Анкета: Определя ли социалния статус автомобилът? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да, определено
14.52%
9
14.52%
По-скоро да
20.97%
13
20.97%
И да, и не
22.58%
14
22.58%
По-скоро не
16.13%
10
16.13%
Не, в никакъв случай
25.81%
16
25.81%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Определя ли социалния статус автомобилът?
#51

Във всяка една РАЗВИТА държава се впечатлява с акъл, поведение, култура и с това да си честен и да си държиш на думата.

Никой не гледа коли, апартаменти или смартфони, това го може всеки един работещ с нормална работа и средно образование да го има.
А който го прави го гледат с насмешка.
Хората в развитите страни отдавна разбраха какво да гледат за да определят един човек като качествен или не.

Само в в бившите републики като имаш нещо и си мислят, че този или тази е НЯКОЙ.
Аз къде живея на никой не му пука какво караш, ядеш или къде живееш.
Имам кола която искам и и се кефя да я карам, а не защото искам някой да ме забележи.
Никога няма да седна и да обсъжам какво имам и какво нямам, защото това не ме прави специален, просто съм бил упорит и съм избрал да не си губя времето в приказки, а да си гоня целите който искам, а и вярвам, че всеки го може щом го иска.
Много грешно се живее в България и всеки път като се прибера се учудвам колко енергия се хаби за да се говори за съсед, роднина или друг човек който си купил нещо или загубил нещо.
Тази енергия, ако беше вложена в труд и за полезни цели, досега 100 пъти да си купиш каквото си искаш- ЖАЛКО.

Тази толкова упоритост на показност винаги ме е учудвала до краен предел в България, дори и да имаш 100хил евро в банката свободни- какво от това, не си повече от просяка на улицата, не знаеш този човек през какво е минал и как е стигнал до там, може да е направил 1000 повече добрини от мен, и да заслужава 10пъти повече уважение от най-големият бизнесмен.

Не ме интересува кой какво кара, интересува ме майка с болно дете как се бори всеки ден с живота- това ме впечатлява- това е животът, а не банкова сметка, днес си тук утре 2метра под земята.


И НЕ, колата не е социален статус, нищо не е статус, най-големите гении и хора които променят света ги уважават не защото карат Поршета и Ламборджинита, а заради това какво са постигнали и дали на човечеството, това са просто предмети, нищо повече.
Цитирай
Аксесоари
#52

Изключително точен коментар!
Цитирай
#53

По скоро-да, все пак повечето хора си правят сметката преди да купуват дали ще им е по силите. И моята е що-годе съвременна, предната беше по старичка и определено има значение за отношението на останалите към теб в това съм се убедил. е има и такива които умишлено те игнорират, че да не ти се вдигне много самочувствието или пък просто не ги вълнува.. то колите не са за всеки.
Цитирай
#54

И да и не...

Има коли, създадени с цел да подчертаят статуса. В такъв случай - да, определя.
Останалите коли (или липса на кола) не казва нищо за статуса на собственика (или за човека, който няма кола).
Цитирай
#55

(2021-06-19, 10:57:04)Victormihov написа:  И НЕ, колата не е социален статус, нищо не е статус, най-големите гении и хора които променят света ги уважават не защото карат Поршета и Ламборджинита, а заради това какво са постигнали и дали на човечеството, това са просто предмети, нищо повече.

еми явно автора на темата си мисли че сме още през 90-те, тогава хората се впечатляваха от коли, мобифони, фараони и т.н. В днешно време всеки може да си купи всичко и ако той се впечатлява от това явно още живее в миналия век.
Цитирай
#56

Както казва @kamenvo има масови автомобили и така наречени "супер коли" и луксозни лимузини,които малцина могат да си позволят.Преди бях чел че за да си купиш нов модел Ферари не необходимо само да имаш сумата за колата,ами трябва да си член на клуба им,да имаш покана,да си известен.Тогава се подчертава социалния статус.
Цитирай
#57

Малко са държавите в света като България, където се купуват неща за хвалба, а не да ти вършат работа! Било то коли, телефони, телевизори… Такива са ориенталските държави, за съжаление и ние сме от тях. Примери мога да дам много, но и без това се отклонихме много от темата!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#58

(2021-06-19, 16:34:17)DoryanY написа:  Както казва @kamenvo има масови автомобили и така наречени "супер коли" и луксозни лимузини,които малцина могат да си позволят.Преди бях чел че за да си купиш нов модел Ферари не необходимо само да имаш сумата за колата,ами трябва да си член на клуба им,да имаш покана,да си известен.Тогава се подчертава социалния статус.

Реално така казват, но дефакто не точно щото ако цъкнеш в аутоскаута ферарита от 2021 година се продават над 50 броя на различни цени и километри от 10 до 10 000.

Пък и според мен си ги продават без проблем ако имаш парите, реално нищо не те спира вместо ферари да отидеш да си купиш koenigsegg което е в пъти по спортен автомобил от което и да е ферари.

Кола трудно ще определи соц. статус при положение че в магазина струва 500 000 Евра, след 1-2 години струва 120 000 Евра. И все пак има хора които се впечатляват, пък дали човек е продал нивата на село за 70 000 евра и е теглил заем от още 50 000 евра за да си купи кола за 120 000 на една година реално никои не го пита, нито знае. И как по точно това определя соц. статус? Отговора е никак.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#59

@ndsbg авторът не мисли нищо, той предложи тук https://forum.androidbg.com/showthread.p...pid1679870 и хората си казаха.
А ти че вадиш цитат и ми преписваш нещо, ми е малко комплексарско от твоя страна.
Я кажи хората които са гласували в анкетата най-отгоре, какво си мислят и дали живеят в миналия век.
doryany то това май е за чисто ново, иначе ги има в cars и не само.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#60

hazART За ново Ферари,и нов модел бях чел.
Цитирай
#61

Ферари не пратят 1-2 модела, така че е подлъгващо да се каже че са ти нужни и връзки освен пари.. за лимитирани те им коли ти трябва, да , но имат и други модели които всеки с необходимите финанси може да иде и да си купи от дилъра.
Цитирай
#62

Вие съвсем се побъркахте! Какви Ферарита, какви лимузини ...
Ако си купя нещо скоро - ще е автомобил, да се возя. Например - Hyundai Getz.
[Изображение: Hyundai_Getz_-_Flickr_-_mick_-_Lumix.jpg]

Сега поглеждам - може да се намери за под 2000 лева.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#63

(2021-06-19, 18:03:09)Legend написа:  Кола трудно ще определи соц. статус при положение че в магазина струва 500 000 Евра, след 1-2 години струва 120 000 Евра. И все пак има хора които се впечатляват, пък дали човек е продал нивата на село за 70 000 евра и е теглил заем от още 50 000 евра за да си купи кола за 120 000 на една година реално никои не го пита, нито знае. И как по точно това определя соц. статус? Отговора е никак.
Това само Бай Ганьо го умее, макар че кола за 500000€ със сигурност демонстрира статус...
Да си купиш иПхоне 12 е едно, кола за милион лева е нещо съвсем друго.

(2021-06-19, 18:02:15)pepy1 написа:  Малко са държавите в света като България, където се купуват неща за хвалба, а не да ти вършат работа! Било то коли, телефони, телевизори…
Има коли, които не са създадени да вършат робата и ги купуват не само в България....
Цитирай
#64

(2021-06-20, 12:52:15)kamenvo написа:  Има коли, които не са създадени да вършат робата и ги купуват не само в България....

Такива имам доста

[Изображение: image;s=585x461]

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#65

(2021-06-20, 12:15:01)jhoro написа:  Вие съвсем се побъркахте! Какви Ферарита, какви лимузини ...
Ако си купя нещо скоро - ще е автомобил, да се возя. Например - Hyundai Getz.
[Изображение: Hyundai_Getz_-_Flickr_-_mick_-_Lumix.jpg]

Сега поглеждам - може да се намери за под 2000 лева.

Е такъв боклук ми дадоха в малта под наем беше, прегря му двигателя на един баир, а дори не го напъвах. Big Grin
За 2000 лв. може да си купиш хладилник, но не и кола от която да става нещо.


(2021-06-20, 12:52:15)kamenvo написа:  Това само Бай Ганьо го умее, макар че кола за 500000€ със сигурност демонстрира статус...

Какъв статус демонстрира за втория собственик които я е купил на година-две от първия за под 50% от стойността, точно никакъв.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#66

(2021-06-20, 17:05:27)Legend написа:  За 2000 лв. може да си купиш хладилник, но не и кола от която да става нещо.

С такова мислене ... няма смисъл да обяснявам повече!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#67

(2021-06-20, 17:10:21)jhoro написа:  С такова мислене ... няма смисъл да обяснявам повече!

Обясни де... че ми стана интересно. Smile Аз съм без кола в момента, точно поради тази причина - че мога да отделя само около 2 хил. лева. Повечето коли под тези пари, които се продават тук са страшно измъчени, неподдържани, с неизвестна история и изключително несигурни при птп. И точно поради тези причини реших да седя без кола за момента, отколкото да си дам парите на вятъра. Ще ми се наложи да пътувам някъде извън града и пак ще трябва да ползвам автобус, защото колата ми за под 2000 лв може и да не стигне до крайната точка...

Samsung Galaxy S24+ Onyx Black 12/512 GB
Цитирай
#68

Що бе аз имам Пасат 1997ма в България, колко да струва 1500лв, всичко си му работи, сменил съм му всичко и си работи перфектно, супер иконимичен и върви страхотно. Ако го продам толкова над 1500-1600 даже не знам колко му върви цената не е над 2000лв.
Има коли просто иска търсене и малко разбиранеSmile
Този Гец не е най-добрият пример.

Тук в Израел също се карат коли за никакви пари по на 20г и какво, нищо им няма, вървят си перфектно, хората ги сменят просто защото им омръзва.
Това не е вярно, има и добри колички за 2000-3000лв.

Не вървят като нови, шум тук, шум там, набирането не е като на новите, но това не е верно, че не са безопасни, щом няма светнати лампички на възглавниците всичко си е ок, вие съвсем ги изкарахте каруци, това, че е стара не значи боклук.
Преди 2 седмции бях в Бг, видях какво се кара и повечето са в доста добро състояние.
А и не всеки може да изкара 100 хил лв за чисто нова, а и да може, защо е нужно?
Цитирай
#69

(2021-06-20, 17:18:00)android_97 написа:  Обясни де... че ми стана интересно. Smile ...
Обяснението е много просто - както често става.

„Цената е това, което плащаш, стойността е това, което получаваш.”
Уорън Бъфет

Дали ще е за 2К или 20К, или 200К - винаги може да получиш „боклук“.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#70

@hazART кое в изказването ми е комплексарско. Това, че една шепа народ си мислят, че като си купиш кола за 50-100к е за гъзария, показване на статус и т.н. си е изцяло и проблем на тях, защото не могат да си ги позволят и завиждат на такива, които могат. Да и една шепа народ се правят на гъзари, като си купят някоя "скъпа" кола и се правят на баровци, не значи, че масово хората го правят. Винаги нормалните ще са повече от тези които дори и да мизерстват взимат скъпа кола само и само да се правят на баровци, но статуса ти се определя от банковата сметка, а не в това че си могъл да си позволиш еднократно да си купиш кола за 50-100к примерно.
Цитирай
#71

(2021-06-20, 18:02:40)jhoro написа:  Обяснението е много просто - както често става.

„Цената е това, което плащаш, стойността е това, което получаваш.”
Уорън Бъфет

Дали ще е за 2К или 20К, или 200К - винаги може да получиш „боклук“.

Малко ще съм Off ама се пак ще го напиша.
Минал съм през всичко имал съм кола и от 1800лв и от 40 000 лв в момента.

Читава кола може да купиш за около 3500-4000лв.

За 2000 купуваш кола в която ако искаш да е в добро здраве и да разчиташ на нея в следващите 2 години ще налееш още около 2000-3000 лв. съответно стъпваш на 5000 и цялата работа се обезмисля защото за 4000лв може да вземеш по нова и по запазена кола, в която естествено пак ще трябва да налееш 1000лв за да е ОК.

Нова кола не съм си купувал, но последните 2 коли са ми все коли под 5г. възраст. Да ти кажа освен масла и филтри друго не съм барал. Като ми омръзне продавам и следващата, но тук загубата след 3г. ползване е около 10-15 хил. лв. въпроса е дали си склонен да ги прежалиш.

Колата която имам за 1800лв. е още в мен и не планирам да я продавам.
Golf 3 е с дизелов мотор 90 коня. За да стане кола в прилично състояние ми отне година и половина и около 3000 лв.
В момента е проектна кола и има наляти над 15 000лв нея, но това е друга тема.

Та да, за 2000лв може да си купиш хладилник, но не и кола. Може да си купиш нещо което ще трябва да реставрираш.
Изключвам случаите в които твой близък си продава много старата кола защото си е купил по нова и си уцелил кьоравото.

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#72

ndsbg Не го вярвам това, поне аз колкото и да се мъча, не мога да се сетя за такива с коли за 50-100к които да мизерстват. Чак пък такова изхвърляне за една седмица слава. Щото хората говорят ден, два.. да не мислите че някой чак толкова го интересува придобивките на другия. Примерно за някакъв скъп телефон по съм съгласен че някой може да се напъне да "издрапа" от някъде едни 2хил лв. Ама аз лично от такова нещо не бих се впечатлил въобще. щото не ме вълнуват тия технолигии от доста време насам. не знам дори и кои са топ моделите в момента, нито ще разпозная ако видя такъв. и при колите е така. един ще погледне и ще си помисли готина лъскава кола, друг - малее гледай audi rs6 4g
Цитирай
#73

Повечето хора в темата се хващат за единични изключения
в двете крайности.
В последните години ми прави впечатление, че всеки кара такъв
автомобил, какъвто може да си позволи! Масата от хора карат толкова
скъпи автомобили, колкото могат да си позволят. От познати съм чувал,
че и в чужбина е така. За марки и модели вече е въпрос на вкус.....
А това, че еди си кой милионер карал кола за 5 бона е изключение и то
според мен в графата ................
А и това, че мотокариста дошъл с мустанг за 40 К евро и то в Швейцария
не виждам да е проблем. Не е Урус за 400 К.

Huawei P 40 Pro    Angel
Цитирай
#74

В общия случай да - колата определя социалния статус. Клошар и да нямаш кола е социален статус. Панелка с паркиран отпред 13 годишен автомобил купен нововнос е социален статус. Къща в престижен квартал с 2 нови луксозни коли е социален статус. Милионер с 13 годишна кола е голямо изключение. Стар 4.2ТДИ Кайен спрян пред панелката е показване на комплексите - вижте какъв искам да изглеждам, ма в същност съм същия като масовката и трябва да се лиша за да притежавам кола, която не е за моя социален статус. И да я карам на газ (щото съм виждал и БМВ М5 на газ!!! )

Gesendet von meinem ELE-L29 mit Tapatalk
Цитирай
#75

С риск да обидя някого ...

Във България всичко е показност. Моето трябва да е по-по-най от на комшията неговото. Не на 100% мисленето е такова, обаче е така.
Като започнеш от къщата та свършиш (или не) до 120-инчовия, последен модел смарт тв., закачен в 12 квадрата хол. Купен на лизинг!

И не, това не е български патент. Просто е (все още) по-силно изразено. И тук в Англия има такива хора. Живее на социални помощи, ама плазмата му е по-голяма от моята, а колата по-нова. Е, само къщата му е точно като моята, или поне огледално копие.

По-горе се спомена хладилник за 2000лв. Е за чий #¥й ми е, като същата работа ще ми върши и онзи за 600лв (AEG например).
Преди 2г обзаведох кухня в България за около толкова пари, 2000лв. Хладилник, перална, съдомиална, фурна, индукционни котлони. И не, не са 15-годишни от скрапа. Просто ще мине още време, докато и в България абсолютно технически изправна кола ще е половин месечна заплата, а OLX ще е пълен с до 2-годишна бяла и черна техника за половин дневна надница. И най-вече никой няма да се срамува да си ги купи.

Само за протокола - два пъти съм изкарвал чисто нова кола от шоурума. В момента, обаче, карам 17-годишна технически изправна за половин заплата. Но пък фридж-фризера ми е 6-месечен Miele, щото не се връзвал с новата кухня на лейдито, от която го купих за еднодневна надница.


Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)