Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[XU]##[Урок] Отключване на Bootloader. Заключване. Root.
#1

Днес рутнах U-то на синковеца. Става лесно. Аз пропуснах стъпките с отключването на bootloader-a, щото го бях направил преди. Засега има едва 2 ROM-а за Xperia U, които са базирани на .154 релийза, но за сметка на това работят отлично. След root, може да си смените и кърнела, което пък добавя и други благинки. Все пак преди това е добре да си направите един backup на стоковия ROM

###[Отключване на Bootloader-а]###

Теглиш си това:
http://d-h.st/BQI [fastboot пакет с usb driver-и] или от тази тема: http://forum.xda-developers.com/showthre...p=42407269

1. Разбери дали е възможно да си отключиш bootloader-а
Набираш от телефона *#*#7378423#*#* за да влезеш в service меню.
От там: Service info > Configuration > Rooting Status
Ако, ти виждаш Bootloader unlock allowed Yes, значи можеш да преминеш към следващата стъпка. ако виждаш No, или няма информация, устройството ти не може да бъде отключено.

2. Отключване на Bootloader-а
Виж си IMEI за твоето устройство: от телефона набери *#06#
Отиваш на: http://unlockbootloader.sonymobile.com/
Отиваш най-долу и избираш Continue. Накрая отиваш на Create Unlock request страницата, въвеждаш своя IMEI (последното число го премахваш) име и мейл. Получаваш твоя уникален unlock key, излиза ти съобщение: SAVE THIS KEY SAFELY.
Разархивирай fastboot_with_Android_USB_file.rar.
Изключваш си телефона и задържаш Volume Up докато вкарваш USB кабела, който е свързан с компютъра. Това ще те вкара във FASTBOOT mode (синя лед светлина) и windows-a ще започне инсталацията на драйверите, когато те попита за тях избираш папката където си разархивирал fastboot_with_Android_USB_file.rar и съответно USB драйвърите.
Отиваш в папката където си разархивирал fastboot. Задържаш SHIFT и натискаш дясното копче на мишката. От менюто избираш 'Open command window here'. В cmd прозореца, който ще ти се отвори напиши: fastboot.exe -i 0x0fce getvar version. Ако ти върне отговор 0.5, това означава, че телефона е свързан правилно.
Пишеш fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xKEY като заместваш KEY с ключа, който получи от точка 3 по-горе.
Натискаш Enter и телефона трябва да е с отключен bootloader.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

###[Заключване на Bootloader]###

Смъкваш си:

http://androxyde.github.com/Flashtool/ [FlashTool]
http://tiny.cc/Add-on_Device_ST25 [Flashtool Add-on Device ST25]
http://tiny.cc/ST25i_Relock_Bootloader [Relock Bootloader FTF]

Заключване на Bootloader-a

Разархивираш Flashtool и инсталираш \Flashtool\drivers\Flashtool-drivers.exe
Разархивираш 'Flashtool Add-on Device ST25.rar' в папката на Flashtool.
Слагаш Xperia_U_ST25i_Relock_Bootloader.ftf файла в \Flashtool\firmwares
Стартираш Flashtool, избираш Flash (светкавичката). Избираш Flashmode след това OK.
Избираш --> Relock Bootloader след това OK.
Изключваш си телефона и натискаш Volume Down бутона докато вкарваш USB кабела в телефона. Това ще те вкара във Flashmode (Зелена светлина на LED-a).
Изчакваш. След което телефона трябва да е със заключен bootloader
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

###[ROOT]###

Смъкваш си:

http://d-h.st/BQI [fastboot пакет с usb drivers]
http://tiny.cc/ST25i_Pre-Rooted_IMG [Pre-Rooted system.img] или този кернел http://forum.xda-developers.com/xperia-u...4-t2633943

За да направиш това, трябва да си с отключен bootloader

Руутване

Разархивирай fastboot_with_Android_USB_file.rar
Разархивирай Sony_Xperia_U_ST25i_v2.3.7_Pre_Rooted.rar така - \fastboot\Sony_Xperia_U_ST25i_v2.3.7_Pre_Rooted.img
Изключваш телефона и задържаш Volume Up бутона докато вкарваш USB кабела в телефона, това отвежда телефона във FASTBOOT режим (Синьо).
В папката с Fastboot, задръж SHIFT и кликаш с десния бутон на мишката. От менюто избираш 'Open command window here'. В отворения прозорец (cmd) пишеш: fastboot flash system Sony_Xperia_U_ST25i_v2.3.7_Pre_Rooted.img
Включваш телефона
Устройството трябва да е руутнато.


===================
Ако имате проблеми с драйвърите: - https://www.androidbg.com/forum/post774561.html#p774561
kondenz написа:Добри новини.

Проблема който имах не се реши с инсталацията на флаштуул драйверите, но открих защо проблема се появява на 64 битов Windows.
INF файла който Sony са дали за да се сложи в SDK-то има описани правилни пътеки само за 32bit, но в частта за 64bit липсват описания на хардуерните пътеки. Решението е доста просто. В частта от INF файла под [Google.NTamd64] се добавят следните редове (взети от 32bit частта):

Код:
; SonyEricsson
%SingleAdbInterface%        = USB_Install, USB\VID_0FCE&PID_0DDE
%CompositeAdbInterface%     = USB_Install, USB\VID_0FCE&PID_0DDE&MI_01
%SingleBootLoaderInterface% = USB_Install, USB\VID_0FCE&PID_0DDE

След добавянето на редовете Windows-a намира правилния драйвер. Тествах с fastboot.exe и има връзка ... т.е. работи. Желателно е този файл да се смени в туториала, за да няма бъдещи проблеми при хора с 64bit Windows.
Цитирай
Аксесоари
#2

cinizam браво за труда! :thumbup:
Цитирай
#3

а какво печелиш с това ROOT-ване? за какво се прави

Lenovo A850+  4.2.2  Jelly Bean ROOT & Custom ROM / Lenovo A8-50/A5500 4.4.2 KitKat Stock
Цитирай
#4

https://www.androidbg.com/forum/search.html - със сигурност ще намериш отговора.
Цитирай
#5

kakaoto написа:а какво печелиш с това ROOT-ване? за какво се прави

[box]ilieff написа:
Какво е root?
В много теми, статии и уеб страници се говори за рутнатни телефони и колко е хубаво да имаме root на телефона. Какво обаче е root и защо ни трябва, ще се опитам да обясня тук.
Какво е root? „root“ идва от *nix системите (Unix, Linux и подобни). Това е супер потребител, който има права над всичко и може да прави всичко или с други думи – това е администратора. Ако имате root, значи имате достъп до администраторския акаунт и можете да правите каквото поискате – да триете файлове в системни директории или пък да инсталирате драйвери, приложения и още много други неща. Когато сте root потребител, всички ограничения отпадат.
Какво е root на Android телефон? Андроид е линукс базирана операционна система и тя също има един потребител – root, който има права за всичко, но в повечето случаи вашата Андроид дистрибуция е конфигурирана така, че вие нямате достъп до root потребителя и работите под акаунт, който има ограничени права и съответно не можете да бърникате навсякъде. Така вашият телефон става „заключен“, защото вие нямате достъп до root акаунта и съответно не може да четете/пишете по системната файлова система на телефона. Телефонът е заключен, защото нямате свободата да правите с него каквото поискате. Все едно да си купите лаптоп с инсталиран Windows и да нямате администраторски акаунт и да не може да инсталирате нови програми например. Същото е и при заключените Андроид телефони. Може да ползвате операционната система, но не може да я модифицирате. Не може да слагате собствени версии на Андроид, не може да слагате никакви други версии на Андроид освен официалните предвидени конкретно за вашия модел телефон. Не можете да направите резервно копие на вашите платени програми и не можете да правите още много други неща.

Трабва ли ми root на телефона? От горния параграф излиза, че имате много ограничения. Не може да ползвате хардуера на телефона за ваши цели различни от предвидените от производителя. Ако имате отключен телефон т.е. имате root достъп, вие може да правите абсолютно всичко. Може да триете/модифицирате/четете всеки един файл от вътрешната памет на телефона. Представете си, че имате една Линукс дистрибуция и може да си правите с нея каквото поискате, защото вие сте администратора. В частност с Андроид ще можете да слагате версии на Андроид, които не са официални, да ги модифицирате и да инсталирате програми, които изискват root достъп. Поради всички тези причини, а и много други, много хора искат да имат root и с помощта на статии и съвети от Андроид обществото успяват да отключат телефоните си.

Как да разбера дали телефонът ми е вече отключен (има root)? Ако си купувате телефон от някой телеком като М-Тел, Глобул или друг, той сигурно ще е заключен. Всъщност 99.9% от всички телефони, които са на пазара, са заключени. Ако си купувате нов телефон от магазин, той сигурно ще е заключен освен ако изрично не пише обратното. Не бъркайте SIM заключен и Софтуерно заключен. Първото е забрана за ползване само на определен тип SIM карти на даден оператор. Примерно ако си купите телефон от M-Тел, той сигурно ще е заключен само за мрежата на М-Тел и ако сложите друга карта – ще иска да въведете отключващ код, който вие сигурно няма да имате. Такъв код може да потърсите в интернет. Има сайтове, които предлагат такива кодове. Повечето телефони, които купувате от магазини, които не ви предлагат телефона на договор към даден мобилен оператор, сигурно ще са SIM отключени, но ще са софтуерно заключени. Т.е. няма да имате root достъп.
Как да root-на телефона си? В повечето случаи отключването на даден Андроид телефон не е толкова трудно. То се базира на конкретен бъг в операционната система на вашия Андроид телефон. Във форума ще намерите съвети и теми, в които се описва стъпка по стъпка как да отключите вашия конкретен модел.
МОЛЯ ПРЕДИ ДА ПРЕДПРИЕМАТЕ КАКВИТО И ДА Е БИЛО ДЕЙСТВИЯ ПРОЧЕТЕТЕ, ПИТАЙТЕ ИНТЕРЕСУВАЙТЕ СЕ!!!



============
От Интернет:
Какво представлява root-ването* на телефона и защо да го правим? Root-ването на телефона позволява използването на superuser права на устройството.

След като имате superuser права (su), можете да правите всякакви промени със своето устройство. Можете да редактирате read only файлове или да ги замествате. Ето някои неща, които можете да използвате, ако root-нете своя телефон:
Recovery Image е код, който се изпълнява при рестартиране на устройството. Ако имате root права, можете да замените Recovery Image с такъв, който ще ви позволи да инсталирате други ROM-ове на своето устройство.

Custom ROM е самостоятелна версия на операционна система. Android е open source. Това означава, че разработчиците могат да вземат версия на операционната система, да я променят, да махнат неща от нея, да добавят други, да оптимизират трети, а след това да предложат всичко това на останалите потребители във вид на custom ROM, който потребителите да инсталират на своите устройство.

Допълнителни инструменти – някои приложения изискват root права, за да могат да работят.

Овърклок – това означава да накарате процесорът на устройството да работи по-бързо, отколкото производителят му е задал. В някои версии на Android не е нужно да root-нете устройството, за да овърклокнете процесора, но в други е необходимо. Трябва да отбележим, че колкото по-бързо работи процесора, толкова повече енергия използва, т.е. по-бързо ще се изтощава батерията на устройството.

Underclock (ъндърклок) – това е обратното на овърклокването и означава да накарате процесора да работи по-бавно. Първоначално идеята звучи абсурдно, но трябва да отбележим, че колкото по-бавно работи процесора, толкова по-малко енергия използва. А това означава, че батерията на телефона ще издържа повече време, ако забавите малко процесора. Тук можете да прецените колко бърз искате да бъде вашия телефон и колко дълго да издържа батерията му, а след това, ако е необходимо, можете да овърклокнете или ъндърклокнете процесора.

Премахване на bloatware – става въпрос за различните приложения, които мобилните оператори инсталират на устройствата. Много от тези приложения не са особено полезни за потребителите. Root-ването на телефона ще ви позволи да премахнете тези приложения.
[/box]
Цитирай
#6

Здравейте, аз съм нов със андроиди малко ми е трудно.
Опитвам се да си отключа Bootloader-а,но на тази стъпка:
Цитат:Отиваш в папката където си разархивирал fastboot. Задържаш SHIFT и натискаш дясното копче на мишката. От менюто избираш 'Open command window here'.
Никъде не ми злиза Open command window here. Ако може някаква снимка или мялко обяснение?
Цитирай
#7

Ако не ти излиза отиваш на Start менюто -> Run и пишеш cmd и ентер.
После навигираш до папката където е fastboot.

Явно си с Win XP!
Цитирай
#8

Благодаря когато имам време ще пробвам.
С коя команда да го навигирам? Извинявай за тъпия въпрос ама досега не сам имал работа с това.
Цитирай
#9

Имам два въпрос.Рутнах си телефона и в момента съм с къстъм ром (TheBrainsROM) ако флашна стоков или като излезе ICS ако го сложа ще остане ли рутнат телефона или пак ще трябва да го рутвам и какво ще стане с Bootloader-а ще се заключи ли или аз преди да ъпдейтна ще трябва да го заключа за да не се брикне ?

xiaomi redmi note 7 pro 6/128
Цитирай
#10

kickme написа:Благодаря когато имам време ще пробвам.
С коя команда да го навигирам? Извинявай за тъпия въпрос ама досега не сам имал работа с това.

Като отвори прозореца пишеш:

cd\папка\папка\fastboot като указваш точно пътя до папка fastboot или както там си я кръстил

koko81 написа:Имам два въпрос.Рутнах си телефона и в момента съм с къстъм ром (TheBrainsROM) ако флашна стоков или като излезе ICS ако го сложа ще остане ли рутнат телефона или пак ще трябва да го рутвам и какво ще стане с Bootloader-а ще се заключи ли или аз преди да ъпдейтна ще трябва да го заключа за да не се брикне ?

Ще се загуби руута. BL ще си остане отключен.
Цитирай
#11

Значи да чакам да излезе ICS и да ъпдейтвам смело

xiaomi redmi note 7 pro 6/128
Цитирай
#12

Имай само предвид, че с отключен БЛ не можеш да ъпдейтваш през SUS/PCC, трябва Флаштуул да играе.
Цитирай
#13

GH0STFACE написа:Имай само предвид, че с отключен БЛ не можеш да ъпдейтваш през SUS/PCC, трябва Флаштуул да играе.
То и без това, този начин е най-бързия за да получиш ъпдейт - вместо да чакаш твоя мобилен оператор да го пусне... Разбира се, ако не държиш на firmware на оператора (макар, че винаги някой колега може да даде някой backup).
Цитирай
#14

То ще е добре да се направи важна тема със списък с ромовете и да се качат бекъпи на операторските ромове че след ъпдеита масово ще се навъдят ромове да се коментират + и - и т.н

xiaomi redmi note 7 pro 6/128
Цитирай
#15

Помощ!!!!!!!! Направих всичко както по горе и телефона като се опитах да го пусна започна са премигва Sony картинката и не се пуска. Кажете какво да правя?
Цитирай
#16

Здравейте искам да попитам как мога да си подредя иконите в менюто както искам и да вкарам приложенията в папка мерси предварително
Цитирай
#17

Въпроса ти не е за тук.
Задай го в правилната тема.
Цитирай
#18

Здравейте, след като си рутнах ми изчезнаха половината икони, една от тях примерно е за ъпдайтите. Така ли трябва да е?

Huawei Mate 20 Pro Blue
LG G5 Silver
Цитирай
#19

Ами нормално след ъпдейт рута отпада затова е така

xiaomi redmi note 7 pro 6/128
Цитирай
#20

koko81 написа:Ами нормално след ъпдейт рута отпада затова е така
нещо нещо неможах да те разбера. Тела е рутнат,не е ъпдейтнат.

Huawei Mate 20 Pro Blue
LG G5 Silver
Цитирай
#21

Как го руутна?
Цитирай
#22

GH0STFACE написа:Как го руутна?
По това което е написано в тази тема най отгоре, стъпка по стъпка

Huawei Mate 20 Pro Blue
LG G5 Silver
Цитирай
#23

Според мен за до го рутнеш качваш друг ром (Sony_Xperia_U_ST25i_v2.3.7_Pre_Rooted.img) а в него са махнати тези неща които спомена

xiaomi redmi note 7 pro 6/128
Цитирай
#24

koko81 написа:Според мен за до го рутнеш качваш друг ром (Sony_Xperia_U_ST25i_v2.3.7_Pre_Rooted.img) а в него са махнати тези неща които спомена
Ок а сега като излезе ъпдейта към 4-ката ще ми се покаже ли за да го ъпдейтна или ще трябва ръчно?

Huawei Mate 20 Pro Blue
LG G5 Silver
Цитирай
#25

Ръчно.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)