Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Измама с СМС Абонамент
#1

Здравейте,майка ми ползва мобилен интернет с карта през таблет на наше име.Обади ми се че е активирала абонамент за,, coolland'' без специално да е пращала смс или умишлено да го е правила(може да е кликнала нещо върху линк).След това е пратила веднага-Стоп на 14703 за да се откаже(имало такава опция).Видях че има натрупана сума 10.45 без ддс от това явно.Четох в нета че има много такива случаи.Станалото-станало,въпросът е какво да сторя за да няма повече такива случаи.Четох нещо,че може да се спре през оператор DCB,което май е плащане през този номер.Това ли е най-удачното решение?Операторът е А1.Благодаря предварително
Цитирай
Аксесоари
#2

Вие вече сте намерили отговора - деактивиране от оператора на Direct Carrier Billing (DCB). По-лошото е, че няма кой да осъди оператор за подобна "услуга" и че не се предприемат мерки в законодателството за криминализиране на това безобразие.
Цитирай
#3

А1 отдавна правят такива селски шмекерии. Майка ми се беше "абонирала" за 5-6 подобни тъпотии, без изобщо да разбере...

Изпратено от моят LM-G900 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#4

Ен Ти Ейч Медия България ЕООД -
02/492 83 70;
email: info.bg@ccsupport.biz.
Този филм вече го играх с три номера на моето семейство. Два от номерата имаха 5лв без ДДС , но когато видях 45 лв без ДДС на телефона на дъщеря ми онемях. Съпругата ми има приложение с което слуша онлайн радио. На това приложение вървят реклами. Видяла е реклама за приложение с емотикони и просто е цъкнала върху него. Докато се инсталира приложението и хоп смс за 5лв. Според нея не се е теглило приложението от google play. На горния номер може да се звънне и да следвате инструкциите за да спрете абонамента, ако е абонамент понеже има и еднократни смс-и. Записа е на развален български. Има опция и за свързване с оператор, но никой не вдига. Другата опция е email. Казвате на кой номер искате да се прекрати абонамента и те го спират. Отговарят в рамките на деня което ме изненада. Най интересното е, че може да ви върнат парите! На два от номерата ми прецакването стана в рамките на три дни и тогава им писах за двата номера, че желая да ми възстановят парите. Поискаха ми IBAN или Pay Pal и ми бяха възстановени за моя изненада. На третата карта от миналата седмица е случая не ми връщат парите понеже това било еднократна услуга, а не абонамент. Малко се отплеснах за което съжалявам.
A1 нямали отношение. Как да нямат, като те разрешават тази измама и печелят заедно с въпросната фирма. Тези измами са от години! Това нещо трябва да се прекрати, но незнам коя институция ще обърне внимание.

Изпратено от моят POCO F2 Pro с помощта на Tapatalk
Цитирай
#5

Чак пък ИЗМАМИ. Big Grin
Цитирай
#6

(2021-05-02, 08:46:27)nowhere написа:  Чак пък ИЗМАМИ. Big Grin
Нещо което се случва без ваше позволение вие как го наричате? Никъде не е упоменато , че ще бъдете таксувани за каквото и да е било. Получавате някакъв смс при свършен факт.

Изпратено от моят POCO F2 Pro с помощта на Tapatalk
Цитирай
#7

Днес звъннах на оператора,казах да ми деактивират DCB(до 24 часа ще стане),отделно ми прати политиката на съгласие да откажа някои точки.Даде ми и координати на компанията да видя дали е спрян абонамента,Ен Ти Ейч,както е цитирано по-горе.Иначе снощи почетох доста теми и си е измама отвсякъде,поне за мен и има много,,ужилени''.Помня преди време свалих една песен и се оказах абониран еднократно за нещо,а нито бях предупреден за цена и абонамент,нито бях пращал смс,след Стоп тогава спряха,но като чета има много случаи,когато си продължават и става ходене по мъките.Ако е легално ще те предупредят предварително че ще платиш нещо,после потвърждаване на съгласие или пращаш смс и така.А не,цъкнеш върху нещо и плащаш,особено като има стари хора и деца
Цитирай
#8

Най-смешното е, че си вярвате на глупостите дето пишете. Това, че цъкате навсякъде без да знаете защо, не е измама.
Цитирай
#9

Дядо ми се беше абонирал за същите глупости и имаше 10 лв сметка, като се опитваше да ме убеди, че нищо не е направил той. Но като го знам колко е на ти с телефоните, бях сигурен, че е натиснал нещо без да иска. Тогава го отписах от тея неща и му забраних изходящите съобщения, от него момент не се е случвало повече да се абонира за такива неща. Така че от моя личен опит, за такива игри и услуги няма как да се абонираш без да натиснеш нещо или да пратиш смс и подкрепям мнението на @nowhere .

Samsung Galaxy S24+ Onyx Black 12/512 GB
Цитирай
#10

И при теленор ги правят тези мошингии,майка ми беше с Нокиа с бутони,и и бяха пратили СМС за абонамент,има само за отказ,и ако не го изпратиш на време те абонират.Възрастните хора не разбират какво да правят,аз разбрах като ми дойде сметката,гледам че сметката е с 9 лева повече,питам в офиса защо е повече,казаха ми че е от СМС си те,и трябва да се обадя да ги прекратя,така и направих.
Цитирай
#11

За да платиш услуга, тя трябва да е желана! Щом трябва да отказваш абонамент, за който не си дал съгласие - си е чиста измама. Отделно така се правят скриптове в тия реклами, че цъкаш на рекламата, а всъщност гориш с петачка. Аз навремето много смс-и получавах, отидох в един офис и спретнах една разправия. Така като не можеха да ги махнат и ме мотаха, така ги махнаха отведнъж. Когато бях на мтел, направих същото. Попринцип на реклами не цъкам, не е необходимо да ми навират нещо в лицето за да ме убедят в това, че са най.... От каквото имам итерес се информирам и си го намирам. Затова и ползвам адблокър.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#12

Чак пък измама и то от страна на оператора... Има достатъчно много механизми, чрез които могат да се избегнат нежелани абонаменти, но някой трябва да ги пусне. Smile

iPhone 14 Pro
Цитирай
#13

Добрите антивирусни засичат подобни измами. И, да аз съм на мнение че са измами. Създателите на макроси/скриптове ги правят именно с тази цел. Не да ви заинтригуват и да ви оставят избора на вас, а директно да ви изцоцат парите. Това си е чиста измама.
Цитирай
#14

Те ги правят с тази цел, това е ясно, но това, че има балъци дето цъкат на всяка реклама, влизат във всякакви измислени сайтове и свалят файлове от въпросните измислени сайтове са си виновни самите "измамени" че нямат елементарна интернет култура и не могат да се предпазят. Ползвам смартфони, откакто съществуват - как пък не са ме измамили с 1 стотинка досега? Интересно? Ами, като не разбираш, как работят нещата - не ползваш, или пък ползваш, ама после не ревеш, че ДРУГ ти е виновен. Все едно да карам със 100 при ограничение 50 и да ме глобят и да се оправдавам с "ама аз не знаех, че глобяват" същото е и тук "ама аз не знаех, че като свалям файлове от никому неизвестни измислени сайтове мога да си навредя"
Цитирай
#15

(2021-05-02, 11:26:55)Константинов написа:  Чак пък измама и то от страна на оператора... Има достатъчно много механизми, чрез които могат да се избегнат нежелани абонаменти, но някой трябва да ги пусне. Smile

Попринцип оператора ги толерира, защото печели от това, въпреки че знаят че не е законно. Но парите това правят!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#16

(2021-05-02, 11:26:55)Константинов написа:  Чак пък измама и то от страна на оператора... Има достатъчно много механизми, чрез които могат да се избегнат нежелани абонаменти, но някой трябва да ги пусне. Smile
Е ти като последна инстанция се изказа. Като ти отвори страницата и на преден план на цял екран е реклама, пък Х-а за затваряне е колкото върха на кърфица (ако въобще е активен, а не просто нарисуван за да цъкнеш с дебелия си пръст) какво правиш? Затваряш страницата (което в повечето случаи отваря още 5 нови), или цъкаш на х-а и той праща смс. Да, можеш да си спреш смс-ите, ма после няма да можеш да си платиш паркинга примерно, или да затвориш страницата и да не четеш, ама за какво ти е тоя телефон тогава?
Цитирай
#17

(2021-05-02, 12:59:42)nowhere написа:  Те ги правят с тази цел, това е ясно, но това, че има балъци дето цъкат на всяка реклама, влизат във всякакви измислени сайтове и свалят файлове от въпросните измислени сайтове са си виновни самите "измамени" че нямат елементарна интернет култура и не могат да се предпазят. Ползвам смартфони, откакто съществуват - как пък не са ме измамили с 1 стотинка досега? Интересно? Ами, като не разбираш, как работят нещата - не ползваш, или пък ползваш, ама после не ревеш, че ДРУГ ти е виновен. Все едно да карам със 100 при ограничение 50 и да ме глобят и да се оправдавам с "ама аз не знаех, че глобяват" същото е и тук "ама аз не знаех, че като свалям файлове от никому неизвестни измислени сайтове мога да си навредя"

Те и пенсионерите ги лъжат операторите да преподписват нови договори с екстри,които не им трябват,набутват ги с пари или им правят ''подаръци'' с нов двугодишен договор...ще кажеш като не си четат договора.Но най-малкото е некоретно,дори да не е незаконно...и пак си е измама.Въпреки че при нас не се е случвало,защото следя нещата не значи че няма много случаи

П.С.Майка ми ми писа,че получила съобщение,че плащането през google е спряно.Дано това да е всичко и да няма повече такива работи(след разговора с оператора)
Цитирай
#18

pepy1, по какъв начин операторите ги толелират?

tolostoi, ad-blocker. Smile Да не говорим, че не се сещам за легитимен сайт, с описаното от теб поведение, но приемаме, че съществува.

iPhone 14 Pro
Цитирай
#19

С адблокърите има проблеми с нормалните сайтове. Някой не се зареждат, други се влачат и ... ми писва и ги спирам.
Цитирай
#20

Ad Blocker си имам на лаптопа и ми е супер без реклами,но съм чел,че смартфоните много ги товарят и не слагам
Цитирай
#21

Нека да преговорим. Виждаш реклама на нещо. Това нещо ти се вижда интересно. Цъкаш там, но вместо информация за въпросното нещо, ти получаваш смс, че си платил за нещо съвсем друго. А в самата реклама не е упоменато, че от кликването ще последва плащане, тоест, те са те излъгали за това какво ще се случи, ако натиснеш рекламата. Не знам каква е вашата дефиниция за измама, но всяка лъжовна информация или действие, което те подтиква да направиш нещо, от което ще пострадаш се нарича измама. Всяко взимане на твои пари, без да си информиран и да си се съглсил се нарича кражба. Това, че хората са недосетливи, например или дори глупави по никакъв начин не променя факта, че са излъгани и измамени. Да, ако изрично ти кажат "кликнете тук и ще Ви вземем парите", тогава щеше да е друго. Но да се твърди, че потребителят сам си е виновен за това, че са го излъгали е нелепо. Каква е тая мода да се оневиняват престъпниците, а вината да се приписва на жертвата?

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#22

Adblock си има по подразбиране повечето мобилни браузъри, особено хром, който ползват сигурно 90% от пишещите тук, само че повечето такива подвеждащи реклами са от приложения или социални мрежи. И не разбирам защо изкарвате измамниците добри, а подведените хора лоши?
Цитирай
#23

Майка ми беше с телефон с копчета, няма как да е активирала каквото и да е. Просто гадовете като видят, че пенсионер е отишъл за преподписване, без той да разбере му набутват със ситния шрифт всички тия мошенгии и той докато се усети да ги деактивира, е направил десетина лева сметка. Незаконно ли е? Не. Тъпо, селско и неморално ли е да лъжеш възрастни хора с по 300 лв пенсия? Да.

Изпратено от моят LM-G900 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#24

(2021-05-02, 14:50:50)Andon0v написа:  Adblock си има по подразбиране повечето мобилни браузъри, особено хром, който ползват сигурно 90% от пишещите тук, само че повечето такива подвеждащи реклами са от приложения или социални мрежи. И не разбирам защо изкарвате измамниците добри, а подведените хора лоши?
Особено Хром, по-точно гугъл искат никъде да няма адблокъри, даже мисля за андроид версията им няма, за компютър ги изритаха от маркета отдавна, но има начин да се инсталира. Дори да има, проблема е, че повечето пъти се ползва вграден браузър или енджин на някой браузър, вграден във фейсбук, я от вайбър, я от друг месинджър, я от гугъл търсачката която е уйджет, или друг новинарски уйджет или ... нещо подобно. За това има 'глобални' блокъри, които ти прекарват целия трафик през техен сървър (впн подобни) или ти сменят днс сървъра, с някакъв, който не дава достъп до 'лошите' страници или ... забрана на 'лошите' сайтове локално от телефона, ама тия изискват руут. Впн подобните не бих ги ползвал. Да си дам съгласието доброволно на някой, на когото не плащам, да ми слуша целия трафик ... не мерси, отделно, че реже и от скоростта. Това с днс-а е най-безобидно, но покрай 'лошите' адреси си заминават и такива, които ползваш. Нормално е, нали покрай сухото, гори и мокрото.
Цитирай
#25

Бях писал във форума преди около година как абонираха детето ми за новини като прибираха по левче на седмица
Странното беше, че беше с Myki, което е затворена система и не може дори и да иска да се абонира, да не говорим, че не може да получава съобщения от външни номера. Но по някакъв начин бяха изпратили СМС, който като не го откажеш директно означава че си съгласен и вече си абониран. Даже не е получен на Myki часовника, защото не е възможно. Успяха само 2лв да приберат, но е показателно, че операторите не правят нищо, за да прекратят такива лоши търговски практики
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)