Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Телефон без ШИМ
#1

Здравейте, ползвам Samsung Galaxy S9+ от 2,5г. и последните месеци ШИМ-ът на дисплея започна доста да ми влияе. Буквално след 10-15 минути употреба усещам болка в очите. С лаптопа ми и настолния ми монитор (и двата Flicker Free) нямам абсолютни никакви проблеми, дори след 8+ часа ползване. Приложения като OLED Saver и PWMFree не ми помагат. Затова търся телефон без ШИМ. Знам, че айфоните до 11 включително са с IPS дисплеи без ШИМ, но държа на андроид и единствените телефони, които намирам са в ниския клас. Търся нещо, което да е поне на нивото на S9+ (желателно е да по-добър). Под добър имам предвид процесора, както и камерата да е поне на нивото на S9+.
Цитирай
Аксесоари
#2

Има модели на Xiaomi, които имат софтуерна добавка за изолиране на трептенията, води се Anti-flickers. Може да ги разгледате в някой магазин и да проверите, дали има тази функция, вградена в настройки за дисплея.

Изпратено от моят AC2003 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#3

(2021-06-16, 14:48:36)pacemaiker написа:  Има модели на Xiaomi, които имат софтуерна добавка за изолиране на трептенията, води се Anti-flickers. Може да ги разгледате в някой магазин и да проверите, дали има тази функция, вградена в настройки за дисплея.

Изпратено от моят AC2003 с помощта на Tapatalk

Това доколкото четох в нета го има май само при Mi 9 и е софтуерно, което ме опасява, че може да не е много ефективно. OnePlus също го имали, но и там е софтуерно и четох коментари от хора, че не помагало. Най-добрите телефони, които аз успях да намеря и хардуерно нямат ШИМ са Realme 7/8 5G и Huawei Nova 5T. Huawei-a ме притеснява, че няма да се поддържа дълго време (отделно, че е модел от 2019г.), а Realme няма много добра камера. Xiaomi Note 10 5G и Note 9T също нямат ШИМ, но пък са само с 4GB RAM (поне не виждам в България да продават 6GB варианти). Не знам кой от телефоните, които посочих е "най-малкото зло" (тъй като всичките са в ниския/средния клас и според мен дори трудно се доближават до S9+). И май единственият вариант за флагман с такъв дисплей остава iPhone 11/XR.
Цитирай
#4

(2021-06-16, 18:24:40)Atheros98 написа:  Това доколкото четох в нета го има май само при Mi 9 и е софтуерно, което ме опасява, че може да не е много ефективно. OnePlus също го имали, но и там е софтуерно и четох коментари от хора, че не помагало. Най-добрите телефони, които аз успях да намеря и хардуерно нямат ШИМ са Realme 7/8 5G и Huawei Nova 5T. Huawei-a ме притеснява, че няма да се поддържа дълго време (отделно, че е модел от 2019г.), а Realme няма много добра камера. Xiaomi Note 10 5G и Note 9T също нямат ШИМ, но пък са само с 4GB RAM (поне не виждам в България да продават 6GB варианти). Не знам кой от телефоните, които посочих е "най-малкото зло" (тъй като всичките са в ниския/средния клас и според мен дори трудно се доближават до S9+). И май единственият вариант за флагман с такъв дисплей остава iPhone 11/XR.
Пробвал съм софтуерната опция и общо взето върши работа. Ако я няма е много зле положението.
Аз също имам чувствителни очи и знам, за какво говорите
Имах известно време Motorola Moto g 5G plus, която е с IPS LCD дисплей и 90 Hz опресняване, нямах проблеми с очите.
В момента съм с Oneplus Nord, който има бая трептене, но се справям.
При IPS LCD матрицата, общо взето е по-малко трептенето, заради технологията на подсветката.
Ако е OLED, AMOLED или каквото и да е там органично, то трептенето при по-ниска яркост на екрана е доста.

Изпратено от моят AC2003 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#5

(2021-06-16, 18:24:40)Atheros98 написа:  ... и Huawei Nova 5T. Huawei-a ме притеснява, че няма да се поддържа дълго време (отделно, че е модел от 2019г.)...
Поддръжката е относително понятие. Моделът е от 2019, така е, липсва (дали?) 5G, но вече е с EMUI 11, флагмански процесор (Kirin 980 7 nm), предостатъчно памет и прави рядко постижими снимки и видео, поне има с какво да сравнявам. Ползвах го 1 година и съм изключително впечатлен от безукорната му работа, включително и от IPS екрана. Не съм забелязал никакви трептения, но винаги си ползвам телефоните на адаптивна яркост, което практически маскира до голяма степен проблеми, ако изобщо ги има.
Препоръчвам поне да го разцъкаш, няма какво да се загуби от това.
Цитирай
#6

Моделите на Xiaomi Mi 10T и Mi 10T Pro също са с IPS екрани, а никак не са нисък клас.
[-] 1 потребител изказва благодарност на scenic за това мнение:
  • Victormihov
Цитирай
#7

(2021-06-16, 20:40:13)scenic написа:  Моделите на Xiaomi Mi 10T и Mi 10T Pro също са с IPS екрани, а никак не са нисък клас.

Те са супер, но имат ШИМ на 2358 Hz. Възможно е и да не ми влияе (samsung-ите са на 215 Hz), но на клипове ясно се вижда и затова търся някой, който изобщо няма.

Цитат:Поддръжката е относително понятие. Моделът е от 2019, така е, липсва (дали?) 5G, но вече е с EMUI 11, флагмански процесор (Kirin 980 7 nm), предостатъчно памет и прави рядко постижими снимки и видео, поне има с какво да сравнявам. Ползвах го 1 година и съм изключително впечатлен от безукорната му работа, включително и от IPS екрана. Не съм забелязал никакви трептения, но винаги си ползвам телефоните на адаптивна яркост, което практически маскира до голяма степен проблеми, ако изобщо ги има.
Препоръчвам поне да го разцъкаш, няма какво да се загуби от това.


След като каза се поразтърсих за мнения за него и доста хора са доволни, може и него да взема в краен случай, но съм готов да чуя ако има алтернатива от 2020 или 2021г.

Намерих един - Realme x3 Superzoom, по ревютата го хвалят и прекалено евтин ми се вижда за това, което предлага, но не намирам много мнения на хора, които са го закупили.
Цитирай
#8

С флагмански процесори са и са съвсем удачни предложения тези модели. Камерите им блестят повече с мегапиксели, отколкото с качествени сензори, но пак са добри. Аз бих добавил и Mi 10T Lite 5G. Също е с IPS, среден клас процесор и почти никакви други разлики с по-високия клас модели от серията. SD 750G 5G е съпоставим по производителност със SD 845 на S9+ като в същото време е по-икономичен.

Huawei P8 Lite DS | Android 6.0 > Huawei P Smart DS | Android 9.0 > Redmi Note 8T DS | Android 11 > Xiaomi 12 Lite | Android 14

https://pardus.website - БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР И ЗОДИАК
Цитирай
#9

Погледни Honor view 20  за хардуер... и се чуди... За мен е "флагмански" на нормална цена... и БЕЗ ШИМ
Аналог е на Huawei P30 (също прекрасен телефон)

Xiaomi Mi 5S gold 64Gb, Xiaomi Mi 9T Carbon 6/128Gb, Honor View 20 6/128
Цитирай
#10

(2021-06-16, 21:53:50)niksanvn написа:  Погледни Honor view 20  за хардуер... и се чуди... За мен е "флагмански" на нормална цена... и БЕЗ ШИМ
Аналог е на Huawei P30  (също прекрасен телефон)

Не е наличен по магазините.

Цитат:С флагмански процесори са и са съвсем удачни предложения тези модели. Камерите им блестят повече с мегапиксели, отколкото с качествени сензори, но пак са добри. Аз бих добавил и Mi 10T Lite 5G. Също е с IPS, среден клас процесор и почти никакви други разлики с по-високия клас модели от серията. SD 750G 5G е съпоставим по производителност със SD 845 на S9+ като в същото време е по-икономичен.
Лайта е със същия екран като прото - пак е с ШИМ на 2358 Hz.
Цитирай
#11

Амиии...аз съм с Redmi Note 8T, няма ШИМ и снима добре за парите си (особено с GCam), но вече не е нов модел и е със SD 665, който не е като SD 840. Явно е станало прекалено агресивно желанието на Xiaomi да предоставят топ характеристики на ниска цена и правят компромиси дори с IPS панелите. Доскоро имаше изобилие от IPS дисплеи без ШИМ. Сега почти всички нови модели са им с поне 90 Hz честота на опресняване, но или се забелязва ШИМ при тях, или сглобката не е толкова добра. Говоря за средния клас.

Huawei P8 Lite DS | Android 6.0 > Huawei P Smart DS | Android 9.0 > Redmi Note 8T DS | Android 11 > Xiaomi 12 Lite | Android 14

https://pardus.website - БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР И ЗОДИАК
Цитирай
#12

Чудя се дали да не рискувам с Mi 10T Pro. Ако има някой чувствителен към OLED с PWM, който да потвърди, че няма проблем с IPS екрани с толкова висока честота, веднага го вземам. Иначе четох малко повече за OLED с DC Dimming, но там пък цветовете ставали гадни и пак не махало напълно трептенията, а ги изглаждало. И като цяло четох, че олед дисплеите си товарят повече очите, та може и проблемът ми да не е само ШИМ-а, а и самия олед (и комбинацията от двете). Отделно гледах един руски клип, където с уред за измерване на ШИМ в % измерват на Mi 10T Pro и показва 0.66% при всички нива на яркост (до 5% се смята за безвредно), а в същото време на клипа се вижда, че под 50% яркост си минават чертите. На самсунг при 20% якрост този уред показваше към 120% ШИМ, а при максимална яркост около 20% ШИМ.
Цитирай
#13

Бях 2 месеца с Ми 11, който не знам с каква пулсацията е, но сравнено с S20+, също ползван 2-3 месеца, не усещах товарене в очите, което не мога да кажа за S20+. Погледнете го и него.

 S7 > Mi 8 > Redmi Note 7 > Mi 9 > Mi9TRedmi Note 8 > Redmi Note 8 ProMi9T Pro > Redmi Note 9S > Redmi Note 9 Pro > Xiaomi Mi 10 lite > Xiaomi Mi 10 Note litePoco X3 > Мi10TPRO > Redmi Note 10 Pro > Mi11Xiaomi 11T Pro > 1+11 > S20+











Цитирай
#14

(2021-06-17, 11:08:40)Atheros98 написа:  Чудя се дали да не рискувам с Mi 10T Pro. Ако има някой чувствителен към OLED с PWM, който да потвърди, че няма проблем с IPS екрани с толкова висока честота, веднага го вземам. Иначе четох малко повече за OLED с DC Dimming, но там пък цветовете ставали гадни и пак не махало напълно трептенията, а ги изглаждало. И като цяло четох, че олед дисплеите си товарят повече очите, та може и проблемът ми да не е само ШИМ-а, а и самия олед (и комбинацията от двете). Отделно гледах един руски клип, където с уред за измерване на ШИМ в % измерват на Mi 10T Pro и показва 0.66% при всички нива на яркост (до 5% се смята за безвредно), а в същото време на клипа се вижда, че под 50% яркост си минават чертите. На самсунг при 20% якрост този уред показваше към 120% ШИМ, а при максимална яркост около 20% ШИМ.
Всеки OLED го има проблема с трептения. Донякъде е илюзия, която се получава при изгасени пиксели и момента на опресняване се предизвикват тези вълни. Проблема не е точно от очите, а от зрителния център в мозъка, който се напряга от тези промени в картината. Да кажем, че при някои хора, мозъка е по-чувствителен към това
Направих проучване с DC Dimming или както е зададено Анти-трептене (Anti-flickers), да наистина се променя цветността на картината, но определено илюзията за трептене намалява значително.
По принцип IPS LCD е с по-малко трептене, стига да не е нещо некачествено или евтино изпълнение.
Аз лично съм нямал проблеми с LCD матриците.

Има лесен вариант за проверка - включвате екрана и с вашия телефон пускате опция за снимане на видео и ще уловите веднага трептенето при различни яркости.

Изпратено от моят AC2003 с помощта на Tapatalk
Цитирай
#15

Всичко е строго индивидуално.
ТВ ми е IPS - черното е сиво, но не ми е проблем да го гледам, предполагам заради разстоянието.
Телефони - мога да работя без главоболие и др. проблеми и на IPS и на AMOLED.
Монитор - купувах и висок клас IPS матрица (Фликър фрии естествено) - ами не мога и не мога да свикна(очите ми се изсушават след 30 мин работа). Върнах се на VA матрица - никакви ядове.
Цитирай
#16

(2021-06-17, 11:08:40)Atheros98 написа:  Отделно гледах един руски клип, където с уред за измерване на ШИМ в % ... На самсунг при 20% якрост този уред показваше към 120% ШИМ, а при максимална яркост около 20% ШИМ.
При Самсунг е тегаво положението ... Xiaomi аз не бих взел. Като цяло ще трябва да се примириш с някой по евтин телефон.
Тази таблица https://www.notebookcheck-ru.com/Reiting...103.0.html редовно се обновява и е прекрасен ориентир по темата.
[-] 1 потребител изказва благодарност на magic1 за това мнение:
  • solo5
Цитирай
#17

(2021-06-17, 15:35:08)magic1 написа:  При Самсунг е тегаво положението ... Xiaomi аз не бих взел. Като цяло ще трябва да се примириш с някой по евтин телефон.
Тази таблица https://www.notebookcheck-ru.com/Reiting...103.0.html редовно се обновява и е прекрасен ориентир по темата.

И аз точно от тази таблица подбирам телефоните. Ако не самсунг и xiaomi, то остава само huawei (тъй като OnePlus са с OLED с DC Dimming, а искам да избягам от OLED-a като цяло).

Цитат:Бях 2 месеца с Ми 11, който не знам с каква пулсацията е, но сравнено с S20+, също ползван 2-3 месеца, не усещах товарене в очите, което не мога да кажа за S20+. Погледнете го и него.
По-малка е от на S20+, но пак си я има в голяма степен (около 400Hz, в сравнение с около 200Hz при самсунг). 

Четох коментари на руски под клипа, който споменах за Mi 10T Pro и там доста хора се оплакват и търсеха android алтернатива на iPhone 11 - препоръчаха им Xiaomi Note 8 Pro или Note 9Т - изобщо нямат ШИМ, но са си в ниския клас. Май ще се принудя да взема iPhone 11 и да направя компромиси с функционалността на андроид за сметка на дисплея.
Цитирай
#18

Този iPhone 11 е най-грозния телефон правен някога.
Цитирай
#19

Поръчах Mi 10T Pro. Надявам се, че IPS с толкова висока честота на ШИМ (и то само под 60% яркост) няма да ми товари очите или и да ги товари, че ще е в пъти по-малко от самсунга.
Цитирай
#20

(2021-06-18, 11:05:19)Atheros98 написа:  Поръчах Mi 10T Pro. Надявам се, че IPS с толкова висока честота на ШИМ (и то само под 60% яркост) няма да ми товари очите или и да ги товари, че ще е в пъти по-малко от самсунга.
Дано е правилният избор за теб. Аз го ползвам от 6 месеца и имах същите съображения заради ШИМ. Не усещам да ми товари очите при браузване, само при гледане на YouTube усещам дискомфорт след известно време, но това ми се случва и на друг IPS без никакъв ШИМ.
Телефона е добър за парите си, а и няма по-добра алтернатива с IPS. Изключвам Ябълка 11 с 60 херца екран изобщо.
Единствено ме влудява сензора за близост, защото на моменти си прави каквото иска - въпреки ъпдейтите не се оправи напълно при мен. Високоговорителя също ме дразни. За телефония има и по-добри телефони.

Изпратено от моят M2007J3SG с помощта на Tapatalk

Huawei Mate 20 lite 
Цитирай
#21

(2021-06-18, 11:18:03)kostastam написа:  Дано е правилният избор за теб. Аз го ползвам от 6 месеца и имах същите съображения заради ШИМ. Не усещам да ми товари очите при браузване, само при гледане на YouTube усещам дискомфорт след известно време, но това ми се случва и на друг IPS без никакъв ШИМ.
Телефона е добър за парите си, а и няма по-добра алтернатива с IPS. Изключвам Ябълка 11 с 60 херца екран изобщо.
Единствено ме влудява сензора за близост, защото на моменти си прави каквото иска - въпреки ъпдейтите не се оправи напълно при мен. Високоговорителя също ме дразни. За телефония има и по-добри телефони.

Изпратено от моят M2007J3SG с помощта на Tapatalk

Пробвал ли си с Touch Protector от Google Play за сензора?
Цитирай
#22

(2021-06-18, 11:05:19)Atheros98 написа:  Поръчах Mi 10T Pro. Надявам се, че IPS с толкова висока честота на ШИМ (и то само под 60% яркост) няма да ми товари очите или и да ги товари, че ще е в пъти по-малко от самсунга.

Честито! Видях коментарите след моя и тъкмо щях да ти кажа, че спокойно можеш да го вземеш. Честотата няма голямо значение, щом още при над 60% яркост не се забелязва ШИМ (по данни на гореспоменатия сайт). Така или иначе, този си беше харесал. Smile

Huawei P8 Lite DS | Android 6.0 > Huawei P Smart DS | Android 9.0 > Redmi Note 8T DS | Android 11 > Xiaomi 12 Lite | Android 14

https://pardus.website - БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР И ЗОДИАК
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)