Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

[ЗА НАПРЕДНАЛИ] Undervolt на процесора, GPU, RAM, LP Core
#1

Заглавието подсказва - това, за което ще става дума в тази тема е за по-напредналите потребители - тези, които вече си имат понятие какво е Root, отключили са си таблета и са готови за приключения.

Цитат:Съответно излишно е да казвам, че това, което правите по устройството си е изцяло за ваша сметка. Не поемам отговорност за повреди, изпушвания, препивания и т.н.

Накратно Undervolt е понижаването на използвания ток от процесора, с цел по-голяма издръжливост на батерията. Има много програми за целта. Аз ползвам Trickster Mod и по него ще обяснявам. Smile

Първо някои понятия:
Цитат:MPU - MicroProcessor Unit - а именно процесорът с 4-те си производителни ядра
LP (Core) - това е петото ядро, специфично за Tegra3 процесорите, то работи при по-ниските честоти, като се използва при заспиването на таблета
GPU - Графичният процесор

Необходимо:
Trickster Mod
Stability Test
Подходящо къстъм ядро за целта - M-Kernel (моят избор), Franco Kernel и т.н. - някои позволяват промяна на честотите само на процесора например, а други на целия комплект.


1. Отваряме Trickster Mod и ще се фокусираме към последната част от приложението - SPECIFIC, където се настройват по-пипкавите неща.

Ето и скрийншот:
[Изображение: c557495afaa1bb95.png]

2. Използвайте грозно очертания с червено бутон "-/+", за да намаляте / увеличавате стойностите на всички честоти на определено устройство. А после проверете как се държи таблетът.

3. За начало започнете с малко например –25mV на всяка честота на MPU (процесора).
* Ограничете стойностите на процесора от 475-1300MHz, за да тествате само него (LP Core е на по-ниските честоти), а и да избегнете честотите за Overclock - те изискват по-висок волтаж и най-често не работят коректно на по-ниски стойности.

4. Изпълнете няколко цикъла на Scaling stability test, за да се подсигурите, че всички стойности са стабилни. Ако това е така, понижете още с –25mV и пробвайте пак. Когато стигнете до нестабилна честота и таблетът забие - екранът замръзне и не реагира - задръжте POWER бутона няколко секунди и таблетът ще се рестартира. Започнете отначало. Smile

5. Продължете по тези стъпки, докато не намерите оптималните стойности за вашето устройство. По същия начин се понижават честотите и на RAM, GPU, LP Core...



Моят опит и моето устройство:
Максимално стабилните честоти с волтажите за моя таблет - скрийншот:
И да обясня:
Undervolt –100mV на всички честоти на GPU, RAM и всички честоти от MPU, освен тези над 1300MHz.
LP core и MPU 1400MHz+ не съм ги закачал, защото не са стабилни на по-ниски честоти. А и не съм си играл да ги налучквам и нагласям - защото просто не ги ползвам. Smile
Активен клок ondemand - 475-1300МХц - така не позволявам на 5-тото ядро да се включва (то работи на по-ниските честоти), като си спестявам процесите по заспиване при изключване на екрана и т.н. - уж спестява ток.

И последно - стойностите при мен може да са нестабилни за вашия таблет, така че пробвайте. Може да стигнете до по-ниски или да забиете на по-високи стойности - това изцяло зависи от процесора на таблета.

Mi 10 Lite 5G
Цитирай
Аксесоари
#2

Супер, мерси за инфоро.
Цитирай
#3

А ти с кое ядро го правиш? Аз съм с Franco и там имам само MPU.

Трудно е да си тъп, особенно за околните!
Цитирай
#4

Пропуснал съм да напиша - последната стабилна версия MR1 на M-Kernel. Smile

Mi 10 Lite 5G
Цитирай
#5

Докарах таблета на твоите настройки. :bow: Голям да пораснеш.

Трудно е да си тъп, особенно за околните!
Цитирай
#6

Супер! Пробва ли още надолу да свалиш волтажа? Smile

Очакваме да споделиш и как е батерията! Wink

Mi 10 Lite 5G
Цитирай
#7

Ами до момента, преди да направя тази интервенция, таблета държеше, 1:30-1:40 мин игра на Real Racing 3 за период около 8 часа. В момента е на зарядно и утре ще проверим пак.

Трудно е да си тъп, особенно за околните!
Цитирай
#8

n3tk0, някакъв ефект има ли при real racing 3?

Powered by PLCNeT DM
The power of dreams...
Цитирай
#9

Да споделя едно мое наблюдение. Преди време бях с M-kernel и да ви кажа, че имаше ужасен лаг на доста игри. Става дума за стандартни настройки. И по-точно, лагът беше при INTERACTIVE. При ondemand игрите вървяха нормално. Тъй че, на някой ако му лагва, да цъкне на Governor ondemand.
Цитирай
#10

Ами днес играх 25мин, и над 3 часа и 25 мин Media Server заради не спряна игра ами само изгасен дисплей на 77%. Преди това беше отишло на около 95%. Лаг не съм забелязал от приложението за графиките съм избрал на Medium. Добре е само в менюто сякаш търся лага и го намирам. Tooth

За 10 мин пак 10%. Тей че не особенно подобрението.

Трудно е да си тъп, особенно за околните!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)