Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ще публикувам платена игра. Google Play предпазва ли ме от пиратство?
#1

Здравейте,
вървя към завършване на игра, която създавам с Unity 3D. Възнамерявам да я публикувам платена в Google Play. Трябва ли да правя нещо по нея, че да се предпазя от пиратство, или Google Play ще ми осигури някаква защита от пиратите? От това, което намирам в интернет пише, че Google Play има опция Anty-Piracy.
Какво знаете вие за това?
Цитирай
Аксесоари
#2

Какво трябва да се разбира под "Google Play ще ми осигури някаква защита от пиратите"?
Цитирай
#3

(2023-04-13, 20:40:18)ndsbg написа:  Какво трябва да се разбира под "Google Play ще ми осигури някаква защита от пиратите"?

Ето какво пише тук:
https://developers.google.com/games/serv...antipiracy
Цитирай
#4

Ако става, ще и се намери цаката! Трябва да си гогов за това.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#5

Да ,ако става играта със сигурност ще я кракнат. Ако има интерес и се отвори тема по форумите в който си регистриран поне можеш да им пишеш да не публикуват пиратската версия и линкове за сваляне, защото все пак пишеш там, но по принцип няма спасение.
Цитирай
#6

Благодаря за отговорите, но моят въпрос по-скоро е каква минимална защита трябва да направя против хакване. 
То сигурно има прости хакери, но има и умни хакери, които се захващат с неща добили голяма популярност и няма да се занимават с една игричка на български език.
Та идеята ми е, поне да има някаква минимална защита, че дребните хакерчета да не могат да я хакнат. Та затова ви питам дали Google Anty-Piracy ми дава някаква такава поне малка защита? Какви защити правите вие на вашите приложения? Може би не могат да се приложат при Unity 3D?
Цитирай
#7

@sirtak не знам защо си мислиш, че като е казал гугъл "имаме защита" то тя ще ти защити играта от хакване (каквото и да имаш в предвид с тази дума). Но като гледам пишеш че играта ще е платена, то явно имаш впредвид, да я играят без да си платят. Та как да си я защитиш ами слагаш на повече от 1 място проверка за това платена/неплатена ли е играта. Да използваш proguard също може да спре някои индивиди.
С две думи, ако ти не си защитиш кода по всякакъв начин не очаквай друг да го направи. А как се защитава код то се налага да четеш всякакви материали и да прилагаш методи за защита. Пълно е в интернет с добри практики за защита, които аз не мога да ти предложа понеже не пиша на unity. Ако ти трябват съвети за web мога да ти кажа там как се процедира.
[-] 1 потребител изказва благодарност на ndsbg за това мнение:
  • sirtak
Цитирай
#8

(2023-04-15, 17:10:37)ndsbg написа:  @sirtak не знам защо си мислиш, че като е казал гугъл "имаме защита" то тя ще ти защити играта от хакване (каквото и да имаш в предвид с тази дума). Но като гледам пишеш че играта ще е платена, то явно имаш впредвид, да я играят без да си платят. Та как да си я защитиш ами слагаш на повече от 1 място проверка за това платена/неплатена ли е играта. Да използваш proguard също може да спре някои индивиди.
С две думи, ако ти не си защитиш кода по всякакъв начин не очаквай друг да го направи. А как се защитава код то се налага да четеш всякакви материали и да прилагаш методи за защита. Пълно е в интернет с добри практики за защита, които аз не мога да ти предложа понеже не пиша на unity. Ако ти трябват съвети за web мога да ти кажа там как се процедира.
Благодаря за информацията,но това proguard го дават повече като начин за компресиране на размера на файла, а не толкова като за антипиратска защита - поне за Unity.
не знам, може и да греша - не ги разбирам нещата. Това, което намирам за Unity e това тук, и мисля да си закупя едно от двете:
https://assetstore.unity.com/?q=piracy&orderBy=1
Цитирай
#9

Единствента сигутна защита, че част от логиката/стратегията да е на твой сървър и играта (на устройството) да се обръща през интернет към срвъра ти - за да правилното продължение (не само дпровека дали сървъра ти в интернет, това се прескача), това трябва да обвързано с потребиел/парола, както да не позволява сървъра ти еднвремнно да играе един потребител, от повече от едно място (в timeline на играта, нямам предвид място/ip).

В зависимост колко е "интересна играта" може да се направи на части, или с плащане на рсурси вътре, или в краесн сучй реклами менду нивата. За първоначалното плащане (преди да се играе) или много реклама трябва, или наистина да е мнооого добра, за увлича нови играчи.

Успех Smile

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
[-] 1 потребител изказва благодарност на Чо :) за това мнение:
  • sirtak
Цитирай
#10

@Чо Smile съвсем не е така че ако изведеш част от логиката към сървър е сигурна защитата. Като добавиш още едно място, което трябва да поддържаш, да защитиш не го прави по никакъв начин сигурно. Така хем трябва да си защитиш приложението(играта) но и изпращането на данните към сървъра. Допълнително трябва да си защитиш и сървъра. Да не говорим, че това товари програмиста на играта със още допълнителни средства за сървър и апи което да си говори с играта. Това че няма да ти видят логиката в приложението, като го декомпилират не значи че не може да видят как си изпращаш данните към съвръра и да ги манипулират.

А колкото до това как ще си монетаризира играта автора няма нищо общо със защитата от хакери и чиитъри.
[-] 1 потребител изказва благодарност на ndsbg за това мнение:
  • sirtak
Цитирай
#11

@ndsbg Ако се вземат повечето възможни усложнеnия - по-добре изобщо да не я пуска тази игра.

Мога да препоръчам да пусне частично (ако е възможно, примерно едно ниво) безплатно, за да спечели потециални игrачи, ако е добра и има желаещи да се се прелага като платен (не скъп) expansion, премерно още едно-две нива и после вече след достатъчно закупили втората част и покупка по-нататък.

Успех на автора @sirtak Smile

Усмихни се . . . Животът е Хубав Smile
Samsung S24 Ultra 5G, S23 Ultra 5G, S22 Ultra 5G, S21 Ultra 5G, Note 20 Ultra 5G, Note 10+, Note 9, Note 8, Note 5, Note 3, Nokia 808, N8, 5800, N95, 6600, 6510, 5510
[-] 1 потребител изказва благодарност на Чо :) за това мнение:
  • sirtak
Цитирай
#12

(2023-04-18, 14:49:11)Чо написа:  @ndsbg Ако се вземат повечето възможни усложнеnия - по-добре изобщо да не я пуска тази игра.

Мога да препоръчам да пусне частично (ако е възможно, примерно едно ниво) безплатно, за да спечели потециални игrачи, ако е добра и има желаещи да се се прелага като платен (не скъп) expansion, премерно още едно-две нива и после вече след достатъчно закупили втората част и покупка по-нататък.

Успех на автора @sirtak Smile

Благодаря за насоките, но това със сървърите е много сложно и не мисля, че е приложимо в моя случай, става въпрос за приключенска игра с един герой, в която камерата се движи зад героя, нещо като Crash Bandicoot. Идеята ми е просто да направя някаква макар и малка защита, която да ме пази от българските хакери.
Та затова най-вероятно ще сложа тази защита, за която споменах по-горе - не е скъпа, а и не мога да намеря нищо друго - https://assetstore.unity.com/packages/to...eck-227317

 Играта ще е на български и се надявам по този начин да не привличам вниманието на големите хакери в чужбина, така, че да не се захващат с нея. Английска версия ще има по-натам и за нея ще направя може би някаква по-сериозна защита.
Това, което може би ще правя е периодично да добавям нови нива,през няколко месеца, така, че дори и да я кракват - версията им да е непълна. Вярвам в продукта си , смятам, че е за повечето българи цена от 2-3 лева не би била проблем.
Цитирай
#13

(2023-04-18, 14:49:11)Чо написа:  @ndsbg Ако се вземат повечето възможни усложнеnия - по-добре изобщо да не я пуска тази игра.

Защо да не я пуска? Нима всяка една игра в гугъл плей е със сървър? 
Колкото до стратегията за печелене от игра са възможни много варианти и само автора на играта си избира каква да бъде тя. Няма универсална рецепта, че като избереш един вариант той ще е успешен.
Цитирай
#14

(2023-04-18, 18:04:17)sirtak написа:  Благодаря за насоките, но това със сървърите е много сложно и не мисля, че е приложимо в моя случай, става въпрос за приключенска игра с един герой, в която камерата се движи зад героя, нещо като Crash Bandicoot. Идеята ми е просто да направя някаква макар и малка защита, която да ме пази от българските хакери.
Та затова най-вероятно ще сложа тази защита, за която споменах по-горе - не е скъпа, а и не мога да намеря нищо друго - https://assetstore.unity.com/packages/to...eck-227317

 Играта ще е на български и се надявам по този начин да не привличам вниманието на големите хакери в чужбина, така, че да не се захващат с нея. Английска версия ще има по-натам и за нея ще направя може би някаква по-сериозна защита.
Това, което може би ще правя е периодично да добавям нови нива,през няколко месеца, така, че дори и да я кракват - версията им да е непълна. Вярвам в продукта си , смятам, че е за повечето българи цена от 2-3 лева не би била проблем.

За повечето българи и 50 стотинки са много, когато става въпрос за виртуален продукт. Песни, игри и програми се търсят масово безплатни, хакнати, кракнати... Дори и в този форум редовно се задава въпросът как да имаме продукта без да го платим. Виж, за цигари българите са склонни да дават много пари.

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
[-] 2 потребители изказват благодарност на Lupita за това мнение:
  • Compare, Sho Gun
Цитирай
#15

(2023-04-19, 10:52:05)Lupita написа:  За повечето българи и 50 стотинки са много, когато става въпрос за виртуален продукт. Песни, игри и програми се търсят масово безплатни, хакнати, кракнати... Дори  и в този форум редовно се задава въпросът как да имаме продукта без да го платим. Виж, за цигари българите са склонни да дават много пари.

Ами то както ги представяте нещата - язък за труда ми, по-добре изобщо да не се правят игри за Google Play.
Да преработя играта за платформите Steam, Плейстейшън или Нинтендо? Там знаете ли как са нещата с кракването?
Цитирай
#16

Ами нещата са така, че в Замунда има безброй страници с игри... Това не означава, че не съществуват хора, които да си купуват оригинални. Но по принцип си е очаквано да се появи по заобиколен път безплатна версия на всеки продукт, който набира популярност. Ние няма как да знаем дали играта ти ще се хареса и много хора ще искат да я имат, било то платено или не.

Ти да не се връщаш от някоя чужбина, където кражбата на виртуални продукти е табу, че задаваш такива въпроси? Big Grin

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#17

Човека си цени труда, и той трябва да яде! Ако на теб не ти плащат заплата, а само работиш, ще бъдеш ли доволна? Да пусне пробно не 1, а 2 месеца, и ще си прецени дали да продължава с разработката. Ако има интерес- продължава, ако няма, мисли за друга игра и така.

времето е като парите - никога не стига
[-] 1 потребител изказва благодарност на pepy1 за това мнение:
  • sirtak
Цитирай
#18

@sirtak ти ако мислиш че споменатите от теб платформи няма хакери/чиитъри се лъжеш. Отдруга страна защо си решил да пускаш само за България. Ясно е на всички, че българина не обича да плаща и ако има как всичко да му е безплатно. Отделно преди да пуснеш нещо платено трябва много добре да помислиш как би си популяризирал играта и как е най-добре тя да ти изкарва пари. Също така трябва да си сметнеш и колко от цялата сума ще ти иде в такси (гугъл, държавата и т.н.).


@Lupita това че българина обича всичко да му е кракнато не означава че българските разработчици не трябва да създават игри/приложения с които да припечелват.

@pepy1 той за 2 месеца няма да успее да си популяризира достатъчно добре приложението та ти го съветваш да го пуска за толкова. Играта която спомена автора не изисква сървър (допълнителни разходи) и ще се купува еднократно (така се подразбира темата) то тя може да си остане цял живот в гугъл плей.
[-] 1 потребител изказва благодарност на ndsbg за това мнение:
  • sirtak
Цитирай
#19

Ами аз не помня да съм казвала, че човекът трябва да се откаже и да прекрати дейсността си нито, че трябва да е доволен от това, че ще го окрадат. Така че не знам защо ми ги обяснявате тия неща на мен. Аз просто казвам каква е реалността и ми е чудно, че авторът не го знае... Аз лично си плащам за продуктите, които ползвам, ама това няма да спре съседа да тегли по втория начин...

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#20

(2023-04-21, 14:39:08)Lupita написа:  Ами аз не помня да съм казвала, че човекът трябва да се откаже и да прекрати дейсността си нито, че трябва да е доволен от това, че ще го окрадат. Така че не знам защо ми ги обяснявате тия неща на мен. Аз просто казвам каква е реалността и ми е чудно, че авторът не го знае... Аз лично си плащам за продуктите, които ползвам, ама това няма да спре съседа да тегли по втория начин...

Аз съм останал с впечатлението, че българинът търси кракнато, когато е прекалено скъпо - 9-10 лв или повече, и идеята ми е ,че на ниска цена не би трябвало да се скръндзи.
Не знам къде толкова ги изравяте тези кракнати игри, но вижте какво става в Замунда - https://zamunda.net/bananas?c52=1&search...field=name
От 2020 не са качвани кракнати игри за Андроид, а за тези от преди това - изобщо няма сийдъри. Защо стана така?
Пазарът е наводнен с игри и дизайнерите на игри станаха повече от хакерите. Потребителите на игри се разводниха твърде много, всеки иска нещо различно и понеже магазинът с игри е огромен - всеки си е намерил нещо индивидуално, което да го грабне. Рядко има нещо ново и наистина оригинално и повечето игри просто се повтарят- копи пейст. Сума ти "кавъри" на Супер Марио Брос, или извратени фентъзита, където средновековни жени войни са облечени като стрийптизьорки. Жанровете просто се изхабиха, и рядко се измисля нещо наистина добро.
Цитирай
#21

Е, в Замунда има доста за Плейстейшън. За Андроид едва ли точно там ги качват. Може и да се е променила културата, ама поне в моето поколение не познавам хора, които да си теглят легално такива неща. Ако не го намерят безплатно, просто се отказват, за да не дадат 2 лева...

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
[-] 1 потребител изказва благодарност на Lupita за това мнение:
  • sirtak
Цитирай
#22

@sirtak ще е доста приятно да напишеш някой друг ред за самия себе си,переспективи за самата играта,с каква цел е ,правене на пари,хоби,втора работа.Сам ли ще работиш по самата игра и всички възникнали проблеми?Разбира се ако не ти представлява проблем!Ей така, на кратко?
Такива въпроси ме въпросират?* Smile

Упоменатата българщина (стиснатос и простотия...) която @Lupita споменава,може да се види по цял свят според мен, или по скоро това което съм видял до сега.

Такива въпроси ме въпросират?*
Пояснение :
-Това ще е интерестно да се знае?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#23

(2023-04-22, 13:25:41)sirtak написа:  .......
Не знам къде толкова ги изравяте тези кракнати игри, но вижте какво става в Замунда - https://zamunda.net/bananas?c52=1&search...field=name
От 2020 не са качвани кракнати игри за Андроид, а за тези от преди това - изобщо няма сийдъри. Защо стана така?
.........

Не му е мястото тук, а също така е забранено да се споделя пиратско съдържание във форума, но в мрежата е пълно с кракнати игри и всякакви приложения. Никой не качва подобни неща в торент тракерите. Има много групи в Телеграм в които ежедневно се качват десетки кракнати игри и приложения.
За безплатните няма да говоря, но от платените не повече от 10% стават за нещо, другите 90% са боклук за който искат да плащаш. 
При мен лично нещата са 50/50. Половината от платените приложения ги ползвам в кракнат вариант, за другите които според моите критерии си струват парите си плащам. Най високата сума която съм плащал е  ~45 лева за IPTV плеър, който към днешна дата е над 60 лева за вечен (доживотен) абонамент и 20 - 22 лева за годишен абонамент.

1916 
Цитирай
#24

Ами смятам, че достатъчно дискутирахме темата, аз за себе си си направих изводите как да защитя продукта си, и ще го пусна в Google Play, пък каквото сабя покаже, във всяко начинание има някакъв риск. Засега бих желал да запазя анонимност за повече подробности. Това изобщо не ми е професия, но в процеса на работа натрупах много познания за работа с програмите Unity 3D, Blender и езика C #, aко има успех - ще направя още една игра, имам и други идеи. Aко пък е непечеливша - ще търся начини да използвам тези познания в някакъв друг проект, все още не знам какъв точно.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)