Анкета: Убива ли бързото зареждане батерията на смартфона? - Нямате права да гласувате в тази анкета.
Да, така е! Знам го от личен опит
8.11%
3
8.11%
Не съм се сбъсвал с подобен случай, но вярвам, че това е така и не ползвам бързото зареждане
10.81%
4
10.81%
И така да е, няма да се откажа от тази удобна функция
27.03%
10
27.03%
Ползвам бързото зареждане и не съм забелязял подобно нещо
51.35%
19
51.35%
Друго
2.70%
1
2.70%
* Вие гласувахте в анкетата Резултатите

Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Убива ли бързото зареждане батерията на смартфона?
#1

[Изображение: 1.jpg]
Дали бързото зареждане "убива" батерията на смартфона? 

 
Цитирай
Аксесоари
#2

Не, ползвам го и никога не съм имал проблеми.
Даже на Шиаоми батериите са много по-добри отколкото на един Айфон примерно след година.
Ще дойде време 200-300вото зареждане ще е факт във всеки един смартфон и митът за изхабяване на батерии причинен от бързото зарядно ще е само тъмен мит.

Galaxy Note 10 plus 
Galaxy S21 Ultra
Galaxy S23 Ultra
Galaxy S24 Ultra
Цитирай
#3

Ползвал съм го и ще продължа, дори и наистина да е вредно за батерията. Мисля, че моето удобство е по-важно от това на един акумулатор.
Цитирай
#4

Ползвам то. На днешно време не влияе на батерията.

Galaxy S24 Ultra & Galaxy Watch 6 Classic 47mm
[-] 2 потребители изказват благодарност на Steve за това мнение:
  • fifth_root, Victormihov
Цитирай
#5

На моя телефон бързото зарядно е 22.5W което не е кой знае колко бързо,в сравнение с други.Зареждам  с него и с друго бавно,през повечето време.Данните показват че не е вредно бързото зарядно.

Huawei P30
Цитирай
#6

(2023-05-27, 20:35:28)L1892 написа:  Ползвал съм го и ще продължа, дори и наистина да е вредно за батерията. Мисля, че моето удобство е по-важно от това на един акумулатор.

Точно така, и аз съм на този принцип! Но въпреки всичко, една батерия има определен пъти заряд и разряд. Извода е, че колкото по-бързо заредиш и разредиш, толкова по-бързо ще приключат циклите и съответно живота на батерията. Но твоето удобство е по-важно от живота на батерията/телефона/ - това е консуматив!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#7

Подкрепям казаното от L1892 и pepy1. Прилагам същото от ден първи, до последния на устройствата ми. Честно казано, не съм усетил да е вредно за батерията. Все още получавам приличен SOT и standby, като за 5-годишен консуматив.

Samsung Galaxy S23 Ultra + Samsung Galaxy Note 9
Цитирай
#8

Нямам конкретни впечатления, защото ползвам и двата вида зарядни - в зависимост от случая и ситуацията.

 
Цитирай
#9

(2023-05-27, 20:55:38)DoryanY написа:  ...Данните показват че не е вредно бързото зарядно.
Кои данни? На AccuBattery?

 
Цитирай
#10

Това което най-много убива батерията е продължителното нагряване - за тази цел си има вентилаторчета като това, което идва с новия ROG Phone (Razer имат отделно продукт съвместим със всички смартфони) при гейминг. Колкото и да е "студен" процесора тежката графика товари и грее, няма значение Exynos ли бил, Snapdragon ли бил. Той след малко ще изстине но последиците от това нагряване по батерията са големи. Продължителния гейминг (не като мене в седмицата по 30-40 минути) с високи графики за мен трябва да е придружен задължително от такъв аксесоар за активно охлаждане. Телефона няма място за такова и какъвто и процесор да измислят Qualcomm максималната графика просто ще товари.

Това е нещо, което много повече прецаква батерията отколкото бързо зареждане, което е контролирано от софтуера и далеч не през цялото си време е на максималната си мощност. Последиците от бързо зареждане не съм виждал, но съм виждал чисто нов телефон на 6 месеца с батерия която едва прави 2 часа SOT използвана от дете само за игри, телефона постоянно топъл. Е те това убива батерията.

Разбира се, това спокойно се подминава от мнозина и според тях само бързото зареждане е проблем.
Цитирай
#11

(2023-06-19, 08:56:47)NoMaD написа:  Кои данни? На AccuBattery?
Писал съм че данните-имамал съм в предвид клипа който бях качил в Тази тема.

Huawei P30
Цитирай
#12

Независимо дали разполагате с бюджетен или флагмански смартфон, много от моделите или се зареждат твърде бавно, или са ограничени от патентовани стандарти, или не могат да поддържат най-високата мощност за повече от няколко минути, без да загряват. Наистина ли е толкова трудно да се решат тези проблеми?

Източник

 
Цитирай
#13

Защо батерията може да се повреди по-бързо, когато използвате бързо зареждане? Литиевата батерия е проектирана за определен брой цикли на зареждане и възстановяване на заредената мощност към свързаната към нея джаджа. Следователно, при често използване на бързо зареждане и по-наситен режим на работа на устройството, батерията се износва по-рано.

Източник

 
Цитирай
#14

То това е до ползването и психическата нагласа - ако ти зарежда бавно ще знаеш, че като източиш батерията ще трябва да чакаш (примерно) 2 часа да се зареди докато ако се зарежда за 20 мин. ще пиеш едно кафе и пак нов цикъл на Genshin Impact до пълно точене, и после пак. Ми разбира се, че така за броени месеци се съсипва батерия.

Ако сложим 365 дни в годината и по веднъж зареждане на ден (аз по толкова зареждам, примерно) и средно 800 цикъла преди загуба на заряд това са над 2 години с нормално ползване + бързи зареждания когато е било необходимо (например случвало ми се е поради навигация или продължително снимане, където Exynos топи батерията по-мощно от микровълнова) но кога ти се налага това, всеки ден?

След тези 2 години ако не си сменил у-вото са останали едни 85-90% (дори и 80% да са ) при едни 5000 mAh (дори ниските класове и всичко вече е над 4000) ще имаш едни над 4000 mAh и то в най-грубия вариант, реално дори са повече при които телефона спокойно може да работи още година - две до смяна на батерия според ползването. Ползвал съм временно iPhone 12 със 78% батерия и не усещах по никакъв начин това да е така - изкарваше си деня, хем , че те са с по-малки батерии.

Сега, ако говорим за ползване 5 години - може би е добре на третата да се смени, но кой ползва чак пък толкова дълго един смартфон, единици са и точно този тип потребители не са от тия на които телефона им е най-важното и в общи линии щом могат да пратят съобщение или да проведат разговор - значи работи и няма да се сменя.

Гейминг телефоните, а вече и S23 Ultra предлагат за геймърите bypass charging и да работят директно от тока без да докосват и нагряват батерията при гейминг което е още по-готино.
Цитирай
#15

Функцията за бързо зареждане се превърна в неизменна част от съвременните смартфони. Нейната практичност е неоспорима – кой би искал да чака час, за да зареди телефона си? Но каква е цената на това удобство? Вредно ли е бързото зареждане за батерията?

Източник

 
Цитирай
#16

Изобщо не ми пука дали е вредно или не,зареждам го на бързи и по 3 пъти в деня,колкото и когато се наложи,не ползвам телефона 100г че да го мисля,нито съм му роб че да се чудя как кога и колко

Samsung S24U 1Tb/12,Samsung S21U 512/16,Samsung S21U256/12,iPhone 15 Black,
iPhone 13 Black,Huawei p40 pro,Huawei p30 pro,Huawei p20 pro,Soni Xpreria Z5 premium,Z3,Z,Samsung S7 edge,Note 4,Note 2

Цитирай
#17

Като се замисля - не зареждането, а разреждането (използването) "убива" батериите.
Имам апарат, който стои изключен. За 3 месеца - 1 % саморазряд.

- Учителю, каква е тайната на истинското щастие?
- Никога не спори с идиоти.
- Учителю, не съм съгласен, че точно това е тайната!
- Така е, прав си!
Цитирай
#18

(2024-03-02, 14:58:47)NoMaD написа:  Функцията за бързо зареждане се превърна в неизменна част от съвременните смартфони. Нейната практичност е неоспорима – кой би искал да чака час, за да зареди телефона си? Но каква е цената на това удобство? Вредно ли е бързото зареждане за батерията?

Източник

Тази статия е писана от неграмотен човек! Как да ѝ имаш доверие?!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)