Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Новият рекет на НАП за наложен платеж
#1

Здравейте. Ако не сте запознати НАП започва да иска данъци от всички хора, които извършват някаква макар и минимална дейнос с търговска цел през Еконт, Спиди и други фирми. Аз съм физическо лице и имам оборот към 5000лв и ще трябва да плащам 15% данък на тази сума. Като в моя случай купувам на едро неща и ги продавам, като печалбата ми е малка. Давам пример: купувам го на 40 и го продавам на 60лв = печалба 20лв. Купувам ги една идея на черно, защото няма как да ми дават касови бележки и каквото и да е. Проблемът идва тук, че ако заплатя 15% на тези 5000лв, то ще съм почти на загуба и всичко се обесмисля. Не мога да декларирам разходи, защото всичко се плаща кеш на човек, а той платежни бележки както написах не издава. Но това не значи, че продуктите ми падат от небето. Печалбата както казах е доста малка. Ок, няма лошо да си плата, но в случая да кажем 15% на 25-30% от общия оборот (5000лв), а не на 100%
Направо не мога да повярвам какво се случва в тази мафиотска държава!




Има доста статии, като давам линк към тази: https://www.infoz.bg/bulgaria/8138-ot-16...kite-litsa
Цитирай
Аксесоари
#2

Не виждам нищо мафиотско в това, да си плащаш данъците
Цитирай
#3

(2021-03-17, 00:45:53)gstavrev написа:  Не виждам нищо мафиотско в това, да си плащаш данъците

Така е, но данъците са ми по-високи от приходите. Това видя ли го?
Ако си на мое място друга песен ще запееш.
Цитирай
#4

Да си плаща данъците които отиват в джоба на някой дебел мазен депутат или фирма свързана с него.Първо те да си внесат данъците после да търсят от народа който се опитва да оцелее във тази измислена пандемия.Затварят всичко отново.Като фалират държавата кой ще им плаща данъци?В другите държави дават помощи на бизнеса който не работи.Тук само искат повече данъци а не ги интересува че няма приходи.Прескочи ги Еконт и направо от човека си взимай стоката.

iPhone 13pro max,Apple watch ultra 49mm.titan
Цитирай
#5

В бюджета няма пари и се чудят откъде да го напълнят. Кофтито е, че те поставят пред свършен факт.
Иначе в тая мафиотска държава не е никак сложно да се сдобиеш с документ, че нещото, което си продал за 60лв, ти е струвало 80.
В ситуацията на автора явно тези 5000лв му ги считат за чиста печалба. Негов проблем е да докаже, че има разходи.

Изпратено от моят Mi 9 Lite с помощта на Tapatalk
Цитирай
#6

Щом досега не си се тревожил за данъка, значи не си го плащал. Досега е трябвало да декларилаш страничния доход и да плащаш 10% на държавата. Сега вече ще е 15% . А през куриерите могат да те проверят/контролират по-лесно. Ако платиш данъка до 31 март печелиш 5% отстъпка, и пак плащаш 10% върху печалбата.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#7

Това, че нямаш разход ооправдателни документи си е твой проблем - реши си го.
Вупреки, че този - от когото купуваш - не ти дава фактура, има и други начини.
(2021-03-17, 00:18:06)1124 написа:  Давам пример: купувам го на 40 и го продавам на 60лв = печалба 20лв.
Този пример - не го давай повече!
50% надценка … не е никак малко!!!
И се радвай, ако ти искат само ДОД - щото се дължат и осигурителни вноски.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#8

Данък да плащат ония държавни хрантути дето са на кърмилката, и на които държавата плаща дебели заплати и пенсии. Писнало ми е, и съм и теглил отдавна майната на държавата, която за мен е мащеха. Достатъчно ми взема чрез ДДС то и преките данъци . Стига и толкова Не давам пари за да храня паразити с дебели заплати, безброи ТЕЛК аджии измамници, и всякакви схемаджии точещи мощно държавата

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#9

Сменяш си доставчика, с такъв който ти издава документи и вдигаш цените на стоката.......
Цитирай
#10

Когато не си плащате данъците вие също се превръщате в точещи и телкаджии. И аз искам да плащам данък само върху 30% от заплатата примерно, ама не става. Навсякъде по света дължиш данък на държавата, когато правиш бизнес и печелиш и няма нищо мафиотско в това. Докато всеки се скатава и гледа как да мине метър нещата няма да се оправят. Темата е много сериозна и нека телкаджиите не се чувстват длъжни да ми отговарят Big Grin
Цитирай
#11

Само в България настояването да спазваш законите се нарича рекет...

Изпратено от моят SM-G780F с помощта на Tapatalk
Цитирай
#12

(2021-03-17, 00:18:06)1124 написа:  Аз съм физическо лице и имам оборот към 5000лв и ще трябва да плащам 15% данък на тази сума. Като в моя случай купувам на едро неща и ги продавам, като печалбата ми е малка. Давам пример: купувам го на 40 и го продавам на 60лв = печалба 20лв. Купувам ги една идея на черно, защото няма как да ми дават касови бележки и каквото и да е.

Ако купуваш и препродаваш с цел печалба си задължен да плащаш данъци.
Проблемът е по-голям за хората, които продават лични вещи и
които при оборот по-голям от 5000лв на година трябва да доказват че не е с цел печалба пред НАП
Има много случаи при които някой е продал фотоапарат с няколко обектива за по-голяма сума от 5000лв и са получили уведомителни писма за плащане на данъци. Трябва да се пазят всички разписки и да сте готови да доказвате във всеки един момент

P.S. По обемните и скъпи лични стоки ги продавайте само тет а тет.
Макар че 5000лв не са висока сума за една година и шанса да я достигнете е много голям
Цитирай
#13

(2021-03-17, 04:17:56)pepy1 написа:  Ако платиш данъка до 31 март печелиш 5% отстъпка, и пак плащаш 10% върху печалбата.

Ъъъ, колега, нещо сметката не ти е вярна. Имаш 5% отстъпка от стойността на данъка, а не 5% по-малко данък  Big Grin .
Т.е. на 5000лв ако данъкът е 15% трябва да плати 750лв и ако го направи до 31.03 ще има 5% отстъпка върху тези 750лв и ще заплати 712.50лв. Т.е. 37.5лв , които ще спести отнесени към 5000лв му се явяват 3/4 от 1 процент  или данъкът му ще е 14.25% Smile .

Samsung Galaxy S20 Plus

Цитирай
#14

А защо данъка е 15% ?
Нали има плосък данък от 10% ?
Цитирай
#15

@kiriku гршката вярна, прав си!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#16

(2021-03-17, 13:04:07)solo5 написа:  А защо данъка е 15% ?
Нали има плосък данък от 10% ?

Защото физ лица ги третират като ЕТ, а данъка за ЕТ е 15 %
Цитирай
#17

Имам доста неща, които съм препродал от Aliexpress. Ще си извадя разпечатките от банката ми и ще ги представя, като разход, защото то реално това си е истински разход. Не знам само дали ще ги признаят.
Цитирай
#18

Трябват ти документи за покупка и документи за продажба.
Ако е с цел търговия ще платиш данък върху печалбата
Цитирай
#19

Лошото е че заради хора които си въртят търговия през OLX ще пострадат и такива които си продават ненужни вещи. Беше крайно време от НАП да секнат и тази далавера, защото има хора които само с това се занимават а не плащат една стотинка данък. Купуват и препродават какво ли не включително дрехи от магазини втора употреба.

Samsung Galaxy S21 Ultra 16/512 Phantom Black/Iphone 13 pro max 512 gb Space Grey/ Honor Watch GS Pro/ Apple Airpods Pro/Mecool KM6 Deluxe.
Цитирай
#20

Те затова много почнаха през facebook, но нали пак като се праща по еконт. Иначе пак има начини, някои продават само лично предаване, рядко пращат.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#21

(2021-03-17, 17:00:27)hazART написа:  Иначе пак има начини, някои продават само лично предаване, рядко пращат.

Aко си в някой от големите градове - ок.
Ами ако си от някое селце или малко градче ....
Цитирай
#22

Чудя се...чисто хипотетично: Ако, да речем съм продал неща с наложен платеж за 3000лв, а съм купил пак с наложен платеж други за 3000, начислява ли ми се данък? Продал съм, например, фотоапарат и обективи за 3000лв и съм си купил телефон за 2000лв, колело за 1000лв - всичко с наложен платеж...

Huawei U8150 Ideos>>HTC Evo 3D>>ZTE Blade Q>>Samsung Galaxy S3 Neo>>Asus Zenfone 5>>Asus Zenfone 2 Laser>>Asus Zenfone 4 ZE554KL
Цитирай
#23

Цитат:При продажба на вещи за лично ползване и такива, които не са купени с цел след това да бъдат препродадени, гражданите не дължат данък и няма нужда да декларират получените суми. Данък се дължи в случаите, в които става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са придобити за лично ползване. Такива са стоките, с които се извършва търговия с цел печалба и за тях гражданите дължат данък, който определят и декларират в годишната данъчна декларация за съответната година.

https://www.youtube.com/watch?v=bZuhZSl0Yko

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#24

Малко не познаваш законите. освен печалба на фирмата , фирмата ще трябва да те регистрира като лице (някакво си ) и ще трябва да ти плати осигуровки, данъци здраве, една пенсия, втора пенсия, безработица,......

Сега нап те гони, след нея почват останалите трибуквени.

За да не се счита за хейтърство, осигуряват ме на пълната заплата и плащам всички данъци
Но когато отида в болницата се редя на опашка заедно с роми и всички който не плащат данъци

Все пак се радвай, в нормалните страни не те молят да си платиш данъка, а минават директно с тоягата- идват и те арестуват, плащаш си и на адвокат
Цитирай
#25

Ако визираш цитата ми, от страницата на НАП е! Във видеото подробно и ясно е обяснено. На теория всеки търговец трябва да е ЕТ или юридическо лице - това по закон. Но на практика това не се случва, и за да не играе тоягата /тъй като това е масово/ просто правят промяна в закона, и облагат и нерегистрираните търговци.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)