Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Телефон с 4ГБ рам в 2022 - има ли смисъл?
#1
Question 

Здравейте колеги (и колежки),

Предстои ми да купувам телефон за жена на около 55г. (тя в момента ползва Samsung Galaxy J3 (2017) - към настоящия момент вече доволно стар телефон. Доколкото знам, тя телефона го полва основно за messanger, youtube и може би някоя и друга игра (от типа на Candy Crush и подобни) и може би (не съм сигурен зе това) и слушане на радио (т.е. 3.5 жак е желателно да има) както и разбира се за разговори и снимки. Та на база казаното, се чудя има ли смисъл да се купи телефон с 4GB рам (като идеята е той да издържи максимално дълго във времето) или не (все пак, бюджета ми не е голям ~ 300 лв. - нов или от olx)?
Цитирай
Аксесоари
#2

Xiaomi Redmi Note 11 мисля че е добър избор,има радио,голяма батерия,за това ползване 4 GB RAM е достатъчен.

Huawei P30
[-] 3 потребители изказват благодарност на DoryanY за това мнение:
  • jhoro, Riger, TheWalking
Цитирай
#3

Заслужава си, при наличие опция разширяване RAM за сметка на вътрешна памет на устройството.

 
Цитирай
#4

(2022-05-08, 14:14:01)NoMaD написа:  Заслужава си, при наличие опция разширяване RAM за сметка на вътрешна памет на устройството.

Тази екстра я бях забравил. А някаква идея къде мога да проверя, при кои у-ва е налична?
Цитирай
#5

В Android 12 я има заложена като опция.

 
Цитирай
#6

(2022-05-08, 14:36:23)NoMaD написа:  В Android 12 я има заложена като опция.

Благодаря. Лошото обаче е, че това предполага у-вото да е от последните 4-5 месеца, пък аз не съм сигурен че ще намеря такова (освен споменатото Шоуми), което да се ми се впише в бюджета (че гледам напоследък (както и всичко останало) телефоните бая са поскъпнали).
Цитирай
#7

(2022-05-08, 14:39:55)imthedevil написа:  ...Лошото обаче е, че това предполага у-вото да е от последните 4-5 месеца...

Не, няма нужда да е ново устройство. Ето списък на Xiaomi устройствата, които ще получат Android 12: тук

P.S. Дъщеря ми има Xiaomi Redmi Note 11 128/4 GB от около два месеца. На телефона има може би около 60 игри за деца около 10 г. Няма никакви проблеми, звукът е добър, дисплеят - също. Ето снимка за статуса на батерията:


Прикачени файлове Миниатюри
   

Samsung Galaxy A52s + Samsung Galaxy Watch 4 classic LTE
Цитирай
#8

Ето и една подходяща тема по въпроса: Достатъчни ли са 4GB RAM за смартфоните през 2021 г.

 
Цитирай
#9

Realme с 6/128 памет на подобна цена като Редмито.
https://www.emag.bg/smartfon-realme-8-du...um=android

S21 FE
RN5 AI
Цитирай
#10

(2022-05-08, 16:38:55)Emobul написа:  Realme с 6/128 памет на подобна цена като Редмито.
https://www.emag.bg/smartfon-realme-8-du...um=android

Това като вариант го бях забравил. Благодаря за напомнянето! Smile
Цитирай
#11

Този въпрос си го бях задал преди 2 години и още тогава реших, че няма смисъл да се купува с 4 (при положение, че тогавашния ми телефон също имаше 4), но теб те притиска бюджет, та ще вземеш най-доброто за парите.
Цитирай
#12

(2022-05-08, 20:11:56)tolostoi написа:  Този въпрос си го бях задал преди 2 години и още тогава реших, че няма смисъл да се купува с 4 (при положение, че тогавашния ми телефон също имаше 4), но теб те притиска бюджет, та ще вземеш най-доброто за парите.

Така е, но най-вероятно ще дам още малко отгоре и ще взема въпросното realme 8 (6/128) от olx-а. Което е също вариант.
[-] 1 потребител изказва благодарност на imthedevil за това мнение:
  • TheWalking
Цитирай
#13

Има и по-стари модели на Xiaomi, които имат екстрата за разширяване на RAM паметта. Ползвам Note 8T, който е с Android 11 и е налична. Той, обаче, вече поостаря. Дори и да е модел без тази функция, предполагам, че 4 GB RAM ще бъдат достатъчни и след две години за чат, радио и леки игрички. В търсене на 6 GB може да попаднеш на некоректен търговец, ако не си склонен да добавиш 70-80 лева.

Huawei P8 Lite DS | Android 6.0 > Huawei P Smart DS | Android 9.0 > Redmi Note 8T DS | Android 11 > Xiaomi 12 Lite | Android 14

https://pardus.website - БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР И ЗОДИАК
[-] 1 потребител изказва благодарност на HERUS за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#14

(2022-05-11, 23:07:28)HERUS написа:  Дори и да е модел без тази функция, предполагам, че 4 GB RAM ще бъдат достатъчни и след две години за чат, радио и леки игрички.

Ако се махнат игрите (които за мен са си тъпотия по презумпция) - и 3 GB RAM са достатъчни.
За стандартното използване - сърфиране, социални мрежи, навигация ...

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • Riger
Цитирай
#15

(2022-05-12, 21:15:45)jhoro написа:  Ако се махнат игрите (които за мен са си тъпотия по презумпция) - и 3 GB RAM са достатъчни.
За стандартното използване - сърфиране, социални мрежи, навигация ...

Съгласен съм. Но пък тук (между 3-те и 4-те GB RAM) разликата в цената е по-малка и се обезсмисля купуването на модел с 3.

Huawei P8 Lite DS | Android 6.0 > Huawei P Smart DS | Android 9.0 > Redmi Note 8T DS | Android 11 > Xiaomi 12 Lite | Android 14

https://pardus.website - БЪЛГАРСКИ КАЛЕНДАР И ЗОДИАК
[-] 1 потребител изказва благодарност на HERUS за това мнение:
  • jhoro
Цитирай
#16

По принцип ще ти стигнат но е хубаво да вземеш 6 ако имаш възможност. Карам с 4 GB но след update е тотално бавен...
[-] 1 потребител изказва благодарност на TheWalking за това мнение:
  • imthedevil
Цитирай
#17

Имам Google Pixel 2XL който е с 4 рам и не виждам някакъв проблем. Върви перфектно без забавяне и каквото и да е. Да не казвам че в момента е с custom rom android 12 и пак върви много добре нищо че е телефон на 5-6 години.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
[-] 2 потребители изказват благодарност на mitkoandroid за това мнение:
  • TheWalking, Victormihov
Цитирай
#18

(2022-05-13, 00:21:08)HERUS написа:  Съгласен съм. Но пък тук (между 3-те и 4-те GB RAM) разликата в цената е по-малка и се обезсмисля купуването на модел с 3.
Телефона - с 3 GB RAM, който ползвам в момента - не съм го плащал. И си работи супер.
Так, че …

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
[-] 1 потребител изказва благодарност на jhoro за това мнение:
  • TheWalking
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)