Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[Урок]Инсталиране на custom recovery(TWRP) и root(Magisk) на Mi 10T/Pro за Android 12
#1

Здравейте отново!
Докато преминавах от един през друг процес по отключване на bootloader; инсталиране на custom recovery; custom rom (xiaomi.eu) и root, реших да напиша тема и да я споделя с вас. Едва ли ще е полезна за всички, особено тези, които повече разбират тук във форума, но все ще се намери някой като мен, който не знае.

Инсталиране на custom recovery – TWRP за Mi 10T/Pro с Android 12:
След като сте отключили bootloader-а, линк към темата, активирате USB debugging от Developer Options и свързвате телефона към компютъра (докато е включен). Разрешавате Allow USB debugging? и избирате File Transfer.  Нищо ново, нищо сложно!
Сваляте и разархивирате на компютъра си "SDK Platform-Tools for Windows" от тук. В разархивираната папка – "platform-tools", копирате имиджа с TWRP 3.7.0 (Android 12 версията), който сваляте от тук (sourceforge.net) или тук (dox.abv.bg) и го преименувате на "twrp.img", и в лентата с пътя на директорията, както е показано на снимката:
[Изображение: jiDY6dm.png]
пишете командата "CMD" (без кавичките) и натискате enter. В новопоявилия се команден прозорец пишете "adb devices" и отново натискате enter. Продължавате с "adb reboot bootloader" и enter, за да влезе във FASTBOOT режим ИЛИ задържате volDown+Power, докато телефонът се рестартира (продължавате да държите volDown бутона, докато не излезе логото) и влезе във FASTBOOT. Продължавате със "fastboot devices", enter, "fastboot flash recovery twrp.img" и отново enter.
В случай, че друго няма да правите в recovery, завършвате с "fastboot reboot", enter и телефонът ще зареди нормално ИЛИ ако ще флашвате Magisk, пишете: "fastboot reboot recovery" и четете по-надолу в темата.

Как да имаме root права/достъп. Инсталиране на Magisk за Android 12:
Сваляте си последната версия на Magisk от тук (magiskmanager.com) или тук (dox.abv.bg) в паметта на телефона. Файла е с разширение
*.apk (инсталационен). Създавате му копие и му сменяте разширението на *.zip. Рестартирате телефона и влизате в TWRP чрез комбинацията volUp+Power. Избирате Install, посочвате директорията, в която се намира архива, избирате го и плъзвате надясно, чакате да изпише, че инсталацията е била успешна, и рестартирате.
Exclamation Ще забележите, че имате нова иконка с име Magisk, но е бяла или бледа. Тук вариантите са 2 (два) – инсталирате APK-то, което първоначално сте свалили и съхранили в паметта на телефона или цъкате на въпросната иконка и ще ви каже, че трябва да свали мениджъра/файла, и след това ще го инсталира.

След като влезете в Magisk, в Настройки (зъбчатото колело горе в дясно), скролвате надолу и включвате Zygisk (не рестартирате все още), след това влизате в списъка с изключения Configure DenyList, горе в дясно избирате трите точки и показване на системни приложения. В търсачката пишете "Google Play" и маркирате:
  • Google Play Магазин
  • Услуги за Google Play: (включвате само долните две, както е показано на снимката)
            com.google.android.gms
            com.google.android.gms.unstable
[Изображение: QBEclnZ.jpg]
и всички приложения, които се налага като мобилно банкиране, Google Pay/Wallet и други, които откриват, че имате отключен bootloader и root достъп, и ви уведомяват, че заради нарушената сигурност няма да работят пълноценно или изобщо.
Exclamation За проверка на root права, сваляте от Google Play – Root Checker, SafetyNet Test и/или YASNAC - SafetyNet Checker.
[Изображение: zIgfHtM.jpg]
Exclamation За деинсталирането на Magisk има 2 (два) начина: първият е преименувате файла "Magisk-v25.2.apk" или както е наименован (в случай, че съдържа допълнителни букви и цифри, както е от втория линк - "Magisk-831a398b(25206).apk"(защото е изтеглен като ъпдейт през мениджъра) на "uninstall.zip". Рестартирате в TWRP и го флашвате ИЛИ просто отваряте Magisk и избирате червения бутон Деинсталиране на Magisk, и чакате да завърши процеса, и да се рестартира.
Exclamation В случай, че имате проблем със SafetyNet проверката след root, е необходимо да свалите и инсталирате Magisk модула Universal SafetyNet Fix v2.4.0 by kdrag0n от тук (github.com) или тук (dox.abv.bg).  :tummenupp
[-] 9 потребители изказват благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • Be6i4, kamenvo, KenLii, koko76, MeltrumSpectrum, skysoft, suffer, tibuzdrev, yvor
Цитирай
Аксесоари
#2

Поздравления за темата! Закачам я, така че да се вижда и е винаги отгоре за справка и линкове.

 MI 11 ULTRA 
При забелязано нарушение на правилата на форума , моля ползвайте бутона "Докладвай" ! ____________________


[-] 3 потребители изказват благодарност на Be6i4 за това мнение:
  • dani_z25, Ivan_Bonev, suffer
Цитирай
#3

стана това че следкато изтеглих уж софтуера за моя си телефона се рестартира и се логва обратно в тврп какво стана незнам откачам...... Дава ми някакви грешки  E:unable to update logical partition:/system_ext   и  E: Unable to decrypt FBE device
Цитирай
#4

Здравейте!
Не знам защо, но последно като инсталирах рековърито от пост #5 и инсталирах Xiaomi EU Rom 21.9.28 weekly beta, телефона рестартираше до рековъри и не искаше да продължи нататък. Принудих се да пробвам с рековърито от пост #1 и се оправи, и зареди нормално.

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
[-] 1 потребител изказва благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#5

Здравейте!
Днес ви представям друго рековъри за Mi 10T, а именно OrangeFox (линк за сваляне от тук). Можех и по-рано да пиша, но ми трябваше време, за да тествам обстойно. 
След като изтеглите ZIP-а имате 2 опции за инсталиране. Или го инсталирате директно през TWRP в случай, че го имате, или го разархивирате и флашвате файла – recovery.img през CMD терминала с fastboot flash recovery recovery.img и сте готови. И двата варианта са изпробвани! Първоначално като пуснах рековърите искаше да въведа 4-цифрен код за отключване на телефона, който ползвам заради банкирането. След това ми зареди вътрешната памет, но пишеше всичко на китайски! За да смените езика е необходимо да влезете в менюто с трите хоризонтални чертички (долу в дясно), след това избирате зъбчатото колело горе в дясно и избирате предпоследната опция от списъка, най-долу е езика, който заменяте с английски от списъка.

На първия таб – Files, горе, където пише „/sdcard“ има стрелка надолу, от която може да изберете USB OTG (вътрешна/външна памет), но при мен не показа флашката и за това се наложи да вляза на последния таб (с трите хоризонтални чертички) – Menu, и най-горе на Mount да поставя отметка пред USB OTG, и се появи флашката.

Самото инсталиране на ром/magisk става директно от първия таб – Files, просто го избирате къде се намира и съветника ви ръководи.

Интересно, че в TWRP имах грешки в червено, докато тук всичко е точно и за в момента ще ползвам – OrangeFox.

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
[-] 3 потребители изказват благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • Be6i4, gdgrozev, suffer
Цитирай
#6

Току що го сложих всичко работи само с езика малко се полутах. Може би трябва по подробно да опишеш стъпките.
Цитирай
#7

Качеството не е добро, но се добива представа къде, какво се избира.
Понеже имам заключване с код на телефона, на първия скрийншот ми иска да го въведа.
     
На втория скрийншот се вижда вътрешната памет. От стрелката горе /sdcard можете да изберете външна памет/флашка.     
Избирате последния таб - "Menu", който ще се преведе след смяна на езика. След това избирате зъбчатото колело горе в дясно.               

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
[-] 3 потребители изказват благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • Be6i4, gdgrozev, suffer
Цитирай
#8

Как да имаме root/инсталираме Magisk на Android 12 с последната версия на TWRP (линк по-горе)

Сваляте си последната версия на Magisk от тук в паметта на телефона. Файла е с разширение .apk (инсталационен). Създавате му копие и преименувате разширението му от .apk на .zip. Рестартирате телефона и влизате в рековърито (TWRP). Избирате Install, посочвате папката, в която сте свалите файловете и избирате архива, плъзгате надясно и чакате да изпише, че инсталацията е била успешно, и рестартирате да ви зареди ОС-то нормално. 
Arrow Ще забележите, че имате нова иконка с име Magisk, но бяла. Тук вариантите са 2: Или инсталирате APK-то, или цъкате на въпросната иконка и ще ви каже, че трябва да свали мениджъра/файла и след това ще го инсталира. Аз сега пробвах втория вариант. 
След като влезете в Magisk, Настройки, включвате Zygisk (не рестартирайте все още), влизате в списъка с изключения, горе в дясно трите точки и показване на системни приложения, в търсачката пишете Google Play и маркирате:

Google Play Магазин
Услуги за Google Play: (само долните 2)
    com.google.android.gms
    com.google.android.gms.unstable

и всички приложения, които се налага като банкиране, Google Pay/Wallet и други, които откриват, че имате отключен bootloader/root и ви уведомяват, че заради нарушената сигурност няма да работят (пълноценно или изобщо).

Arrow За проверка на root права, препоръчвам – Root Checker Basic, а за издържан SafetyNet – SafetyNet Test.

Exclamation За деинсталирането на Magisk има 2 начина. Първият е преименувате файла Magisk-v25.1.apk на uninstall.zip. Рестартирате до TWRP и го флашвате или просто отваряте Magisk и избирате червения бутон Деинсталиране на Magisk, и чакате да завърши процеса, и да се рестартира (лично тествано).


PS: Нямах какво да правя и докато деинсталирах/инсталирах на ново Magisk, написах няколко реда Tooth

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
[-] 3 потребители изказват благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • Be6i4, iwan33, petar37
Цитирай
#9

Здравейте, аз не успявам да инсталирам новото twrp изпълнявам всичси стъпки но телефона си стои само на оранжеви букви fastboot а в cmd изписва waiting for device и така до безкрай. 
Къде греша?
Благодаря!
Цитирай
#10

@pepone, може би имаш проблем с разпознаването на телефона от компютъра?
Докато ти е включен (работещ) телефона, го свърши с кабела към компютъра и в adb напиши командата adb devices, трябва да ти излезе едно прозорче за потвърждение достъпа на телефона.
Когато си във fastboot, като напишеш fastboot devices какво ти изписва?

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
Цитирай
#11

Здравей, не изписва нищо, направо ме сваля на нов ред да напиша друга команда и аз изписвам fastboot flash recovery twrp натискав enter  и се появява < waiting for any device > и до там. 
Нещото което забелязох е че при изпълняването на тази стъпка "adb reboot devices и enter, и чакате, докато телефона се рестартира, и премине във FASTBOOT." телефона не преминава във fastboot а само се рестартира.
Цитирай
#12

adb reboot devices няма как да те вкара във фастбуут.
Ако е adb reboot bootloader тогава има повече шанс, но,.. фастбуут си е volDown + Power
за какво ти е команда като е до теб телефона?
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • Ivan_Bonev
Цитирай
#13

Следвам стъпките описани в първия пост.
Благодаря ще пробвам пак и ще пиша отново.
Цитирай
#14

вероятно се е объркал колегата

Oт моя опит знам следните:

adb reboot
adb reboot recovery
adb reboot bootloader
adb reboot fastboot

като втората и четвъртата не съм сигурен дали някога са ми сработвали
[-] 2 потребители изказват благодарност на suffer за това мнение:
  • Ivan_Bonev, pepone
Цитирай
#15

Да, командата "adb devices reboot" е грешна и няма да "вкара" телефона във fastboot!
Правилната командата е "adb reboot bootloader", както @suffer е написал!
Докладвал съм грешката да бъде оправена. Благодаря на @bobytsekov, че се отзова толкова бързо!
До преди няколко дена не получавах абсолютно никакви известия в Tapatalk, че има писано в раздела/темата, за което моля да бъда извинен, че не съм се сещал да влизам и проверявам, за да може да се даде навременна помощ/напътствия. Сега мисля, че проблема ми е оправен и ще бъде по-активен като знам, че има движения във форума!
Да, другия начин, за който не се сетих да напиша в началото е, чрез клавишната комбинация да влезете във fastboot – Volume Down + Power.

Exclamation Последното TWRP v6.5 от 13.11.2022 г., може да свалите от тук. Всичко по-горни линкове са неактивни!

@suffer, "adb reboot recovery" при мен работи.

Здравейте, приятели!
Имам намерението да преработя темата с цел по-добро представяне, както и неактуални неща да бъдат изтрити от Модератор, след докладване от моя страна. Така например коментари с номера #11, #12, #13, #14, #16 и #17 трябва да се премахнат, защото връзката, която съдържат към съответната версия на TWRP е изтрита от androidfilehost.com, поради новоизлязла версия.
Също така смятам, че е редно от заглавието да бъде премахнато "OrangeFox" като рековъри, защото по последна информация нямаше излязла версия за Android 12! 
А темата е как да сложим къстъм рековъри, в случая TWRP и да root-нем на Android 12!
В началото, когато направих темата, телефона беше с Android 11. След това версиите на TWRP и Magisk бяха съобразени с новия и последен ъпдейт на ОС-то и в тази връзка е безмислено да има стара информация в темата и хората да се объркват. Дори сега да си купите телефона нов, то ще надградите до Android 12 моментално.

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
[-] 1 потребител изказва благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#16

Здравейте! 

За много години!

Пост #6 и #8 са неактуални! OrangeFox Recovery към момента го няма за Android 12 за Mi 10T/Pro, а когато съм го писал се отнасяше за Android 11! В тази връзка отправих предложение за преименуване на темата на "[Урок] Инсталиране на custom recovery (TWRP) и root (Magisk) на Mi 10T/Pro за Android 12", за да бъде най-изчистена и актуална към днешна дата.


Поставил съм си за цел да обединя информация от различни постове и да актуализирам връзките за сваляне към последните версии, както и евентуално линкове към втори източник.

LG Optimus 4X HD 1/16 -> S3 Neo 1.5/16 -> Huawei P10 Lite 3/32 -> Samsung A50 4/128 -> Redmi Note 9 Pro 6/128 -> Mi 10T 5G 6/128 -> S23 Plus 8/512
[-] 1 потребител изказва благодарност на Ivan_Bonev за това мнение:
  • suffer
Цитирай
#17

Здрасти, за много години.
Преименувах темата. Махнах постовете с рекавъритата. Но точната номерация на мненията не е това, което виждат всички, понеже има и предишни модерации.
Дори да има неактуални линкове не е проблем. Стига пост 1 или последните постове да са актуални.
Затова тези "6" и "8" не съм ги изтрил. Да няма гафове
[-] 1 потребител изказва благодарност на suffer за това мнение:
  • Ivan_Bonev
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)