Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Данъци върху мобилно приложение
#1

Здравейте
поставям въпрос свързан с моя идея, която възнамерявам да осъществя - да създам приложение, което да публикувам в Google Play
и то да бъде платено - да се продава, а не да е с реклами. Доколкото разбирам - Google PLay удържа 30% от всяка продажба. След това, аз ще бъда ли задължен да плащам ДДС в България или не? Трябва ли и да си плащам осигуровки за тази дейност, докато приложението се продава в Goggle PLAy?
В интернет попаднах на противоречива информация и доколкото разбирам - в някои държави Google PLay заплаща ДДС - т.е. в в 30%-те такса е включен този данък.
Някой от вас сблъсквал ли се е с този проблем?
ПОздрави
Цитирай
Аксесоари
#2

https://support.google.com/googleplay/an...8000?hl=bg

Съгласно законите за данъка върху добавената стойност в Европейския съюз (ЕС) Google трябва да определя, таксува и внася ДДС за всички покупки на дигитално съдържание от Google Play Магазин, извършени от клиенти в ЕС. Ще изпращаме на съответните власти ДДС за покупките на такова съдържание в ЕС.

Не е необходимо да изчислявате и изпращате данъка отделно за клиентите в тези държави. Дори и да не се намирате в ЕС, това изменение на законите за ДДС пак ще е в сила.
Цитирай
#3

Ако правилно разбирам - няма никакви такси и си получавам чисти парички - само за мен, без да съм длъжен да декларирам и попълвам какво и да било? Наистина ли е така?

Ето извадката:
"Европейски съюз
Съгласно законите за данъка върху добавената стойност в Европейския съюз (ЕС) Google трябва да определя, таксува и внася ДДС за всички покупки на дигитално съдържание от Google Play Магазин, извършени от клиенти в ЕС. Ще изпращаме на съответните власти ДДС за покупките на такова съдържание в ЕС.

Не е необходимо да изчислявате и изпращате данъка отделно за клиентите в тези държави. Дори и да не се намирате в ЕС, това изменение на законите за ДДС пак ще е в сила."
Цитирай
#4

И аз доколкото разбирам - да, няма
[-] 1 потребител изказва благодарност на yo_asakura за това мнение:
  • sirtak
Цитирай
#5

не са ти чисти пари получените от гугъл плей след тяхната такса от 30%, всяка година си длъжен да подажаш данъчна декларация https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godi...hu-dohdite
Цитирай
#6

Моля да пише някой, който е разработчик на такива приложения, разучил е всичко и вече е преминал по този път, защото всички останали явно само гадаем.
Такива хора в БГ сигурно се броят на пръсти, както и счетоводителите, които са компетентни.
Цитирай
#7

В този форум има сигурно 5 човека девелопери и те съм сигурен че не са публикували платено приложение, така че няма да получиш конкретен отговор. Закона в България е такъв (предполагам в цял свят е така), че щом получаваш доходи то те се декларират и облагат. Дори и да питаш счетоводител той няма как да ти кажа с точност колко ще те обложат, понеже не знаят дали си на трудов договор и колко данък плащаш.

Ще ти дам простичък пример за физическо лице (предполагам за това е и въпроса ти). Преди 10 години продадох недвижимо имущество на стойност 4000лв, работих на трудов договор със заплата над максималния осигурителен доход, накрая на годината си подадох данъчна декларация и си платих допълнително 300 и нещо лева данък. Ако не декларираш доходите си и те хванат, а те рано или късно ще те хванат то ще си платиш и данъците и глобите покрай тях. По груби сметки си калкулирай 30% да ти взима гугъл и около 10-20% държавата ни.

Това с облагането е едната страна, другата страна на въпроса е колко си сигурен, че си избрал правилната стратегия за печелене на пари от андроид приложение. Трябва да си зададеш въпроса колко хора биха си го купили и колко е уникално твоето за да изберат да купят твоето. Ако мислиш да продаваш в България по добре се откажи, българина не обича да плаща за нищо.
[-] 2 потребители изказват благодарност на ndsbg за това мнение:
  • fu4ko, yankoa
Цитирай
#8

Незнаех, че гугъл плей е само за България Smile Smile Smile Не сме открили ние топлата вода. Направи качествено приложение, продавай го евтино, съпорта трябва да ти е на ниво - много е важно, и ще имаш успех. Въпреки данъците, ще има и за теб! Лечно аз ти пожеламам успех, не се отказвай.

времето е като парите - никога не стига
[-] 1 потребител изказва благодарност на pepy1 за това мнение:
  • fu4ko
Цитирай
#9

Благодаря за изказаните мнения. Значи дори и да трябва да се плаща данък - не е толкова голям проблем за тези 20%.
Лошото е, ако трябва и да се осигуряваш за тази дейност в продължение на години - там трябва да пръснеш много пари, а точно това е от което искам да избягам.
Затова и дадох примера с писателя на книга. Издателството издава книгата и я разпространява по книжарниците. Плаща дивидент на писателя, но той не е длъжен да се осигурява за това в продължение на 10 години примерно - докато книгата му стои по щандовете на книжарницата.
В случая - Google Play играе ролята на издателството, а онлайн магазина - все едно е книжарницата. Истинска лудост е (според мен) докато приложението ми стои в магазина на Google - аз да съм длъжен да се осигурявам за това в продължение на години (примерно)
Работя в частния сектор, но като всички фирми в България - осигуряват ме на минимална заплата. Затова се интересувам от нещо странично да изкарам някой лев допълнително.
ndsbg спомена горе, че ако има разработчици тук - правят безплатни приложения. Добре, но нали тези безплатни приложения са с реклами и от тях те печелят по нещичко - колкото и малко да е. Това, което спечелят как го облагат и осигуряват ли се за това?
Цитирай
#10

Ти, ако нямаш фирма, няма нужда да се осигуряваш. Плащаш на държавата само данък върху изкараното през годината.
Цитирай
#11

Защо мислите, че ще има доходи - и няма да му търсят осигуровки и ДОД?

https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/godi...i.internet

https://nra.bg/wps/portal/nra/fiskalni-u...urgovciete

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#12

Не е така, ако нямаш фирма -  трябва да се осигуряваш като самоосигуряващо се лице - нещо, което по принцип трябва да правят всички блогъри, които получават приходи от тази дейност.
Според Министерството на Финансите - "поддържането на блог е стопанска дейност" и следвало блогърът да се осигурява и да заплаща данъци.
Аз лично го тълкувам така - когато правиш блог, или сайт - ти работиш в него един вид - непрекъснато обновяваш информацията, и заради това според МИнистерството на Финанските - това е професия и трябва да се осигуряваш
.А за направата на приложението - спред мен не би могло точно да се нарече професия - можеш да направиш само едно приложение и да спреш до там - така поне мисля аз.
Това което е написал jhoro - мисля, че за този случай е тази точка:


"Примери за онлайн продажби на стоки, които подлежат на облагане и такива, за които няма данъчно задължение

Художник продава творбите си в интернет – той също трябва да декларира получените доходи в Приложение № 3.
Занаятчия продава чрез обяви в интернет изработени от него народни носии, накити и др. – доходите също трябва да се декларират в Приложение № 3. "
[-] 1 потребител изказва благодарност на sirtak за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#13

Ето още нещо:

Данъчни ставки и данък върху добавената стойност (ДДС)
Цитат:Европейски съюз

Съгласно законите за данъка върху добавената стойност в Европейския съюз (ЕС) Google трябва да определя, таксува и внася ДДС за всички покупки на дигитално съдържание от Google Play Магазин, извършени от клиенти в ЕС. Ще изпращаме на съответните власти ДДС за покупките на такова съдържание в ЕС.

Не е необходимо да изчислявате и изпращате данъка отделно за клиентите в тези държави. Дори и да не се намирате в ЕС, това изменение на законите за ДДС пак ще е в сила.

Удържане на данъци
Цитат:Поради изискванията в някои местни пазари е възможно от програмистите, които предлагат платени приложения и елементи в приложения в Google Play Магазин, да се удържат данъци за покупките, направени в съответните държави.

Настоятелно препоръчваме да се обърнете към професионален данъчен консултант, за да разберете какви ще бъдат данъчните последици за вас в засегнатите пазари и какъв ще е потенциалният ефект върху бизнеса ви.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#14

@pepy1 ако си мислиш, че е лесно да правиш пари от приложение то жестоко се лъжеш. Конкуренцията е огромна, а за да направиш успешно приложение е нужен екип, като гледам той е сам и едва ли ще може да направи всичко което е нужно за успешно приложение.

@sirtak като гледам доста неща не са ти ясни. Като за начало си помисли над въпросите, които касаят приложението или играта, която ще ти носи евентуално допълнителни доходи:
1. Проучил ли си конкуренцията - какво ти ще предложиш уникално, че да изберат твоето приложение да закупят. Колко на ти си с програмирането, за да го защитиш и от "кракване". За бърза справка можеш да погледнеж раздела GPS и Игри - масово сънародниците ни търсят кракнати. Извън България може %-та да е по-малък, но пак ги има. 
2. Сигурен ли си че си избрал правилната стратегия за печелене - както споменах има 3 вида - реклами, еднократно плащане и плащане в приложението (т.н. in-app purchase)
3. Дизайн има ли кой да ти направи - успешноста на едно приложение до голяма степен зависи и от визията му.
4. Проучил ли си как да го рекламираш - за да почне евентуално да се продава трябва да го популяризираш

докато не извървиш целия път до първата ти продажба няма да те вълнува това с облагането. Можеш да си работиш на трудов договор във фирмата където си и да получаваш допълнителни доходи, които декларираш пред държавата. Тя сама ще ти каже колко ще платиш според това, което си получил.


Цитат:Аз лично го тълкувам така - когато правиш блог, или сайт - ти работиш в него един вид - непрекъснато обновяваш информацията, и заради това според МИнистерството на Финанските - това е професия и трябва да се осигуряваш

Ако искаш можеш да имаш и 1000 блога и пак да не е работа. Държавата не я интересува дали работиш или не, интересува я ако получаваш доходи ти да си ги декларираш за да си вземе тя своето.
[-] 2 потребители изказват благодарност на ndsbg за това мнение:
  • jhoro, sirtak
Цитирай
#15

Никъде ме съм казал, че е лесно, но ти го отдалечаваш от това да опита. Предполагам има предвид всичко което си му написал. Няма лесно никъде. Няма как да взимаш пари за труда си, и да не си едни гърди напред.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#16

(2022-01-03, 17:17:21)ndsbg написа:  докато не извървиш целия път до първата ти продажба няма да те вълнува това с облагането. Можеш да си работиш на трудов договор във фирмата където си и да получаваш допълнителни доходи, които декларираш пред държавата. Тя сама ще ти каже колко ще платиш според това, което си получил.

Приложението тепърва го правя и смятам, че ще успея да го популяризирам - имам собствен сайт и на него ще реклмирам приложението си вместо да слагам реклами от които не се печели почти нищо. Не мисля, че ще се продава кой знае колко добре, но искам да опитам - да вляза в играта. Прогнозата ми е да го купуват 50-100 човека на месец, с цена  2лв.  което прави 100-200 лв на месец - защо да не ги взимам и да се усъвършенствам в тази насока.
 И точно тук е проблема - ако трябва да плащам и осигуровки на минимална заплата - ще съм на загуба - тези 200 лв. не могат да покрият разходите за осигуровки на месец.
Ако трябва да плащам само ДДС - ОК все някак ще го прежаля и нещо ще остава за мен.
Та затова ме интересува този преоблем.
Въпросите ти са съвсем на място, може би няма да успея да направя всичко по добрия начин от първия път, но така се започва. Искам ако не спечеля - поне и да не губя нищо, освен собсветното си време за изработката. Просто не искам да се загробвам с тези разходи за осигуровки.
Цитирай
#17

@pepy1 ами това е реалността. Ако не ти харесва не се захващаш. За да направиш нещо да ти изкарва хляба (в това се стреми автора) то доста да се потрудиш. Ако нямаш опит се почва на малки стъпки.


@sirtak поне би ли споделил какво би пуснал на пазара.

Относно "проблема" ти, ти казах каква е рецептата. Работиш си там където работиш в момента, получаваш заплата и осигуровки. През свободното време разработваш, тестваш и след като го направиш дарако устойчиво го пускаш в гугъл плей. Почнеш ли да печелиш достатъчно, тогава мисли да си работиш за теб. В момента осигуровките + здравните са малко над 200лв.

Колко си сигурен, че сайта ти ще ти докарва 50-100 човека на месец? Колко уникални посетителя имаш на ден? От тези посетителя колко % са ти потенциални купувача за приложението ти? И от чисто любопитство колко опит имаш, като програмист?
Цитирай
#18

(2022-01-03, 20:40:41)ndsbg написа:  @pepy1 ами това е реалността. Ако не ти харесва не се захващаш. За да направиш нещо да ти изкарва хляба (в това се стреми автора) то доста да се потрудиш. Ако нямаш опит се почва на малки стъпки.


@sirtak поне би ли споделил какво би пуснал на пазара.

Относно "проблема" ти, ти казах каква е рецептата. Работиш си там където работиш в момента, получаваш заплата и осигуровки. През свободното време разработваш, тестваш и след като го направиш дарако устойчиво го пускаш в гугъл плей. Почнеш ли да печелиш достатъчно, тогава мисли да си работиш за теб. В момента осигуровките + здравните са малко над 200лв.

Колко си сигурен, че сайта ти ще ти докарва 50-100 човека на месец? Колко уникални посетителя имаш на ден? От тези посетителя колко % са ти потенциални купувача за приложението ти? И от чисто любопитство колко опит имаш, като програмист?

Нямам опит като програмист, имам някакви начали познания как да се направи това, което съм започнал, но все още се уча. Вярвам, че идеята ми е хубава и уникална и съм решен да създам приложението, дори и да не спечеля нищо - поне да придобия опит в тази насока. Трафикът на сайта ми е около 400-500 човека на ден - средноаритметично.
Може би, когато напредна достатъчно ще си наема някой да го направи устойчиво на кракване, но все още съм далеч от този момент. Засега просто си правя проучване и прогноза дали бих могъл да спечеля нещо. Най-вероятно ще се срещна с някой счетоводител защото според мен казусът не е толкова сложен и е сходен със случая - художник продава картината си в интернет - приложението е един вид предмет на изкуството.
Цитирай
#19

(2022-01-02, 16:29:12)sirtak написа:  Моля да пише някой, който е разработчик на такива приложения, разучил е всичко и вече е преминал по този път, защото всички останали явно само гадаем.
Такива хора в БГ сигурно се броят на пръсти, както и счетоводителите, които са компетентни.

Привет,
точно такъв човек ти пише.
Първо: Удържаната такса от Гугъл от Март 2021 г. вече е 15%, а не 30%. (за доходи до 1 милион долара)
Второ: Начислява се ДДС от 20% в Ирландия.
===== До тук минус 35% от продажната цена =====
Трето: Останалите 65% се получават по посочената сметка в БГ банка по курса на деня. Сметката трябва да е еврова. Не доларова, не левова и т.н.
Четвърто: Преводите се правят на 1-во число всеки месец. Трябва да се зададе долна граница на лимита. Например 100€. Тогава ако за месеца не са се натрупали приходи за 100€, те се прехвърлят за другия месец. И така докато не се достигне лимита. Той може да се зададе и да е 1€.
Пето: Има два варианта за сметката: лична или фирмена.
Шесто: Ако е лична и преводите са по 100-200€ на месец, може спокойно да не се декларират никъде. Никой няма да те хване. Но все пак данъка е 10% върху дохода минус признатите разходи, които варират спрямо професията.
Седмо: Ако е фирмена, не се дължи ДДС, защото то вече е прихванато в Ирландия. Дължи се само 10% корпоративен данък и след това 5% дивидент. Дивидента всъщност е 4,5%, защото е върху сумата, намалена с 10% корпоративен.
=================================================
Останалите пари са си твои и можеш да си купиш каквото си поискаш.

P.S. За фирма се издава опростена фактура без ДДС. Данните на получателя са:
Получател: Google Ireland Limited
Адрес: Gordon House, Barrow Street, Dublin 4, Ireland
ДДС / VAT: IE6388047V
Цитирай
#20

(2022-01-02, 21:24:13)sirtak написа:  Не е така, ако нямаш фирма -  трябва да се осигуряваш като самоосигуряващо се лице - нещо, което по принцип трябва да правят всички блогъри, които получават приходи от тази дейност.
Според Министерството на Финансите - "поддържането на блог е стопанска дейност" и следвало блогърът да се осигурява и да заплаща данъци.
Аз лично го тълкувам така - когато правиш блог, или сайт - ти работиш в него един вид - непрекъснато обновяваш информацията, и заради това според МИнистерството на Финанските - това е професия и трябва да се осигуряваш
.А за направата на приложението - спред мен не би могло точно да се нарече професия - можеш да направиш само едно приложение и да спреш до там - така поне мисля аз.
Това което е написал jhoro - мисля, че за този случай е тази точка:


"Примери за онлайн продажби на стоки, които подлежат на облагане и такива, за които няма данъчно задължение

Художник продава творбите си в интернет – той също трябва да декларира получените доходи в Приложение № 3.
Занаятчия продава чрез обяви в интернет изработени от него народни носии, накити и др. – доходите също трябва да се декларират в Приложение № 3. "

Блогърството може и да не ти носи рекламни приходи и тогава каква професия е?

Виж, тия новите "инфлуенсъри" дето печелят от реклами най-вече в instagram съм съгласен - но те печелят.

Ако имам блог от който не печеля нищо, не рекламирам и нямам дивидент защо ще го обявявам като професия - може да е блог в който споделям за екскуриизте си, например. Личния блог си е личен, комерсиалния с цел продажба на нещо си е друго. Ако имаш дивидент - декларираш доход , ако нямаш какво ще декларираш.

Но като цяло блогърство и професия...
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)