Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Колко би трябвало да струва даден смартфон?
#1

Тема дъвка за свободното време Big Grin 
Всички знаем, че много от предлаганите смартфони са яко надценени,
като за някои модели според мен надценките са в пъти над разходите.
Според вас колко би трябвало да струва даден модел смартфон,
като го сравнявате с модел със сходни характеристики?

Например ако Huawei Nova 5T струва 470лв, Motorola G9 Plus - 389лв, Redmi Note 9 Pro - 400лв,
нормално ли е Samsung А71 да струва над 650лв ?

Давайте и други примери! Само моля не пишете за ябълките, че ще стане война :-)))))))))
Цитирай
Аксесоари
#2

Когато си идолопоклонник, трябва да се изръсиш за тотема без да мрънкаш, колкото - толкова...

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
[-] 4 потребители изказват благодарност на alexbg67 за това мнение:
  • dani_z25, milenvn, tynata2, Victormihov
Цитирай
#3

Извинявай, ама това е безсмислена тема.
Колко трябва да струва една кола?
Или една къща?
А колко трябва да са заплатите в България?
Освен това не е в правилният раздел.

А ако искаш да не е само мрънкане, ето ти малко разсмисъл, 95% от хората като си купят дадена вещ са преценили, че я искат, че си заслужава и, че могат да я платят.
И тези 95% щом са я платили, значи са ок с цената и са я дали, никой не ги е водил с пистолет на гърба до магазина, купили са я и са доволни.

Или въпроса ти е, малки са доходите в България и не можем да си позволим един тъп телефон от 1000лв ли?
Защото това са две различни неща?
Ако е второто, смартфоните са ни най-малкият проблем.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#4

Темата е "дъвка" и чесане на езици
Може би основната цел е да ни накара да се замислим за стойността която получаваме от закупените стоки и как се превръщаме във вещомани. "Кеф цена няма" и затова нека всеки си купува това, което иска, но да купуваш стоки само заради одобрение на хората около теб...

P.S. Сега видях, че съм объркал раздела. Темата беше за общи приказки
[-] 2 потребители изказват благодарност на solo5 за това мнение:
  • alexbg67, milenvn
Цитирай
#5

Има много компоненти, които формират цената на един продукт като смартфона. Той не е само сглобен хардуер, в него влизат и много допълнителни разходи, като обикновено колкото е по-голяма фирмата, толкова повече са те - мениджърски бонуси, маркетингови разходи, не добри условия от доставчиците на части, изискване за минимална печалба върху продукта (марджин), които трябва да се спазва, за да могат да се покриват раздути оперативни разходи и прочее.

Sent from my Redmi Note 8T using Tapatalk

Продавам тук едно тилифончи и едни други благинки
Цитирай
#6

(2021-02-13, 22:24:21)solo5 написа:  ....

Например ако Huawei Nova 5T струва 470лв, 
....
нормално ли е Samsung А71 да струва над 650лв ?

....

В момента в така наречените "гаражни магазини" разликата между двата модела е ~110 лв.
Знам, че си привърженик на Nova 5T, но А71 го превъзхожда в почти всичко:
-По-добър дисплей (LCD vs Super AMOLED Plus).
-По-голяма батерия (3750 mAh vs 4500 mAh).
-Може би не по-добър, но със сигурност по-скъп процесор.
-Fingerprint странично разположен при Nova 5T и оптичен под дисплея при А71.
-3.5mm audio jack при Самсунг-а и липса на такъв при Nova-та.
-По-добри камери (поне на хартия).
-Липсва microSD слот при Nova 5T.
Цитирай
#7

Идеята ми беше по-скоро всеки да напише цена, която според него би трябвало да струва даден модел смартфон, като го сравни като характиристики с подобен модел и цената на подобният модел. Например ако 2 телефона имат почти идентичен хардуер, а разликата в цената им е 2 пъти... Вярно е че не всичко е хардуер, но и надали разликата е толкова голяма, за да има такава разлика в цената

Например Sony Xperia 10 II със Snapdragon 665 (11 nm) е 639лв в Технополис. Вярно, че е с Amoled, ама...
Та колко според вас би трябвало да струва реално този телефон, за да си го купите, като изхождате от това какво предлага за цената си този модел

(2021-02-14, 09:33:31)milss написа:  В момента в така наречените "гаражни магазини" разликата между двата модела е ~110 лв.
Знам, че си привърженик на Nova 5T, но А71 го превъзхожда в почти всичко:
-По-добър дисплей (LCD vs Super AMOLED Plus).
-По-голяма батерия (3750 mAh vs 4500 mAh).
-Може би не по-добър, но със сигурност по-скъп процесор.
-Fingerprint странично разположен при Nova 5T и оптичен под дисплея при А71.
-3.5mm audio jack при Самсунг-а и липса на такъв при Nova-та.
-По-добри камери (поне на хартия).
-Липсва microSD слот при Nova 5T.

Сестра ми има А71, а жена ми - Nova 5T
Камерите на Nova 5T са по-добри
По-малката батерия на Nova 5T надали кара по-малко от тази на А71
Единствено Амолед дисплея на А71 му е плюс
Не казвам че А71 е лош модел, но аз лично винаги бих избрал Nova 5T
Допреди 2 дни беше на акция в EMAG за 399лв. Колко е най-ниската цена на която си виждал А71 ?
Цитирай
#8

Всички брандове/без изключение, от първия смарфон/ започват с малка печалба и зарибяване на пазара. Помня, че сестра ми си купи първия айфон около 1000 лв - пратиха и го от щатите. Помня също и хуавей като излязоха на пазара на смартфоните, навсякъде тръбаха, че печалбата им е 1 цент. Сега всички брандове без изключение залагат повече от 100% печалба на смартфон. На много места в нета/изключвам бг сайтове, по известни за всички Вас причини/ съм чел, че производствената цена на един апарат от скъпите е 200-300 $. Да сложиш малка печалба, пак не излиза сметката, която в момента плащаме. Но щом плащаме предложената от тях сума, значи всичко е наред. Да гледаме на другия в канчето е.... типична балканска черта! Всичките тия сравнения от тюбъри и наши си не са обективни, защото за да направиш сравнение на бързина на процесор, дисплей и т.н. трябва да имаш скъпа апаратура за прецизни измервания, а не да снимаш с друга камера как натискаш 2 един до друг телефона. Всички са фенове на нещо и повечето то тях, не могат да превъзмогнат че друг апарат е по-добър от техния. Освен това има и много косвени разходи, които ние като краен клиент плащаме, като транспорт, мито, ддс ... Всеки производител иска да печели, затова върху производствената цена, е нормално да сложи някакво печалба. Сега тя е повече от 100% - по мои наблюдения.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#9

Nova 5Т днес му е последния ден на тази промоция...399лв,който обмисля покупка му го препоръчвам(за съжаление само ние се възползвахме,другите роднини и приятели засега нямат нужда от нов телефон на този етап)
Цитирай
#10

Струва толкова, колкото трябва. Редовно в темите за представяне на нов телефон се цинкЯ, как производителите слагат големи надценки - масово от вас си мислят, че цената в магазина е печалбата, която прибира производителя.
Плащаме за качествени материали, иновации и престиж на марката.
Така е и при Автомобилите:
една Шкода струва средно 20 000 евро, а средната печалба е 600-700 евро на бройка.
При БМВ и Ауди примерно, печалбата е от порядъка на 3500 евро.
Това, че тука сме мизерници и всичко ни е х2 спрямо нормалните държави, не означава, че те са ни виновни и трябва да си спрат печалбите за да може гладния бай ганьо да си позволи лукс!
Цитирай
#11

Целта на темата не е да броим печалбите на производителите.
Не ми се иска да тръгва в такава посока
Идеята ми беше ако харесвам телефон Х с еди какъв си хардуер, който струва ХХХ лева
но на пазара има и телефон Y със сходен хардуер, който струва ХХХ-Z лева, кой да избера и струва ли си по-скъпият
Мислех да направя един листинг от 10-20 телефона, с характеристиките им и цените им...
А колкото до Шкода, някой те е подлъгал за печалбата. Още като си вземеш нов автомобил и ти продават цвета на автомобила за 2000лв + стелки за 200лв + още един куп неща. Няколко години в гаранция си задължен да сменяш масло и филтри за по 400-500лв и т.н. Никой не работи за такива печалби, но иначе умело се опитват да ни подведат. Тя тая цена има и ДДС... Ще излезе че продават "на фитка" само и само да са в играта. Като влязат в акция и ти подарят и 4 зимни/летни гуми и т.н. ще излязат и на загуба
Цитирай
#12

Цените са си такива каквито са.

Ако има даден телефон Х с цена У с топ функции и друг телефон Х1 с цена пак У със същите характеристики, но обърни внимание.....СЪЩИТЕ, не тук бъг в системата, там няма ъпдеит, или не знам си какво, два ЕДНАКВИ телефона на РАЗЛИЧНИ цени и марки, то веднага хората ще отидат към по-евтиният вариант.
Колите не са добър пример за телефони, сравнявайте го с аксесоар, дето ти е в джоба, колата е имот в който се возим, и не само ние, и го ползваме много години, и цялостното му ползване и усещане на пътя е съвсем друго, освен това има и темата с безопаснот, горене на бензин, бързина, шум, поддръжка.
Телефона няма нищо, ало ало и игра по цял ден и това е.

Аз лично, ако имах избор щях да взема по-евтиният вариант.

И все пак аз не разбирам целта на темата ти, прочетох я няколко пъти и се опитвам да вникна.

Искам да кажеш модел и да кажем дали си струва цената ли?
Ами една ултра колко да струва, все пак е топ телефон, има си всичко, екрана му е на ниво, аз лично не бих си го купил защото за мен е подигравка, но това му е цената, 2000лв и пада бързо....
Аз гледам с колко цената пада на дадем модел, а не за колко се продава.

Темата е уместна, но нещо не мога да я хвана, искаш да са по-евтини ли, или имаш усещането, че за 2000лв трябва да получаваш нещо космическо?

Обясни по-ясно.

Ок прочетох пак, 2 телефона на различни марки, различни цени, еднакви функции, кой да си купим?
по-евтиният или по-скъпият... зависи, ако и двете фирми са добри, нямат проблеми, имат гаранции, история, традиция, добър дизаин, пазар тогава по-евтиният, но няма как и двете да имат тези неща и цените да са различни.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
[-] 2 потребители изказват благодарност на Victormihov за това мнение:
  • alexbg67, solo5
Цитирай
#13

(2021-02-14, 21:21:11)Victormihov написа:  Темата е уместна, но нещо не мога да я хвана, искаш да са по-евтини ли, или имаш усещането, че за 2000лв трябва да получаваш нещо космическо?

Обясни по-ясно.

Даже и не търся телефон в момента, но следя какво излиза на пазара от любопитство и виждам характеристики на телефони и цените им и се чудя защо има такава голяма разлика, особено при някои модели, които според би трябвало да са непродаваеми. Дай някакво мнение за по-горе цитираният от мен телефон Sony Xperia 10 II със Snapdragon 665 (11 nm) (639лв в Технополис). Цената адекватна ли е? Аз ли изпускам нещо? Вярно че е Sony, ама какво от това?
Цитирай
#14

Сони имат нулев пазар и никой не ги гледа.
Цените не са интересни, гледай си истинските марки.

Самсунг, Шиаоми, Епъл, Хуавей.

Това Сони не бих го взел и за 300лв, ако питаш мен, то и 1ii е неоправдана.

То във всичко е така, и като купуваш печка има някаква марка дето се мъндахерца и е супер висока, а печката на нищо не мязаSmile

Дай адекватни модели.


Може и обратно:
Дай модел като Поко Х3 , има всичко, а цената му каква е?
Или Ми11, за 750$ какъв телефон взимаш.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#15

(2021-02-14, 21:34:12)Victormihov написа:  Дай адекватни модели.

Samsung A71 за 565-650лв
Като в читав магазин е над 650-680лв
Цитирай
#16

(2021-02-14, 21:10:00)solo5 написа:  ....
Идеята ми беше ако харесвам телефон Х с еди какъв си хардуер, който струва ХХХ лева
но на пазара има и телефон Y със сходен хардуер, който струва ХХХ-Z лева, кой да избера и струва ли си по-скъпият
.... Още като си вземеш нов автомобил и ти продават цвета на автомобила за 2000лв + стелки за 200лв + още един куп неща. Няколко години в гаранция си задължен да сменяш масло и филтри за по 400-500лв и т.н. ....

По въпроса, от 100 човека ще чуеш 101 мнения. Аз лично бих избрал този телефон който ми харесва повече. Бих дал 100-150 лв. отгоре, но да не съжалявам след това.
На нас потребителите винаги ни се иска цените да са по-ниски, а на производителите поне още 100 € нагоре.
За новите автомобили не си съвсем прав. Казвам го от личен опит с японска марка. Не съм плащал за цвят, стелки, .... . Обслужването е с едни 40-50% надолу, спрямо посочените от теб цифри.

1916 
Цитирай
#17

(2021-02-14, 21:35:14)solo5 написа:  Samsung A71 за 565-650лв
Като в читав магазин е над 650-680лв

Не е лоша цена, предвид амолед екран, нов модел, Снапдрагон, голяма батерия.

Цената е добра.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#18

(2021-02-15, 06:34:18)Victormihov написа:  Не е лоша цена, предвид амолед екран, нов модел, Снапдрагон, голяма батерия.

Цената е добра.

С функционалността на Motorola g9 Plus е, само че с Amoled екран
Цитирай
#19

Ами да, амоледа струва пари.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)