Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Новият рекет на НАП за наложен платеж

Е точно (Приложение № 2 доходи от стопанска дейност като едноличен търговец и доходи от друга стопанска дейност по чл. 29а от ЗДДФЛ) се пуска сега погледнах моята декларация. Като вътре е отметнато точка 5. Стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец. Моите декларации ги пуска близък роднина - счетоводител. Питах относно тия осигурителни вноски и ми казаха на прост език - за сега за тях не ви закачат.
Цитирай
Аксесоари

Разписал ли си официален финансов документ, че дължиш пари ( осигировки ) на държавата, срещу едно " засега няма да ти ги търсим" !?
Ами после, че те имат и лихви!

Пак питай товя счетоводител да не те забатачат яко.
Цитирай

Нищо не съм подписвал, аз доколкото знам всички които декларират доходи от онлайн търговия пускат приложение 2.
Освен това като си направя справка за задълженията от сайта им не ми излизат никакви.
Цитирай

(2021-06-18, 15:15:55)evg_eni написа:  Питах относно тия осигурителни вноски и ми казаха на прост език - за сега за тях не ви закачат.

Какво значи „за сега”?
Нали като попълниш и подадеш ГДД с всички приложения, според случая - ти се преизчислява осигурителния и облагаемия доходи. И веднага се появяват задължения.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай

Нови правила за ДДС в електронната търговия след 1 юли 2021 г.
Цитирай

Това е за темата на Али, не за данък от събран наложен платеж, както е видно от името горе.

 S7 > Mi 8 > Redmi Note 7 > Mi 9 > Mi9TRedmi Note 8 > Redmi Note 8 ProMi9T Pro > Redmi Note 9S > Redmi Note 9 Pro > Xiaomi Mi 10 lite > Xiaomi Mi 10 Note litePoco X3 > Мi10TPRO > Redmi Note 10 Pro > Mi11Xiaomi 11T Pro > 1+11 > S20+











Цитирай

Е да де, подаваш си декларацията, нап те уведомяват по e-mail че заявката е приета, после ти пращат още един с резултат от обработка и тогава на сайта им (справка за задълженията с възможност за извършване на плащане) ти излиза задължение за 15-те процента данък от годишната данъчна основа. и това е.
Цитирай

(2021-06-25, 22:02:09)evg_eni написа:  Е да де, подаваш си декларацията, нап те уведомяват по e-mail че заявката е приета, после ти пращат още един с резултат от обработка и тогава на сайта им (справка за задълженията с възможност за извършване на плащане) ти излиза задължение за 15-те процента данък от годишната данъчна основа. и това е.

Много преди това!
До края на февруари се подават „справките по чл. 73, ЗДДФЛ“. В тях се посочва - кой на кого (по ЕГН) е платил.
Още тогава, доходите Ви и съответните задължения „светват“!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай

Какво ме касае мен това? аз не съм работодател.
Цитирай

(2021-06-26, 08:30:23)evg_eni написа:  Какво ме касае мен това? аз не съм работодател.
Ти си физическо лице, получател на тези пари. Платеца е информирал НАП и те чакат - ти да ги декларираш и да довнесеш (евентуално) осигуровки и ДОД.
Няма да довнасяш осигуровки само, ако осигурителния ти доход е над максималния.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай

Цитат:НАП ще търси дължимите данъци върху близо 96 млн. лв. доходи, реализирани от общо 7000 физически лица, извършвали онлайн търговия. Данните за осъществените от тях сделки в интернет и придобитите суми от наложени платежи са предоставени от куриерските фирми.

Това съобщиха от пресцентъра на НАП.

Към момента приходната агенция се е фокусирала върху интернет търговците с най-големи доходи, като постепенно обхватът ще бъде разширяван. Вече са инициирани 3500 телефонни обаждания, сред които 1300 към лица с особено високи печалби от сделки в интернет пространството.

При анализа на лицата данъчните се натъкнали на любопитни практики с цел прикриване на дейността и доходите от нея. Например – едни лица фигурират като получатели на наложения платеж, а търговският профил, от който е осъществена сделката е на безработни, които твърдят, че носят пратките до определен адрес срещу заплащане от 5 лв. на курс. Не са малко и случаите на лица, починали преди 2 и повече години, които имат търговски профили и реализират значителни продажби.

През септември НАП включи в кампанията още 2000 лица, които са подали годишни данъчни декларации по чл.50 от Закона за данък върху доходите на физически лица, но не са декларирали в тях доходи от наложен платеж.

С данък не се облага само продажбата в интернет на лични и употребявани вещи, уточняват от приходната агенция. Ако продавате старите си ски обувки например или използвано детско столче, не се дължи налог. Ако обаче става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са закупени за лична употреба, а с цел търговия и печалба, се дължи и начислява данък, който лицата трябва да декларират в годишната си данъчна декларация за съответната година. Продажбите в интернет, които са с цел печалба, се облагат с данък от 10% или 15% в зависимост от това каква дейност извършват търговците.

НАП стартира информационна кампания, насочена както към търговците онлайн, така и към потребителите. Целта на инициативата е да разясни в кои случаи продажбите на стоки в интернет подлежат на облагане, да насърчи доброволното деклариране на приходи и пазаруването от надеждни търговци. Чрез страниците на приходната агенция във Фейсбук - „Влез в час с данъците“ и „Вземи си касовата бележка“ ще бъдат разяснявани правата и задълженията на търгуващите в интернет и техните клиенти, както и възможностите им да подадат сигнал, ако попаднат на некоректен търговец.
http://epicenter.bg/article/NAP-shte-tar...260764/4/0


Аз се чудя защо и опечатъци от пръсти едва не ми искаха от еконт, когато връщах обувки за замяна/трябваше ми 1 номер по-малък/

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

(2021-03-19, 13:52:20)rumo написа:  @imthedevil МНого по-лесно е да си влезеш в профила в еконт/ ако нямаш се прави онлайн/ и да си видиш колко  и за каква сума наложени платежи си получил.
това може ли да се направи и за спиди /в еконт как става/?

LG G2 mini > Huawei Nova > P20 lite > Galaxy A40> Pixel 5
Цитирай

За спиде не можеше. За еконт май трябваше да си регистриран преди да са получени наложените платежи.
Но ми е стара информацията, понеже скоро не съм се интересувал.

В профила в НАП излизаше всичко...ама е навряно в 10-та глуха
Цитирай

(2021-10-27, 22:43:12)rumo написа:  За спиде не можеше. За еконт май трябваше да си регистриран преди да са получени наложените платежи.
Но ми е стара информацията, понеже скоро не съм се интересувал.

В профила в НАП излизаше всичко...ама е навряно в 10-та глуха
za еконт миналата платихме 15лв мисля, та едва ли постфактум може. За НАП това в реално време ли смята или за 2020 и къде се намира?

LG G2 mini > Huawei Nova > P20 lite > Galaxy A40> Pixel 5
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)