Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Руут/Root достъп за Galaxy Nexus, независимо от версията (4.1.х , 4.2.х) - подхо?
#1

Колеги, създавам тема с максимално лесни и разширени инструкции за придобиване на SU права (руутване), с цел да не се отварят нови теми със запитвания, от колеги които наскоро са придобили телефона, или нямат много опит. Ако по някаква причина ви е трудно да се справите по тази тема, може да продължите надолу.

"Руутването" и отключването на буутлоудъра премахва гаранцията! Процесите са обратими естествено и гаранцията отново е валидна.

Ще ви е нужна последната версия на GALAXY NEXUS TOOLKIT.

Оригиналната тема в XDA, от където може да бъде изтеглена

Директен линк към V10.1.0


Инсталирайте туулкит-а, като следвате инструкциите. Обърнете внимание, че трябва да се посочи място за инсталация директно в някой дял от харда ви (пример : D:\Galaxy Nexus ToolKit) , а не в поддиректория. Оставете "Main files" и "Drivers" отбелязани за инсталиране (както са си).


Като приключите с инсталацията, влизате в директорията, където сте инсталирали въпросния туулкит и стартирате ToolKit.exe .
Ще ви се появи следният прозорец и ще ви попита дали искате ъпдейт (не искате, натискате "n" и ентър) :


Следващият екран, който ще ви се появи е този :

Ще трябва да изберете съответната версия на Андроид, с която е телефонът ви (може те да я видите в телефонните настройки - settings-->about phone-->Android version). Избирате от 1 до 11 в зависимост с коя версия сте (4.1.х или 4.2.х) и дали сте с TAKJU (версия с Гугъл уолет) или YAKJU (без Гугъл уолет). Всъщност за руут процедурата няма значение дали ще посочите YAKJU или TAKJU правилно. Така че, ако не знаете с коя сте, или пък сте с YAKJUXW, която липсва в списъка, или пък просто не знаете какви са тея букви - няма проблем. Просто изберете правилната версия, като номерация (4.х.х). В списъка липсва 4.2.2 - просто изберете 4.2.1 . Няма да имате проблем. Изборите се потвърждават с ентър.


Следващият екран, който ще ви се появи е този :

Първото нещо, което трябва да направите е да инсталирате ADB/FASTBOOT драйвърите на вашия компютър.

Но преди това, както посочва колегата, ъпдейт на драйвърите за 4.2.2 :

StefanG написа:... ъпдейта за ADB драйверите http://www.skipsoft.net/download/toolkit..._4.2.2.zip ...

^Разархивирайте този zip в директорията, където сте инсталирали toolkit-а. Ще се подменят наличните стари файлове - потвърдете. Ако сте оставили Туулкита отворен - затворете го, иначе уиндоус-ът (заради активните процеси) няма да ви позволи да подмените наличните файлове .

Инсталацията на самите драйвъри става с опция "1" . Ще ви попита с коя версия на Windows сте - избирате вашата и продължавате. След това дали сте с 64/32 битова версия - избирате и продължавате. Изчаквате инсталацията на драйвърите да завърши и ще видите този екран :

Свързвате Nexus - а с компютъра (чрез USB кабела) и изчаквате Windows - ът да го разпознае и да си инсталира драйвърите. Ако възникне проблем - рестартирайте компютъра и отново пробвайте да закачите телфона. Този път трябва всичко да е ОК.


Следващата стъпка е да отключите буутлоудъра на устройството. Процесът по отключването/заключване ще върне телефонът към фабрично състояние и всичко ще бъде изтрито.

За отключване, първо влизате във FASTBOOT режим на вашия Nexus. Това става, като при изключен телефон, първо натискате и задържате двете копчета за звука и заедно с тях бутона за включване (изчакайте да извибрира и тогава ги пуснете). Като влезете в този режим, свържете телефона с компютъра и пуснете туулкит-а (ToolKit.exe). Пак му отказвате ъпдейта, пак си избирате версията на Андроид и след това от главното меню (скрийншот номер 3 от тази тема) избирате опция "3". В следващия прозорец избирате опция "1" за отключване (или опция "2" за заключване, ако някога искате да си заключите буутлоудъра). После потвърждавате с "yes" и изчаквате.

Когато потвърдите от програмата, телефонът ви също ще иска да потвърдите :

^С бутоните за звука местите нагоре/надолу, а бутона за включване правите избора.

Като потвърдите, изчаквате телефонът да се върне към този екран :

Тогава натискате бутона за включване и устройството ще се рестартира.

Това беше по отключването.

За руутване има различни начини. Единият е, като пак пуснете телефона във FASTBOOT режим и този път, от главното меню на туулкит-а изберете опция "4" и следвате инструкциите.

Вариантът, който аз предпочитам е да влезете пак във FASTBOOT режим и да флашнете CWM рекавъри - с опция "6" от главното меню на туулкит-а. Като изберете опция "6", след това избирате първото рекавъри - опция "1" и му потвърждавате с "yes" (не забравяйте, че през това време телефонът трябва да е свързан с компютъра във FASTBOOT режим). Като приключи флашването на това рекавъри, стартирайте телефона.

Изтеглете този .zip файл - http://dl.dropbox.com/u/28149756/apk/CWM...-v0.87.zip и го прехвърлете някъде в паметта на телефона.

След това изключете телефона и пак влезте във FASTBOOT режим (без да свързвате телефона към компютъра).

^На този екран давате нагоре (с бутона за усилване), докато се появи надпис Recovery mode и след това го пускате с бутона за включване.

Телефонът ще се рестартира и ще влезе в CWM рекавъри. От това меню избирате install zip from sdcard, след това choose zip from sdcard и посочвате .zip файла, който изтеглихте и прехвърлихте на телефона. Потвърждавате с yes и чакате. Като приключи (ако има нужда давате go back) , избирате reboot system now.

Когато телефонът се рестартира, в менюто с всичките ви приложения (app drawer) ще се е появила иконка SuperSU. Цъкнете на нея - ще ви поиска update binary - потвърдете.

Вече имате SU права (руут достъп).

Последното нещо, което е нужно да направите е да влезете в Google play и да ъпдейтнете SuperSU приложението до последната версия (безплатно е). След това пак съкнете на него, за да извършите update binary.

Galaxy ➡ Galaxy Nexus  ➡  HTC one ➡  LG Opposum ➡  Nexus 5  ➡ Xperia Z  ➡  MEIZU MX4  ➡  LG G3  ➡  Galaxy S6  ➡  Motorola Nexus 6 ➡ Nexus 5X ➡ S7 ➡ iPhone 7+ ➡ Oneplus 5 ➡ Mi A2 ➡ Mi 8 ➡ Mi 9
Цитирай
Аксесоари
#2

Като се опитам да вляза в recovery mode ми излиза андроидче с червен триъгълник с удивителен знак вътре в него как да го оправя? :capitulation:

Samsung galaxy nexus
Цитирай
#3

А флашнал ли си CWM рекавъри?

Galaxy ➡ Galaxy Nexus  ➡  HTC one ➡  LG Opposum ➡  Nexus 5  ➡ Xperia Z  ➡  MEIZU MX4  ➡  LG G3  ➡  Galaxy S6  ➡  Motorola Nexus 6 ➡ Nexus 5X ➡ S7 ➡ iPhone 7+ ➡ Oneplus 5 ➡ Mi A2 ➡ Mi 8 ➡ Mi 9
Цитирай
#4

Наистина много добра тема хубаво е, че се набляга на най - важното и на това което хората най - много се интересуват като начинаещи с андроид и така нареченият руут достъп (superuser access) Чакаме да се направи нещо като се допълни другата тема която е "важна" ... или и тази да се добави като "важна" Не мисля, че тази тема трябва да остане като "плаваща"

Samsung Galaxy Nexus [] Android: 4.2.2 [] ROM: Stock (root)  16GB
Samsung Galaxy S7 Edge [] Android: 6.0.1 [] ROM: Stock 32GB
Цитирай
#5

Миля че в описанието трябва да се добави и ъпдейта за ADB драйверите http://www.skipsoft.net/download/toolkit..._4.2.2.zip
Без тях на вече инсталиран андроид 4.2.2 тулкита не може да направи връзка.

Motorola Defy --> Samsung Galaxy Nexus -- > LG G2 D802 --> LG G4 H815 / 4CORE Fix --> LG V30 H930
Цитирай
#6

^Хм, аз съм си с драйверите от самия туулкит (10.1.0) и не съм имал проблеми. Но пък да не би да съм ги сложиш и да съм забравил вече...

Така или иначе ги добавям в първия пост . :thumbup:

Galaxy ➡ Galaxy Nexus  ➡  HTC one ➡  LG Opposum ➡  Nexus 5  ➡ Xperia Z  ➡  MEIZU MX4  ➡  LG G3  ➡  Galaxy S6  ➡  Motorola Nexus 6 ➡ Nexus 5X ➡ S7 ➡ iPhone 7+ ➡ Oneplus 5 ➡ Mi A2 ➡ Mi 8 ➡ Mi 9
Цитирай
#7

Имам въпрос! Аз съм с 4.2.2 TAKJU, но нямам google wallet. Преди го имах, но сега е изчезнал и нямам представа от кога и защо. Докато бях с 4.1.1 със сигурност го имах(когато получих този ъпдейт все още бях в САЩ), но за по нататък вече не съм сигурен. На Build number ми пише - JDQ39!

Коя опция да избера? - 11 ли? Android 4.2.1 <Build JOP40D>
Това е опцията и не трябва да има проблем, така ли да го разбирам?

Motorola Moto X 2014 Black leather
stock Android 6.0 Marshmallow
Цитирай
#8

Google Wallet е изчезнал когато си напуснал САЩ. Да ако избереш позиция 11 ще можеш да инсталираш CWM. След това веднага влизаш в recovery, и като излизаш от него ще те пита да предотврати ли flash на stock recovery. Това важи за всички stock build на андроид.

★ ММ  &  iOS ★
Цитирай
#9

Имам проблем! Когато трябва да заместя ADB драйверите. Издърпах файла, после поставих архива в папката на тулкита дадах да разархивира в текуща папка и ми даде грешка (първата снимка), не се отказах изтрих всичко и пак наново този път разархивирах на друго място, копирах нещатата и при поставянето пак ми даде грешка, поставиха се три от 5те файла. Все пак се опитах да продължа напред но ми изписа следното (втората снимка).

Samsung Galaxy NEXUS/ Samsung Galaxy NOTE 3
Цитирай
#10

На втората снимка грешката не е грешка, ако прочетеш оградения надпис, би трябвало всичко да е ОК. За по-сигурно преди да продължиш нататък рестартирай РС-то и всичко трябва да е ОК.

★ ММ  &  iOS ★
Цитирай
#11

На първата снимка се вижда, че ToolKit работи. Няма начин докато работи дадено приложение да се заменят файловете му. Задължително трябва да се спре ToolKit през опциите му, а не да се затвори самият прозорец с Х-а горе в дясно.

Motorola Defy --> Samsung Galaxy Nexus -- > LG G2 D802 --> LG G4 H815 / 4CORE Fix --> LG V30 H930
Цитирай
#12

Здравейте!
Изпълних всичко за да рутна успешно телефона.Успях, но...., имам един проблем:
Не мога да вляза в CWM.Успях един път при стартирането на файла, който изтеглих по указания начин за супер user.
Когато исках да сложа друг мод, или ром , влизайки в recovery, и стартирането му се появява "малкия" с отворен корем и червен триъгълник с удивителен .А иначе телефона ми е рутнат.
Благодаря предварително.
Цитирай
#13

Пробвай пак да флашнеш CWM рекавърито.

Galaxy ➡ Galaxy Nexus  ➡  HTC one ➡  LG Opposum ➡  Nexus 5  ➡ Xperia Z  ➡  MEIZU MX4  ➡  LG G3  ➡  Galaxy S6  ➡  Motorola Nexus 6 ➡ Nexus 5X ➡ S7 ➡ iPhone 7+ ➡ Oneplus 5 ➡ Mi A2 ➡ Mi 8 ➡ Mi 9
Цитирай
#14

e34v8 написа:Пробвай пак да флашнеш CWM рекавърито.
Пробвах още като написах предния пост.
Стана по същия начин- влязох в CWM само като трябваче да направя това:"Телефонът ще се рестартира и ще влезе в CWM рекавъри. От това меню избирате install zip from sdcard, след това choose zip from sdcard и посочвате .zip файла, който изтеглихте и прехвърлихте на телефона. Потвърждавате с yes и чакате. Като приключи (ако има нужда давате go back) , избирате reboot system now."
И после отново същото...
Когато вляза под RECOVERY и дам СТАРТ отново проблем .
Чудя се от къде да почна процедурата, за да се получи!
Цитирай
#15

Аз ли нещо не разбирам или не виждам .... но нали пробваш да инсталираш CWM от toolkita ... 6-тата опция ...?? Няма как да не стане ...

Samsung Galaxy Nexus [] Android: 4.2.2 [] ROM: Stock (root)  16GB
Samsung Galaxy S7 Edge [] Android: 6.0.1 [] ROM: Stock 32GB
Цитирай
#16

Според мен dufo76 е със сток рековери и не влиза в него.
Когато натиснеш RECOVERY и след това ти се появи червения триъгълник с удивителната, натисни едновременно бутоните за включване и за усилване на звука. Така ще влезеш в рековерито и натам прави каквото искаш, че не четох подробно какво искаш да направиш с това рековери.

Pixel XL / Android 9 Pie
Цитирай
#17

Може ли да напишете какъв е начина за ънруутване и връщане към фабричното състояние Smile

Samsung Galaxy Nexus 4.1.2 [CM10]
Цитирай
#18

За да върнеш към фабрично състояние и заедно с това да махнеш СЮ правата, виж тази тема - https://www.androidbg.com/forum/topic291...oogle.html

Като пропуснеш стъпките с инсталирането на драйверите, ако вече си ги направил.

В общи линии, трябва да флашнеш сток фърмуер и да заключиш буутлоудъра (всичко се прави с опциите от туулкит-а).

Всичко от телефона ще се изтрие, при връщането във фабрично състояние!!

Galaxy ➡ Galaxy Nexus  ➡  HTC one ➡  LG Opposum ➡  Nexus 5  ➡ Xperia Z  ➡  MEIZU MX4  ➡  LG G3  ➡  Galaxy S6  ➡  Motorola Nexus 6 ➡ Nexus 5X ➡ S7 ➡ iPhone 7+ ➡ Oneplus 5 ➡ Mi A2 ➡ Mi 8 ➡ Mi 9
Цитирай
#19

Аз едно нещо не успях да разбера за 3 години руутване, ако флашна стоковия ром пада ли и руута, тоест сега както съм с Xylon ROM само флашвам стоковия и затварям буутлладъра, така ли?

Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Black 256 GB ANDROID 11
Galaxy Watch3 46 mm LTE  Galaxy Buds+ | RED
Цитирай
#20

Да. Преди това направи от рекавъри-то всичките wipe-ве (не че при флашването и заключването не се случва същото, но...) .

Galaxy ➡ Galaxy Nexus  ➡  HTC one ➡  LG Opposum ➡  Nexus 5  ➡ Xperia Z  ➡  MEIZU MX4  ➡  LG G3  ➡  Galaxy S6  ➡  Motorola Nexus 6 ➡ Nexus 5X ➡ S7 ➡ iPhone 7+ ➡ Oneplus 5 ➡ Mi A2 ➡ Mi 8 ➡ Mi 9
Цитирай
#21

Ясно ей това ми трябваше, благодаря много. :bow:

Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Black 256 GB ANDROID 11
Galaxy Watch3 46 mm LTE  Galaxy Buds+ | RED
Цитирай
#22

Благодаря много за полезната тема рутнах го най- накрая тоя нексус! Rock Rock Rock Rock Rock

Google Galaxy Nexus 4.3 root
Цитирай
#23

Когато се руутне телефона трябва ли да се заключи буутлоудера ? Вече съм с руут но не с опция 6 а с опция 4 :tease:

Samsung Galaxy Nexus 4.1.2 [CM10]
Цитирай
#24

^не е задължително, моя си е винаги отключен.

Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Black 256 GB ANDROID 11
Galaxy Watch3 46 mm LTE  Galaxy Buds+ | RED
Цитирай
#25

Тези драйвери май не работят на Windows 8. При мен дава грешка при ъпдейта на драйверите и не разпознава телефона. Казва, че някакво си MUI не е налично и някакви други грешки.
Някакви идеи?

Android | iOS | BlackBerry
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)