Анкета: Достатъчни ли са 4GB RAM за смартфоните през 2021 г. - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да
41.51%
44
41.51%
Не
47.17%
50
47.17%
Не мога да преценя
6.60%
7
6.60%
Друго
4.72%
5
4.72%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Достатъчни ли са 4GB RAM за смартфоните през 2021 г.
#51

Bъпpeĸи чe пoчти вcичĸи иcĸaт ĸoлĸoтo ce мoжe oпepaтивнa пaмeт, имa eдин oпpeдeлeн минимyм, ĸoйтo пpeдизвиĸвa чyвcтвo нa yдoвлeтвopeниe cpeд пoтpeбитeлитe нa cмapтфoни. Изcлeдвaнe нa yeб-пopтaлa Аndrоіd Аuthоrіtу пoĸaзa ĸoлĸo тoчнo RАМ e дocтaтъчнa зa пoвeчeтo пpитeжaтeли нa мoбилни тeлeфoни.


https://www.kaldata.com/%d1%82%d0%b5%d0%...67357.html

 
Цитирай
Аксесоари
#52

(2021-08-27, 13:48:51)NoMaD написа:  Bъпpeĸи чe пoчти вcичĸи иcĸaт ĸoлĸoтo ce мoжe oпepaтивнa пaмeт, имa eдин oпpeдeлeн минимyм, ĸoйтo пpeдизвиĸвa чyвcтвo нa yдoвлeтвopeниe cpeд пoтpeбитeлитe нa cмapтфoни. Изcлeдвaнe нa yeб-пopтaлa  Аndrоіd Аuthоrіtу пoĸaзa ĸoлĸo тoчнo RАМ e дocтaтъчнa зa пoвeчeтo пpитeжaтeли нa мoбилни тeлeфoни.


https://www.kaldata.com/%d1%82%d0%b5%d0%...67357.html

Това ми напомни за ...
Цитат:На въпроса: "Ползвате ли Интернет?" - положително са отговорили 100 процента от анкетираните.
Анкетата е била проведена съвсем наскоро в Интернет.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#53

Мисля,че абсолютния минимун е 4GB, като от там на сетне колкото повече, по-добре.
Андроид си ползва рам и както е при всички OС има и swap дял. Когато напълним рам паметта, кешираните процеси отиват в swap дялът и чакат да бъдат повикани. Тъй като вече вградената памет е дооста бърза, ние не усещаме лаг. 
Прикачената снимка долу е от P40 Pro  като показва реално заетата рам, а не тази, която показва телефонът в настройките. Както се вижда,  тя е пълна, а устройството си работи и няма проблеми.
Друг момент е,че част от тази рам се ползва като буферна памет за камерата при правене на клипове със забавен кадър. Там информацията е много а рамта може да насмогне с висока скорост. Така,че от 8 GB при мен,  известно количество се ползва и за други цели. 
Та,  ако все още ви е странно защо ios не ползва много рам...ами просто има по-голям swap дял.


Прикачени файлове Миниатюри
   

Iphone 13 mini Blue 128GB
Xiaomi 11 Lite 5G NE 128GB
[-] 1 потребител изказва благодарност на Spellbound91 за това мнение:
  • Compare
Цитирай
#54

Със стария ми телефон (андроид) имах 6 ГБ и бях свикнала като изляза примерно от ютюб и след това да не ми пази страницата. Не ми е пречело. Сега с айфона имам пак 6гб и пази приложения, които съм отворила доста отдавна. В момента съм в период на почти нищо на работа, а много занимания и уроци след и преди работно време, та вися стабилно на телефона, а и е нов, та постоянно свалям някакви неща и се ползват апове. Еми всичко си пази. Чак ми е странно. А какво отварям аз -Spotify или ютюб/тик ток/ нетфликс или браузър, когато съм в настроение за комуникация и съобщения, уотсап,инстаграм, два апа за работа, които нон стоп трябва да са налични, някой ап за локация ако съм навън, камера, след направени снимки и нещо тип Snapseed/Lightroom и някакви още ей така. По принцип затварям приложения и по навик всичко чистя, но с този телефон още нямам този навик и си пази и часове след. Чак ме дразни, че трябва сама да рефрешна ютюб за нови предложения Big Grin
Интересното е, че Гугъл фотос и хром, които не ползвам, заемат толкова % от батерията, колкото и постоянно използваните сафари, едното работно и инстаграм. Явно ще им спра активността на фонов режим. Интересно е, че и айфонският мейл ми ползва три пъти по-малко батерия от гугълския ап, а вторият не го ползвам тези дни
За андроид поне 8 според мен или 6 за light users. За iOS и 4 стигат съм сигурна, а 2 сигурно за хора, които нищо не правят на телефоните
Цитирай
#55

(2021-09-24, 09:14:36)dessexc написа:  Със стария ми телефон (андроид) имах 6 ГБ и бях свикнала като изляза примерно от ютюб и след това да не ми пази страницата. Не ми е пречело. Сега с айфона имам пак 6гб и пази приложения, които съм отворила доста отдавна.

Не е до хардуер, а до настройки!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#56

Колкото повече толкова повече

Стария ми имаше 6 и не стигаха, 3 тото приложение назад по списъка се затваряше.

Сега съм с 12 и няма такива своеволия от страна на телефона да си ги затваря когато си иска.

Вмомента само с Chrome имам 4.29GB свободни от общо 12GB

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
[-] 1 потребител изказва благодарност на BGDropche за това мнение:
  • dessexc
Цитирай
#57

Преди няколко месеца при смяна на смартфона си минах от 4GB на 8GB RAM, визуално засега разлика в работата на устройството преди и сега - не виждам.

 
[-] 2 потребители изказват благодарност на NoMaD за това мнение:
  • solo5, Victormihov
Цитирай
#58

На мен пък ми се случи от тел 6гб да се върна 4гб докато оправят първия. Незнам дали е от рама или от по-слабия процесор ама работата е от кон на магаре.

Изпратено от моят Redmi Note 5 с помощта на Tapatalk
[-] 1 потребител изказва благодарност на BlackBone за това мнение:
  • DoryanY
Цитирай
#59

(2021-09-24, 21:01:49)BGDropche написа:  Колкото повече толкова повече
Стария ми имаше 6 и не стигаха, 3 тото приложение назад по списъка се затваряше.
Сега съм с 12 и няма такива своеволия от страна на телефона да си ги затваря когато си иска.
Вмомента само с Chrome имам 4.29GB свободни от общо 12GB
6 GB RAM в iPhone 14 Pro Max работят много по-добре от 12-16 GB в редица флагмани с Android. В теста Vivo X80 Pro, въпреки че стана най-бързият от устройствата с Android, почти винаги затваряше и чистеше приложения от RAM. В резултат на това, като част от теста, той съхрани само две приложения от общо 16. Точно същото направи и флагманът Oppo, докато xiaomi 12S Ultra издържа перфектно теста и е само на една точка след iPhone. В същото време, припомняме, съвременните флагмани с Android обикновено имат 12-16 GB RAM, докато iPhone 14 Pro Max има само 6 GB RAM.

 
Цитирай
#60

Айфона няма нищо общо, на него и 2гб рам му стигат.
Няма функции, всичко е сведено до минимум.
Айфона няма нищо общо дори със смартфон, той дори не е близо до това.
Само Айфон фен който наистина е минал към Андроид разбира колко е бил ограничен в почти всичко.
Аз съм в шок как още се продава този апарат на пазара и то на такава луда цена.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
[-] 1 потребител изказва благодарност на Victormihov за това мнение:
  • _nib_
Цитирай
#61

Заради Айфона андроид е това което е, не говори празни приказки

времето е като парите - никога не стига
[-] 2 потребители изказват благодарност на pepy1 за това мнение:
  • Victormihov, yankoa
Цитирай
#62

Операционната система Android е свързана с метод, наречен Garbage Collection, който изисква повече памет. Android винаги позволява на приложенията да използват толкова RAM, колкото преследват. Ето защо, когато Garbage collector работи, той сканира непрекъснато и изчиства данните в RAM, които вече не се използват и ги освобождава, като предоставя на другите приложения свобода да ги използват.
За разлика от Apple iOS, Android не е специално оптимизиран да поддържа собствените си конфигурации. Той е проектиран да бъде съвместим с различни процесори, различни хардуерни конфигурации и различни производители. В резултат на това приложенията, компилирани за една система, са несъвместими и не могат да работят на друга, освен ако не бъдат пренаписани.
За да реши това, Android използва Java, на която нейните приложения могат да работят. Java е превъзходно изпълнение на приложенията под Android OS, благодарение на своята виртуална машина. Ако искате да стартирате приложение на Android, можете лесно да го реализирате, като напишете приложение на Java, чиято виртуална машина ще преведе кода по време на работа, за да позволи на приложението да работи на каквато и да е система.
Това обаче е процес, който изисква много памет. От една страна, Java е сложна платформа, чието собствено управление използва много RAM. От друга страна, запазването на оригиналния Java код и рекомпилирания код, който действително работи в системата, също изисква възможно най-много памет.
В IOS няма Java и Garbage Collection и затова е нужна по-малко RAM. Друга причина, поради която iOS устройствата с по-малко RAM работят по-добре от устройствата с Android е правилното управление на RAM. Докато управлява RAM, iOS позволява на приложенията да запазят специфична памет за функциониране и повторно отваряне. Android управлява RAM самостоятелно, което кара приложенията да използват RAM поотделно и от своя страна не е запазена памет.
Що се отнася до управлението на приложения, Android предоставя много повече свобода на разработчиците на приложения, отколкото iOS. Той позволява на разработчиците да изпълняват процеси по-свободно, което улеснява воденето до изтичане на памет и манипулиране на фонови процеси.
За разлика от това, iOS не дава много свобода на разработчиците на приложения. Дори има ограничение, като например премахване на всякакви процеси, когато няма нужда те да се изпълняват.

1916 
[-] 7 потребители изказват благодарност на milss за това мнение:
  • andro9060777, DoryanY, greensmoke7777, Ivanov_1994, SE Neo V, Victormihov, _nib_
Цитирай
#63

(2022-10-14, 15:50:39)Victormihov написа:  Айфона няма нищо общо дори със смартфон, той дори не е близо до това.
Само Айфон фен който наистина е минал към Андроид разбира колко е бил ограничен в почти всичко.
Аз съм в шок как още се продава този апарат на пазара и то на такава луда цена.

Малко офтопик, и разбирайки че това е андроид форум, но все пак - от както преминах на айфон, разбрах какво е да имаш истински умен телефон, с който може да правиш много повече неща от един андроид фон. Откриваш нови възможности, като аutomation и създаване на собствени скриптове от телефона (без да инсталираш нищо допълнително), а приложенията са на съвсем друго ниво - с удоволствие плащаш за тях и са перфектни. Отделно ако си разработчик на приложения, и ако от андроид си взимал Х печалба, от приложенията за айфон взимаш поне 5Х, защото притежателите на айфон са по-склонни да плащат за добро съдържание, и пиратстването е трудно и непопулярно сред тях. Т. е. в момента един power user получава повече възможности от айфон, отколкото от андроид фон. Разни олд скуул "проблеми" като невъзможност за пращане на файлове по BT не важат, защото това така или иначе не се ползва от години.

А иначе по темата, 4GB са недостатъчни вече. Предпоследният ми андроид тел - LG V20 беше с 4, и дори и през 2017/8 се задъхваше само от отворен браузер, а сега е направо неизползваем. Поне 6GB са ок.
Цитирай
#64

(2022-10-15, 15:16:48)yankoa написа:  ....... приложенията са на съвсем друго ниво - с удоволствие плащаш за тях и са перфектни............................................................................................................... защото притежателите на айфон са по-склонни да плащат за добро съдържание, и пиратстването е трудно и непопулярно сред тях. Т. е. в момента един power user получава повече възможности от айфон, отколкото от андроид фон. .......

А иначе по темата, 4GB са недостатъчни вече. Предпоследният ми андроид тел - LG V20 беше с 4, и дори и през 2017/8 се задъхваше само от отворен браузер, а сега е направо неизползваем. Поне 6GB са ок.

Това е твоята гледна точка, моята е съвсем различна.
Едва ли някой плаща с удоволствие  Smile . Просто при ябълките е почти невъзможно инсталиране на приложения от трети страни. 
Само не разбрах какво повече получава един power user от айфона? За телевизия в движение на телефона си гледам чрез портали през OttNavigator, StbEmu или TvMate (платена), та би ли ми посочил поне едно такова приложение да работи на IOS? Няма такова, даже да си готов да дадеш 50 USD. Отдавна не съм ползвал нещо с IOS, но май още нямат пълноценен файл мениджър. 
Не искам да засегна теб или друг IOS почитател, а само да вметна, че ябълката за моето ползване е ограничена и донякъде не функционална ОС.

1916 
[-] 1 потребител изказва благодарност на milss за това мнение:
  • _nib_
Цитирай
#65

Не всичко е до памет обаче.
Оня ден моето дърто G4 с 3GB памет го заредих и викам чакай да го видя-ами вече е доста зле, ужасно бавен, тромав, загравя, батерията пада с 1% на 1 минута, а е чистак нова, ПЪЛЕН ужас е, но това го отдавам не на 3-те gb рам, а на отвратителния процесор SD 808, който неслучайно казват,че е може би най-ужасният SD процесор. Защото тук до мен е и V30 само с 1 GB повече рам и натряскан догоре с файлове, но лети!
Все едно сравняваме ЛАДА с Mercedes SL 65 AMG V12 с 650 коня. Огромна и потресащава разлика в бързината, а е само с 1 GB повече рам.
[-] 3 потребители изказват благодарност на greensmoke7777 за това мнение:
  • DoryanY, milss, _nib_
Цитирай
#66

(2022-10-15, 15:16:48)yankoa написа:  Малко офтопик, и разбирайки че това е андроид форум, но все пак - от както преминах на айфон, разбрах какво е да имаш истински умен телефон, с който може да правиш много повече неща от един андроид фон. Откриваш нови възможности, като аutomation и създаване на собствени скриптове от телефона (без да инсталираш нищо допълнително), а приложенията са на съвсем друго ниво - с удоволствие плащаш за тях и са перфектни. Отделно ако си разработчик на приложения, и ако от андроид си взимал Х печалба, от приложенията за айфон взимаш поне 5Х, защото притежателите на айфон са по-склонни да плащат за добро съдържание, и пиратстването е трудно и непопулярно сред тях. Т. е. в момента един power user получава повече възможности от айфон, отколкото от андроид фон. Разни олд скуул "проблеми" като невъзможност за пращане на файлове по BT не важат, защото това така или иначе не се ползва от години.

А иначе по темата, 4GB са недостатъчни вече. Предпоследният ми андроид тел - LG V20 беше с 4, и дори и през 2017/8 се задъхваше само от отворен браузер, а сега е направо неизползваем. Поне 6GB са ок.

браузър и браузър не е едно и също...
ако говориш за онова тежко недоразумение хром-да, ще се задъхва...
аз ползвам sleipnir...японски, наистина БРАУЗЪР...щади рам...точи батерия сравнително малко....в момента са ми отворени....275 таба...нямам забележка...
на мото g200 ме изхвърля, затваря, понякога играта-Match Master 3d...но след последния ъпдейт не се е случвало....хем 8gb рам...
[-] 1 потребител изказва благодарност на _nib_ за това мнение:
  • milss
Цитирай
#67

Тоя браузър за първи път го чувам.
Трябва да го пробвам.
Цитирай
#68

Microsoft edge също е много бръз.Този Японския браузър го пробвах-не бях чувал за него,но ми се видя много сложен,а и тези йероглифи.

Huawei P30
Цитирай
#69

Тъкмо щеше да го тегля и видях че е изтеглен от около 500 хил. потребители,
а населението на Япония е 126 милиона. Ако беше много читав, щеше поне 50 милиона изтегляния само в Япония да има

(2021-10-24, 14:11:51)NoMaD написа:  Преди няколко месеца при смяна на смартфона си минах от 4GB на 8GB RAM, визуално засега разлика в работата на устройството преди и сега - не виждам.

И аз минах от 4 на 8 и също не виждам разлика (Moto G9 Plus към Moto G100)
Предполагам че зависи за какво и как се ползва телефона
[-] 1 потребител изказва благодарност на solo5 за това мнение:
  • Victormihov
Цитирай
#70

Достатъчни са
Цитирай
#71

Напълно достатъчни.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#72

(2022-10-22, 14:27:46)solo5 написа:  Тъкмо щеше да го тегля и видях че е изтеглен от около 500 хил. потребители,
а населението на Япония е 126 милиона. Ако беше много читав, щеше поне 50 милиона изтегляния само в Япония да има


И аз минах от 4 на 8 и също не виждам разлика (Moto G9 Plus към Moto G100)
Предполагам че зависи за какво и как се ползва телефона

Бомба си е браузърчето...и на уиндоуса...
само са занемарили синхронизацията на отметките...
преди да се върна на японския се бях засилил на CM browser,ама след 3 години му се скапа поддръжката и го зарязах...
Колегата що кара на йероглифи-не знам.
Аз съм си на английски.
Не смятам че ще ви кажа нещо ново,ама ако едно приложение не е с читав нов вариант-търсете стари версии и махнете ъпдейтите.Не всичко ново е хубаво.

Пък тва за броя сваляния...Не могат няколко милиарда шапшали да ме убедят че хрома е читав браузър...Ако и пари да ми дават.

Да фанем бас...
Че броя чалгари свалили ,,васко жабата" са повече от хората които имат ,,Притури се планината"...
Хем аз лично нямам нито една от двете песни.
Цитирай
#73

Аз затова си карам на лисицата Rock

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#74

Аз карам с brave browser. Вярно че на основата на хромиум ама ми допада доста.

Изпратено от моят Redmi Note 9 Pro с помощта на Tapatalk
Цитирай
#75

4GB RAM вече не са достатъчни. При наличието на само толкова оперативна памет има пространство за няколко средни по размери игри и приложения, както и операционната система. В даден момент обаче паметта ще се изчерпа, а в този случай най-отдавна отворените приложения освобождават пространство. Ако данните отново са необходими, те се възстановяват от архиви (zRAM).

Линк

 
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)