Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Общи приказки/въпроси за компютърни конфигурации, хардуер и лапт?

(2020-03-16, 19:52:13)Compare написа:  Има си SSD някакво но скороста е критична като се отвори Firefox и се пусне някой Youtube и ако отвориш още един прозорец иска 5-7-10 секунди докато се отвори или забива тотално Tooth
Поне беше така докато го тествах с Windows 10 Pro x64
Отказвам се  !

Пробвай с LTSB/LTSC версиите на W10. С LTSB съм вече 3 години - супер лека и изчистена, ниско потребление на ресурси, няма ги ъпдейтите, които чупят всичко. 

Какъв е хардуерът в старата машина? Така описано звучи като недостатъчно рам памет. Линукс представлява ли вариант?

@alexbg67 този диск не е ли overkill за подобна машина? Имай предвид, че разлика в скоростите и работата няма да се усеща спрямо нормално ssd, отделно nvme греят доста (особено в лаптопи).
Цитирай
Аксесоари

(2020-03-17, 18:55:59)totto написа:  Пробвай с LTSB/LTSC версиите на W10. С LTSB съм вече 3 години - супер лека и изчистена, ниско потребление на ресурси, няма ги ъпдейтите, които чупят всичко. 

Какъв е хардуерът в старата машина? Така описано звучи като недостатъчно рам памет. Линукс представлява ли вариант?

Машината я подарих преди време и на скоро се заприказвахме се и стана на въпрос че е мнооого бавна ,така и ми дойде на идея да сложим нещо по лекичко! Просто ми трябваше нещо което може да се инсталира мега лесно без проблеми .Не знам дали Линукс ще представлява проблем не съм го тествал.Но предполагам че и линукс ще се запъва.А и сегашният собственик е тотално скаран с компютрите и няма да се справи със сигурност с Линукс.Рам със сигурност има 2или4гб забравих .Сега ще помоля да ми направят снимка с данните на машината.Дали въобще си заслужава да се качи нещо по лекичко!

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

(2020-03-17, 19:25:01)Compare написа:  Машината я подарих преди време и на скоро се заприказвахме се и стана на въпрос че е мнооого бавна ,така и ми дойде на идея да сложим нещо по лекичко! Просто ми трябваше нещо което може да се инсталира мега лесно без проблеми .Не знам дали Линукс ще представлява проблем не съм го тествал.Но предполагам че и линукс ще се запъва.А и сегашният собственик е тотално скаран с компютрите и няма да се справи със сигурност с Линукс.Рам със сигурност има 2или4гб забравих .Сега ще помоля да ми направят снимка с данните на машината.Дали въобще си заслужава да се качи нещо по лекичко!

4GB би трябвало да са достатъчни за нормално ползване, въпреки че в днешно време браузърите поглъщат колкото се може повече рам. 

Не е толкова страшно да се премине на Линукс. Дистрибуции като Mint и Zorin са скинирани като Windows и използването им не е трудно дори и за по-неопитни, особено ако ще е предимно за интернет.
Цитирай

Ето я и самата машина .

.jpg 90177798_4261906470490067_7427259388462628864_n.jpg Размер: 15.07 KB  Сваляния: 380

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

То добре и 4 гигабайта оперативна памет да е, зависи поколение, честота... Като гледам процесора (откъдето е ясна и видеокартата) ми е ясно защо се затруднява машината. Просто си е остаряла, неизбежно е. Само операционна без GUI ще работи без да те дранзни прекалено. Big Grin
Цитирай

(2020-03-17, 18:55:59)totto написа:  @alexbg67 този диск не е ли overkill за подобна машина? Имай предвид, че разлика в скоростите и работата няма да се усеща спрямо нормално ssd, отделно nvme греят доста (особено в лаптопи).
САТА ССД няма къде да го боцна, а дали нещата биха се влошили от към охлаждане предстои да разбера, гледам - монтират го. Поръчан е, машината не се товари с някакви тежки задачи, но Уестърна ХДД е адски бавен и ме дразни супер много. Иначе другите параметри мисля са сносни. 8 РАМ ддр4, Кор И7 6700У. Мога да упгрейдна РАМта и да добавя Оптика, но за целта трябва да сваля цялата долна пластмаса, че иначе нищо не се вижда какъв е конектора. Така е с хелп чрез форуми и ю-туб канали... Smile
В момента машинката се ползва за онлайн обучение покрай корона-кризата и ми се ще да е по-отзивчива.

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

(2020-03-17, 21:47:23)alexbg67 написа:  САТА ССД няма къде да го боцна, а дали нещата биха се влошили от към охлаждане предстои да разбера, гледам - монтират го. Поръчан е, машината не се товари с някакви тежки задачи, но Уестърна ХДД е адски бавен и ме дразни супер много. Иначе другите параметри мисля са сносни. 8 РАМ ддр4, Кор И7 6700У. Мога да упгрейдна РАМта и да добавя Оптика, но за целта трябва да сваля цялата долна пластмаса, че иначе нищо не се вижда какъв е конектора. Така е с хелп чрез форуми и ю-туб канали... Smile
В момента машинката се ползва за онлайн обучение покрай корона-кризата и ми се ще да е по-отзивчива.

Че няма да усетиш разлика - няма, но явно този модел ти е попаднал на оферта, няма лошо. А за ежедневна употреба, 8 GB RAM са предостатъчни, аз дори нови игри играя с толкова (да, не ги зоря на макс, защото лаптопът вече е поостарял, но вървят).
Цитирай

(2020-03-17, 21:47:23)alexbg67 написа:  САТА ССД няма къде да го боцна, а дали нещата биха се влошили от към охлаждане предстои да разбера, гледам - монтират го. Поръчан е, машината не се товари с някакви тежки задачи, но Уестърна ХДД е адски бавен и ме дразни супер много. Иначе другите параметри мисля са сносни. 8 РАМ ддр4, Кор И7 6700У. Мога да упгрейдна РАМта и да добавя Оптика, но за целта трябва да сваля цялата долна пластмаса, че иначе нищо не се вижда какъв е конектора. Така е с хелп чрез форуми и ю-туб канали... Smile
В момента машинката се ползва за онлайн обучение покрай корона-кризата и ми се ще да е по-отзивчива.
Имах предвид M2 Sata SSD, извинявай не бях уточнил в предния пост. Би трябвало да е и по-евтино спрямо nvme диска.
Цитирай

Сега е моментът да предложите тест, защото аз не се сещам, между двата възможни варианта, платката още не е у мен, следва миграция и тнт досадни неща... Да видим дали наистина си е заслужавало инвестирането в теоретично 6 пъти по-бърз носител.
САТА можех да сложа при размяна, М2 ми дава възможност да ползвам и стария, писал съм по-нагоре...
Бях попаднал на някакъв клип, където на някакъв Ейсър боцнаха САТА ССД на мястото на оптиката с адаптер, но ми се видя твърде сложно предвид полу-леймърските ми познания с лаптопите... Тоест искам да играя на сигурно... Ако го дам в сервизна база за ъпгрейд ще ме клатят за три винтчета, като за обслужване на Бугати, така че предпочитам сам да действам с отвертката... Smile

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

Здравейте ,какви сродни машини бихте препоръчали ?
HP Envy x360 15-ds0007ng (15,6 Zoll / FHD IPS Touch) Convertible Notebook (AMD Ryzen 7 3700U, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, AMD Radeon RX Vega 10, Windows 10 Home)
Втора употреба като нов с 2 Години гаранция от Амазона за 520€
Мноого ми хареса но ми се искаше да чуя и вашето мнение и да не избързам нещо.

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

(2020-03-18, 01:05:37)alexbg67 написа:  Сега е моментът да предложите тест, защото аз не се сещам, между двата възможни варианта, платката още не е у мен, следва миграция и тнт досадни неща... Да видим дали наистина си е заслужавало инвестирането в теоретично 6 пъти по-бърз носител.
САТА можех да сложа при размяна, М2 ми дава възможност да ползвам и стария, писал съм по-нагоре...
Бях попаднал на някакъв клип, където на някакъв Ейсър боцнаха САТА ССД на мястото на оптиката с адаптер, но ми се видя твърде сложно предвид полу-леймърските ми познания с лаптопите... Тоест искам да играя на сигурно... Ако го дам в сервизна база за ъпгрейд ще ме клатят за три винтчета, като за обслужване на Бугати, така че предпочитам сам да действам с отвертката... Smile
За последното, не е никаква философия, само трябва да знаеш колко е дебело устройстовото - има два размера 9.5 ММ и 12. и нещо си ММ. Слагаш в корпуса нормално 2.5 инчово Сата 3 ССД , захваща се с болтове отдолу , трябва ти само и скобата от старото ДВД , тя е на самото ДВД и се сваля , на един болт е. След това само се слага и си готов, без кабели и други глупости.


(2020-03-18, 13:38:03)Compare написа:  Здравейте ,какви сродни машини бихте препоръчали ?
HP Envy x360 15-ds0007ng (15,6 Zoll / FHD IPS Touch) Convertible Notebook (AMD Ryzen 7 3700U, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, AMD Radeon RX Vega 10, Windows 10 Home)
Втора употреба като нов с 2 Години гаранция от Амазона за 520€
Мноого ми хареса но ми се искаше да чуя и вашето мнение и да не избързам нещо.
Звучи много добре, стига да е запазен и батерията да е ОК, аз не виждам защо да не го приемеш като вариант, на двойно по-ниска цена от тази по магазините. С максимална спецификация за модела е.
Цитирай

При мен на мястото на оптиката е само пълнеж, няма адаптер. Другата памет ми се видя по-удачно решение. Ще споделя, когато го реализирам...

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

Това че е пълнеж не значи че нямаш сата куплунг.
Цитирай

Наясно съм... Просто избрах другата възможност. Ако заявките се изпълняваха с нормална скорост, вече щях да коментирам резултати.

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

Взех днес въпросната платка, мигрирах ОС към новия диск, оставих стария да си чегърта при нужда... Ами какво да кажа, приложенията стартират мигновено, не съм и предполагал какво ускорение може да се постигне с това надграждане. Ако някой чете и има колебание, да не се замисля - заслужава си отвсякъде!
За греене - грее, но и бързо изстива, стига да не се тормози на макс, както при мен по време на миграцията.
Това е от мен, благодаря на колегите, взели отношение!

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

Как да си направиме edu email accounts ?
Някой пробвал ли е ?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

Колеги , някой случайно да се е сблъсквал с един такъв дрънчащ (или нещо подобно) при вентилатори при видео карта ? Картата е gigabyte 1660 super на 6 месеца е . Като се дигнат оборотите на вентилаторите (2 броя) започва едно такова като дрънчене . Има ли вариант това нещо да се оправи без да се нарушава гаранцията ?

Mobile : iPhone 15 Pro Blue Titanium  + Anker Liberty Air 2 |||  Computer : MB: ASrock AB350 Pro4 , AMD Ryzen 5 5600 , GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6  , 16GB Dual Channel DDR4 3066 OC MHz Kingston HyperX Predator Black , Kingston 240GB A400 SSD SATA3 , WD BLUE 1TB 7200 RPM , PSU EVGA 500 W , Acer XF243YP 144hz 

Цитирай

Ако не опира никъде по пластмасите вероятно си за гаранция. Използвай я.
Цитирай

Четох , че gigabyte картите имали такъв проблем и при над 75% скорост на вентилаторите почвало да прави така . Забелязвам , че като играя COD MW 2019 след 10-15 започва да го прави иначе не . Четох в нета да променя в Aorus Engine самата крива на скоростта на вентилаторите да не преминава 75% . Сега ще пробвам . Иначе картата си работи безпроблемно !

Mobile : iPhone 15 Pro Blue Titanium  + Anker Liberty Air 2 |||  Computer : MB: ASrock AB350 Pro4 , AMD Ryzen 5 5600 , GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6  , 16GB Dual Channel DDR4 3066 OC MHz Kingston HyperX Predator Black , Kingston 240GB A400 SSD SATA3 , WD BLUE 1TB 7200 RPM , PSU EVGA 500 W , Acer XF243YP 144hz 

Цитирай

Може би са за смазване
Цитирай

Здравейте пак съм аз . След обстойно тестване забелязах , че това пръщене от вентилаторите се получава когато скоростта на вентилаторите е между 60 и 83% в Aorus Engine . Ако ги сложа на 58% или на 85% няма абсолютно никакъв проблем . Разрових се в ютуб и забелязах много ама много клипове на 1070/1060/2060/2070/2080 карти които правят абсолютно същият проблем . Много хора се оплакват , че дори като им сменят картата с нова пак започва този проблем . Явно просто така е направено още във фабриката на Gigabyte . Пробвах да затегна болтчетата където са под вентилаторите , но проблемът остава . Някои казват , че проблема идвал от кабелите под вентилаторите които захранват вентилаторите  . Ако леко ги бутнеш (те се огъват) и уж се оправяло , но не съм го пробвал . И какво правим в този случай ? Картата е закупена от vario.bg . Има  Надали ще ми я сменят с нова а и да я сменят пак същото . Да не говорим , че ако им я пратя ще трябва да чакам 20-30 дни което за мен е недопустимо . Компютъра се използва всеки ден от мене и още 1 член на семейството . И накрая май съм в задънена улица . Или трябва да живея с този звук или да я продам . Иначе картата си работи безупречно . Направих клипче което може да видите - https://youtu.be/uxbaiH4PKOs

Mobile : iPhone 15 Pro Blue Titanium  + Anker Liberty Air 2 |||  Computer : MB: ASrock AB350 Pro4 , AMD Ryzen 5 5600 , GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6  , 16GB Dual Channel DDR4 3066 OC MHz Kingston HyperX Predator Black , Kingston 240GB A400 SSD SATA3 , WD BLUE 1TB 7200 RPM , PSU EVGA 500 W , Acer XF243YP 144hz 

Цитирай

Свали си msi afterburner виж градусите и си настрой крива на вентилаторите при която да не се получава това. След това виж какви градуси държи. В крайна сметка, ако няма друг вариант, може да намалиш малко волтажа, като тестваш за стабилност... Дълга и широка става, но варианти винаги има.
П.п Твоя модел мисля че до 50 градуса има пасивен режим и чак след това развърта перките. Та поне за ежедневни нужди не би трябвало да те дразни.

SE WT19i, SGS II, SGS IV, XPERIA SP, LG G2, Xiaomi Redmi note 4x
Цитирай

(2020-04-27, 13:18:22)roni952 написа:  Свали си msi afterburner виж градусите и си настрой крива на вентилаторите при която да не се получава това. След това виж какви градуси държи. В крайна сметка, ако няма друг вариант, може да намалиш малко волтажа, като тестваш за стабилност... Дълга и широка става, но варианти винаги има.
П.п Твоя модел мисля че до 50 градуса има пасивен режим и чак след това развърта перките. Та поне за ежедневни нужди не би трябвало да те дразни.
Пробвах с aorus engite който също има fan curve и като го наглася на 58% добре , но картата вдига 82-83 градуса при игра (Cod Modern Warfare) и ме притеснява . Знам , че попринцип повече от 85 не трябва да вдига . Попринцип като сложа стъклото на кутията и не се чува много . Като сложа слушалките изобщо не го чувам този проблем . Иначе картата без проблем работи . Явно ще трябва да се примиря с това . Повече никога Gigabyte !!!

Mobile : iPhone 15 Pro Blue Titanium  + Anker Liberty Air 2 |||  Computer : MB: ASrock AB350 Pro4 , AMD Ryzen 5 5600 , GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6  , 16GB Dual Channel DDR4 3066 OC MHz Kingston HyperX Predator Black , Kingston 240GB A400 SSD SATA3 , WD BLUE 1TB 7200 RPM , PSU EVGA 500 W , Acer XF243YP 144hz 

Цитирай

Acer Aspire v5-571g bios password reset

Някой да знае как да го оправя?
Не мога да му ресетна Биоса нито да инсталирам някой операционна система, нищо ,на практика не използваем ?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

(2020-06-24, 20:42:42)Compare написа:  Acer Aspire v5-571g bios password reset

Някой да знае как да го оправя?
Не мога да му ресетна Биоса нито да инсталирам някой операционна система, нищо ,на практика не използваем ?

Понеже не знам модела пдробно, отвори го и виж дали има батерия.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)