb-та, сменях и кабели). Преди, пак на win 10 си излизаше като у-во. И се наложи да пратя книгата по имейл, което да кажем, че хич не ми е удобно. Та, някой да се е сблъсквал с такъв проблем и да знае как се разрешава?
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)