Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ето колко струват изхвърлените на боклука мобилни телефони
#1

Cпopeд пyблиĸyвaнaтa нacĸopo cтaтиcтиĸa, вcяĸa гoдинa нa бoĸлyĸa ce изxвъpлят oĸoлo 150 милиoнa мoбилни тeлeфoна. Cпopeд пpecмятaниятa нa cпeциaлиcтитe, тoвa ca нe caмo изгyбeни милиapди дoлapи, нo и тoĸcични oтпaдъци, cepиoзнo зaмъpcявaщи oĸoлнaтa cpeдa.
[Изображение: 560435a20941.jpg]
Ocвeн злaтo, oт eдин тoн изxвъpлeни мoбилни тeлeфoни мoгaт дa бъдaт пoлyчeни 100 ĸилoгpaмa мeд и тpи ĸилoгpaмa cpeбpo. Зa cъжaлeниe пoчти вcичĸo oтивa нa бoĸлyĸa, ĸaтo oбщият бpoй нa тoĸcичнитe eлeĸтpoнни oтпaдъци вcяĸa гoдинa ce yвeличaвa cъc 100 милиoнa тoнa.
Източник:>>>>>>

 
Цитирай
Аксесоари
#2

Това го публикувайте в раздела с новините при анонса на всеки нов модел, на която и да е марка!..

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
[-] 1 потребител изказва благодарност на alexbg67 за това мнение:
  • andreti013
Цитирай
#3

Група от големи европейски мобилни оператори обявиха нов план за въвеждане на рейтингова система, която ще оценява екологичното въздействие от производството, транспорта, употребата и изхвърлянето на мобилните телефони и цели да окуражи производителите да подобрят своите усилия за устойчивост.

[Изображение: d74ff62d8c9c.jpg]
Източник:>>>>>>

 
Цитирай
#4

Да направят машина в която да ги слагаме и да получаваме по 5 долара и няма да отиват в боклука.
Цитирай
#5

Доста неочаквано депутатите на ЕС подеха нова инициатива и гласуваха за завръщането на възможността за смяната на акумулаторните батерии в смартфоните. Причината е, че по този начин се увеличава технологичният живот на мобилните телефони и се намалява количеството на електронните отпадъци. Самият закон може да бъде приет до края на тази година, но неговата реализация ще отнеме от 12 до 24 месеца и то при условие, че всички производители и ръководители на европейски държави са съгласни.

https://www.digital.bg/vrashtat-li-se-sm...44108.html

 
[-] 1 потребител изказва благодарност на NoMaD за това мнение:
  • sapiora
Цитирай
#6

Ми те и сега са сменяеми, тия евро.... падат от някъде ли? При смяна в сегашния вариант ще се запази херметичноста на устройстворо, а при предишния няма да са водоустойчиви. Едва ли ше карат повече време от сегашните ако се приеме тази глупост/за мен/ колко ще изкара зависи от хардуера, софтуера и от теб дали ще го счупиш. Аз преди 2 седмици смених 6 годишната батерия с нова.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#7

(2021-05-27, 19:40:59)Victormihov написа:  Да направят машина в която да ги слагаме и да получаваме по 5 долара и няма да отиват в боклука.

Има такава машина - OLX  Wink

(2022-03-17, 20:44:01)pepy1 написа:  Ми те и сега са сменяеми, тия евро.... падат от някъде ли? При смяна в сегашния вариант ще се запази херметичноста на устройстворо, а при предишния няма да са водоустойчиви. Едва ли ше карат повече време от сегашните ако се приеме тази глупост/за мен/ колко ще изкара зависи от хардуера, софтуера и от теб дали ще го счупиш. Аз преди 2 седмици смених 6 годишната батерия с нова.

Процента на хората, които искат да си сменят сами батериите, а не да ходят по сервизи е по-голям от тези, които държат телефоните им да са херметически затворени. Мнението е мое, разбира се.
[-] 5 потребители изказват благодарност на sapiora за това мнение:
  • alexbg67, DoryanY, fu4ko, jhoro, Victormihov
Цитирай
#8

Повечето хора сменят телефона, малко са тези които сменят батерията.

времето е като парите - никога не стига
[-] 1 потребител изказва благодарност на pepy1 за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#9

Предпочитам водоустойчив телефон пред такъв със лесно сменяема батерия. Във първия случай батерията се сменя за 30 Мин. Не е болка, но имаш огромен плюс.
Цитирай
#10

При добро желание може да се направи хибридно изпълнение, вече има такова, а и без това вече не се покрива от гаранцията.

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай
#11

Случайно да сте чували за xcover със сменяеми батерии. Не пишете неподготвени.
[-] 1 потребител изказва благодарност на Sho Gun за това мнение:
  • sapiora
Цитирай
#12

(2022-03-17, 20:57:25)pepy1 написа:  Повечето хора сменят телефона, малко са тези които сменят батерията.

Естествено - в повечето случаи апарат се сменя, защото е морално остарял - не заради слаба батерия.
На стар и слаб хардуер (примерно - RAM 1 / 8 GB) - и чисто нова да е батерията, полза никаква.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • fu4ko
Цитирай
#13

Много ми се иска да разбера какво е морално остарял телефон. Не го приемай като заяждане, а по-скоро като дискусия. Аз съм със SGN10+, както и SGS7 и двата вървят страхотно, зареждат ми всички интернет страници, които аз ползвам, приложенията вървят спокойно, не срещам затруднения в никоя област, снимките за моите разбирания са супер защото няма да ги нося на изложба. От няколко години надживях детинския си драматизъм да притежавам най-новия продукт.
[-] 5 потребители изказват благодарност на sapiora за това мнение:
  • alexbg67, DoryanY, fu4ko, jhoro, kefaes6efa
Цитирай
#14

Имам LG G4 и Sony Xperia z2 tablet - Еми работят ок, стават за почти всичко, но не бих ги ползвал като основни устройства - за резерва да.
[-] 2 потребители изказват благодарност на Andon0v за това мнение:
  • fu4ko, jhoro
Цитирай
#15

(2022-03-20, 20:27:04)sapiora написа:  Много ми се иска да разбера какво е морално остарял телефон. Не го приемай като заяждане, а по-скоро като дискусия. Аз съм със SGN10+, както и SGS7 и двата вървят страхотно, зареждат ми всички интернет страници, които аз ползвам, приложенията вървят спокойно, не срещам затруднения в никоя област, снимките за моите разбирания са супер защото няма да ги нося на изложба. От няколко години надживях детинския си драматизъм да притежавам най-новия продукт.

Пример - имам Sony Xperia M4 Aqua, това е „морално остарял телефон“!
  • OS Android 5.0.1 (Lollipop), upgradable to 6.0.1 (Marshmallow)
  • Chipset Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm)
  • CPU Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53)
  • MEMORY Internal 8GB 1GB RAM
Не става за нищо - нищо няма да работи!

Samsung Galaxy S10+
  • OS Android 9.0 (Pie), upgradable to Android 12, One UI 4
  • Chipset Exynos 9820 (8 nm) - EMEA/LATAM
  • Qualcomm SM8150 Snapdragon 855 (7 nm) - USA/China
  • CPU Octa-core (2x2.73 GHz Mongoose M4 & 2x2.31 GHz Cortex-A75 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) - EMEA/LATAM
  • Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) - USA/China
  • MEMORY Internal 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM, 1TB 12GB RAM
Samsung Galaxy S7
  • OS Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to Android 8.0 (Oreo), TouchWiz UI
  • Chipset Exynos 8890 Octa (14 nm)
  • CPU Octa-core (4x2.3 GHz Mongoose & 4x1.6 GHz Cortex-A53)
  • GPU Mali-T880 MP12
  • MEMORY Internal 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM
Твоите не са остарели!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 2 потребители изказват благодарност на jhoro за това мнение:
  • DoryanY, sapiora
Цитирай
#16

Според мен ставаше въпрос, че една каста потребители спрягат това понятие за машинки, получили току-що наследник... И техните производни тип нямам търпение и не мога да чакам. Wink

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
[-] 2 потребители изказват благодарност на alexbg67 за това мнение:
  • jhoro, sapiora
Цитирай
#17

(2022-03-21, 07:59:49)alexbg67 написа:  Според мен ставаше въпрос, че една каста потребители спрягат това понятие за машинки, получили току-що наследник... И техните производни тип нямам търпение и не мога да чакам. Wink

Щом могат да си го позволят - защо не?
Но са „остарели“ само за тях - много други ще ги считат за „върха на сладоледа“!
Лично аз не бих отказал апарат на 1 година - примерно с 128GB 8GB RAM. Със сигурност няма да отиде в коша.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 2 потребители изказват благодарност на jhoro за това мнение:
  • sapiora, Victormihov
Цитирай
#18

Говорим за екология, това предполага някакво самоосъзнаване, как мачкаме Природата и как за няколко мегапиксела или мегахерца сме готови да инвестираме в ново наливане на излишни ресурси, от които единици печелят, а стотици страдат. За Единия гъдел от Най-Новото. Било то, че можеш или - не да си го позволиш... Въпрос на култура и отговорност. Манталитет във времена, когато едни мизерстват, за да могат други да изнасят речи в яке за 26 бона...

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
[-] 2 потребители изказват благодарност на alexbg67 за това мнение:
  • DoryanY, sapiora
Цитирай
#19

В Китай бе проведен интересен експеримент за проверка дали може да се печели от добива на злато от платките и компонентите на стари смартфони. Един китайски потребител закупи от местния пазар за стари електронни устройства 210 печатни платки от стари смартфони при цена около долар и половина едната, като за тези електронни отпадъци дал около 315 долара. След това обработил платките и компонентите върху тях с киселини, остатъка филтрирал, като има и няколко междинни химически реакции. В резултат от всичко това наистина бе получено съвсем чисто злато, но съвсем малко – около 0,41 грама.

https://www.kaldata.com/%d1%82%d0%b5%d0%...92074.html

 
Цитирай
#20

Много лесно се решава проблема , за всеки предаден за рециклиране телефон по 10лв. Тези 10лв си ги слагат в цената на новия.
За всичко е така. От 2003 до 2011 живях в Норвегия. Всички бутилки без изключение се продаваха с включен амбалаж. На входовете на големите магазини има машини , пъхаш една по една бутилките (стъкло , пластмаса , кенчета няма значение) и накрая ти дава една бележка за общата сума с която да пазаруваш в магазина. По спомени една бутилка 2.5 литра кола беше 50стотинки.
Цитирай
#21

По данни на WEEE (Waste from Electrical and Electronic Equipment) Forum през тази година ще бъдат изхвърлени 5.3 милиарда телефона - това е прогнозна цифра, която е базирана на данните за глобалната търговия, но въпреки това показва нарастващия проблем на електронните отпадъци. Проучването показва, че много хора пазят старите телефони вместо да ги рециклират, което означава, че от тях не могат да бъдат добити ценни материали като мед и кобалт.
Източник

 
Цитирай
#22

Организацията с нестопанска цел GSM Association (GSMA)  изчисли, че в момента по цялата Земя неактивните мобилни телефона са 5 милиарда, в които се съдържа 50 хиляди тона мед, 500 тона сребро и 100 тона злато, а в тях има достатъчно кобалт за производството на батерии за 10 милиона електромобила. Според GSMA е много разточително да се държи такъв товар от оборудване, тъй като извличането на металите и тяхното пречистване е енергоемък процес, свързан със значително замърсяване.

Източник

 
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)