Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

RAM паметта и ползването на Task Killer [ За Андроид ]
#1

Здравейте!

Тази тема е свързана с това какво е RAM памет, как работи тя и какво може да се направи за оптимизацията и.


Та да започна.
Първо малко теоритичен материал за по-незапознатите. Ако сте nerd, като мен, можете да четете само от любопитство.

Какво е това животно RAM?

RAM (Random Access Memory) е памет, която компютрите използват като място, където да складират данни. Това е място, което поддържа готови файловете за процесора. Той ги чете от там и ги праща на екранчетата на телефоните ви. Тази памет има следните свойства: 

1. Презаписуема е.
2. Много е бърза 
3. Използва се много различно от различните операционни системи.

Андроид, която е операционна система с Линукс ядро и е UNIX базирана, има следната философия за тази памет:

Незаетата RAM е безполезна RAM.

Андроид, като Mac OS и Debian, иска да използва цялата памет, която може. Yum – yum! Да, иска да си я вземе цялата за себе си и да я "отдава" на нуждаещите се приложения. Така е проектиран да работи. Има си настройки из текстовите файлове, които указват колко памет все пак да остане свободна, но всичко останало трябва да се „заграби“ от операционната система и да си остане така - на разположение, но без това да кара процесора да работи. 

Може би сега се чудите „Добре бе, с к'во я тъпче тая RAM т'ва нещо?“. Това е чудесен въпрос. След като операционната система си зареди нейните системни файлове там, тя започва да слага там потребителските приложения, до положението, където й е указано да спре, поради липса на памет. И хубавото на този тип операционни системи е, че те се „учат“. Да, учат се. Следят кое приложение колко се ползва и зареждат в паметта тези, които се ползват повече. Колкото повече си ползвате телефона, толкова по-добър става той в опознаването ви.
Пичовете от Google наистина са разбирали от памет и нейното управление, когато са го мислили. Е, не са го измислили те, така е от как има Unix, но все пак нещо все са подобрили. А най-хубавото е, че те подобряват тези работи с всяка нова версия на операционната си система.
Затова, моят съвет е: 
Не се тревожете за това колко приложения са „активни“ на телефона ви.
Не си слагайте widget, който да ви го казва. Това вече няма значение. Можете да спите спокойно. Знам, че звучи странно на човек, който се е сблъсквал само с Windows XP и там ако почти цялата памет е заета, това значи ужас и най-често рестарт на компютъра, но при Unix базираните операционни системи както, надявам се, разбрахте колкото повече RAM e заета, толкова по-добре.
Ако телефонът ви "се влачи" то това НЕ е от това, че паметта му е заета. Най-често се дължи на някое зле написано приложение, което не работи коректно, но това е въпрос на друга тема.


???Хубаво ли е да се ползва Task Killer???

Принципно Не! 
Първо трябва да стане ясно, че има разлика между приложение и процес. Също така има разлика между Task Manager и Task Killer.
В Android OS има доста приложения, които може да работят, без да е пуснат процес. Също така, ако виждате, че едно приложения работи, това не означава, че в момента то прави нещо. Когато едно приложение не се ползва, след определено време OS-a го поставя на пауза. То не работи, но е в готовност да се пусне. Също така има процеси, които протичат на заден план освен приложенията, които отваряме. Убивайки ги, ние караме OS-а да ги зарежда отново, което води до бавене (ако решим да отворим нещо в този момент) и до хабене на енергия и ресурси. За OS-a няма значени дали има свободни 100MB или 20МВ. Тя пак ще работи по един и същи начин, до момента в който не остане никаква свободна памет. Тогава трябва да се освободи. За тази цел по-добре излизайте от приложенията с бутон "Back", не инсталирайте лошо написани приложения или рестартирайте апарата при нужда.
Лично съм го забелязал като правя тест на Quadrant Standart, като преди това съм пуснал Task Killer – стойностите са по-малки в сравнение с тези, ако не го пускам.
Ако на някой му се занимава може да обърне внимание на блоковата схема:

[Изображение: activity_lifecycle.png]

White Samsung Galaxy I9300 | Rooted | Clockworkmod recovery image | ROM Temasek 4.2.2 based on CM10.1 unofficial
[-] 1 потребител изказва благодарност на elu за това мнение:
  • suffer
Цитирай
Аксесоари
#2

А какво е отношението на RAM към бързината на работа на тел. колега? Smile

HUAWEI P10
Цитирай
#3

nolan написа:А какво е отношението на RAM към бързината на работа на тел. колега? Smile
Смята се, че приложението щом е кеширано в паметта информацията за него ще пристигне по-бързо до процесора и съответно ще се отвори по-бързо. При мен обаче се получава обратен ефект по някога и по точно 5-6 дена след рестарт на телефона, когато съм отварял почти всички приложения и всичко се е кеширало в паметта, получава се така, че телефона остава с 50-60 мб. свободна рам. При опит да отворя браузъра, или някое приложение което изисква повече рам се получава забавяне защото андроида започва да затваря кеширани приложения и да освобождава рам едва когато ми останат 27 мб. рам. И понеже андроида се стреми да затвори приложение което си ползвал отдавна, или въобще не си ползвал, а то е заемало малко рам, съм наблудавал как от 27 скача на 35, после пак пада на 27 и след това затваря още 1 приложение и чак тогава ми е заредило страницата в браузъра. Голям зор виждах в темата за Samsung galaxy S-3, която беше 70-80 страници, тогава браузъра ползваше над 170 мб. рам, а имам 14 приложения които работят в service режим. Тогава започва едно затваряне на приложения и накрая като няма какво да затвори, защото системните са с привилегии, затваря и launchera. Затваряш браузъра и гледаш как почват да се презареждат widgets и launcher. Другият ми телефон optimus one е със стоков 2.3.3, но при него винаги има 200 мб. свободни и такива презареждания е нямал.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#4

vargala81 написа:
nolan написа:А какво е отношението на RAM към бързината на работа на тел. колега? Smile
Смята се, че приложението щом е кеширано в паметта информацията за него ще пристигне по-бързо до процесора и съответно ще се отвори по-бързо. При мен обаче се получава обратен ефект по някога и по точно 5-6 дена след рестарт на телефона, когато съм отварял почти всички приложения и всичко се е кеширало в паметта, получава се така, че телефона остава с 50-60 мб. свободна рам. При опит да отворя браузъра, или някое приложение което изисква повече рам се получава забавяне защото андроида започва да затваря кеширани приложения и да освобождава рам едва когато ми останат 27 мб. рам. И понеже андроида се стреми да затвори приложение което си ползвал отдавна, или въобще не си ползвал, а то е заемало малко рам, съм наблудавал как от 27 скача на 35, после пак пада на 27 и след това затваря още 1 приложение и чак тогава ми е заредило страницата в браузъра. Голям зор виждах в темата за Samsung galaxy S-3, която беше 70-80 страници, тогава браузъра ползваше над 170 мб. рам, а имам 14 приложения които работят в service режим. Тогава започва едно затваряне на приложения и накрая като няма какво да затвори, защото системните са с привилегии, затваря и launchera. Затваряш браузъра и гледаш как почват да се презареждат widgets и launcher. Другият ми телефон optimus one е със стоков 2.3.3, но при него винаги има 200 мб. свободни и такива презареждания е нямал.
Трябва да си понастроиш малко стойностите на low memory killer-a в зависимост дали ти трябва мултитаскинг или повече рам за игри.Ако ти трябва повече за игрички ще увеличиш малко вторите три стойности.Ако е за мултитаскинг има различни теории коя стойност колко да е.Иначе ако просто дадеш на последната стойност(това са кешираните приложения) да е 100 мегабайта тогава като ти останат приблизително толкова свободни мегабайти системата сама ще спре кешираните приложения без да засяга другите,защото техните стойности са много по-ниски.Общо взето при това положение ще имаш мултитаскинг,но няма да има кеширане.Системата ще затваря кешираните почти веднага след като са останали в състояние на кеширане.Естествено батерията ще започне да пада по-бързо,защото приложенията ще се пускат всеки път отначало,а не от рам-та.
Цитирай
#5

Ако ми обясниш как се прави, ама на бг., ще съм ти безкрайно благодарен, щото това Low memory хич незнам къде е и как да го настроя. Рут имам но съм със стоков ром, а други ромове и кернели не ми се слагат.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#6

На рутнатия телефон в Terminal emulator пишеш:
Код:
cat sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree
След като видиш резулатата може да си изчислиш стойностите (те са 6, колегата е казал коя да настроиш :thumbup: ,може да пробваш различни варианти) в МB, формулата е: (<стойност>*4)/1024=<стойност> ,[MB] .По същата формула може да преобразуваш новите (желаните от теб стойности) и да ги запишеш в системата (след всеки рестарт трябва да го правиш отново, или ти трябва ROM поддържащ init.d скриптове, повечето стокови не го поддържат), записа става с:
Код:
echo "x,x,x,x,x,x" > /sys/module/lowmemorykiller/parameters/minfree


Със сигурност ще има и някое приложение което го прави ...
Цитирай
#7

Има и програми,в които си задаваш стойностите и след рестарт те ги слагат автоматично.Например потърси про версията на autokiller memory optimizer.Първите три стойности не е много добре да се пипат,а ако ги пипаш първата не трябва да е повече от 10 МБ,а втората и третата около 16-20.Но те е по-добре да са по-ниски.Четвъртата стойност е тази за минимизираните програми.Ако я намалиш ще ти се подобри мултитаскинга,но не трябва да е по-ниска от първите три.Ето един пример за настройка в програмата:6,8,16,20,60,100.Тези стойности са от една добавка за file expert.Обаче добавката не може да ги слага при стартиране на телефона,така че ползвай другата програма,която съм ти написал по-горе.Препоръчват се за мултитаскинг.На мен също ми изглеждат най логични.Малко повече се харчи батерията с тези стойности,защото така почти няма кеширане на програмите.
Цитирай
#8

Благодаря ви момчета! Изтеглих autokiller memory optimizer и го дадох на оптимални стойности, така както са на скрийншота. [Изображение: 19128472526402552341339083332ewTEaRXwTLXHGAWPfTCs.JPG]
Обаче се появи проблем с WI-FI, рестартирах телефона и повече не искаше да включи. Върнах си backup-а и смятам да не експериментирам за сега.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#9

Много странно.Виж в настройките на програмата има и разни други простотии за настройка на ядрото.Ако им е сложено set on boot може от там да се прецакват нещата.Конкретно за твоя случай е опцията да увеличи интервала на сканиране за безжични мрежи на 2-3 минути с цел пестене на батерия,но тогава докато открие мрежа ще ти се изчака чакалото.
Цитирай
#10

Не, не, просто когато се опитвах да включа WI-FI бутона все едно не съм го натискал. Иначе приграмата си имаше някакви готови профили и аз избрах оптимален. Както и да е, ще оставя андроида да си върши работата. В същност вградения мениджър ми покозва 170 свободна, а програмата която ползвам 79 мб.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#11

Да,винаги има някаква разлика между програмите и вградения.Иначе да ти кажа не знам защо така се е получило при тебе.Това е просто промяна на настройките на андоидския таск-килър.Аз на моя телефон ако спра кешираните програми имам около 230МБ свободни.Естествено съм спрял всякакви самостартираши се програми.А като настройки на low memory killer-а ползвам различни за да открия кое е най-доброто.Засега не съм го открил. Smile
Цитирай
#12

Може би причината е, че нямам инсталиран busy box, или не работи със стоково ядро, знам ли.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#13

Страхотна тема! Много неща м се разясниха и изясниха! Аз от време оно бях обременен да Kill-вам всяко приложение , което работеше в бекграунда! Още от както имах Nokia E51! Crazy

Last 2 years:
HTC One S -> HTC Desire 310 -> Sony Xperia E4 -> Motorola G3 -> Xiaomi Redmi 4 -> Huawei P8 lite -> Huawei P10 lite
Цитирай
#14

Не те знам какво и как ама без шотове на секцията RAM в Диспечера на задачите мнението ти освен че е неграмотно ми и нищо не му се разбира!
Цитирай
#15

Благодаря, "elu"!
Чудесно написана тема!

Xperia S, ICS 4.0.4 / v.6.1.A.2.50
Цитирай
#16

Добра е темата, но се разминават малко нещата от действителността. Андроид системата не "заграбва" свободната рам памет, а я индексира. Един вид разпределя за системните приложения и потребителските. Недостатъците на стоковите ромове са именно в повечето допълнителни приложения инсталирани като системни, заедно с рекламните. Тоест софтуер на фирми, които имат пазарен дял в Андроид, Затова и с рут права ние можем да деинсталираме тоя боклук, който никога няма да ползваме. Той заема винаги свободна рам памет и се стартира заедно със системата, като оставя по-малко място в рам паметта за потребителските приложения. Затова и ви бави апарата, когато стартирате нещо по различно от системно приложение.
Да, таск килърите не са полезни тук. Те повече бавят системата, отколкото помагат. Но не и софтуер като таск мениджера- Ауто старт. Програми от подобен род, не убиват процеси, а ги забраняват избирателно още при стартирането на Андроид. С нея можете да настроите кои процеси да се стартират заедно с операционната система и кои не. Последните обаче можете да стартирате ако ги извикате с иконката на съответната програма. И от това няма нищо по хубаво. Така хем апаратът ще е бърз заради по малкото стартирани процеси - само нужните на телефона, и винаги ще има свободна рам, за която няма да се отнема време и ресурси да се освобождава когато потрябва. По-горе колегата, който недоумяваше защо като стартира браузера си му забавя зареждането?! Ами именно заради пълната рам памет, защото за да се освободи тя, се отнема повече време, отколкото ако е свободна! Така че това е нож с две остриета. Ако например ние по-често сърфираме в интернет и по-рядко играем игри или ползваме друг софтуер, то системата ще се самонагласи за по бързо сърфиране, но ще бави при зареждането на друго приложение, което не ползваме толкова често. Ако обаче сме спрели процеси, които не са ни нужни да се зареждат заедно с Андроид, то свободната рам, ще се използва веднага ако извикаме нова програма и няма да се губи време за нейното освобождаване. Всичко това казано дотук, се нарича оптимизация и мултитаскинг. Нещо с което аз не съм съгласен, че при Андроид е на ниво все още. Но естествено с всеки нов ъпдейт Андроид става все по-добър.

Наполеон може да е изглеждал дребен по нощница пред леглото на Жозефина. Но в барутната буря при Аустерлиц той съвсем не е изглеждал дребен.
[-] 1 потребител изказва благодарност на iuly_vn за това мнение:
  • stashekm
Цитирай
#17

Как да си върна паметта, която е взел телефона, защото останах без никаква памет и половината ми приложения немогат да работят. :unknw:
Цитирай
#18

Това за вътрешна памет ли говориш?

|||ПРАВИЛА|||¸.·´¯Facebook, Twitter, G+, YouTube и Vbox¯´·.¸|||ЕКИП|||
@Luba6ky Задавайки въпроси на PM, унищожавате форума!
Цитирай
#19

Интересува ме как мога да си освободя малко рам памет на таблета разкарах повечето програми обаче нищо не се получава един път е 150-180мб друг е към 50-60мб или как мога да настроя приложенията да се пускат ръчно и друго как се затварят самите приложения само с стрелката назад ли ?
таблета е QMAX 9001

Q-MAX 9001+3G HUAWEI Е355
Цитирай
#20

Чети тук:

https://www.androidbg.com/forum/topic379...droid.html
Цитирай
#21

мерси колега,ама сега може ли да ми кажете някоя програма за спиране/пускане на приложенията с стартирането на таблета,не е флашван

Q-MAX 9001+3G HUAWEI Е355
Цитирай
#22

iuly_vn написа:Да, таск килърите не са полезни тук. Те повече бавят системата, отколкото помагат. Но не и софтуер като таск мениджера- Ауто старт. Програми от подобен род, не убиват процеси, а ги забраняват избирателно още при стартирането на Андроид.
С риск въпросът ми да ви се стори тъп... За забрана на системно приложение се иска руут, предполагам? Ако е така, все повече почвам да се навивам...

Nokia 2310 -> Sony Ericsson W910i -> Nokia 6303i classic -> Sony Ericsson WT19i Live with Walkman с руутнат Android 4.0.4 -> HTC Desire 500 със стоков Android 4.1.2
Цитирай
#23

iuly_vn написа:Добра е темата, но се разминават малко нещата от действителността. Андроид системата не "заграбва" свободната рам памет, а я индексира. Един вид разпределя за системните приложения и потребителските. Недостатъците на стоковите ромове са именно в повечето допълнителни приложения инсталирани като системни, заедно с рекламните. Тоест софтуер на фирми, които имат пазарен дял в Андроид, Затова и с рут права ние можем да деинсталираме тоя боклук, който никога няма да ползваме. Той заема винаги свободна рам памет и се стартира заедно със системата, като оставя по-малко място в рам паметта за потребителските приложения. Затова и ви бави апарата, когато стартирате нещо по различно от системно приложение.
Да, таск килърите не са полезни тук. Те повече бавят системата, отколкото помагат. Но не и софтуер като таск мениджера- Ауто старт. Програми от подобен род, не убиват процеси, а ги забраняват избирателно още при стартирането на Андроид. С нея можете да настроите кои процеси да се стартират заедно с операционната система и кои не. Последните обаче можете да стартирате ако ги извикате с иконката на съответната програма. И от това няма нищо по хубаво. Така хем апаратът ще е бърз заради по малкото стартирани процеси - само нужните на телефона, и винаги ще има свободна рам, за която няма да се отнема време и ресурси да се освобождава когато потрябва. По-горе колегата, който недоумяваше защо като стартира браузера си му забавя зареждането?! Ами именно заради пълната рам памет, защото за да се освободи тя, се отнема повече време, отколкото ако е свободна! Така че това е нож с две остриета. Ако например ние по-често сърфираме в интернет и по-рядко играем игри или ползваме друг софтуер, то системата ще се самонагласи за по бързо сърфиране, но ще бави при зареждането на друго приложение, което не ползваме толкова често. Ако обаче сме спрели процеси, които не са ни нужни да се зареждат заедно с Андроид, то свободната рам, ще се използва веднага ако извикаме нова програма и няма да се губи време за нейното освобождаване. Всичко това казано дотук, се нарича оптимизация и мултитаскинг. Нещо с което аз не съм съгласен, че при Андроид е на ниво все още. Но естествено с всеки нов ъпдейт Андроид става все по-добър.

Можеш ли да дадеш линк за едно такова добро приложение /аутостарт/, защото гледам, че са много. Smile
Цитирай
#24

https://play.google.com/store/apps/detai...autostarts
Цитирай
#25

За целта трябва да се руутне, иначе слагаш Advanced task killer, но тогава батерията заминава по - бързо

☜ПаднаЛ АнгеЛ☞
ЕСъМъ  за светъл живот. 
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)