Анкета: Според Вас трябва ли България да замени лева с евро? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да, все пак сме част от ЕС
12.28%
14
12.28%
Да, така ще дойдат повече чуждестранни инвеститори
0%
0
0%
Да, ще спаднат транзакционните разходи
0%
0
0%
Да, всички отговори по-горе с "Да"
33.33%
38
33.33%
Не, така България ще изгуби един от символите си
5.26%
6
5.26%
Не, защото цените ще се вдигнат още повече
10.53%
12
10.53%
Не, България все още не е подготвена
6.14%
7
6.14%
Не, всички отговори по-горе с "Не"
32.46%
37
32.46%
Друго
0%
0
0%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Според Вас трябва ли България да замени лева с евро?
#51

(2024-03-18, 12:31:02)L1892 написа:  Къде е еврото в случая и каква е вината на общата валута за цената на доматите, да речем, които сега не можеш намери за под 4,50- 5 лв./кг, срещу половината от тия пари преди година?

Съгласен съм с поста, ще кажа самэ за цените - на доматите и всички останали.
Никой никого не задължава да купува, щом му е скъпо!
Баба ми ... само домати е яла зимата!
Нитэ картофи на 12 лева, нито месо на 300, нито айфони за 3000 ме интересуват.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
Аксесоари
#52

Цените на зеленчуците специално се вдигнаха по няколко причини.
-При започване на войната цените на торовите скочиха повече от двойно,за справка,50кг.комбиниран тор NPK струваше 55лв.стана 120лв.амониевата беше 35лв. стана 105лв.вече е 55лв.заради газта.
-Оранжериите се топлят с газ,и там се вдигна цената.
-Семената също поскъпнаха с 30%.
-Пътя от производителя минава през търговци на едро,които и те си вдигат цената,поне левче-минимум 50ст.
-На магазини и сергии,и те от 80ст.до 1лв.горница,може и повече,според сезона.
-Минималната заплата се вдигна и от там надниците също,а и осигуровките.

В тези страни в които е заменена националната валута с евро то,е имало строг контрол, за спекула,ако и тук го има цените няма да се вдигнат,но като ги знам нашите търговци как определят цените,сигурно ще се вдигнат.

Huawei P30
Цитирай
#53

(2024-03-18, 13:07:44)jhoro написа:  ... Баба ми ... само домати е яла зимата! ...
Въпрос на приоритети - не съм вегетарианец, но ако трябва да избирам между доматена салата с печени чушки, червен лук, сирене и зехтин, от една страна, и куп пържоли с каквото и да е, от друга, не бих се поколебал в избора си и всякак ще пожаля добитъка. Както и правя. Ям домати всеки ден. Мога да си ги позволя, както и много други неща. Дали го правя, това е друга тема.

Преди дни с платих поредната вноска по каското на колите. Заварих в офиса гневен изтипосан субект с лачени патъци, който вдигаше гюрултия до небесата, че дал почти 200 бона за новата си кола, пък му искали пари Х лева за застраховки... Други приоритети, значи, по-различни от кулинарните ...

Цената си е цена, достатъчно добре съм запознат с ценообразуването (не само на доматите Smile ) не от вчера и знам в детайли кое и как. За съжаление, основен елемент от калкулацията, скрит под една или друга форма, е спекулата. Това е което следва да се регулира и единствено държавата има предостатъчно механизми да го стори, при това без да се нарушават и без това независещите от нея пазарните принципи. Друг е въпросът защо не го прави или го прави, пък няма резултат с лева, най-вероятно ще е същото и с еврото.

Кой прав и кой крив - левът, еврото или друг/и?
Цитирай
#54

Точно това исках да кажа,че разходите са едно на ръка,някой път даже са и без значение за крайната цена.Спомням си в едно предаване по Нова тв бяха поканили някакъв министър на Словения,и го питаха точно за това,дали е имало спекула на  цените,след като са приели еврото,та отговора беше-че е имало покачване,но правителството веднага се е намесило,и е имало солени глоби за спекулата.

Huawei P30
Цитирай
#55

(2024-03-18, 15:52:32)L1892 написа:  Въпрос на приоритети - не съм вегетарианец, но ако трябва да избирам между доматена салата с печени чушки, червен лук, сирене и зехтин, от една страна, и куп пържоли с каквото и да е, от друга, не бих се поколебал в избора си и всякак ще пожаля добитъка. Както и правя. Ям домати всеки ден. Мога да си ги позволя, както и много други неща. Дали го правя, това е друга тема.

Аз също мога да си позволя много! Не казвам „всичко“, щото си е изхвърляне.

Но не мога да си позволя... да обяснявам на Сульо и Пульо - какво и защо правя!

Дано ме разбра!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#56

Да, мисля, че разяснихме и за доматите, и за бабата, и за другата, и за материалното благосъстояние, и за дуета Сульо & Пульо, и за ...
Не стана ясно обаче какво ще правим с еврото.
Цитирай
#57

(2024-03-19, 09:23:08)L1892 написа:  ...
Не стана ясно обаче какво ще правим с еврото.

Каквото правиш с лева до момента, но с разликата, че ще е евро.
Мен например не ме бърка дали кофичка кисело мляко ще е 3 лева или 1,50€.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#58

(2024-03-19, 12:44:36)centur написа:  
(2024-03-19, 09:23:08)L1892 написа:  Не стана ясно обаче какво ще правим с еврото.
Каквото правиш с лева до момента, но с разликата, че ще е евро.

Ето отговорът!

Щото аз имах ситуация - имам 300 евро в джоба, стоя насред Англия и ... файда йок. Никой не ги признава за пари. Даже банките!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#59

(2024-03-19, 12:44:36)centur написа:  Каквото правиш с лева до момента, но с разликата, че ще е евро.
Мен например не ме бърка дали кофичка кисело мляко ще е 3 лева или 1,50€.

Въпроса е в това дали млякото ще е  1,50€, да не стане 2€ или повече, така и с другите стоки!

SAMSUNG Galaxy S23 Ultra 5G
HUAWEI Watch 3 Pro


Цитирай
#60

(2024-03-19, 20:11:09)вайло69 написа:  Въпроса е в това дали млякото ще е  1,50€, да не стане 2€ или повече, така и с другите стоки!

И от купувачите зависи!
Щом продължавате да купувате - значи не е скъпо!

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#61

Не може да не се купува храна!

SAMSUNG Galaxy S23 Ultra 5G
HUAWEI Watch 3 Pro


Цитирай
#62

(2024-03-19, 20:56:07)Ивайло69 написа:  Не може да не се купува храна!

Има много видове храна - купувай си според възможностите.

За протокола - не гледам цените.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#63

Не става въпрос за възможности, ти май не разбираш за какво иде реч. На теб ако ти харесва да те правят на балък и да те доят, на другите не им харесва!

SAMSUNG Galaxy S23 Ultra 5G
HUAWEI Watch 3 Pro


Цитирай
#64

(2024-03-19, 21:20:05)Ивайло69 написа:  Не става въпрос за възможности, ти май не разбираш за какво иде реч. На теб ако ти харесва да те правят на балък и да те доят, на другите не им харесва!

Нито съм казвал - че ми харесва, нито - че го позволявам.

Успокой се - няма да има скок на цените.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#65

(2024-03-19, 20:23:52)jhoro написа:  И от купувачите зависи!
Щом продължавате да купувате - значи не е скъпо!

Ха, това напомня прословутата фраза на Димитър Попов от преди 30+ години.
Цитирай
#66

(2024-03-20, 08:52:51)L1892 написа:  Ха, това напомня прословутата фраза на Димитър Попов от преди 30+ години.

Фразите са две!

Цитат:Димитър Попов:
- За Бога братя не купувайте!
- Аз не купувам за Бога - купувам за себе си!

Много хора реват, че в Банско скъпо - ама след като са яли и платили. Уж се оплакват.а на практика се хвалят.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#67

Да си ходи лева.
Цитирай
#68

(2024-03-19, 20:11:09)Ивайло69 написа:  Въпроса е в това дали млякото ще е  1,50€, да не стане 2€ или повече, така и с другите стоки!

Ако стане 2 евро, това е спекула, а не заради приемането му. Стока за 3 лв ще струва 1,53 евро. Курса е фиксиран много отдавна и няма да се променя.
Цитирай
#69

Наскоро жена ми ми каза, чи пресните картофи били с цена 12 лв за кг! Ми познайте дали си купих от тях? Познахте, не си купих, но пак ядох картофи. Когато ми промотират "кренвиршите от месо" за 10 лв, си купувам пържоли за толкова, та така. Ние сме се съгласили да приемеме еврото още 2004г, мотаха ни доста, но това е неизбежно. А иначе спекуланти винаги ще има, въпросът е: ще успее ли държавата да ги спре навреме?

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#70

(2024-03-20, 18:03:32)pepy1 написа:  Когато ми промотират "кренвиршите от месо" за 10 лв, си купувам пържоли за толкова

Купуваш си пържоли (месо), ама не си купуваш „Реван стек“ (Rib eye steak) за 30 лева/100 грама - нали?

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#71

Не разбира се, купувам си свински пържоли за тези пари. Със смяната на парите ще свикнем доста бързо! Така както свикнахме със смяната на българския лев няколко пъти след 1990 г. Първо сложихме няколко нули, после ги премахнахме.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#72

Публикуван е за обществено обсъждане проектът на Закон за въвеждане на еврото.

Източник

 
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)