Анкета: Според Вас добра идея ли е да сменим лева с евро през 2024г.? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да, все пак сме членка на ЕС
23.08%
9
23.08%
Да, още преди години трябваше да го направим
25.64%
10
25.64%
Не, всяка държава трябва да си има нейна валута
17.95%
7
17.95%
Не, защото това крие рискове
30.77%
12
30.77%
Все още не мога да преценя
2.56%
1
2.56%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Според Вас добра идея ли е да сменим лева с евро през 2024г.?
#26

(2021-07-02, 22:50:04)centur написа:  Реално сме "приковани" отдавна към еврото - така, че дали ще вземаш 2 лв. (хайде, ако си пък дребнав 1,95583 лв.) или 1 евро няма разлика.
Просто някои цени ще бъдат закръглени като например хляб от 1,15 лв. ще стане 0,60€ и т.н.

От практическа гледна точка - това стана още с марката.

А цените накъде ще тръгнат - зависи само от пазара!
Цената на хляба ... изобщо не ме интересува - хляб не ям!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
Аксесоари
#27

(2021-07-02, 21:58:55)retyrn написа:  https://economix.bg/eurozone-advantages-risks тук е обяснено доста добре. Отговора ми е базиран на тази статия.

Единствения недостатък, който видях в статията е че БНБ ще плаща на ецб.  Този недостатъ обаче, ще е най-голямата полза!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#28

(2021-07-02, 22:50:04)centur написа:  Реално сме "приковани" отдавна към еврото - така, че дали ще вземаш 2 лв. (хайде, ако си пък дребнав 1,95583 лв.) или 1 евро няма разлика.
Просто някои цени ще бъдат закръглени като например хляб от 1,15 лв. ще стане 0,60€ и т.н.

2024 хлябът ще чукне 2 лв, горивото 3. Храните и те литват, ток, газ .......  Пък нека после да е делено на 2 у евро Big Grin  Всичко е измислено. Обедняването на българите отдавна започна. Sad

 S7 > Mi 8 > Redmi Note 7 > Mi 9 > Mi9TRedmi Note 8 > Redmi Note 8 ProMi9T Pro > Redmi Note 9S > Redmi Note 9 Pro > Xiaomi Mi 10 lite > Xiaomi Mi 10 Note litePoco X3 > Мi10TPRO > Redmi Note 10 Pro > Mi11Xiaomi 11T Pro > 1+11 > S20+











Цитирай
#29

Остана ли нещо суверенно в Бг? Имаме си чудесна валута. Трябва да я заменим с умрялото им изкуствено евро? И защо? Защото така казват "началниците" Маджари румънци шведи датчани поляци чехи и т.н. да не са умрели без евро? Ама ние трябва да се дупим винаги.

 Sony Ericsson experia X10I LG OPTIMUS 3D Samsung Galaxy Note 2. Note 3. Note 5. Samsung galaxy S8+, S10+ S20 Ultra S21 Ultra. S23 Ultra 1Tb
Цитирай
#30

Имали сме чудесна, суверенна валута? Валутата лев не е суверенна, реално репрезентира еврото. Направим ли я самостоятелна, чудесната валута тръгва надолу. В рамките на дни хляба ще стане 10 лв или там, колкото се успокои и после полека лека надолу.

Gesendet von meinem ELE-L29 mit Tapatalk
Цитирай
#31

Разбира се че трябва да си запазим лева и идентичността. Да, ако падне борда, лева ще се срине за нула време, но това е защото сме се продали и ни контролират от вън. Трябва да защитим интересите си и засилим икономиката си. Така лева ще стане стабилен. Приемем ли еврото, сме загубени. Първо, само за месец ще обеднеем, а после ще задлъжнеем с перспектива. Накрая ще ни вземат всичко и ще ни изхвърлят на кучетата. Всичко ще стане за няма е пет години. Не ми казвайте че сами без помощ от вън не можем да се оправим. Да от вън ще ни оправят, но отзад. Всеки си дърпа чаргата към него, само ние я бутаме към другите. Хора, осъзнайте се и си изключете телевизорите. Не слушайте глупостите които ви говорят и не ги приемайте за самата сто процентова истина. Малко ли ви лъгаха до сега, че още им вярвате! Ако някой иска да се продава на чуждеците, да се продава, но да не продава и мен и имуществото ми. Осъзнайте се къде ни е проблема и стига сте пускали глупави анкети. Мисля че отговора е ясен, стига да не си зомбиран. Знам че сега сигурно ще получа бан, или някакво друго наказание, но как да отговориш на такава анкета. И без това рядко пиша в този форум. Надявам се от малкото хора коите ще прочетат това, поне някой да проумее какво имам предвид!

Doogee S30
Цитирай
#32

(2021-07-04, 15:53:40)guitman написа:  ... Приемем ли еврото, сме загубени. Първо, само за месец ще обеднеем, а после ще задлъжнеем с перспектива. Накрая ще ни вземат всичко и ще ни изхвърлят на кучетата. Всичко ще стане за няма е пет години....

Би ли се аргументирал? Защо смяташ, че ще стане така? Австрия, Белгия, Германия, Гърция, Естония, Република Ирландия, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия, Словения, Словакия, Финландия и Франция Монако, Сан Марино и Ватикана, това са страните с официална валута евро! Да не би те да нямат индентичност? Има още много държави, в които еврото не е официална валута, но спокойно можеш да платиш с евро в брой във всеки магазин.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#33

(2021-07-03, 08:19:34)gazibarev написа:  ...Имаме си чудесна валута. Трябва да я заменим с умрялото им изкуствено евро? И защо? ...

Всъщност отдавна нямаме собствена валута. Имаме лев, който на 100% е вързан (за щастие) към "умрялото изкуствено евро", защото ако е "отвързан", 1 USD няма да е 1,65 BGN, а ще се заменя срещу хиляди от "гущерите", при това курсът ще се променя по 3 пъти на ден, както беше в средата на 90-те при Жан Виденов. Сутринта едва баничка струваше 400 лв, по обяд беше 550, а на другата сутрин беше 600 лв. Ама имахме суверенен лев, печатащ се безконтролно по чуждите печатници, защото и това не можехме да правим сами.
И добре, че вързахме никому ненужния отвъд границите ни лев за котиращата се навсякъде по света марка, а малко по-късно и в още по-ценното евро.

(2021-07-04, 15:53:40)guitman написа:  Разбира се че трябва да си запазим лева и идентичността...

Можеш да запазиш нещо, което имаш. Ние нямаме идентичност, освен набиваната ни в главите и по (партийни) събрания. Бедна държавица с практически нулеви ресурси, но имаща само един значим плюс - разположена на кръстопът от огромно стратегическо значение. Ако не беше то, нямаше да ни знаят и комшиите, какво ли пък остава за света.
Изходът е само един - привличане на инвестиции. Колкото повече, толкова повече. Но кой идиот ще налива капитали в каца без дъно? И ако не беше валутният борд, щяхме да сме на нивото на Северна Македония, а може би и по-назад. Фиксирането на курса лев-евро отвори много врати, но за всеки чужд (наши няма) инвеститор е много по-изгодно да харчи едни и същи пари за бизнеса си. Затова и еврото се очаква (стига да не се осер*м, както обикновено) да отвори много по-широко вратите за бизнеса, защото свободното движение на стоки и капитали означава свобода и на населението.
Цитирай
#34

@guitman няма глупав въпрос, има глупав отговор и не визирам твоя, просто това сега се обсъжда и реших да направя анкета, а в нея има и за и против.
Казват, че първоначално ще има и цените в евро и в лева, но аз тука като чета пак не мога да разбера, добре ли е, че ще има евро или не, защото, както казвате, хем приемаме всичко, хем и доста страни имат евро, но може би те знаят, защо го имат.
И ще вдигат тока, това ще ни удари по-рано.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#35

@hazART ти ако си мислиш, че в форум ще получиш "правилен" отговор на този въпрос си в жестока грешка. Един вика ако нема борд щяло да бъде хиляди гущера, друг вика трее си запазим идентичноста, но истината е че нито един форумен член не знае какво ще се случи - ако се приеме еврото за официална валута.
Цитирай
#36

(2021-07-04, 16:49:38)L1892 написа:  Имаме лев, който на 100% е вързан (за щастие) към "умрялото изкуствено евро", защото ако е "отвързан", 1 USD няма да е 1,65 BGN, а ще се заменя срещу хиляди от "гущерите", при това курсът ще се променя по 3 пъти на ден, както беше в средата на 90-те при Жан Виденов. Сутринта едва баничка струваше 400 лв, по обяд беше 550, а на другата сутрин беше 600 лв. 
Точно тогава - тези неща изобщо не ме интересуваха!
Работех твърдо в долари!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#37

(2021-07-05, 21:59:55)ndsbg написа:  ...но истината е че нито един форумен член не знае какво ще се случи...
Сигурно имаш неоспорима причина да обобщаваш, добре ще е да я изложиш, за да не се чудят останалите участници откъде ти идва тая увереност в хорското невежество.

Вероятно имаш някакви основания за съмнения, защото ние у нас по навик изкривяваме де що положително има по света - не от лошо сърце, а за да покажем собствената си позиция (друг е въпросът доколко е била правилната в развитие и последствие), но пред нас има повече от достатъчна извадка през годините, позволяваща прогнози с много голяма вероятност на сбъдване - ние не сме първите, които ще въведат еврото, а по-скоро сред последните, за съжаление. Има и положителен момент, разбира се, че не ползваме рубли.

(2021-07-06, 01:13:42)jhoro написа:  Точно тогава - тези неща изобщо не ме интересуваха!...

Точно тогава - тези неща бяха от жизнено значение за мен и семейството ми.
Цитирай
#38

@L1892
1-во на всеки му е ясно, че българина от всичко разбира.
2-ро няма как да знае, който и да е българин, ако не сме с валутен борд колко ще е курса дали ще 1:10 или 1:1000
3-то това, че в други европейски страни са приели еврото и не се вижда осезаема разлика това не значи че ще е и в Бълария. Няма как да знаеш частниците дали ще прекалкулират цените на продуктите си в евро или просто ще си закръглят стойностите. А и като си частник кой може да ти забрани да си вдигаш цените?
4-то не видях нищо друго освен теории в останалите постове.
Цитирай
#39

(2021-07-06, 01:13:42)jhoro написа:  Точно тогава - тези неща изобщо не ме интересуваха!
Работех твърдо в долари!
(2021-07-06, 07:06:13)L1892 написа:  Точно тогава - тези неща бяха от жизнено значение за мен и семейството ми.

Не виждам противоречие - просто сме работили по различен начин.

(2021-07-06, 09:48:02)ndsbg написа:  3-то това, че в други европейски страни са приели еврото и не се вижда осезаема разлика това не значи че ще е и в Бълария. Няма как да знаеш частниците дали ще прекалкулират цените на продуктите си в евро или просто ще си закръглят стойностите. А и като си частник кой може да ти забрани да си вдигаш цените?

Как кой - купувачите!
Ако е този частник монополист или има договорка (картелно споразумение) за вдигането на цените е едно, ама при наличие на конкуренция ...
Това не е „Дома за временно настаняване на чужденци в Бусманци“!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)