Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Общи приказки/въпроси за компютърни конфигурации, хардуер и лапт?

Нещо май съм попаднал в друга тема, сори.
Уж четох за някаква видео карта, която трябвало да се скапе,
ама да не личало физически и се даваха съвети за сдухване на картата...
Сега гледам че темата е друга, а аз съм писал в нея
Сори още веднъж
Цитирай
Аксесоари

Днес имам една дилема с едно старо модуларно захранване chieftec aps-750c. Един приятел го изкара от компютър с изгоряло дъно, самото захранване е на 7-8 години но е било ползвано с i5 3450 и hd7850, не е било натоварвано.

Взех го като ъпгрейд и евентуално се оказа, че вторият кабел за видеокарта липсва, има само един 6+2 pcie и един 8 пинов, който се оказа, че е за процесор. Общо взето си взех една r9 290x и сега не мога да я включа Big Grin

Поръчах кабел от някакво захранване super flower, после пък прочетох, че кабелите на модуларните захранвания не били универсални. Преди малко поръчах още един кабел-адаптер от 8 pin cpu към 2x6+2 pin pci-e, за него имам по-голяма надежда, че ще свърши работа, иначе захранването ще се окаже по-зле от предишното.

Има 4 12v rail-a с по 18 ампера и общо 650w из тях, сега се питам дали няма да се претовари ако 2-та кабела за процесор са на един и същи rail(процесора е 77w i7 3770), ще ползвам реално само един 6 pin 75w от адаптера, общо стават 152w на 100% load, по моята сметка 650w/4=162.5w на rail, но това си е гадаене, като цяло не съм наясно по какъв начин се разпределя тока.
Има ли някой по-запознат за мнение?

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай

(2020-11-20, 20:29:40)MeRtYy написа:  Има 4 12v rail-a с по 18 ампера и общо 650w из тях, сега се питам дали няма да се претовари ако 2-та кабела за процесор са на един и същи rail(процесора е 77w i7 3770), ще ползвам реално само един 6 pin 75w от адаптера, общо стават 152w на 100% load, по моята сметка 650w/4=162.5w на rail, но това си е гадаене, като цяло не съм наясно по какъв начин се разпределя тока.
Има ли някой по-запознат за мнение?

Ако не знаеш какво правиш, по-добре викни някой запознат, за да нагласите нещата. Процесорът и дъното се захранват от твърдо прикачените кабели (ATX 24 pin и 2x8 pin EPS), не от модулните конектори. Не ти трябват адаптери и т.н. В никакъв случай НЕ включвай PCI конекторите в дъното и НЕ включвай конекторите за процесора във видеокартата!

За процесора има достатъчно мощност, не се безпокой. Разпределението на релсите за PCI конекторите трябва да е напечатано на самия блок. Ако твоето е същото като това от снимката, 12V конекторите за "периферия" като видео карти трябва да се захранват от две релси (V3 и V4). Логично е разбира се да включиш един кабел в V3 и един в V4. Захранването теоретично би трябвало да има достатъчно мощност да захрани картата. 290X е около 270-300W при максимално натоварване (в зависимост от модела). Колко W реално ще изкара, и дали ще работи стабилно, вече зависи от възрастта/амортизацията. 
[Изображение: 82187_2241_draft.jpg]


Кабелите са проблем да. Преди да си абсолютно сигурен, че има пълно съответствие, не включвай нищо! 

Тук показват как да се проверят кабелите - https://www.youtube.com/watch?v=opFTzO1s1WA
Цитирай

Колеги, споделете мнение за монитори- IPS или VA. Търся си нещо 27инча 144хз и 2500:1440 резолюция, но се колебая коя марка да избера. Какво мислите за този ейсър?


Прикачени файлове Миниатюри
   

Iphone X Space Grey 
Цитирай

VA е по-доброто нещо и все пак зависи какво изпълнение е технологията от модел до модел. Този модел можеш да го купиш от тук на малко по-ниска цена. Доколкото прочитам, проблемът му е слабият контраст, черният цвят и недобрата работа на тъмно, но пък е универсален, т. е. се представя все пак много добре и на игри, и на офис, и на медия.
Цитирай

(2020-11-12, 07:12:54)DoryanY написа:  Да споделя и аз какъв ми е проблема.Лаптопа ми е в непосредствена близост до рутера и на Wi Fi постоянно се разкача.Направил съм да се свързва автоматично,но не помага,имах антивирусна Kaspersky free, деинсталирах я,да не би там да е проблема,но пак същото.За да работя го свързвам с кабел към рутера.

Зависи каква ти е лан картата. Windows 10 често прави тези проблеми. Пробвай с различни драйвери за картата. При мен заработи с по-стар драйвер.
Цитирай

(2020-11-21, 11:34:09)totto написа:  Ако не знаеш какво правиш, по-добре викни някой запознат, за да нагласите нещата. Процесорът и дъното се захранват от твърдо прикачените кабели (ATX 24 pin и 2x8 pin EPS), не от модулните конектори. Не ти трябват адаптери и т.н. В никакъв случай НЕ включвай PCI конекторите в дъното и НЕ включвай конекторите за процесора във видеокартата!

За процесора има достатъчно мощност, не се безпокой. Разпределението на релсите за PCI конекторите трябва да е напечатано на самия блок. Ако твоето е същото като това от снимката, 12V конекторите за "периферия" като видео карти трябва да се захранват от две релси (V3 и V4). Логично е разбира се да включиш един кабел в V3 и един в V4. Захранването теоретично би трябвало да има достатъчно мощност да захрани картата. 290X е около 270-300W при максимално натоварване (в зависимост от модела). Колко W реално ще изкара, и дали ще работи стабилно, вече зависи от възрастта/амортизацията. 
[Изображение: 82187_2241_draft.jpg]


Кабелите са проблем да. Преди да си абсолютно сигурен, че има пълно съответствие, не включвай нищо! 

Тук показват как да се проверят кабелите - https://www.youtube.com/watch?v=opFTzO1s1WA

Благодаря за отговора. Общо взето нямам познат, който да тества кабела от другото захранване, този вариант отпада. Ще го оставя в шкафа и няма да си правя експерименти.

Да, точното захранване е от снимката. Прикачил съм и още една снимка на графата с rail-овете и разпределението на тока.

От модуларната част имам само един 6+2 пинов и един кабел за ssd-та/хард дискове, всичко друго е изгубено. От самото захранване има 24 пиновия кабел за дъното и 2 кабела за процесор- един 4+4 пинов и един 8 пинов.

От тези за процесор ползвам само 4 пиновия, 8 пиновия е свободен и точно за него съм поръчал адаптер към pcie. Мисля, че няма друг вариант. Доколкото знам теоретично, 8 пиновия конектор за процесор също е 12v, разликата с този за видеокарта е физическа и факта, че кабелите са разместени. Потърсих малко в интернет, адаптера би трябвало да свърши работа тъй като реално само пренарежда жиците.
Мисля, че е почти същият като този:
https://www.amazon.com/Female-Adapter-Sp...B07CZCFFST


Прикачени файлове Миниатюри
   

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай

(2020-11-21, 15:43:27)anatol06 написа:  Зависи каква ти е лан картата. Windows 10 често прави тези проблеми. Пробвай с различни драйвери за картата. При мен заработи с по-стар драйвер.
Ето снимка от AIDA на лан картата.Не знам за този модел друга по добра лан карта може ли да се постави,или трябва да е същата,не съм на ясно.


Прикачени файлове Миниатюри
   
Цитирай

(2020-11-21, 14:21:29)fifth_root написа:  VA е по-доброто нещо и все пак зависи какво изпълнение е технологията от модел до модел. Този модел можеш да го купиш от тук на малко по-ниска цена. Доколкото прочитам, проблемът му е слабият контраст, черният цвят и недобрата работа на тъмно, но пък е универсален, т. е. се представя все пак много добре и на игри, и на офис, и на медия.

А има ли проблем, ако монитора ми е амд freesync,а видео картата да ми е nvidia?

Iphone X Space Grey 
Цитирай

(2020-11-22, 21:28:31)lockup написа:  А има ли проблем, ако монитора ми е амд freesync,а видео картата да ми е nvidia?

Доколкото прочитам, от Nvidia са направили възможна употребата. Не съм задълбавал, кое, как, модели...
Цитирай

Може да се ползва монитор с freesync на nvidia карта, но е толкова зле на моя LG монитор, че след 20 минути се отказах. Насичат кадри, изпуска кадри, при някои игри екрана е черен и въобще не тръгва.

Samsung Galaxy S4
Цитирай

Тествах днес видеокартата с адаптера. Работи, но прекалено зле, сигурно захранването не дава достатъчно ток. По време на игра fps-а е прекалено нисък, после екрана става черен и трябва да рестартирам компа. Пак свърши работа де, колкото да тествам видеокартата. Жалко, че заради липсата на модулните кабели е безполезно.
Ще поръчам това, поне да знам, че няма да има проблеми сега и в бъдеще: https://www.pazaruvaj.com/zahranvawi-blo...446412360/
За 120-130лв 750w gold добре изглежда.

Lenovo Z6 Pro LOS18| Xperia XZ1 Compact LOS17| и други..
Цитирай

В крайна сметка проблема с Wi Fi се реши,след като закарах лаптопа на сервиз,излезе че Wi Fi предавателя е изгорял,смениха го с Intel Dual Band Wireless-AC 3160.Цялата процедура струваше 45 лева,и сега всичко е ОК. Smile
Цитирай

Добре си минал че е била Лан картата, а не примерно антените, че там разглабването в повечето случаи е равносилно да свалиш всичко което може да се свали
Цитирай

Здравейте .Трябват ми 2 лаптопа със конкретни спецификации,но нещо не ми се получава с търсенето.Ако може да помогнете с предложения .
Лаптопите трябва да са нови и с гаранция.

Вариант 1 спецификации - Видео - С поддръжка на 4К и DX12 (но мисля,че за тези пари няма как да се намери,така че може и без ) Процесор - Мин двуядрен (1.1 ghz нагоре ,2 MB кеш) ,Рам - DDR4 минимум 4 GB,диск - eMMC или SSD минимум 64 GB,
максимално тегло 1.9 кг

Вариант 2 - Видео -С поддръжка на 4К и DX12 (но мисля,че за тези пари няма как да се намери,така че може и без ) Процесор - Мин двуядрен ( 1.8 ghz нагоре ,2 MB кеш) ,Рам - DDR4 8 GB (може и 4),диск - SSD мин 128 GB ,максимално тегло - 2 кг.

Трябват ми възможно най-евтините варианти .

Благодаря предварително!

XPERIA XA
Цитирай

(2020-12-03, 18:47:26)diw4k написа:  Здравейте .Трябват ми 2 лаптопа със конкретни спецификации,но нещо не ми се получава с търсенето.Ако може да помогнете с предложения .
Лаптопите трябва да са нови и с гаранция.

Вариант 1 спецификации - Видео - С поддръжка на 4К и DX12 (но мисля,че за тези пари няма как да се намери,така че може и без ) Процесор - Мин двуядрен (1.1 ghz нагоре ,2 MB кеш) ,Рам - DDR4 минимум 4 GB,диск - eMMC или SSD минимум 64 GB,
максимално тегло 1.9 кг

Вариант 2 - Видео -С поддръжка на 4К и DX12 (но мисля,че за тези пари няма как да се намери,така че може и без ) Процесор - Мин двуядрен ( 1.8 ghz нагоре ,2 MB кеш) ,Рам - DDR4 8 GB (може и 4),диск - SSD мин 128 GB ,максимално тегло - 2 кг.

Трябват ми възможно най-евтините варианти .

Благодаря предварително!

Не е проблем да намериш евтин такъв, въпросът е колко пари би дал. 

Под 4K предполагам имаш предвид за външен монитор, така че (е, не е за до 750 лв., а за 850) това покрива всичко, както и това. Даже за парите си първият е чуден. Може и този (вмества се в бюджета), но е машина само за интернет, някой филм и документи с тези параметри, търговецът е eMAG, което е добре.
Цитирай

Драги съфорумци,
днес сутринта ме изостави ТП линк рутера! Сметнах, че е на 10 години wr 841n. Взех си асус  RT-AC 1300G PLUS. Засега съм доволен, инсталнах си и апа на телефона. Скоро ще сложа и 1тб хард като облак. Бях ви питал по-напред в темата, но вече избрах рутера си.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

Как ще сложиш хард-а, ако не е тайна?

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet 512GB
Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 512GB
Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Brown 512GB
Samsung Galaxy Note 10+ Aura White 256GB

Цитирай

Моделът предлага тази опция, просто е.
Цитирай

Това ми е ясно, но никъде в нета не намерих как става. Просто бих взел същия рутер за себе си, стига да не е голяма играчка сетъпа Big Grin

Samsung Galaxy S24 Ultra Titanium Violet 512GB
Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 512GB
Samsung Galaxy S21 Ultra Phantom Brown 512GB
Samsung Galaxy Note 10+ Aura White 256GB

Цитирай

Закача се през усб-то, понеже не съм чел толкова ще го прави сина ми. Smile Засега съм доволен, 3 версия е, и е сравнително нов като производство и пускане на пазара.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

(2020-12-08, 09:51:56)niki1999kir написа:  Това ми е ясно, но никъде в нета не намерих как става. Просто бих взел същия рутер за себе си, стига да не е голяма играчка сетъпа Big Grin

Може да не отговаря на 100% на настройките, нужни за този модел, но дава предостатъчна представа как се прави: https://www.digitalcitizen.life/how-to-t...nto-a-nas/.
Цитирай

(2020-12-08, 10:33:28)fifth_root написа:  Може да не отговаря на 100% на настройките, нужни за този модел, но дава предостатъчна представа как се прави: https://www.digitalcitizen.life/how-to-t...nto-a-nas/.

ХА- Big Grin  Това е гениално !

Не ми е ясно тоя модем можели да работи  с мобилен интернет(Сим карта) ставали ?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай

На този който взех, може! Слагаш донгъл на усб-то.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

Доста добро предложение на много добра цена - тук

iPhone 14 Pro
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)