Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Общи приказки/въпроси за компютърни конфигурации, хардуер и лапт?

@totto Четох малко лоши мнение за MSI Gaming X 1660 ti като проблемите са coil whine и мисля да се откажа от нея . Откъм температура Zotac AMP 1660 ti която е с по-добро охлаждане + backplate . Четох и гледах тестове в нета , че поддържа около 65 градуса на load което си е добре . Мисля тя да е . Цената е горе-долу 630-660 лева . На Коледа мисля , че ще падне до 600 кинта .

Mobile : iPhone 15 Pro Blue Titanium  + Anker Liberty Air 2 |||  Computer : MB: ASrock AB350 Pro4 , AMD Ryzen 5 5600 , GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6  , 16GB Dual Channel DDR4 3066 OC MHz Kingston HyperX Predator Black , Kingston 240GB A400 SSD SATA3 , WD BLUE 1TB 7200 RPM , PSU EVGA 500 W , Acer XF243YP 144hz 

Цитирай
Аксесоари

Днес си купих ''нова'' видеокарта XFX R9 280X и при по-тежките игри на макс на захранването тежко му става(FSP Hexa+ 500w;i5 3470S). Примерно при Cod WW2 като дигна графиката яко насича,в таск мениджъра може да се види как при момента на насичането cpu usage-а спада,вероятно не стига тока. Като пуснах minecraft с максимални shader-и,cinematic се казваха-много тежки,компа направо се рестартира. Предполагам ако си поиграя с настройките на wattman(overdrive) може да смъкна към 30 волта и да се оправи проблема,като изгубя някой друг кадър,което не ми е проблем,тъй като видеокартата е предостатъчно силна(на 1280х1024 играя). Обаче не знам точно как да направя настройките тук,някой може ли да ме посъветва?

Забравих да прикача снимката...


Прикачени файлове Миниатюри
   

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай

(2019-08-19, 20:32:29)MeRtYy написа:  ... Обаче не знам точно как да направя настройките тук,някой може ли да ме посъветва?

Цитирам от Google, как да отключиш чрез MSI Afterburner настройките за волтажа при r9 280x и въобще виж тази тема, тук:
https://****/2MnYmsR

Код:
Go to your profiles folder, select a profile for your 280x and add this under
[Settings]

VDDC_IR3567B_Detection = 32h
VDDC_IR3567B_Output = 0
MVDDC_IR3567B_Detection = 32h
MVDDC_IR3567B_Output = 1
VDDC_IR3567B_VIDReadback = 0
MVDDC_IR3567B_VIDReadback = 0

[Изображение: AB-zps35a0099d.png]

Но имай предвид, че r9 280x е изключително "хищна" карта и отива към 300+W консумация при максимално натоварване (няма съществена разлика между 280х и HD 7970. Виж, 285х е друга работа, по-нова архитектура и по-ниско енергопотребление - около 200W, дори чистата r9 285 с 2GB GDDR5 и с този процесор би трябвало да се държи по-добре при гейминг в сравнение с твоята r9 280x 3GB GDDR5) и въпреки ниските ватове, които изисква i5 3470s, като прибавиш останалия хардуер (RAM, HDD, вентилатори и т.н.) - май си надвишава капацитета на твоето захранване.
Wink
Може да използваш калкулатор, за ориентировъчно потребление на цялата ти конфигурация тук:
https://****/2iZoXhF
Цитирай

Здравейте, вмомента съм с лаптоп на Acer със i7 8750H 16GB Ram и GTX 1050Ti, NVME SSD 512 GB обаче не ми стига тоя лаптоп и съм поръчал едни части да сглабям настолен комп, някакви врътки има ли?

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай

(2019-08-20, 03:02:29)cinizam написа:  Цитирам от Google, как да отключиш чрез MSI Afterburner настройките за волтажа при r9 280x и въобще виж тази тема, тук:
https://****/2MnYmsR

Код:
Go to your profiles folder, select a profile for your 280x and add this under
[Settings]

VDDC_IR3567B_Detection = 32h
VDDC_IR3567B_Output = 0
MVDDC_IR3567B_Detection = 32h
MVDDC_IR3567B_Output = 1
VDDC_IR3567B_VIDReadback = 0
MVDDC_IR3567B_VIDReadback = 0

[Изображение: AB-zps35a0099d.png]

Но имай предвид, че r9 280x е изключително "хищна" карта и отива към 300+W консумация при максимално натоварване (няма съществена разлика между 280х и HD 7970. Виж, 285х е друга работа, по-нова архитектура и по-ниско енергопотребление - около 200W, дори чистата r9 285 с 2GB GDDR5 и с този процесор би трябвало да се държи по-добре при гейминг в сравнение с твоята r9 280x 3GB GDDR5) и въпреки ниските ватове, които изисква i5 3470s, като прибавиш останалия хардуер (RAM, HDD, вентилатори и т.н.) - май си надвишава капацитета на твоето захранване.
Wink
Може да използваш калкулатор, за ориентировъчно потребление на цялата ти конфигурация тук:
https://****/2iZoXhF
Мерси,пробвах с тази настройка и мисля,че е малко по-добре от преди,или просто така ми изглежда защото стигнах до друго ниво... Иначе като намаля малко графиката(някой по-тежки? ефекти) пада ram usage-а и забиването се оправя...та мисля има вероятност и 8-те гб рам да идват малко за играта на почти максимални настройки. То не,че с ефектите удрям тавана,около 7.4-5 от 8гб седи с ефектите на макс,а като са на една настройка надолу пада с около 1гб. Предполагам уиндоуса може да слага играта на ''paging'' рам и от там да идва част от проблема,макар че това не обеснява защо при моментите на забиване cpu usage-а пада...
За калкулаторите 450w under load ми пише с този който ми прати,на други дава и по-малко,не знам как ги смятат. Поиграх си и с power limit настройката,която би трябвало да е точно за това,почти никаква работа не върши. И на -20% да я сложа пак забива както на 0%.
Също да питам-възможно ли е да се прецака нещо от тази гимнастика с волтажа?

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай

(2019-08-19, 12:09:59)georgekodinov написа:  Софтуера е компилатори. И текстови редактори. Мерси за предложението. Бюджет ориентировъчно към 2-3к за кутията. Мисля че поне засега 16г рам и 512г ССД ще ме оправят на първо време като минимум.

Не бих искал да пробвам сам понеже като не тръгва нещо няма да мога да го оправя и няма да има къде да го занеса. А и ако имам някакви проблеми ще е добре да има къде да го занеса.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk

Нямам възможността да преглеждам форума по-редовно тези дни и пиша със закъснение. За конфигурации може да разгледаш и Hardwarebg форума (секцията често задавани въпроси, има много повече инфо). Ето примерна от мен.

AMD RYZEN 5 3600 - от 420 до 450 лв. в зависомост от магазина. 6 ядра, 12 нишки, отлична производителност за цената и подобен вид работа. Разликата в цената спрямо 3600X не си струва според мен.
MSI B450 Tomahawk - около 200 лв. Ниска цена, добра захранваща система и охлаждане. Минусът на чипсета като цяло е, че е с по-ограничен брой портове (USB, SATA, M2 и тн.). 
RAM памет - почти всяка от продаваните марки в БГ е съвместима с платформата. 3200Mhz скорост и CAS 16 latency са основните изисквания за бърза работа на процесора. Примерна памет Corsair Vengeance LPX - 2х8GB 195-200 лв., 2х16GB около 385лв. Намират се и по-евтини модели.
SSD ADATA SX8200P 1TB - около 330 лв. 1TB качествен и бърз NVme диск, 5 години гаранция.
Или
Crucial MX500 1TB - 240-250лв. По-бавен, но и по-евтин SATA SSD, 5 години гаранция.
Опционално - 4-6TB механичен диск за сторидж, от 220 до 350 лв. Не съм запознат кое е качествено и кое не. Ползвам WD Red моделите и не съм имал проблеми с тях.
Seasonic Focus Plus SSR-650FX - 170-180 лв. Качествено захранване, напълно модулно с голям запас от мощност за системата. 96 месеца гаранция.

Кутията е личен избор. Не съм посочил видео карта, за компилиране считам, че не трябва нещо мощно. Ако разполагаш с налична, използвай нея и не харчи излишни пари. В противен случай RX550 за около 200 лв. 

В зависимост какво избереш крайната цена е от ~1600 до ~2000. 

Ако искаш да изпълниш бюджета може да избереш Ryzen 7 3700X (750лв.) 8 ядра, 16 нишки, и дънна платка с новия чипсет X570 (цените са от 300 лв. и нагоре). 

При възможност може да се отделят 50-60 лв. за охладител, ако заводският ти се струва шумен. Arctic Freezer 34 може да се намери за около 55 лв.

Нарочно не посочвам конкретни магазини. Всеки има предпочитания откъде да пазарува. Не мога да дам препоръка за магазини в Пловдив. В София пазарувам от Sky, Nikem и Vario. Нямам оплаквания от обслужването им.
Цитирай

Добър ден
Извинявам се ако прекъсвам дискусията, но от няколко дни търся вентилатор за asus x550v по бг сайтовете и никой го няма наличен. Някой да ли знае нещо което не успявам да видя по интернет и т.н.

Samsung Galaxy Nexus [] Android: 4.2.2 [] ROM: Stock (root)  16GB
Samsung Galaxy S7 Edge [] Android: 6.0.1 [] ROM: Stock 32GB
Цитирай

(2019-08-20, 12:13:35)Alien94 написа:  Добър ден
Извинявам се ако прекъсвам дискусията, но от няколко дни търся вентилатор за asus x550v по бг сайтовете и никой го няма наличен. Някой да ли знае нещо което не успявам да видя по интернет и т.н.
Laptopremont - има няколко вариации вентилатори за Х550. Може да попиташ в mostbg, като дистрибутор би трябвало да могат да помогнат.

Иначе от алиекспрес/ибей за десетина лева.


@mitko.stefanov, до Коледа ще са се променили много неща. Ако няма да купуваш сега, няма смисъл да се затормозяваш Smile

Иначе, ако искаш 1660ti за под 600 лева, вече има такава карта. Palit 1660 Ti StormX - малка, тиха, с добре реализиран охладител. Закупих такава за брат ми като ги пуснаха на пазара, избрах я точно заради представянето в ревюто. Тиха, производителна, бууства почти винаги над 1850MHz, не сме я виждали да достига 70 градуса. В момента се намира по 580 лв. (във Vario е намалена на 572 в момента). 

За мен е излишно да се дават пари за "красив" дизайн, RGB, шарени пластмаси и тн. Бекплейтовете също почти винаги са само декоративни и не вършат полезна работа (повечето не контактуват с платкта, други пък са пластмасови?!).
Цитирай

@totto Мерси много колега . И аз така мисля . Реално имам ргб вентилатори + ргб лента вътре и мисля , че са достатъчни . Ще изчакам до Коледа да видя какво ще излезне и какво ще намалят .

Mobile : iPhone 15 Pro Blue Titanium  + Anker Liberty Air 2 |||  Computer : MB: ASrock AB350 Pro4 , AMD Ryzen 5 5600 , GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6  , 16GB Dual Channel DDR4 3066 OC MHz Kingston HyperX Predator Black , Kingston 240GB A400 SSD SATA3 , WD BLUE 1TB 7200 RPM , PSU EVGA 500 W , Acer XF243YP 144hz 

Цитирай

@totto мерси много за подробното описание ! Ще се огледам за някого в Пловдив който ще се наеме да го сглоби това и да му даде някаква гаранция.
Цитирай

Колеги , поразгледах се из нета и гледам , че RX 580/RX 590 са на добри цени във Vario спрямо Nvidia 1660 TI . Някой пазарувал ли е от Vario и дали тези промоции са както трябва ? Даже гледам , че има RX 590 от 640 на 520 Nitro . Съответно са на цени 420-520 и над 600 лева за 1660 ti . Гледам тестове и разликата от около 80-150 лева което не е малко . Разликата между 580 & 590 е около 5-6 фпс . Ако ще е RX карта има ли значение дали е Nitro / Special Edition или може да се вземе и нещо по-евтино като Gygabite , Asrock и т.н. ? Само ме притеснява захранването което имам . То е EVGA 500W 100-W1-0500-K2 което е 500W 80% Plus Standart . Уж според сайтове за проверка колко watts ми трябват с 580/590 излизат съответно 319-360 за RX 580 (без овърклок) и 379-400 за RX 590 . Ще се наложи ли да сменя захранването или мога да си карам и със сегашното ? Иначе с 1660 TI ми дава 250-300 watts . Конфигурацията ми е ryzen 1600 , 1x 3000 mhz 8 GB Ram , 1 SSD , AB350 Pro4 Mobo , 6x fans , 1050 TI 4GB . Да спестя ли 80-150 лева от 1660 ti и да взема rx 580/590 , но пък дали захранването ще стигне или директно да скачам на 1660ti за повече пари ... Много ми е объркващо и имам чувството , че което и решение да взема все ще сгреша Big Grin Моля за помощ откъм избора ми .

Mobile : iPhone 15 Pro Blue Titanium  + Anker Liberty Air 2 |||  Computer : MB: ASrock AB350 Pro4 , AMD Ryzen 5 5600 , GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6  , 16GB Dual Channel DDR4 3066 OC MHz Kingston HyperX Predator Black , Kingston 240GB A400 SSD SATA3 , WD BLUE 1TB 7200 RPM , PSU EVGA 500 W , Acer XF243YP 144hz 

Цитирай

Здравейте,имам проблем с Firefox изчезнаха ми на 2-тa Е-Мail-a фоворитените който бях запаметил, не бях ги ползвал от години наред но ето че ми потрябваха и сега като влязох във Firefox просто ги нямаше?Имат ли някаква годност или просто са изченали или ...?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

С акаунт ли си във фаярфокс? Провери в настройките на "регистрации и пароли"? Синхронизирал ли си го някога?

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

Да с акаунт съм ,синхронизирах го и нищо, няма нищо, все едно съм с нова регистрация а имах адони фаворитени и какво ли не !

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

Провери си в акаунта на синхронизация, какви отметки си дал. Глупаво да те питам, ама пак провери. В настройки , синхронизация, управление на устройства - виж на кои устройства си синхронизирал, виж на тях какво има!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

(2019-09-16, 20:12:38)pepy1 написа:  Провери си в акаунта на синхронизация, какви отметки си дал. Глупаво да те питам, ама пак провери. В настройки , синхронизация, управление на устройства - виж на кои устройства си синхронизирал, виж на тях какво има!

Всичко е все едно нов акаунт!
На единият акаунт ми дава че няма устройства който последно са се включили към този Firefox акаунт ,а на другият 2-рият акаунт ми изписва че последно моят телефон се е синхронизирал и няма нито фаворитени нито аддони!
Най вероятно ще пиша и на Firefox support като намеря свободно време.

@pepy1 Мерси за подкрепата, явно нищо не съм изпуснал, а просто са изчезнали както фаворитените така и аддоните.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

Здравейте, на един приятел постоянно му се рестартира компа.Като го пусне,има около 20-30 секунди преди да се рестартира.НО!Влезе ли в някоя игра за тези 20ина секунди,може да седи включен с дни.Не му знам точно конфигурацията ( знам само,че е с АМД такава - да,постоянно му се подигравам).Какво ви идва първо на ум?

Iphone X Space Grey 
Цитирай

Да преинсталира човека, в днешно време с win10 съм имал всякакви странни проблеми. Даже една видео карта смених за няма нищо.

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай

Това е първото,което е направено-хардуерно е нещо.Монитора гасне,обаче самата кутия си работи,свети,всичко.Дори след рестарт по някой път не иска да се включи.

Iphone X Space Grey 
Цитирай

(2019-12-04, 21:58:18)nehranimaiko написа:  Да преинсталира човека, в днешно време с win10  съм имал всякакви странни проблеми. Даже една видео карта смених за няма нищо.
Ми съмнявам се, от 4 години съм с десятката и нищоне съм и правил освен ъпдейт

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

Най-вероятно е проблем със захранването. Пробвай с друго.

Samsung Galaxy S24+ Onyx Black 12/512 GB
Цитирай

Същия проблем от преди няколко дни, едната плочка рам памет. Разбира се може да е нещо друго!
Цитирай

И на мен ми мина през ума за захранване, но все пак към колегата - дай малко повече инфо, цъкни няколко скрийншота в Everest примерно. Друго което ми мина като идея е че може би харда ти се скапва, виж го с CrystalDiskInfo или нещо от сорта.
Иначе можем само да гадаем.

Sony Xperia 5 IV
Stock | Shizuku | + Galaxy Watch 4 Classic
Цитирай

Пусни един memtest
Цитирай

(2019-12-05, 07:33:21)st34 написа:  Същия проблем от преди няколко дни, едната плочка рам памет. Разбира се може да е нещо друго!
При проблема с рамта не ти ли пиукаше на умряло?

Изпратено от моят Redmi 4X с помощта на Tapatalk

 Xiaomi REDMI 4X   [4/64GB]
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)