Анкета: Бихте ли си купили телефон на SONY? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да, в момента ползвам такъв и съм доволен
0%
0
0%
Да, но само ако променят дизайна на телефоните им
6.06%
2
6.06%
Да, заради богатия избор от ръчни настройки на камерата
0%
0
0%
Да, заради изчистения дизайн и идентичност
18.18%
6
18.18%
Да, защото по нищо не отстъпват на конкуренцията
6.06%
2
6.06%
Не, защото не предлагат нищо повече от конкуренцията
18.18%
6
18.18%
Не, защото дизайна и формата на дисплея не ми допадат
0%
0
0%
Не, защото не ми трябва фотоапарат с ръчни настройки, търся друго
6.06%
2
6.06%
Не, защото по нищо не показват, че искат да са фактор на пазара
21.21%
7
21.21%
Не, защото са много скъпи
21.21%
7
21.21%
Друго
3.03%
1
3.03%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Бихте ли си купили телефон на SONY?
#1

[Изображение: c70e4caad551333f287714c86019be7b-L.jpg]

Бихте ли си купили телефон на SONY?

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
Аксесоари
#2

Бих, в момента сина ми ползва такъв. Картината е 18:9 и самия телефон е малко по-дълъг. Снима добре и е с почти чист андроид.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#3

Навремето ползвах Z3 compact и бях много доволен, но жената го счупи... Оттогава на няколко пъти щях да вземам, но все слагаха малки батерии и това ме отказваше.

Huawei Mate 10 Pro, Lenovo P2 Ex: S20 FE, A52s, Mi 10T lite, RN 9S, Poco F1, RN 5 Pro, J7 2017, Moto X Play...
Цитирай
#4

Бих си купил телевизор при следващата смяна, при това ще ми е втори, но телефон - не. Имам си Nikon с това-онова, което е нужно, ако ми се прииска да се пиша фотограф, та да се ровя и в телефона за една снимка, не, мерси. Имах преди време вече 2 модела, като SE K660i беше трепач, но следващия, всъщност първия ми смартфон, си беше откровена бозица.

Чудя се обаче защо най-коментираният и наричан почти революционен сензор 989 не намира мястото си дори във флагмана 1 V.
Цитирай
#5

Имах 2 техни смартфона-Xperia J беше бъгав,и после Z1 Compact.Като го пуснаха си казах,точно за мен е,малък,водоустойчив,бях одавил едно sony erikson k550.Compact-а звънеше много тихо,снимаше замъглено-J-а снимаше по-естествено на светло,и често алармата не будише сутрин,та до там бях със SONY.Тогава много ги кйпуваха,но вече са екзотика-само за фенове.Цените им са високи,за снимки имам SONY RX 100 снима прекрасно,с реални цветове.

Huawei P30
Цитирай
#6

Не! Имах Xperia XZ1 само проблеми с него. Не искаше да зарежда, смениха дънната платка гаранционно, постепенно взеха да отказват скенера за отпечатъци, единият говорител... Накрая се отказах да се боря.
Цитирай
#7

Много интересно, когато сте имали един лош апарат от марката някога, заклеймявате цялата марка. А когато има очевидни проблеми с други нови марки, Ви е все тая и с удоволствие си давате парите за тях. Така е с доста голяма част от потребителите тук! Вземете предвид развитието на технологиите и пазара за който са произведени самите апарати.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#8

Няколко са причините според мен:
1. Липса на агресивна реклама
2. Флагманите им приличат на дистанционно, което не се харесва на всички
3. Липсва разнообразие от модели
Има и още, но това са основните.

Виж например Samsung как рекламипат телефоните си:
- телевизия
- в социалните мрежи, мога да изброя поне 5 известни личности в България, които ги рекламират
- YouTube-бъри
- активни кампании
- разни промоции и др.

Xiaomi и другите китайски марки правят същото.
Добави и голямата гама от модели и то става.

SONY не правят почти нищо от това като реклама.
Пускат модели като Apple и Google, но това за Apple не е проблем, да не обяснявам, ясно е защо, както и при Google, защото който иска да разполага първи с всички новости около Android има Pixel. 
А и те не акцентират на почти нищо, освен на камерата с широката гама от ръчни настройки, но това масовия потребител не го интересува.
И така нито разбираш, че SONY продават телефони, нито че са надеждни.
Хората ги знаят от миналото, когато на някои модели им се разлепваха дисплайте, жълтееше дисплея, софтуерът също не беше кой знае какво и други.

Виж например как се продават PlayStation, слушалките и камерите. Хората дори и не се замислят, а ги купуват. Телевизорите също са им добри, както и уребдите и другите музикални устройства. Но там има и реклама.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#9

Който се интересува от Сони като цяло, знае, че подразделението за телефоните е отделено от останалите продукти. Имаше момент, в който бяха с много финансова  загуба. Едно от решенията които са взели е точно това за което говориш - масовата реклама. Не е нужно да си агресивен за да успееш! Самсунг понеже е даден като пример, се съмнявам, че продават повече флагмани от плявата си. За тях е важно да се продава марката им. Макарче за ме Самсунг правят по-добре телевизори октолкото смартфони! Който се интересува от Сони, винаги има начин да получи информация. Аз от години/повече от 20/ получавам такава. Един от начините ми например:


Прикачени файлове

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#10

Да, бих си взел.
Харесват ми много на външен вид, заради издълженият, плосък и 4к екран, единствен по рода си.
Чист Андроид е винаги плюс.
Камерата е добра.
Липсата на реклама ме кара да ги желая повече, аз съм на принципа, че щом не се рекламира значи е хубаво.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#11

Много хора са забравили, че продават телефони, много не ги помнят с добра репутация, заради проблемните им модели, други дори не знаят.
Затова е нужна реклама, за да се покаже на масовите потребители, че правят и телефони. Хората не ги асоциират с почти нищо, дори тук във форума от години няма раздели за тях, а си представи щом то тук не ги коментираме, какво остава за масата хора.
Колко ще се сетят да потърсят, че SONY освен камери, слушалки и PlayStation продават и телефони.

И не казвам, че щом то не се рекламират масово не стават, но ако искат повече продажби и да се развиват по-бързо, както и да не са на загуба им трябва.
Все пак с Android се предлагат и още много телефони на други марки, трябва да покажат, че по нещо се различават. Те го правят частично с акцента върху камерата си, но това повечето не ги интересува. Моделите им също са ограничени. На мен не ми трябва реклама, че да ги знам, че съществуват, но бързо се забравят, дори и от хората, които ги знаят, като никъде не ги виждаш, да си припомниш, че съществуват.

През годините се опитваха, като променяха дизайна на телефоните, имената им, които не бяха и все още не са много сполучливи, броя на моделите и други, но видяха, че това не е успешно спряха да се пробват да се конкурират. И сега пускат колкото да има нещо, което е добре, че вижте какво стана с LG и HTC.

Пика им беше SONY Xperia Z3, които макар, че имаше и проблеми се купуваше доста, може да видите в раздела на SONY, че той е най-коментиран. 

А забравих да спомена, че големите рамки дълги години също ги саботираха. Хората и тогава ги чакаха да се променят и накрая им писна.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#12

(2023-05-13, 09:45:11)pepy1 написа:  Много интересно, когато сте имали един лош апарат от марката някога, заклеймявате цялата марка. А когато има очевидни проблеми с други нови марки, Ви е все тая и с удоволствие си давате парите за тях. Така е с доста голяма част от потребителите тук! Вземете предвид развитието на технологиите и пазара за който са произведени самите апарати.

Когато имам проблеми с марката сменям марката. Не напразно умните хора са казали : " Признак на лудост е  да правиш една и съща глупост и да очакваш различен резултат! ". Нямам нищо против марката. Телевизорът ми е Сони и съм доволен.
Цитирай
#13

Получавате информация тримата души, които се интересувате и ги купувате, защото сте ентусиасти на марката.
Идеята е да се стигне до масовият потребител, за да има някаква разлика, който не го е грижа мобилното подразделение заедно ли е или не с компанията. Той вижда само логото. Проблемът с масовият потребител е, че той изисква, дори да е овца и да робува на марки.
Сони имат много да преосмислят. Цени, рекламна политика и т.н. Като за начало, след като имат един малък кръг от върли фенове и ентусиасти, могат да се възползват от това и да си доразработят нишата. И след това да се разгръщат отново. Премиум усещането не е достатъчно при тях, за разлика от останалите им продукти.
Имат хубава основа - жак, слот за карта, изключтелно добра хаптика, добър скин на Андроид и още благинки. Имат телефото в "бюджетен" телефон! Без специализиран нощен режим заснемат чудесно. Крайно време е да надградят това, защото всичко останало е пълна скука в телефоните им.

Не е нужно, а е задължително да си агресивен, за да успееш. Huawei бяха жив пример за това. Xiaomi също използваха сходни стратегии, за да стигнат там, където са.

ПС: Това с 4к екрана е шокиращо, че все още има хора, които го вярват. Нативно, екрана работи на 1096х2560 и МНОГО рядко преминава в 4к режим. Не, че ще го забележи някой при 6.5 инча.

Samsung Galaxy S23 Ultra + Samsung Galaxy Note 9
Цитирай
#14

Аз имам друго наблюдение за SONY,доста мои колеги имаха техни модели,заради марката,може би.На единия Z3 Compact му се разлепи дисплея от загряването,носи го на ремонт 2 пъти,на края му го смениха,и доста скоро започна да се отлепя и той,на същото място,горе.Жена му беше с Z5 Compact,от него нямаха оплаквания.После той и купи P20 и нейния го взе той.Но повече телефон на SONY не взеха,а на Huawei,,защо ли.Аз съм на същото мнение.

Huawei P30
Цитирай
#15

Мисля си, че Сони са намирили нисшата на ентусиасти, които и без реклама знаят какво се предлага от апаратите им. След като са открили такава нисша за печалбата си, защо да правят допълнителни усилия/разходи/. Все пак не са алчни като Самсунг. Епъл са същите, допреди да вляза в триетажния им магазин в Барселона, свързвах епъл само с телефон, таблет и компютър. Много съм грешал, повечето от потребителите на телефоните им не свързват Епъл с повече от тези 3 неща.

(2023-05-13, 18:50:48)vesyo написа:  Когато имам проблеми с марката сменям марката. Не напразно умните хора са казали : " Признак на лудост е  да правиш една и съща глупост и да очакваш различен резултат! ". Нямам нищо против марката. Телевизорът ми е Сони и съм доволен.
 Ако си купиш мерцедес/примерно/ и една сутрин той не запали, сменяш го с ауди/купуваш  примерно/ или първо проверяваш акумолатора?
Като имаш проблеми с марката, смени и телевизора/твои думи/. Мисълта ми е, че за нищо се заклеймява цяла марка. Въпреки проблемите с първата самсунг седмица мисля/гърмящи батерии/, даже в самолета екипажа държеше да се изключат и да им се предадат, докато трае полета. Заради този немалък проблем никой не е сложил черта на марката! ЛГ например поради много огромната финансова загуба, закриха подразделението за телефони, но произвеждат толкова много неща, и техни патенти са в ужасно много продукти.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#16

Нали това беше темата, дали ще си го купя ли?
Та това и отговорих.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#17

pepy това е, че не правят печалба, а са на загуба от години, затова и свиха мобилното производство.

Затова, че не трябва да се заклеймява марката и примера със Samsung си прав, но аз вече изписах два дълги поста, защо Samsung се справят, а SONY не. Но ще напиша още нещо.
Популярността им беше до SONY Xperia Z3, тогава бяха в пика си и в класациите със Samsung и Apple. После рязко паднаха надолу, Z3+ беше като Z3, но загряваше заради процесора, имаше същия дизайн. Серията Xpeira Z5 Compact, Z5, Z5 Premium беше добра, но пак с големи рамки, нещо като HTC и LG.
Тогава уж се опитаха пак да се вдигнат, но пак нямаха успех. След тях бяха пак с големи рамки, но характеристиките им не бяха кой знае какво спрямо конкуренцията, това бяха моделите XA, XA Ultra, X, X Performance и E. След тях пак големи рамки с XZ серията. XZ1 серията беше пак еднаква. XZ2 вече беше неудобна с този пръстов оптечатък и тумбест дизайн, XZ3 и тя беше същата. После пуснаха тези 1, 5, 10 серията с дизайн на дистанционно, но вече бяха изгубили клиентите и не продаваха толкова много. Имаха голям шанс, но политиката им не беше както трябва, а в същото време навлизаха и китайците и Samsung и Apple не спяха.
Рекламата пак им куцаше, през всички тези серии.
Пак да кажа, до Z3 всичко беше добре, после нещата тръгнаха надолу.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#18

Аз не мисля, че въпросът е само в рекламата. Ролс Ройс, например, също не залива ефира с банални видеа, което не ги прави по-малко класни коли, но пък е пример, че при някои марки смяната на собствеността най-малкото не влошава качеството. В голямата част от тия сливания обаче почти буквално сриват имиджа на водещи до неотдавна пазарни играчи.

За пример ще дам телевизорите на Тошиба, да речем, които в "кинескопната ера" реално почти нямаха конкуренция по отношение на качеството, а това, да припомня на читателите, си беше най-банална шир-потреба за бранда. После обаче картинката се промени и от много години вече, собственост на Вестел, бълват откровено телевизори, сякаш за магазини тип "всичко по левче". Важи и за куп други бивши величия - ДжейВиСи, Хитачи ...

Та за Сони - тук картинката не е като на споменатите по-горе, но май наистина правят телефони за определен кръг фенове, а не толкова за масовия купувач. Колко са на загуба, както се пише тук-там, или на печалба, това си е тяхна работа. Фактът, че продължават да ги произвеждат, показват друг резултат, но това си е тяхна политика, а те със сигурност знаят какво правят.

Но понеже стана дума за обобщаване в част от коментарите по-горе, не мисля, че днес има място за фенщина или вечна вярност. Аз, например, съм най-малкото разочарован от Самсунг в почти цялата им гама бяла и черна техника, при това от горчив собствен опит, както и на същия от близките ми. Не харесвам и телефоните им, но взех С23У след няма и 10-минутен размисъл, усещайки, че този модел е различен от другите и ще е грешка, ако не се възползвам. Хванах последите дни на преордъра,имах и чудесна оферта за P30 Pro, как да не възползвам.

В края на месеца ще купя още един, с който ще заменя Р30 на жена ми. Това е модел, какъвто не е имало, малко вероятно е да има бъдеш по-добър (С24 се очаква да е пак с техния си процесор)... Имах може би 2-3% колебание относно Меджик5 Про (оставам си фен на Хуауей), но вчера имах неочакваната възможност да си поиграя 10-тина минути с него, оказали се достатъчни да секнат леките ми колебания.

Но и днес не бих си купил друг уред на Самсунг, за разлика от телевизорите на Сони.

П.П. Малко дълго четиво стана, но е откровение.
Цитирай
#19

Z5 Premium беше последното от SONY-тата по които съм точил лиги и съм намирал за красиво. По онези времена Sony Ericsson и последвалото Sony за мен бяха закон, след което минах на Huawei и след S20 - Samsung. Не, че не съм имал и S7 например. Timescape интерфейса на XPERIA Arc например беше много по-добро решение в онези времена от лагващия TouchWiz, камерите бяха на много по-добро ниво, Exmor сензорите за телефон бяха нещо страхотно и се рекламираха за нощни снимки. И по онова време резултати бяха впечатляващи. Да, от очите с които гледаме през 2023 са цапаници но всяко нещо с времето си.

В даден момент нещата се промениха, искам колкото си може по-малки рамки и със времето и всеки следващ модел гледах това - по-добрата камера и по-тънките рамки. В момента дори не бих ползвал A54/A34 заради големите рамки, просто вече от очите с които гледам тия рамки ми вадят очите. Свикнах с екрани тип waterfall/edge или поне да са плоски но с минимална рамка. Notch-а при iPhone 12 който съм ползвал за 3 месеца не ме бъркаше много но там нямаш избор - iPhone или iPhone Pro/Pro Max. Android-та е друга бира. В момента заради намалената извивка S23 Ultra изглежда като с леко по-големи рамки и това на мен ми беше първото впечатление. Когато излезе 2020 г. Motorola Edge/Edge Plus с бруталния waterfall много се колебаех между него и S20 Plus/Ultra но все пак избрах Samsung за което не съжалявам и досега.

Не бих си купил Sony първо заради чистия Android - One UI е нещото с което съм свикнал и бих го заменил само за EMUI, чистия на мен ми е грозен и не ми харесва по никакъв начин. Пак казвам - мои си гледни точки, при всеки е различно. Някои търсят точно чистия Android.
Откъм камера - да , имат готини pro приложения и режими но не виждам резултатите които дава Samsung със целия им софтуер, AI и т.н.
После идва дизайна който е като дистанционно с touch интерфейс. Прекалено тесен, с гадни рамки. Това нещо ще ми е пред очите през половината ми ден и то трябва да ми харесва.

Рекламата все тая, трябва да поемат по нов път откъм дизайн, софтуер и цялостно изживяване. Не мисля, че не могат - откъм камерата точно те правят едни от най-добрите сензори но само за единия сензор 3 бона няма да им дам. На този етап съм прекалено свикнал със Samsung, Watch-а ми, QLED 8K телевизора ми със саундбара и т.н. Всичко е изключително добре свързано , че не бих го заменил за друга марка. Екосистемата ми харесва и не просто съм "влязъл" в нея, ползвам я с удоволствие защото ми харесва. Предстои ми покупка на пералня и хладилник и нямам съмнение в марката и интеграцията със SmartThings.

На този етап Sony не могат да предложат тази еко система, това изживяване, този софтуер на това ниво. Оставяйки Apple настрана другите развиващи собствена система знаем са Xiaomi, но там MIUI ми е първия стоп и от там насетне не искам да продължавам, не мога да го харесам този UI и това е.
Цитирай
#20

Сравнението с Rolls-Royce е некоректно, защото SONY продават телефони и за под 1000лв. и в крайна сметка продават телефони, не кола за над 200 000лв.
Сравнението ще е по-коректно с Vertu. https://vertu.com/
И да, на тези две марки наистина не им трябва чак такава реклама, но това е така, защото произвеждат много скъпи продукти, които умишлено не стигат до масата.

SONY свиха мобилното си подразделение, защото дълги години беше на загуба. Политиката им е такава, че не следват много пазарните тенденции.
Заради другите им подразделения това за телефоните все още се издържа, но със сигурност ако бяха направили промени навреме нямаше и да го свият.
Кой бяга от голямата печалба при положение, че произвеждат продукти за широката аудитория.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#21

Не мисля, че има място за сравнение между Ролс Ройс, Верту и... Сони. Сони (като марка) е масовка, а не лимитиран, ултра луксозен продукт, за много тесен кръг от хора. Независимо дали става въпрос за смартфони, телевизори, слушалки и т.н. Както и да е.
Като цяло, смело вървят по стъпките на LG и HTC, да видим докъде ще го докарат. Дали ще реагират на пазара или не ги е грижа достатъчно за мобилното подразделение.
Между другото, не знам защо твърдо отказват да поработят над автоматичния режим на заснемане. Толкова елементарен начин да достигнат масата, която иска point and shoot камера. В авто режима изостават на светлинни години от всички. Очевидно камерите не са зле, след като имат гениални резултати в про режимите. Буквално отказват да направят минималното, за да заинтересоват хората.
Самсунг ако са алчни с това, което предлагат в S23 Ultra за цената му, то не знам какво да кажа за съпоставимият му по цена, миналогодишен модел 1 IV. 1 V отново е по-скъп от ултрата, въпреки че е класи надолу в почти всяко отношение. Алчност има ли тук?

Samsung Galaxy S23 Ultra + Samsung Galaxy Note 9
Цитирай
#22

S23 Ultra запази цените от миналата година но с топ хардуер и камера като за нов модел, каква алчност? Винаги съм казвал, че най-скъпия им флагман досега си беше S20 Ultra който за 128GB беше малко над 2700 лв. при премиерата си и това за 2020 беше висока цена. На следващата година беше коригирана надолу а в момента S23 Ultra се продава на цена не по-различна от S21/S22 Ultra в началото. Плюс, че на pre-order имаше 200 лв. е-ваучер и намаления на цената при ъпгрейд на паметта, съответно и на RAM. По-добра сделка предвид и инфлацията глобално няма.

Скъпо и алчно е iPhone 14, който е същия като 13 да му искаш близо 2 бона за 60-херцовия екран. Ама там е друга тема.

Sony не си мърдат пръста, нямат разнообразие в моделната гама (то няма даже гама) , нямат реклама, нямат..нищо. Едни смартфони с един и същ дизайн се продават за едни високи цени и колкото да кажеш, че имат телефони.

Вината си е изцяло тяхна, мисля, че са на път да направят това което и LG - да си затворят мобилното подразделение и да не се занимават, то е видно, че не искат.
Цитирай
#23

Хората им дадоха повече шанс от на LG и HTC, HTC до One M8 бяха добре, после с HTC One M9 нещата се влошиха, не защото не беше добър модел, но беше пак с големи рамки и с черно отстрани и минимални промени.
LG и те до LG G4 нещата бяха добре, после експериментираха с LG G5, който опит беше неуспешен и така.

Интересно беше, че и на трите компании бюджетния и ниския им клас беше ограничен и не предлагаше кой знае какво, особено след навлизането на Xiaomi, просто бледнееха и реклама пак нямаше. Разчитаха на флагманите все едно бяха Apple.

Та накратко SONY могат, но не искат, съмнява ме, че не знаят как, въпреки че отстрани изглежда, че не знаят.

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
Цитирай
#24

LG имаха не лош нисък и среден клас, Stylo се търсеше по онова време помня, а HTC имаха бруталните Wildfire/Wildifre S още по-назад във времето , за жалост ... прецакаха се сами и никой не им е виновен.
Цитирай
#25

Сони и да знаят, и да искат, е много рисково точно сега да разгръщат гамата сериозно. Много бързо могат да се озоват в ситуация, в която са вложили сериозни суми за разработки на нови модели, които просто не се продават. Пак казвам, трябва им стабилна основа, над която да градят. И я имат. Обаче нищо не надграждат. Просто играят на сигурно. Въпросът е, колко време могат да продължат така, преди това да стане напълно неизгодно.

Имат още нещо, което лесно може да се поправи, защото при тях е абсурдно - политиката им по софтуерни ъпдейти. Пълен смях е, като за едни от най-скъпите несгъваеми Андроиди във всеки от класовете, които покриват.

Samsung Galaxy S23 Ultra + Samsung Galaxy Note 9
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)