Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Новият рекет на НАП за наложен платеж
#26

Купувам обектив за 2000лв от синтезиса. ДДС 400лв е платено.
След година го продавам на приятел, лице в лице за 1500. Съответно аз не мога да му издам никакъв документ, освен да му дам оригиналните документи за покупка. След още една година моя приятел го продава за 1000 чрез наложен платеж през Еконт. Някой ще обясни ли защо трябва да се плати още един път данъка на тези 1000лв за този обектив.?
Цитирай
Аксесоари
#27

(2021-03-17, 21:12:06)pnnlv написа:  Купувам обектив за 2000лв от синтезиса. ДДС 400лв е платено.
След година го продавам на приятел, лице в лице за 1500. Съответно аз не мога да му издам никакъв документ, освен да му дам оригиналните документи за покупка. След още една година моя приятел го продава за 1000 чрез наложен платеж през Еконт. Някой ще обясни ли защо трябва да се плати още един път данъка на тези 1000лв за този обектив.?

Не дължи данък печалба. В него ще са оригиналните документи за покупка на стойност 2000лв. Продава го за 1000лв. (на загуба) не дължи данък печалба, тъй-като няма такава.
Цитирай
#28

Като мине 5000лв на година тогава плаша
Цитирай
#29

Тези, които работят на договор или са регисрирани търговци, плащат си данъците за (почти) всичко или поне основната част от приходите си - няма как да "съчувстват", на хора, които върдят, че държавата (от която са част всички) ги рекети, като изисква да плащат (като всички останали) данък, въхру това, което са препродали НА ПЕЧАЛБА и то само върху ПЕЧАЛБАТА!!!!!!

Държавата, от която сме част всички, има разходи за всички обществени дейности (здравеопазване - лекари, сеси, персонал; обучение - училища, университети, градини; безопаснст и обществен ред - пожарна, гражданска защита, полиция; инфраструктура - пътища, почистване; и още много други сектори), които всички очакват да имат, но сякаш някои не искат да участват.

Ако всички преминем на подобна схема - кой ще издържа общесвените дейности?

Искате да сте на далавера - ок, плащате си за това:
Досега печалбата според Вашия пример (купувате на 40 продавате на 60), дължите данък 9 (15% от 60) или реална печалба: 11 - или 55% от полученото минус вложеното остава в джоба Ви (хайде + още малко транспортни разходи).
Намерете ги още по-евтино (без документи) и/или ги продавайте по-скъпо.
Или ги купувайте с документи и плащайте данък само на печалбата.

Да минеш метър, да направиш голяма далавера, да нарушаваш правилата на движение и да псуваш, че са е хванали, още много такива примери има - които са станали като национален спорт.
Все има недоволни, че няма кой да дойде ни оправи положението - докато някой очаква друг да му оправи положението - ще се чувства все "оправен".

Опиайте да правите подобна "търговия" в някоя друга страна в Европа.

Нищо лично към автора на темата!

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
Цитирай
#30

Горното мнение може да се сложи като второ в темата след първото хленчещо мнение и темата да се заключи Smile
Цитирай
#31

(2021-03-18, 00:05:30)Чо написа:  Ако всички преминем на подобна схема - кой ще издържа общесвените дейности?

Аз санирах жилището си за около 40 лева на квадратен метър. До нас една обществена сграда я санираха за 280. Видял съм лично документацията. Сега са заделили още 12 милиона за санирането на оше една, в пъти по малка , и където квадратния метър ще излезе не 300 а 600. За 25 милиона направиха около километър бетонен праг чиято себестойност в едно с труд, машини, и гориво по пазарни цени изчислих че е не повече от 5 милиона, направиха в едно село до нас в което има 300 пенсионера и 30 деца стадион за близо 7 милиона, в момента не могат да пуснат друг стадион понеже се установи ( от будни граждани, а не от държавни контролиращи органи) че са вложени сурогатни материали в строежа на съблекалните и залата и многократно е занижени качеството на изработка..Такива примери мога да пиша от сега до като се стъмни и пак няма да съм изписал всичко. Благодаря, но не искам да спонсорирам с данъците си подобни неща. Мога да напиша и много нещица за заплатките на много държавни служители , по колко вземат, и как ги вземат. Но ще ме баннат понеже ще се наруши много добрия тон, затова ще се въздържа, а и ще се развихри бурен спор. ако прочетете някои работи.
Така че блюстителите на "държавността" и "почтените  съвестни" данъкоплатци нека знаят че на тоя свят черно и бяло няма, а всичко е нюанс. И да спрат с мантрата - лекари , полицаи , учители...Щото не помня да не съм си платил до сега на лекар, не помня и полицай да ми е свършил работа някога , и учител научил детето ми на нещо което полезно и с реално приложение в настоящия му живот. А и трите гилдии имат достатъно привилегии и са достатъчно добре платени на фона на останалите бачкатори в страната. Да не говорим за сектори като съд и прокуратура, различните министерства, ведомства и организации с многохиляден персонал и също така многохилядни заплатки. Да не отварям дума и за размера на пенсиите и компенсациите на стотици хиляди държавни паразити не платили през живота си и лев осигуровка, както и милионите източвани от здрави като бикове ТЕЛК аджии, социални асистенти, измислени клинични пътеки, изписване на лекарства , то човек не знае от къде да почне , така че - от Държава по голям айдук няма, запомнете го.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#32

Всъщност има я тази далавера, но в тази социална и богата държава не всеки може да се възползва
По закон уж трябва да е за всеки, ама не само за богати хора или с доходи над 50000 годишно.

Имам добра позната на висока позиция в чужда фирма. Преди години от заплата , мина на мениджърски договор. Разлика в заплатата за фирмата няма, само тя забогатя рязко. Регистрира се по ДДС, апартамента е офис- ипотеката е разход, ток вода тец всичко, смени колата с ГЛ мерцедес- лизинга е разход , а след като изтече я продава и си прибира изпраните пари . (оказа се че това е причина за многото скъпи коли в Бг сравнение с ЕС) в момента изплаща втори "офис" накрая на годината е на 0 или на минус пред НАП. Първия офис го продаде много на сиво а с парите купува 3 ...

Разликата че преди беше с голяма заплата, а пари нямаше, сега взима същите пари и е много добре.
Пример на 1000лв заплата , данъци осигуровки са към300лв, на 700лв ДДС е 160лв общо плащаш на държавата 45% .. ток тец... и
Цитирай
#33

kkirilov, благодаря за споделеният пример  Storstark
В случая явно има възможност и жената го е използвала
Не се бях замислял, но се впечатлих от примера ти
Цитирай
#34

(2021-03-18, 09:35:27)solo5 написа:  kkirilov, благодаря за споделеният пример  Storstark
В случая явно има възможност и жената го е използвала
Не се бях замислял, но се впечатлих от примера ти
Хаха...въобще не си мислете че става така и толкова лесно номера с ДДС  въртелите...въобще

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай
#35

(2021-03-17, 23:27:34)solo5 написа:  Като мине 5000лв на година тогава плаша

Туй къде го пише черно на небесно зелено (не се заяждам - живо ме интересува въпроса, тъй като от време на време продавам разни телефони - инцидентно, не съм търговец и живо ме интересува)?
Цитирай
#36

Т.е. траем си за далаверите на другите, правим си своите далавери и всичко е "6", караме както си знаем, ако ни хванат - плащаме и псуваме, че ни "искат", а не че "сме дали"


"Държавата" да се оправя както си знае (не сме от нея), да се оправят, аз няма да спонсорирам, защото нищо не ми дава.

От всеки един от Нас зависи - да не такова положението и оправдания "то моето е малко, какпа в морето" ...
От всеки един от Нас зависи!

Докато има балами ... ще има и тарикати!
Докато има кой да "дава" ... ще има и кой да "взима"!
Манталитет!

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
Цитирай
#37

(2021-03-18, 10:38:52)imthedevil написа:  Туй къде го пише черно на небесно зелено (не се заяждам - живо ме интересува въпроса, тъй като от време на време продавам разни телефони - инцидентно, не съм търговец и живо ме интересува)?

Във Фото Форум има тема за това. Там го бях прочел
Доколкото разбрах, тези които имат оборот по-висок от 5000лв при продажби се третират като търговци
И тогава трябва да доказваш че не си търговец и продаваш лични вещи
Цитирай
#38

На предната страница пуснах линк от тубата! 30 мин е, но отговаря на въпросите Ви.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#39

Няма такова нещо като оборот, над който те третират като търговец.
Важен е характера на продажбите.

Пример:
1. Може в рамките на годината да си продал само 1 вещ на стойност 7000 лв. - това не те прави търговец.
2. Но ако продадеш примерно 100 калъфа за телефон по 10 лв. - 1000 лв., това вече със сигурност те прави търговец с всички последствия от това.
Цитирай
#40

(2021-03-18, 07:30:11)росен2 написа:  Аз санирах жилището си за около 40 лева на квадратен метър. До нас една обществена сграда я санираха за 280. Видял съм лично документацията. Сега са заделили още 12 милиона за санирането на оше една, в пъти по малка , и където квадратния метър ще излезе не 300 а 600. За 25 милиона направиха около километър бетонен праг чиято себестойност в едно с труд, машини, и гориво по пазарни цени изчислих че е не повече от 5 милиона, направиха в едно село до нас в което има 300 пенсионера и 30 деца стадион за близо 7 милиона, в момента не могат да пуснат друг стадион понеже се установи ( от будни граждани, а не от държавни контролиращи органи) че са вложени сурогатни материали в строежа на съблекалните и залата и многократно е занижени качеството на изработка..Такива примери мога да пиша от сега до като се стъмни и пак няма да съм изписал всичко. Благодаря, но не искам да спонсорирам с данъците си подобни неща. Мога да напиша и много нещица за заплатките на много държавни служители , по колко вземат, и как ги вземат. Но ще ме баннат понеже ще се наруши много добрия тон, затова ще се въздържа, а и ще се развихри бурен спор. ако прочетете някои работи.
Така че блюстителите на "държавността" и "почтените  съвестни" данъкоплатци нека знаят че на тоя свят черно и бяло няма, а всичко е нюанс. И да спрат с мантрата - лекари , полицаи , учители...Щото не помня да не съм си платил до сега на лекар, не помня и полицай да ми е свършил работа някога , и учител научил детето ми на нещо което полезно и с реално приложение в настоящия му живот. А и трите гилдии имат достатъно привилегии и са достатъчно добре платени на фона на останалите бачкатори в страната. Да не говорим за сектори като съд и прокуратура, различните министерства, ведомства и организации с многохиляден персонал и също така многохилядни заплатки. Да не отварям дума и за размера на пенсиите и компенсациите на стотици хиляди държавни паразити не платили през живота си и лев осигуровка, както и милионите източвани от здрави като бикове ТЕЛК аджии, социални асистенти, измислени клинични пътеки, изписване на лекарства , то човек не знае от къде да почне , така че - от Държава по голям айдук няма, запомнете го.
+1

Sent from my PoCo M3 using Tapatalk
Цитирай
#41

(2021-03-18, 10:13:18)росен2 написа:  Хаха...въобще не си мислете че става така и толкова лесно номера с ДДС  въртелите...въобще


Въпроса е не че са трудни, а че са възможни и много популярни

Има много хора с доход над 100 000 годишно, ако погледнеш статистиките милионерите растът, всъшност бг е страната в ЕС с най голяма ножица между бедни и богати. Но това е заложено още от виденовио време .
Цитирай
#42

Държават не може да си вземе данъците от лукойл, кауфланд и пр длъжници за милиарди, а ще ги търси от тия дето продават 100 калъфа за телефони.

Това е абсурдността на въпроса. Да гонят големите, а после и надолу. Кой пенсии и соц разходи ще се платят като обложат с 15% данък на някой дето си е продавал гащитите в олх, само защото е сменил 10 чифта тая година и хоп търговец.
https://novinite.eu/ot-10-godini-lukojl-...balgarija/

Много хора ще изгорят. най-малкото защото въобще не очакват, че са в "списъка" , и не всеки има пик да се провери.
И ако не си подаде данъчната в срок, просто защото не знае че има такава с попълнена сума, то само там минималната глоба е 100лв.
Колко "мами" си продават износените дерихи на децата и става въпрос за повтаряемост на артикула, корто спорд нап е тркактовка за търговия.
Върви доказвай за разходи, а и абсурда е, че физическите лица нямат право на разход, разход и счетоводство водят фирмите.
Дано не съм прав, но дребни хорица, които въобще си нямат и на идея какво са правили ще изпищят
Цитирай
#43

Продаването на лични вещи не се смята за търговия,няма значение броя им,и цената,гледах клипа който е качил pepy1.НАП казват че са събрали 25 милиона повече данъци за миналата година от електронната търговия.
Цитирай
#44

(2021-03-18, 12:10:29)toc написа:  Няма такова нещо като оборот, над който те третират като търговец.
Важен е характера на продажбите.

Пример:
1. Може в рамките на годината да си продал само 1 вещ на стойност 7000 лв. - това не те прави търговец.
2. Но ако продадеш примерно 100 калъфа за телефон по 10 лв. - 1000 лв., това вече със сигурност те прави търговец с всички последствия от това.

Прав си, но НАП изпращат честитки на тези с оборот над 5000лв и ако не докажат, че продават лични вещи с всички разписки и  т.н. си им прибират парите

Ето и цитат от първият пост в Темата за НАП от photo-forum

Уважаеми г-н Аз , любезно Ви уведомяваме че по закона за Онлайн търговията дължите данък върху сумата 7317лв и наказателни лихви за периода 2016г от извадки на куриерски служби. Приканваме Ви към Доброволно плащане в срок 14 дена от датата на получаване на уведомлението. Дъра-бъра още половин страница препратки към някакви членове и точки.
Цитирай
#45

На приятел му бяха звъняли през 2020 за 2019г, че има оборот над 8000лв. Били му казали да ходи да си подадени данъчна декларация. Той естествено не отиде и от тогава повече не са го търсили. Поне до момента. В тези 8000лв предимно е продвал лични вещи. Аз имам готовност да ми се обадят и на мене. Макар, че аз имам от мое име 2560лв и от на жената 2960лв. за 2020г. Сумите не са големи, но е много вероятно да ми се обадят. На 80% от нещата пише лични вещи, но реално съм преподавал разни неща с цел малка печалба, както споменах по-напред.
Цитирай
#46

Те ако искат само данък върху печалбата и съответно съомееш да докажеш разходите със съответните документи ще се разминеш лесно.
Но на 99% ще вземат да искат и осигуровки за целият период, за който си продавал или е спрвката.
А там вече сумата е много повече от 15% и то на месец.

В тоя клип не става ясно за колко пари оборот иде реч- няма праг от 5000лв и не ясна трактовката за лични вещи.
Колко телефона примернио са за лично ползване - на мен и 100 може да не ми стигнат ( колкото повече, толкова повече), но според нап и 1 може да е достатъчен. За другите данък печалба, нищо че ползван телефон се продава на загуба
Цитирай
#47

Не знам. Бях чел че за физически лица не се признавало фактури и др. неща за разходи. Тоест плащаш 15% на цялата сума. Аз това с осигуровките направо те ограбват и гащите ти свалят!
Цитирай
#48

Те осигуровките ги признават за разход,за фактурите мисля че е за тези които са по ДДС,но не съм сигурен.
Цитирай
#49

Досега само слухове. Никой нищо с точност не може да каже как е. Аз тотално се обърках.
И като пример в най-лошият случай, какво и колко точно трябва да се плати на оборот от наложен платеж от 10000лв?
Цитирай
#50

Аз като дойде време за данъчна декларация,ходя при счетоводител да ми я направи,те знаят най добре кое се приспада.Понеже съм от Пловдив и до НАП има офис на счетоводител там ми я попълват,но аз не съм по ДДС,и търговец.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)