Анкета: Достатъчни ли са 4GB RAM за смартфоните през 2021 г. - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да
41.51%
44
41.51%
Не
47.17%
50
47.17%
Не мога да преценя
6.60%
7
6.60%
Друго
4.72%
5
4.72%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Достатъчни ли са 4GB RAM за смартфоните през 2021 г.
#26

Aко е тъп филма ако ще и 200 гб да е, пак няма да го гледам. Ако е як, и 700 мб ще ме развълнуват . И със снимките е същото - важни са не пикселите а това което снимаш, посланието и внушението. Понякога дори пикселите дори умишлено се крият и затова ги има безбройните бюти режими за да скриват истината. Тая работа прилича на оная с игрите - вече ги правят огромни, тежки, искащи много яко желязо , с много пиксели но тъпи. Друго освем ремастери и dlc та не могат да измислят. И не само игри и филми, ами и музика, и книги и всичко вече от десетилетия е в упадък. Колите също. Най здравите коли са правени в периода до деветдесета година. Вече само напомпани еднодневки с много електроника и много ядове. А нито возия нито разход е по различен.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
Аксесоари
#27

Според мен не са достатъчни. Ако го изпозлвате само за телефония, да телефона ще работи супер бързо. 
Но с инсталирането на 30-40 приложения ще видите какво става. 
4 RAM е абсолютния минимум за телефон в днешно време, но и недостатъчни за мен.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#28

(2021-03-15, 08:52:09)росен2 написа:  Aко е тъп филма ако ще и 200 гб да е, пак няма да го гледам. Ако е як, и 700 мб ще ме развълнуват . И със снимките е същото - важни са не пикселите а това което снимаш, посланието и внушението...
Както вече няколко пъти се спомена, и тук е важна гледната точка. Филм от 700 МБ (1 CD по старите мерки) с каквото и съдържание да е, ще е омазан до неузнаваемост и в доста сцени ще се чудя кой кой е в него, т.е. няма да има и помен от внушение. 100 ГБ филм освен ясни герои показва и операторското майсторство, усета към детайла, перспективата и прочие - все компоненти от важно естество, неслучайно са част от награждаваните. Ходя често по фотографски изложби, разглеждам и много снимки на професионалисти. Различни са и във всякаква ориентация, но нито една не е размазана и с неясно съдържание.
Както и да е.
[-] 1 потребител изказва благодарност на L1892 за това мнение:
  • alexbg67
Цитирай
#29

Казано е - „Кучето скача според тоягата!”

При мен - телефон 2 GB, лаптоп - 3 GB (от които 0,5 - 1 GB шерната с видеокартата). Нямам особени проблеми.

Естествено, че … „Колкото повече, толкова повече.”
Но дали си заслужава парите?

Пп. За 2G услугите (телефония) си имам „Нокия с фенерче”!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#30

@Be6i4
Всеки според потребностите си. Те приложенията си седят във фонов режим и не черпят памет след като не са активирани,а и си има опции за рестрикции.
Аз лично освем тези по дефолт които си идват с телефона ми имам инсталирани :
Фейсбук лайт - и то заради по малката консумация на мобилен интернет иначе щях и него да нямам а щях да си ползвам през браузъра.
Месинджър.
Ампере - за да следя понякога температурата на батерията лятото, не че я няма опцията в самия телефон н о все пак е на няколко клика.
АБВ Поща ( може и нея да нямама а през браузъра)
Оlx - и него също мога през браузъра чрез шорткът.
Имам една папка с News , с шорткъти на новинарски сайтове
Синоптик - за да гледам от време на време прогнозата ( интересът към времето сме унаследили от праотците ни, когато са били зависими изцяло от него и не са имали климатици и изолация)
Имам папка tools с дефолтните инструменти които си идват с телефона
Това е хора. Друго нямам, а и нямам нужда . Хората са си имплентирали всичко стоково .
И при това положение от 2 гб един винаги ми е свободен. Телефончето ми не стъпва на земята, лети необременено..
Та така. Да се каже обаче че 4 гб са абсолютен минимум към момента според мен е напълно неправилно. Според мен повечето хора са от моя тип, старомодни прагматици,  а не някакви heavy user и.
Но всеки да си купува каквото си поиска, тук сме за да изказваме собствено становище по даден въпрос, и всеки поднася мнението си според собствените си виждания и разбирания. Мненията ни не са нито пожелателни нито пък задължаващи. Но всяко едно е полезно само по себе си. Поради факта, че когато някой гост чете форума с цел информация за закупуването на тел. той винаги ще припознае в себе си типа потребител  и просто ще има в предвид съответното становище

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
[-] 2 потребители изказват благодарност на росен2 за това мнение:
  • jhoro, pepy1
Цитирай
#31

4 гб стигат, но на айфона ми а на андроида колкото повече толкова повече.

Samsung Galaxy S21 Ultra 16/512 Phantom Black/Iphone 13 pro max 512 gb Space Grey/ Honor Watch GS Pro/ Apple Airpods Pro/Mecool KM6 Deluxe.
Цитирай
#32

(2021-03-15, 09:28:01)L1892 написа:  Както вече няколко пъти се спомена, и тук е важна гледната точка. Филм от 700 МБ (1 CD по старите мерки) с каквото и съдържание да е, ще е омазан до неузнаваемост и в доста сцени ще се чудя кой кой е в него, т.е. няма да има и помен от внушение. 100 ГБ филм освен ясни герои показва и операторското майсторство, усета към детайла, перспективата и прочие - все компоненти от важно естество, неслучайно са част от награждаваните. Ходя често по фотографски изложби, разглеждам и много снимки на професионалисти. Различни са и във всякаква ориентация, но нито една не е размазана и с неясно съдържание.
Както и да е.


Понеже спомена фотографски изложби, мисля си наясно че мегапикселите точно нямат никакакво значение, от едно ниво нагоре, според големината на матрицата. Напротив точно обратното става. А за филмите и такъв от 10-12гб си става, не е нужно да е сто. Та да дам един пример, новия мак еър 13 м1 чип, стандартния 8гб рам и най напомпания 16” с 32гб рам, с интел кор и9. При една и съща програма оторена на новия, забележи през розета при това, и на другия при експорт с еднакви корекции на 50 снимки от лайтрум, при новия 3,7гб рам, при интелския близо 16гб заета рам, за едно и също нещо. Да не говорим колко по бърз е експорта на машинката с 8гб рам. Та така. Всички под една или друга форма работим с телефоните, но ако се върши нещо сериозно, та дори и снимки/видео, ще е с подходящата техника и компютър. Поздрави.


Sent from my iPad using Tapatalk
Цитирай
#33

(2021-03-15, 13:56:07)kery70 написа:  ... мисля си наясно че мегапикселите точно нямат никакакво значение, от едно ниво нагоре, според големината на матрицата. ..
Това го коментирах малко по-горе: 

Цитат:L1892

... И колкото повече качество на снимките (отдавна уточнихме, че броят на пикселите е само един от компонентите)..

Що се отнася до сериозната работа, несъмнено си трябва компютър.

П.П. Не твърдя, че големината непременно е символ на качество, но ти препоръчвам да гледаш/сравниш разширените версии на "Аватар" от 19, 50 и 102 ГБ (приблизителни).
Цитирай
#34

Ето защо ни е нужен повече RAM.
Google пусна 64-битовата версия на уеб браузъра Chrome за Android.Ето какви са системните изисквания за 64-битовия Chrome: устройството трябва да работи под управлението на мобилната операционна система Android 10 и нагоре, необходими са минимум    8 GB оперативна памет. За да се провери дали във смартфона се използва най-новата версия на Chrome в адресния ред на браузъра е достатъчно да се въведе chrome://version и да се натисне Enter.Kaтo ocнoвнo пoдoбpeниe нa нoвия бpayзъp Gооglе пocoчвa знaчитeлнo пoвишeнaтa пpoизвoдитeлнocт и пoдoбpeнoтo yпpaвлeниe нa пaмeттa. Πo пpинцип 64-битoвитe пpилoжeния пpeдлaгaт пo-дoбpa пpoизвoдитeлнocт зa cмeтĸa нa пoвeчeтo изпoлзвaнa пaмeт, пoвишeнa инфopмaциoннa бeзoпacнocт, пo-ниcĸa ĸoнcyмaция нa eлeĸтpичecĸa eнepгия и пoддpъжĸa нa фyнĸции, ĸoитo нe ca дocтъпни зa 32-битoвитe пpилoжeния.

Вижте повече: https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%...57242.html
Цитирай
#35

Добре де, как същия този 64 битов Хром на Гугъл, лети на ios с 2гб рам? Не че нещо, просто питам!
[-] 2 потребители изказват благодарност на kery70 за това мнение:
  • dessexc, jhoro
Цитирай
#36

(2021-03-15, 09:38:33)росен2 написа:  @Be6i4
Всеки според потребностите си. Те приложенията си седят във фонов режим и не черпят памет след като не са активирани

Точно тук грешиш. Приложенията стоят заредени в RAM паметта. Не черпят ресурс на процесора защото не са активни. Заредени са в рам паметта за да могат да се отворят бързо. Има си нишка и последно активните и тези които не се ползват се затварят и освобождават рам памет за нови отворени приложения.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
[-] 1 потребител изказва благодарност на gazibarev за това мнение:
  • Be6i4
Цитирай
#37

Именно. Аз имам 174 приложения. Стоят си заредени в РАМ паметта за по-бързо стартиране и представи си ги на телефон с 4GB RAM... Rolleyes

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


Цитирай
#38

А колко реално от тези 174 ползваш? 5 10? Една камара ненужни стоят заредени. Просто ако рама намалее се затварят последните. Така че реално ако ти е бърз процесора и рама, дали ще е 4гб или 16гб разлика няма да намериш. А и не знам супер тежки приложения които реално да изискват минимум 4гб оперативна памет само за тях.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
[-] 1 потребител изказва благодарност на gazibarev за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#39

(2021-03-16, 08:34:35)DoryanY написа:  Ето защо ни е нужен повече RAM.
Google пусна 64-битовата версия на уеб браузъра Chrome за Android.Ето какви са системните изисквания за 64-битовия Chrome: устройството трябва да работи под управлението на мобилната операционна система Android 10 и нагоре, необходими са минимум    8 GB оперативна памет. За да се провери дали във смартфона се използва най-новата версия на Chrome в адресния ред на браузъра е достатъчно да се въведе chrome://version и да се натисне Enter.Kaтo ocнoвнo пoдoбpeниe нa нoвия бpayзъp Gооglе пocoчвa знaчитeлнo пoвишeнaтa пpoизвoдитeлнocт и пoдoбpeнoтo yпpaвлeниe нa пaмeттa. Πo пpинцип 64-битoвитe пpилoжeния пpeдлaгaт пo-дoбpa пpoизвoдитeлнocт зa cмeтĸa нa пoвeчeтo изпoлзвaнa пaмeт, пoвишeнa инфopмaциoннa бeзoпacнocт, пo-ниcĸa ĸoнcyмaция нa eлeĸтpичecĸa eнepгия и пoддpъжĸa нa фyнĸции, ĸoитo нe ca дocтъпни зa 32-битoвитe пpилoжeния.

Вижте повече: https://www.kaldata.com/it-%d0%bd%d0%be%...57242.html

В момента съм с телефони с 2 гб и 4 гб памет. Абсолютно никаква разлика не виждам в бързината на отварянето на Хром, въпреки по слабия процесор на малкия телефон и по мощния wi-fi модул на големия. От един рутер зареждат. При добър сигнал Хрома реагира мигновенно и на единия и на другия. Не виждам какво повече бих могъл да желая. Сега - да давам още 500-800 лева отгоре за телефон с 8 гб рам само поради факта че Хром може и да ми отвори с няколко стотни от милисекундата по бързо - не благодаря. Няма да стане...Толкова много други по полезни неща бих могъл да си купя с тях вместо да ги влагам в някаква ram..
По назад съм написал колко приложения освен дефолнтните имам инсталирани. Повече пари да ми дават не бих инсталирал, дори и от вградените половината са ми ненужни.
Това са мойте потребности. 
Други хора имат нужда от повече приложения които предполагам активно ползват, съответно ще си купят по скъп телефон.
За какво мислите че ползва Айфона си от 1500 лева една мома ? Не вярвам да пише на него някакви сложни  HTML кодове. Имам две до мен на работата и като гледам си ползват 1290 левовите телефони за същото за което аз ползвам и моя 200 левов. Поща, Olx, Фейсбук, новини чат пат и снимки ( които аз не правя) А като гледам и те не ги бива много-много въпреки хардуера, понеже нито фокусират, нито се съобразяват с посоката на светлината и т.н.Та язък май за яките камери  Big Grin
Та така хора, това е само един телефон, и основното му предназначение за мен си остава да бъде телефон. Нито филм гледам на него, нито програми пиша. Напротив - когато имам да чета по голяма статия го правя на компа, поради факта че възприемам много по по всеобхватно и задълбочено информацията от големия монитор, вместо от малкото мижаво  екранче. Същото правя и със снимките - ако случайно съм снимал нещо , то нещото веднага се прехвърля на компа за обзор и анализ. На телефона правя всичко повърхностно, сбито, и само чисто информативно. Дори и във форум не пиша от телефон. Лично за мен е много неудобно и некомфортно, та просто не виждам смисъл да се нервя излишно.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
[-] 1 потребител изказва благодарност на росен2 за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#40

Росен,тази статия хвърля светлина защо новите телефони ги пускат с повече RAM.Приложенията стават по големи и тежки.Ти сега ако купуваш нов модел телефон,сигурно няма да вземеш такъв с 4ГБ.Преди 6 години флагманите бяха с 2 ГБ РАМ,сега са с минимум 8 ГБ,средния клас е с 6ГБ.За да работи бързо телефона трябва и процесора да е бръз,а и софтуера е от значение.
Цитирай
#41

Ако сега купувам нов телефон, специално аз ще гледам преди всичко цената а не количеството ram. И честно казано винаги водеща светлина в мотивацията ми при покупката на нов телефон е била цената. Като съм длъжен да добавя и че от известно време дори и нови не купувам а от Olx, и не съжалявам хич, поради факта че с всяка една покупка си спестявам значителна сума пари. Има чудесни, здрави телефони на много добри цени.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#42

На калпавия софтуер и 100GB рам няма да му стигне. Иначе който цъка игри е хубаво да има повечко рам. Лошо ми става като видя приложение за фенерче или нещо от сорта да точи 100+ MB или глупостите на гугъл които пускат по 20 процеса на заден план да те шпионират.
Цитирай
#43

(2021-03-16, 13:20:22)DoryanY написа:  Росен,тази статия хвърля светлина защо новите телефони ги пускат с повече RAM.Приложенията стават по големи и тежки.Ти сега ако купуваш нов модел телефон,сигурно няма да вземеш такъв с 4ГБ.Преди 6 години флагманите бяха с 2 ГБ РАМ,сега са с минимум 8 ГБ,средния клас е с 6ГБ.За да работи бързо телефона трябва и процесора да е бръз,а и софтуера е от значение.

Не знам за Росен, но ...
Соро ми предстои „хардуерен ъпгрейт“ - нов апарат. Все още се колебая между 3 и 4 GB RAM. Най-вече - финансово. Бюджет - до 300 лева (със зор).

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#44

(2021-03-18, 01:44:40)DxV_pRo написа:  На калпавия софтуер и 100GB рам няма да му стигне. 


Абсолютно..По назад в темата написах в същия контекст за десятката на Windows заемаща ми 30 гб срещу 2 на XP. Няма как да не се възхитя  на софтуера след като на две от Xiaomi-тата съм си инсталирал определени версии на Gcam които буквално двойно подобряват качеството на изображението, карат ме да мисля че съм с различен хардуер

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#45

Не са достатъчни, тъй като Андроидът и приложенията стават все по-неоптимизирани и по-лакоми за ресурси.

[Изображение: Meizu-logo.png]
Цитирай
#46

Зависи от производителя.Леновото с дъщерната си моторола стиковат добре хардуера със софтуера.За техните модели са достатъчни.Наблюденията ми са лични-за moto g6-с 3гб на жена ми и lenovo p2 с 4гб-моя.От друга страна самсунга ми а71-натряскан с биксби,миксби....шитни здравословни....и със 6гб рам ми се задъхва,лагва понякога.Хем не съм фен,нямам регистрация и не ползвам никоя от така наречените ,,социални".....клоаки за мен.....Игри не играя....фен на снимането бях само с първия си телефон на който камерата се закачаше допълнително-сони ериксон т68i......Основно джиткам из нета.Та това е.

(2021-03-15, 07:09:44)росен2 написа:  Сега загледах инсталацията на Windows 10 ми заела 30 гб от диска, бахти дебелия шопар, и се сетих че навремето XP то беше десет пъти по малко, по леко и по бързо Имам лаптоп с XP и правя на него същите неща които правя и на комтютъра си едно към едно - интернет и чат пат по някой филм от Замунда ако сваля много рядко. Целият ми широк кръг от познати прави същото .Така че много хора спокойно можеха да си прекарат живота с XP без да си пълнят дисковете. За мен лично десетката е с извинение едно буре с л___а....Та затова се чудя, на хората все им не стига. Не само памет а всичко. И пари и всичко. Все им е малко. Имал съм телефон и с 6 гб памет, сега съм с телефон с 2 гб памет и ако щете ме наричайте както си искате аз лично разлика не виждам, доколкото касае моя начин на ползване. Та ми е много чудно некой като каже че ползва няколко приложение наведнаж, почвам да си мисля тоя човек (или тая женица) едновременно в фейса, туитър инстаграм и тик ток ли седят, с по няколко човека наведнаж ли си чатят или некакви приложения в аутокад пишат на телефона си, в същото време слушат музика за фон и си приказват по messenger a с гаджето. Кво толко правите на тия телефони, те това е въпроса който най често си задавам. И другия - с камерите ! Като се почне ама 100 мега пиксела ама не знам си. Кво толко снимате и пиксели ли броите пак ми е чудно, като Фейса така или иначе ви ги пресова а и Месинджъра.Така че и с 3,2 мегапиксела Nokia 301 да снимате си е същото.
Много са ми интересни хората,които по написаното от тях,разбираш че и нокия с фенерче ще им свърши работа,но някой насила ги е накарал да си вземат смартфон.,,Какво ги правите тези телефони"....,,ама за какво ви е това"....,,ама за какво ви е онова".Всеки си го е взел с негова си цел-един за игри,друг за снимки,трети заради интернета....А аз първия си го взех далечната 2003,симбиан,нокия 3650....

nokia 3650---sony-ericsson p900---nokia 3230---nokia n95 8gb---lg optimus 3d---samsung galaxy s4 9505----lenovo p2-----samsung galaxy a71
[-] 1 потребител изказва благодарност на gogoge6 за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#47

(2021-05-09, 02:12:20)gogoge6 написа:  Зависи от производителя ...
... и от нуждите на потребителя.
Защото
(2021-05-04, 16:41:54)mayaiv написа:  Не са достатъчни, тъй като Андроидът и приложенията стават все по-неоптимизирани и по-лакоми за ресурси.
Ако искате да инсталирате „целия Google Play“ - и 16 GB може да не ви стигнат.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • gogoge6
Цитирай
#48

(2021-05-13, 16:07:19)jhoro написа:  Ако искате да инсталирате „целия Google Play“ - и 16 GB може да не ви стигнат.
Естествено че нямам нужда от всички приложения в стора на Гугъл. Но самият Андроид наистина се нуждае от повече РАМ.

[Изображение: Meizu-logo.png]
[-] 1 потребител изказва благодарност на mayaiv за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#49

(2021-05-14, 17:29:56)mayaiv написа:  Но самият Андроид наистина се нуждае от повече РАМ.

Така е по-лесно, когато приложенията са нескопосани и гълтат RAM като за световно.
При добра оптимизация и RAM мениджмънт нещата стоят другояче.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
[-] 1 потребител изказва благодарност на centur за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#50

(2021-05-14, 18:49:27)centur написа:  Така е по-лесно, когато приложенията са нескопосани и гълтат RAM като за световно.
При добра оптимизация и RAM мениджмънт нещата стоят другояче.
Ей това е верният отговор на въпроса "Достатъчни ли са 4 GB ...". Щом в момента - с 2 GB се справям
Другото е ясно - "Колкото повече, толкова ... повече!"

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)