Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Изграждане на Smart home
#1

Здравейте,
Правя ремонт , всъщност ремонта е завършен част от осветлението е закупено.

Идеята ми е следната искам да интегрирам  smart home на xiaomi в жилището си. За момента искам да мога да управлявам осветление, климатици, влагата в банята и да използвам хъба като аларма.

Ситуацията е следната в хола имам 3 кръга осветление, закупил съм само лед луните, ще има още скрито осветление ргб което още не е закупено и някакъв плафон за основно осветление. Разгледах и прочетох доста неща и за момента съм се спрял на идеята да си закупя смарт сериен ключ троен за да оправлявам и трите кръга. Лентата и плафона да са на xiaomi, за да може да управлявам През телефона 
Силата на светлината и цвета.

В банята са ми малко дилемите защото осветлението и вентилатора са пуснати на един кръг, искаше ми се чрез датчик за влага да контролирам вентилатора , а осветлението чрез магнитен датчик на вратата да се включва само. До сега не съм се сблъсквал с подобна материя. Логически като мисля, предполагам че в банята ще ми трябват 2 кръга и отново двоен сериен смарт ключ за да може осветлението и вентилатора да работят по различно време и зададени условия. Пишейки сега ми идва и на ум че с тая магнитна щуротия май не е най удачно, а по скоро с сензор за движение.

Та какъв хъб бихте ме посъветвали да взема и съвети как точно да изградя системата.
Цитирай
Аксесоари
#2

Само гледай да не е от китайската версия, че само разправии те чакат

Sent from my Pixel 3a using Tapatalk

Google Pixel 6a
Цитирай
#3

Всичко вкъщи ми е китайската версия. Разправии има ако са смесени нещата, или ако искаш гласови команди.
Има си Mi home app(моднат), в който можеш да мигрираш сървърите
Цитирай
#4

(2021-01-18, 06:56:08)suffer написа:  Всичко вкъщи ми е китайската версия. Разправии има ако са смесени нещата, или ако искаш гласови команди.
Има си Mi home app(моднат), в който можеш да мигрираш сървърите
Имам и китайски и глобални елементи вързани. Но хъбът се държи яко неадекватно по отношение на алармената система. Лагва или изобщо не зарежда последно време

Sent from my Pixel 3a using Tapatalk

Google Pixel 6a
Цитирай
#5

Добре кой сървър е по- добре да взема. Препоръчайте ми и кой хъб е най-добре да взема.
Има ли хора ползващи ключове и какви?

Някой с идея за банята? Без да се пуска втори кръг да се сеща как може да се направи. Имам постоянна фаза + още една която преминава през ключа на фазата.
Цитирай
#6

Когато устройствата са на WiFi винаги ще имаш проблеми, има по добри протоколи като z-wave и zigbee. Хъбове за тях има колкот щеш.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#7

https://m.aliexpress.com/item/4000516509...sitedetail
Някой ползвал ли е такова реле ?
Цитирай
#8

Аз пазарувам от алито основно. И действам на WiFi. Защото не ми се иска да зависят всички устройства от един хъб. Гледай да взимаш неща които работят д google home. И избягвай неща които са на smartlife приложението. Работеше си супер smartlife преди години. Но напоследък е зле.
Пиши ми ако се интересуваш ще ти дам линковете за led плафоните които ползвам (много съм доволен) и за Смарт контактите (ползвам един за лед осветлението на кухненския плот). Само радиатора реших да не е WiFi ами блутут защото не искам да измръзна заради някой хакер. Така че взех блутут с терморегулатор: и това работи добре.
[-] 1 потребител изказва благодарност на georgekodinov за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#9

Добре де, дали всичко ще е закачено за рутер или за хъб - не е ли пак всички устройства да са на едно място, като хъб-ът е оптимизиран да работи с тези устройства като предлага видимост и на блутуут такива когато сме извън дома?
Аз все още не съм намерил приложение на това да имам gateway и поради тази причина работя с Wifi, но просто разсъждавам по темата Smile
Цитирай
#10

С хъба имаш централен point of failure: падне ли той всичко пада. И обикновено не мисля че може да имаш няколко хъба. Докато за WiFi знам че може.
А и поне моя скромен опит е че производителите все повече се насочват към WiFi и избора на устройства е по-голям
[-] 1 потребител изказва благодарност на georgekodinov за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#11

Имам едно такова питане. Поръчах и ми пристигна Йеелайт таванна лампа, смарт. Сдвоих дистанционното успешно, но бях закупил предварително и смарт суич, който така и не успявам да вържа към уреда. Като сканирам с телефон се вижда, значи си работи, но лампата не му реагира в периода на чифтосване. Възможно ли е да бъркам някъде или лампата не може да поддържа повече от една БТ връзка в даден момент?

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#12

Суича не работи ли с друг арр?
Защото като няма ток как лампата да разбере, че чака връзка?
Цитирай
#13

Лампата е включена повече от минута, такова е упътването. Ключът си има бутонче за режим сдвояване, почва да мига така една минута един индикатор и лампата трябва да покаже, че го е приела. А ма не...

https://www.aliexpress.com/item/32985904...15176%2368

ето това е ключът.

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#14

Благодаря. Ориентирах се. Помислих, че е wifi switch
Цитирай
#15

И аз си мислех за хъб на Xiaomi, и го поръчах от Китай но така и не дойде. Докато го чаках четох доста и генерално смених подхода с Home Assistant, накичил съм му всевъзможни марки и модели (включително и Xiaomi), на различни протоколи Smile С продукти на един производител е по-лесно, но избора се ограничава драстично.

Вечния бетатестер!
Цитирай
#16

(2021-01-31, 23:50:14)Marcus написа:  И аз си мислех за хъб на Xiaomi, и го поръчах от Китай но така и не дойде. Докато го чаках четох доста и генерално смених подхода с Home Assistant, накичил съм му всевъзможни марки и модели (включително и Xiaomi), на различни протоколи Smile С продукти на един производител е по-лесно, но избора се ограничава драстично.

Дай някой пример с марки , вифи или зигби и на какво си вдигнал тоя хоум асистант. 
Аз в момента съм със схема гейт втора версия прекаран през домотикс вдигнат на разпбери 3B , с известия пратени към бот на телеграм , така елиминирам ходенето до китай на известията и ми е активен само телеграм на телефона, но има грижи като половината ми техника е на евро сървър и което не минава през гейта не го виждам.
Примерно немога да задам ако се отвори прозорец да спре пречиствателя.
Сега чакам гейт 3 , който има пробив и ако дойде със стар фърмуер ще ога да го прекарам през хоум асистант да си поиграя , но си чакам кабела за разберито ,че взех една четворка и не съобразих ,че е с мини hdmi изход.
Цитирай
#17

Вдигнат е на Raspberry Pi4 (2GB), заедно с VPN и DNS Ad block сървъри, бутва от SSD на USB, със Zigbee стик на Sonoff (Z-wave не смятам да слагам). Не ползвам никакви хъбове. От zigbee устройствата ползвам на Sonoff (датчик за движение, един мини бутон и датчик за врата) и Xiaomi (2 за движение, един за врата и един ключ Aqara D1 без нула). Блутут (ползвам вградения на малинката) устройствата са ми Mi Clock с температура и влажност, Flower Care, саундбар Сони, смарт кантар Xiaomi. Wi-FI: 4 смарт контакта, съвместими с Tuya, с мониторинг на потреблението (2 климатика, пералня и сушилня), дистанционни Broadlink RM4C и RM4 за да управлявам "тъпите" устройства, ключове за лампи някви нонейм които също работят с Tuya, а единия ключ на който нямам нула е със Shelly 1L (Made in BG), RGB Led лампа в хола от Айко, Sonoff POW2 и Sonoff TH16  (с тея правя байпас на управлението на бойлера, който е обикновено Tesy), 3 бр. Sonoff Basic за разни ледове, 2 бр. SONOFF RE5V1C (единия вързан към ел.бравата на входа, другия за осветлението на стълбището), вифи модул на Daikin, NodeMCU (като аналогов вход съм му вкарал звънеца), DVR Dahua с ONVIF (Home Assistant разпознава motion detection-а на камерите), 2 андроид бокса също се управляват от него. Май това е, за двустаен апартамент стига толкоз Smile Аааа прахосмукачка Xiaomi.  Примерен сценарий, лампите не се включват ако прогнозата за времето е слънчево, ако е облачно се включват дори и през деня. "Тъп" климатик е вече със седмичен график в зависимост от външната температура и дистанционното не се ползва. Някой като ми звънне на звънеца (домофона) на входа, получавам известие на телефона със снимка от камерата на входа и бутон с който мога да му отключа, ако е след залез слънце се включва и стълбищното осветление, съобщението е от самия Home Assistant апп на телефона, но може да се направи и с вайбър, месинджър, телеграм и т.н. , но без бутона за отключване. Нотификация като пералнята/сушилнята приключи. Всичко това го управлява Home Assistant и не го вълнуват марки и протоколи. Имам и още идеи но вече са по-скъпи инвестиции, искам да си направя и щорите с управление (като пече през зимата да се вдигат), и искам умна брава на вратата на апартамента (за да не се чудя заключих ли?, не съм ли?).

п.с. Абе що няма БГ форум за Смарт Хоум ?
П.С.2. Препрочетох ти поста, с един Zigbee стик за 10-тина лева и распберито което имаш, регионите на Xiaomi няма да имат никакво значение, без хъб разбира се.

Вечния бетатестер!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)