Оценете темата:
  • 12 гласа - средно 2.83
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Относно гаранцията на употребявани телефони
#26

Няма такова нещо. Вие май само наизуст коментирате. Tongue При взимане на телефон от вива, се издава приемо предавателен протокол. В него е описан телефона. Няма как да се издаде касов бон, тъй като не са постъпили никакви плащания (ако му стига лимита и е взет с чист лизинг, без първоначално плащане) Касовите бележки се пускат с течение на времето (фактурите за ползваната услуга). В нея като перо има вече устройство на лизинг.
PS: Ако се получи спиране на плащането, отговорност носи Единствено този който е подписал договора. Устройството не е на оператора а лично на купувача, който е подписал договора.

ПС2: Малко с jorrddan сме се дублирали, ама идеята е важна.
Цитирай
Аксесоари
#27

Имам телефон, взет от Виваком, който е на няколко месеца и е само с фактура и приемо-предавателен протокол. Та въпроса ми е има ли гаранция тоя телефон?

Xiaomi mi 9 lite
Xiaomi redmi note 4x
Цитирай
#28

Данчо, Владо, пропуснал съм коментарите ви. Но все още си мисля, че бъркате и не съм съгласен.
Извадка от общите условия на Виваком:
VII.  Права  и  задължения  на  Лизингополучателя.  Придобиване  на  собствеността  върху  лизингованото  
устройство
24. Лизингополучателят има право:
24.1.  Да  получи  лизингованото  устройство  в  деня  на  подписване  на  договора  за  лизинг  и  след  заплащане  на  
първоначалната лизингова вноска, ако договорът за лизинг предвижда такава.
24.2. Да придобие собствеността върху лизингованото устройство по всяко време от действието на договора за
лизинг или след изтичането му, при условие, че е заявил това изрично и е заплатил стойността на лизингованото
устройство, посочена в договора за лизинг, намалена с лизинговите вноски, платени до датата на придобиване,
както и на допълнително възнаграждение, различно от дължимите лизингови вноски, ако такова е предвидено в
договора за лизинг.

Не съм юрист във Виваком, но както и да го чета, не мога да приема, че си собственик по време на лизинга.
Същото е и при колите на лизинг (там има обаче по-страшни и неприятни неща).
Цитирай
#29

Чисто юридически....придобиването(купуването) на телефон(стока) и нейното заплашане(изплащане),са ДВЕ отделни зделки с характерните за тях условия описани в договор!
Наример....купувам си телефон и ставам собственик,а как ще го платя е друга зделка.
Може да се плати и чрез друг лизингов оператор който превежда сумата на продавача и после си търси вноските от клиента си,но клиента вече няма нищо общо с продавача.

DELL STREAK 5,ROM....GELERMO's ROM,ANDROID 4.0.4 ->
 ROOT NEXUS 5 32gb->Android 6.0.1->VENENO ROM,gelermo'sMOD
Цитирай
#30

Колега, а Вие наистина ли имате юридическо образование? Как е възможно юрист да е неграмотен до такава степен?!?!? Зделка, заплаШане, елементарна липса на познания дори къде се слага запетая и пълен член? Интересен член за гилдията. Изключително ми е странно да чета така неграмотно поднесена позиция от евентуално дипломиран юрист. Като в същото време ми се иска да не се учудвам, предвид "прекрасното" качество на българската образователна система. Изключвам чисто юридическото Ви непознаване на материята....
Цитирай
#31

Няма какво толкова да се коментира.Ставаш собственик след като заплатиш последната лизингова вноска.
Цитирай
#32

Не е вярно. Ако не плащаш вноските, кредитната институция няма да ти вземе стоката, а ще си търси парите по един или друг начин. Гаранцията/фактурата се пише на твое име. Ти един вид си теглил кредит за да си купиш стоката, а не си взел под наем.

Sony Xperia 1 II, black
Цитирай
#33

zdravko959, хайде да четем. Това не ти е Технополис  или Техномаркет примерно, в който купуваш телефона хикс на кредит от Уникредит и после той си е твой, Уникредит плащат на търговеца, пък ти дължиш на лизингодателя! Като купиш от Виваком НЕ ПОЛЗВАШ друга кредитна компания, а си техен кредитен клиент! Има ОГРОМНА РАЗЛИКА! Това по-горе е цитат от общите им условия. Моля за по-внимателно изчитане на условията и по-внимателното им тълкуване.
Цитирай
#34

И все пак ако не плащам месечната си вноска към Виваком да не би да си вземат обратно устройството, което са ми дали (на заем)?
Много хора взимат телефони с договор от оператори и ги продават в олх и не плащат месечните вноски.

Sony Xperia 1 II, black
Цитирай
#35

Разбира се, че би следвало да си го вземат. Друг е въпроса, дали имат ресурса да го правят.
Цитирай
#36

(2017-05-16, 22:56:38)Eastern написа:  Колега, а Вие наистина ли имате юридическо образование? Как е възможно юрист да е неграмотен до такава степен?!?!? Зделка, заплаШане, елементарна липса на познания дори къде се слага запетая и пълен член? Интересен член за гилдията. Изключително ми е странно да чета така неграмотно поднесена позиция от евентуално дипломиран юрист. Като в същото време ми се иска да не се учудвам, предвид "прекрасното" качество на българската образователна система. Изключвам чисто юридическото Ви непознаване на материята....
Не,в никакъв случай не съм юрист.Прост шофьор съм,и продължавам да твърдя че са две отделни Зделки(може и Зелки).
Информацията я имам от юристите в отдела към фирмата в която работя.

DELL STREAK 5,ROM....GELERMO's ROM,ANDROID 4.0.4 ->
 ROOT NEXUS 5 32gb->Android 6.0.1->VENENO ROM,gelermo'sMOD
Цитирай
#37

Това, че си шофьор не те прави глупав. Глупави са ви Юристите, които не знаят какво е "Финансов лизинг" (Не говорим за оператитен - който всъщност е един обикновен наем на вещ)

Ето да се запознаеш какво е финансовия лизингЛ

Цитат:Финансов лизинг
Финансовият лизинг осигурява улеснение при извършването на покупко-продажба на определен актив, когато купувачът не разполага с цялата сума. При този вид лизинг Лизингодателят или вече е собственик, или по искане на Лизингполучателя става собственик на дадена вещ и я предоставя за ползване на Лизингополучателя. Лизинговата вещ се ползва от Лизингополучателя, който плаща всякакви разходи, свързани с вещта (данъци, такси, застраховки и т.н.) и който носи изцяло риска от погиване на вещта. С всяка месечна лизингова вноска Лизингополучателят плаща част от цената на вещта и плаща лихва, заради разсрочването на плащането. След изплащането на последната вноска Лизингополучателят е заплатил цялата цена на вещта и Лизингодателят му прехвърля и собствеността на вещта. Този вид лизинг може да се използва при закупуването на всякакви стоки – при закупуването на автомобили, техника, офис оборудване, производствени машини и т.н. В повечето случаи клиентът иска да закупи стоката от доставчика, но не разполага с или не иска да плати продажната ѝ цена наведнъж. Затова клиентът (лизингополучател) взима стоката на лизинг от доставчика или се обръща към специализирано лизингово дружество. В повечето случаи клиентът (лизингополучател) плаща някаква първоначална вноска или самоучастие от цената на вещта, а останалата част от цената се разделя на месечни вноски, към които обикновено се добавя и лихва. До окончателното изплащане на лизинговия актив Лизингодателят е негов собственик. Това защитава Лизингодателя, защото ако Лизингополучателят не плаща лизинговите вноски, Лизингодателят има право да си върне лизинговата вещ. Така самата вещ служи за обезпечение на лизинговите вноски. След като вещта бъде напълно изплатена от Лизингополучателя на Лизингодателя, последният прехвърля собствеността на Лизингополучателя.

За да може едно дружество да извършва финансов лизинг по занятие, то трябва да е лицензирано от Българска Народна Банка и да отговаря на изискванията на Закона за кредитните институции и на Наредба №26 на БНБ за финансовите институции.

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9B%D0%...0%BD%D0%B3
Цитирай
#38

@GH0STFACE,благодаря за разяснението!
Полезно ми беше до толкова,колкото и на всеки един от "масов клиент" ако мога така да се изразя,а именно-прочитам условията,подписвам се и си взимам стоката.
При така зададеният въпрос на темата,взимам продукт от Моб. Оператор и същевременно се обвързвам пак към него с договор да го изплащам по даден начин,като в случая това е чрез допълнителна сума към тарифния ми план който е за ползване на услугите му.Тоест имам ДВЕ различни по предназначение дължими суми,към едно и също юридическо лице.
Но,ако взема устройство пак от Моб. Оператор и го изплащам чрез друг лизингодател....например ......БНП Париба или подобните им,то тогава имам ЕДНА вноска към оператора за услугите му и ЕДНА към лизингодателя за продукт. То тогава на кого дефакто е продукта тогава до момента на края на лизинга?
Друг е въпроса когато Моб. Оператор е И лизингодател.
И в двата варианта обаче,това с "прехвърляне на собствеността след края на лизинга",никога не ми се е случвало,поне на мен.От самото начало ПО ДОКУМЕНТИ се води на мое име като СОБСТВЕНИК.
Юристите са си юристи,те талкуват това което си цитирал по техни си начини,и точно тук някъде се крие истината може би!

DELL STREAK 5,ROM....GELERMO's ROM,ANDROID 4.0.4 ->
 ROOT NEXUS 5 32gb->Android 6.0.1->VENENO ROM,gelermo'sMOD
Цитирай
#39

Ако е през ПнБ Париба телефона е техен. Да, не го пише изрично в договора, че е техен, но то се подразбира според дефиницията на финансовия лизинг. И никъде не пише "Телефона е собственост на Георги Георгиев" в договора изрично нали, така че защо си мислиш, че е твой!?

Sent от моя Пищакметален телефон през Tapatop
Цитирай
#40

(2017-05-20, 11:34:24)GH0STFACE написа:  Ако е през ПнБ Париба телефона е техен. Да, не го пише изрично в договора, че е техен, но то се подразбира според дефиницията на финансовия лизинг.

Абсолютно,спор няма!
Ако разглеждааме договорката между мен и Лизингодателя.

 
И никъде не пише "Телефона е собственост на Георги Георгиев" в договора изрично нали, така че защо си мислиш, че е твой!?
Ако разглеждаме договорката между мен и Моб. Оператор,то на фактурата,както и на гаранционната карта фигурира......моето име!.Спрямо тях аз нямам никави финансови задължения за покупката....аз за тях съм си го платил на 100%.
Ако във тези документти фиурираше не моето име а това на Лизиингодавателя,то при първата причина да ползвам гараннционен ремонт,с кеф бих им го връчил те да си го носят и да се разправят със сервизи и тем подобни......

Продължавам да си мисля че,все пак имаме две отделни сделки с две отделни институций!

DELL STREAK 5,ROM....GELERMO's ROM,ANDROID 4.0.4 ->
 ROOT NEXUS 5 32gb->Android 6.0.1->VENENO ROM,gelermo'sMOD
Цитирай
#41

Ти за телефона имаш сделка с ПнБ. А оператора има сделка с ПнБ, продавайки същия телефон на тях. Ти за телефона с оператора нямаш отношение и не сключваш с него договор.


Sent от моя Пищакметален телефон през Tapatop
Цитирай
#42

Напротив.....фактурата за получаване на телефона от М.Оператор,като и гаранционната карта на продукта са на мое име,не на БНП Париба.
А в договора ми към БНП Париба пише че той ми го ПРЕДОСТАВА докато не приключи и последното ми задължение към него.
Т.Е. аз имам ,ако мога така да се изразя ДВА вида документи....първият който ми дава М.Опер. и чрез който аз мога дори да продам устройството даже на същия ден,и втори док. който ми е от БНП Париба,който указва че аз нне съм собственик все още,но който документ мога да забравя да покажа примерно когато гго продавам.
Примери и такъв вид Обяви за продажба има много в нета.

DELL STREAK 5,ROM....GELERMO's ROM,ANDROID 4.0.4 ->
 ROOT NEXUS 5 32gb->Android 6.0.1->VENENO ROM,gelermo'sMOD
Цитирай
#43

Въпроса е, че никой няма да потърси продукта, а само сумата отпусната за закупуването му Smile

c65>SEv630>N5800>HD2>EVO3D>OneX>One>Note2>Note3>S5>Note4>Z3>S6>Iphone6>S6Edge+>S7>S8+>Note8
Цитирай
#44

Вчера си оставих телефона в мтел, но гаранцията не е на мое име (взиман е от олх). Служителката там ми каза, че ако се стигне до подмяна на устройството или връщане на пари щели да търсят собственика от гаранцията. Вярно ли е това и защо ако е отремонтиран го връщат на мен, а ако не и се смени търсят собственика от гаранцията?
Цитирай
#45

Здравейте! Имам един въпрос,но не знам дали е за тази тема. И все пак - може ли да споделите мнения за коректни и некоректни онлайн магазини? Колебая се дали да си закупя телефон от такъв и се притеснявам ако се наложи да използвам гаранцията дали всичко ще бъде наред.
Цитирай
#46

@mim4et01, Това не е подходящата тема за това.
Моля, нека въпросите и коментарите да са в съществуващата тема за целта:
https://forum.androidbg.com/showthread.php?tid=60919

Samsung Galaxy S23 Ultra Green
Galaxy Buds Pro
Galaxy Watch 6 Classic 47mm-Silver
TicWatch Pro 3
Цитирай
#47

(2017-07-05, 07:06:14)Ta6ev написа:  Вчера си оставих телефона в мтел, но гаранцията не е на мое име (взиман е от олх). Служителката там ми каза, че ако се стигне до подмяна на устройството или връщане на пари щели да търсят собственика от гаранцията. Вярно ли е това и защо ако е отремонтиран го връщат на мен, а ако не и се смени търсят собственика от гаранцията?

Пълни глупости са това. По закон даже не ти е необходима гаранционна карта - достатъчен е покупния документ. Дано не са те "забавлявали" с подобни нелепости.
Цитирай
#48

Преди време си взех iPhone 7 Plus oт един потребител в олкс. Телефонът беше на два месеца, купуван от теленор. Като документи с него имаше гаранционна карта и фактура, не касова бележка. Предполагам, че е бил взет на изплащане или на фирма, затова е нямал касова бележка, но не мога да го твърдя със сигурност. Стойността, която беше на фактурата по спомен беше 0 лева, което си беше странно. Като го занесох в теленор за сервиз всичко беше точно, няма значение от името на купувача. Даже мисля, че ги преиздават. Беше ми приет в сервиз и сменен с нов или в случая с refurbished както е политиката на Apple. Преди да го занеса в теленор говорих с Creative, понеже те ги обслужват първата година. Хората ми казaха, че са ми нужни документите, за да се признае гаранцията. Така, че много внимавайте с тези обяви за айфон, дето пише една година международна гаранция, внесен от чужбина, запечатан е така нататък. Винаги гледайте да има документи, да знам, че международната гаранция може да се провери по imei, но все пак, това ми казаха от Creative.
Цитирай
#49

Предлагат ми нов запечатан телефон купен от Vivacom без гаранционна карта само с касова бележка. Ще важи ли гаранцията?
Цитирай
#50

Освен касовата бележка даваха и приемо-предавателен протокол, който според Виваком бил достатъчен и по-важен от самата гаранция.

Samsung Galaxy S21 Ultra 16/512 Phantom Black/Iphone 13 pro max 512 gb Space Grey/ Honor Watch GS Pro/ Apple Airpods Pro/Mecool KM6 Deluxe.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 2 гост(и)