Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Премахване на системни приложения без root, тествано на Note 9 Pro
#1

Здравейте.
Голяма част от системните приложения (които позволяват) съм ги деинсталирал или изключил, но има и такива (макар и малко на брой), които не могат да се премахнат без root. Е, попаднах на начин, който е лично изпробван от мен на моя Note 9 Pro и работи. С негова помощ премахнах MI Browser, който ненавиждам, MI Notes и MI Calculator. Ползвам Chrome, Evernote и Simple Calculator, заради закръглянето до втори знак (или който посочите). Нямам нужда от другите.
За целта ви е необходим Minimal ADB, който сваляте и инсталирате. Нищо сложно.
Преди да продължим, трябва да влючете Developer options от Settings -> About phone и кликате няколко пъти (има брояч) върху MIUI version, за да активирате скритото меню. След това се връщате в Settings, скролвате надолу и избирате Additional settings и най-долу ще имате Developer options. Влизате в него, скролвате до DEBUGGING и включвате USB debugging, Install via USB и USB debugging (Security settings). !ВАЖНО! За опцията Install via USB ще ви поиска да влезете или създадете MI акаунт. В противен случай няма да се активира!
Стартирате Minimal ADB и свързвате телефона към компютъра чрез кабел и на появилото се прозорче Use USB for, избирате File Transfer. В прозореца на Minimal ADB, пишете  командата adb devices и давате Enter. След това пишете adb shell натискате Enter отново и на телефона ще ви излезе следното съобщение, потвърждение, на което поставяте отметката както е показано на скрийншота и се съгласявате.
   
След това копирате и поставяте в терминала (последното при мен не се получи и се наложи да пиша) следните редове:
За премахване на MI браузера -> pm uninstall -k --user 0 com.mi.globalbrowser
За премахване на MI бележки -> pm uninstall –k ––user 0 com.miui.notes
За премахване на MI калкулатор -> pm uninstall –k ––user 0 com.miui.calculator
и давате Enter.
Прилагам скрийншот за премахването на калкулатора:
   
Съществуват и други команди за премахваме на приложения, които не може да деинсталирате или изключите, но аз съм се спрял върху конкретните 3.
Не съм открил аз топлата вода, а споделям работещ метод за не root-нати.
[-] 3 потребители изказват благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • andreti013, KenLii, redsys
Цитирай
Аксесоари
#2

Здравейте отново!
В допълнение на предишния пост искам да кажа, че едни приложения имат активен бутон за деинсталиране и са чао
.jpg uninstall.jpg Размер: 4.36 KB  Сваляния: 304

Други имат Disable активен и също са чао
.jpg disable.jpg Размер: 3.37 KB  Сваляния: 303

Разбира се бутона Disable може и да не е активен, в такъв случай опираме до метода от първия пост, плюс допълнението от днес.
Има и приложенията, къдете можем единствено да деинсталираме актуализациите. Тях също ги премахваме чрез терминала ADB от първия пост.
.jpg uninstall updates.jpg Размер: 4.83 KB  Сваляния: 301

В допълнение, днес, искам да кажа, че се натъкнах на команда, с която получаваме пълен списък на приложенията си от телефона. Така можете да намерите конкретно и да "създадете" команда за неговото премахване.
Та, значи стартираме терминала Minimal ADB and Fastboot от работния плот (в случай, че в края на инсталацията сте поставили човка) или инсталационната папка, включваме телефона и пишем отново adb devices и даваме Enter, и след това пишем adb shell, и отново Enter. Новото тук е, че се въвежда следния ред, който дава пълен списък на приложенията – pm list packages
Слагам скрийншот за по-нагледно:
[Изображение: pm-list-packages-short-1.jpg]
Моят съвет е да маркирате и копирате всичко и да го поставите в един Word-ски файл, за да може да търсите по-лесно чрез Ctrl+F.
Днес аз ще премахна приложението Podcasts[Изображение: podcasts-1.jpg]
и намирам следния ред за него: package:com.google.android.apps.podcasts 
В случая ще ни трябва само частта "com.google.android.apps.podcasts". Това се отнася за всички приложения извън конкретния пример с Podcasts!

!ВАЖНО! Преди да напишете дословно командата, моля, запознайте се с коментара на @"Чо Smile" по-долу за уточнение и сами преценете дали "-k" ви трябва или ще се спрете не да uninstall-вате, а само да disable-нете приложението! !ВАЖНО!

И започваме да пишем командата "pm uninstall -k --user 0 като добавяме болднатия текст и придобива следния вид който изпълняваме в терминала: 
pm uninstall -k --user 0 com.google.android.apps.podcasts 
И ето резултата в Google Play:
[Изображение: podcasts-1.jpg]
Да вметна, че ако приложението е от 2 думи, напр. Google One и го търсите с интервал между двете думи няма да ви излезе резултат, но като го напишете слято ще го намери. Имайте го в предвид при търсенето.
Излишно е да казвам, че не нося отговорност ако имате проблеми след изпълнение на описаните от мен методи! Правете го съзнателно и на свой риск! И помнете три пъти мери, един път режи!
Цитирай
#3
Wink 

(2021-02-26, 12:13:25)Ivan_Bonev написа:  Днес аз ще премахна приложението Podcasts
и намирам следния ред за него: package:/data/app/com.google.android.apps.podcasts-S2Q6zDbc-X-g7y_QfAVHvA==/base.apk=com.google.android.apps.podcasts 
В случая ще ни трябва само частта "com.google.android.apps.podcasts". Това се отнася за всички приложения извън конкретния пример с Podcasts!
И започваме да пишем командата "pm uninstall -k ––user 0 като добавяме болднатия текст и придобива следния вид който изпълняваме в терминала: 
pm uninstall -k ––user 0 com.google.android.apps.podcasts

Няколко уточнения:

-k е да запази "data" и "cache" информацията на маханото приложение, което има смисъл само, ако се прави преинсталация, щом не я искаме - пишем без "-k"

Параметъра --user 0  е с две тирета, вместо с три ---user 0 (поправка не били три, а друг вид тире двойно ( –– ), вместо ( -- )

При pm list packages параметъра -f дава пълните пътища на пакета, които принципно не са ни необходими, а без него показва само имената на пакетите.

---

Ако не сме сигурни в даден пакет, по-добре да не го махаме.
Някои пакети са част от други и като ги uninstall-нем, после не работи и завсиимия от него,
затова може приерно предварително само да спрем (disable) на дадено приложение/пакет и ако има проблем - да го пуснем (enable).

pm disable-user com.packet.за.спиране
pm enable com.packet.който.е.спрян

Успех Wink

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
[-] 2 потребители изказват благодарност на Чо :) за това мнение:
  • andreti013, Ivan_Bonev
Цитирай
#4

Искам да допълня, че не е нужно да изписвате командата "pm list packages (-f)", за да видите наименованието на приложенията. Достатъчно е след като задържите върху иконката на приложението и да изберете App info.
[Изображение: 1617258115049.jpg]
След това ви се отварят настройки на приложението и избирате иконката в горния десен ъгъл:
[Изображение: 1617258115053.jpg]
И в новоотворилия се прозорец, най-долу пише името, което трябва да въведете в терминала.
[Изображение: 1617258115051.jpg]

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
Цитирай
#5

Виждам че сте фенове на Xiaomi за това да споделя също нещо с вас..
  Случайно при ресет на телефома си , ми се инсталира емоджи клавиатура разработена от Xiaomi която е супер но не е налична за нашият регион..
Но от чужбина става...
клавиатурата е супер със слайд за езиците лато на Самсунг но даже ми е по добра..
ще се опитам да я кача или поме само линка..
пробвайте я няма да съжалявате..
А аз ще продължа да се боря с единствения си проблем във втория си тел на MI който е Note 8 pro при който не мога да направя Гугъл да се зарежда директно при слайдване на горе но при 9 pro е супер дори не ми се активира браузера на Mi когато му изтрия данните...
иначе за да изтрия другите програми като youtube ползвам апк hidden settings xiaomi..


Прикачени файлове Миниатюри
       

Samsung I9505 Galaxy S4 white 16GB [ Android - 5.0.1  ] + 32 GB Samsung microSDHC™ Class 10
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)