Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Местене на кеша на игрите и програмите във външната SD карта (external_s
#1

tromto написа:Първо, малко разяснения. Конструкторите на L7 (както и на още много по-нови телефони), са счели, че вградената в телефона памет за данни е повече от достатъчна и са у регистрирали като директория /mnt/sdcard.
В същото време, външната microSD карта е предвидена от същите тези консруктори САМО като памет за филми, музика, снимки, GPS карти и т.н. Затова и те, без да се задълбочават особено, са я регистрирали като /mnt/sdcard/external_sd - т.е., като поддиректория на вградената флаш памет.
Резултатът е, че при инсталация, програмите и игрите (както и кеша на по-големите игри), попадат по подразбиране в /mnt/sdcard и след това Move2SD и подобните просто няма къде да ги преместят - от гледна точка на логиката на Move2SD, програмите ВЕЧЕ се намират на SD картата.
Решението е външната карта да се монтира не като поддиректория на /mnt/sdcard, а да стане част от основната директория!
Руснаците от 4pda предлагаха две основни решения в тази насока. Първото е скрипт , който да прави mount на външната карта при всяко стартиране на телефона НА МЯСТОТО на вградената памет (т.е. губите вградената памет).
Второто е програмката Directory Bind , с която определени директории от external_sd (но НЕ и цялата карта), могат да се закачат към /mnt/sdcard. И двата метода работят "по принцип", но и двата имат "склонноста" да не преместват директориите, както се очаква, при рестартиране на телефона, а DirectoryBind - дори и при по-натоварена работа (вграденият TaskKiller убива процеса на DirectoryBind, а повторното му пускане не премества директориите автоматично.
Така или иначе, тъй като не разбирам много от Linux/Android се заех да намеря готова програмка, която да прави, но както трябва, едно нещо - да закача указана от мен директория към друга директория. И намерих!
Ето инструкциите:
0. Необходимо е да имате: телефон :rofl: , карта памет (желателно е Class 4 или 6), телефонът ТРЯБВА да е рутнат!!!
1. Като при всяка инсталация на отговорна програма - направете си архивно копие на вътрешната и външна карта памет. Може и един допълнителен архив на приложенията и данние с Titanium Backup
2. Свалете и инсталирайте приложението RemountSD v1.2
3. Стартирайте RemountSD и в полетата за преадресиране на директории напишете:
- в полето Original external SD location - пишем /mnt/sdcard/external_sd
- в полето Target external SD location - пишем /mnt/sdcard
4. Уверяваме се, че е поставена "чавка" пред []Enable Remount
5. Натискаме бутона [Remount now]
6. Рестартираме телефона. Чакаме системата да преиндексира мултимедийните файлове на картата.
7. Ползваме си със здраве! Rock
Необходими пояснения:
1. След рестартирането може да се уверите, че програмата работи, като отидете в Settings > Storage. Сега системата трябва да показва, че имате Internal Storage с обем, равен на обема на ВЪНШНАТА карта памет (при мен, например, за 16GB карта, показва 14.8GB, както и трябва да бъде). Системата регистрира и карта с име SD Card, която е с НУЛЕВ обем. Не се плашете, това е нормално - просто аплетът на Settings > Storage не е предвиден да отчита обема памет в такава нестандартна ситуация.
2. Ако пък стартирате Settings > Apps, ще видите, че всички ваши инсталирани до момента приложения се намират във вградената флаш памет и обемът на тази памет се показва вярно (2.73GB)
3. ВАЖНО! Горната процедура, по подразбиране прави следното:
--- всички стари приложения/игри си остават във вградената памет.
--- всички новоинсталирани приложения/игри се инсталират във вградената памет
--- всички данни за програмите, кеш за игрите, снимки, клипове, документи и т.н. автоматично се преместват ВЪВ ВЪНШНАТА ПАМЕТ!
Т.е. - горният подход НЕ пренася програмите, а само данните към тях, но го прави:
а) автоматично (т.е. - не се налага допълнително използване на Move2SD или подобни);
б) надеждно (след една седмица ползване и десетина рестарта на телефона, външната карта винаги се монтира именно като /mnt/sdcard);
в) ползвате И вградената памет И външната карта. Лично аз смятам, че вградените и свободни 2.73GB са повече от достатъчни за инсталирането на програми - при следна големина на КОДА на една Android програма около 15MB, това ще стигне за повече от 200 програми (да напомня - само самите програми са на вградената карта - данните и кеша им отиват на външната карта).
Един прост тест:
- свалете от маркета играта Guerrilla Bob (посочвам нея, защото и играта и кешът към нея са относително малки по обем)
- инсталирайте я, но не я стартирайте.
- проверете в Settings > Apps - играта заема около 26MB от вградената памет
- проверете и обема свободна памет чрез Settings > Storage
- стартирайте играта - тя ще изтегли от маркета кеша си (допълнителните графични обекти и музика) и ще ги запише на телефона
- проверете отново в Setting > Apps - обемът на заетата вградена памет е непроменен
- проверете Settings > Storage - обемът на заетата памет се е увеличил с около 6.5MB
- изключете телефона, извадете microSD картата, поставете я в четец на карти и проверете дървото на директориите - трябва да видите директория /android/data/com.angrymobgames.guerrilalabob, с обем именно около 6.5MB
ВАЖНО #2: Ако свързвате телефона си с USB кабел с компютър в режим MST, то от компютъра в директориите на Internal Storage на телефона ще видите и папка /sdcard, която като че ли дублира информация от основната директория. В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ не трийте каквото и да било там! Това е начинът, по който компютърът "вижда" вградената памет и ако изтриете нещо то може да премахнете програми и данни, записани във вградената памет.
RemountSD 1.3 във 2-ри пост
Отговори на често задавани въпроси:
tromto написа:Най-очевидният признак, че програмата работи е, ако влезеш в System Settings > Storage - там трябва да имаш раздел INTERNAL STORAGE, който да е с размера на външната ти SD-карта (примерно, за карта 16GB ще показва, че имаш 15 и нещо GB). Най-долу пък трябва да имаш един ред SD CARD и НИЩО след него. Т.е. - от гледна точка на операционната система, след монтирането на SD-картата през RemountSD, тя става част от вътрешната памет и "изчезва", като външна карта.

За проблема със снимките, също е писано - просто трябва да се отвори приложението Camera и в опциите му да се каже, че ще записва в Internal Storage.

За проблема с музиката, също има цяла тема и пак е лесно - трябва да се създадат четири нови папки на SD-картата (т.е., картата е най-добре да се извади от телефона и да се работи през card reader) и веднага всичко се оправя.

Ако RemountSD е инсталирана коректно, няма и никакъв проблем да се вижда от компютъра. Ето снимка от екран от моя телефон:
Всички директории на SD-картата ми се виждат чудесно. Самата снимка направих, за да обясня инсталацията на играта Re-Volt, която има доста обемист кеш, който изрично исках да бъде на външната карта (и си е точно там!), а не във вътрешната памет.

Ако имате проблем с USB MassStorage пробвайте с махната отметка от USB Debugging. Ако не стане, вижте спойлера.
RemoundSD работи също и на Jelly Bean но настройките трябва да са:

Interne SD - /storage/Sdcard0
External SD - /sorage/Sdcard0/external_sd
Target external SD card - /storage/sdcard0


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
Аксесоари
#2

Добри новини - излезе нова, още по-качествена версия на RemountSD - 1.3. Хубавото при нея е, че вече не е необходим рестарт на телефона след закачването на SD картата към вътрешната памет, както и че се поддържа напълно режимът USB Mass Storage.

Eто и новите инструкции:

0. Ако в момента ползвате все още RemountSD 1.2 - деинсталирайте и рестартирайте телефона
1. Свалете RemountSD 1.3. от линка в края на темата. Инсталирайте и стартирайте.
2. Натиснете иконката за настройки - гаечния ключ горе вдясно
3. Натиснете Interne SD (английският правопис е неправилен, но няма да му придиряме толкова :tease: ) Въведете точката по подразбиране за монтиране на вградената памет - /mnt/sdcard . Потвърдете с [OK]
4. Натиснете External SD и въведете точката по подразбиране за монтиране на външната карта памет - /mnt/sdcard/external_sd . Потвърдете с [OK]
5. Натиснете Target External SD Card и въведете необходимата нова точка за монтиране на външната карта - /mnt/sdcard
6. Уверете се, че са маркирани и двете опции - enable remount (за монтиране на картата при всеки рестарт) и Enable storage mode fix (за коректна работа в режим USB Mass Storage)
7. Натиснете стрелката в горния ляв ъгъл за да се върнете в началния екран.
8. Уверете се, че от най-долния ред е избран режим на свързване UMS. Това няма пряко отношение към монтирането на картата, а само при свързване с компютър и копиране на файлове по USB кабел.
9. Настройките са готови - натиснете бутона [Execute remount]. След 2-3 секунди всичко е приключило - външната ви карта памет, от гледна точка на телефона вече е част от вътрешната!!!

Бърза проверка може да направите с всеки File Explorer - отваряте директорията /sdcard - вътре НЕ трябва да има поддиректория /external_sd , а вместо това трябва да виждате всички папки и файлове, които иначе знаете със сигуност, че са на външната карта.
Цитирай
#3

Защо мултимедийните ми файлове зареждат само до 99 процента? Помогнете моля ви!!!

[highlight=#FFFF00]Motorola Moto G 8 GB ||  Android 4.4.4 (Kit Kat)[/highlight]
Цитирай
#4

Опитaли рестaрт нa телефонa?


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#5

Пробвaх и с рестaрт и пaк зaреждa сaмо до 99 процентa. Помогнете!!!
ivcata_9 написа:Пробвaх и с рестaрт и пaк зaреждa сaмо до 99 процентa. Помогнете!!!
[note=vargala81]MOD EDIT: 8. Публикуването на няколко поредни мнения не се разрешава. Редактирайте първото! [/note]

[highlight=#FFFF00]Motorola Moto G 8 GB ||  Android 4.4.4 (Kit Kat)[/highlight]
Цитирай
#6

Добре, дай повече информация, правил ли си нещо по телефона? До колкото разбрах, горе в нотификейшън бара ти изписва "Сканиране на мултимедийни файлове 99%" и не иска да завърши сканирането. От което не ти работят галерията, музикалния и видео плеър. Имаш ли външна SD карта, ако имаш махни я и пробвай без нея. Ако нищо не се получи си инсталирай последната версия на LG PC Suite и си архивирай всички данни. Направи зануляване до заводски настройки, свържи отново телефона с LG PC Suite и си възстанови данните. Ако трябва си копирай важните неща на компютъра и изтрий всичко от SD карта, след това си качи само важните неща. Същото може да направиш и с вътрешната памет.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#7

Като натисна remount now s след това ми изписва trying remont. Това ли трябва да ми изписва?

[highlight=#FFFF00]Motorola Moto G 8 GB ||  Android 4.4.4 (Kit Kat)[/highlight]
Цитирай
#8

Ако го правиш за 1-ви път трябва да рестартираш. Поне при мен трябваше. После вече нищо не ми изписва, а директно почва да сканира.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#9

Ами пак зарежда само до 99 процента да го оставяли по дълго да зарежда или не

[highlight=#FFFF00]Motorola Moto G 8 GB ||  Android 4.4.4 (Kit Kat)[/highlight]
Цитирай
#10

Ами остави го, при мен стоя към 2-3 мин. само на 99%


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#11

И при мен стига до 99%.
Пробвах 2 пъти,като ппеди това бях форматирал картата
=(
Цитирай
#12

НАПРАВЕТЕ КЛИП! МОЛЯ ВИ!!! Android Android Android Smile Smile Smile

[highlight=#FFFF00]Motorola Moto G 8 GB ||  Android 4.4.4 (Kit Kat)[/highlight]
Цитирай
#13

tromto написа:Добри новини - излезе нова, още по-качествена версия на RemountSD - 1.3. Хубавото при нея е, че вече не е необходим рестарт на телефона след закачването на SD картата към вътрешната памет, както и че се поддържа напълно режимът USB Mass Storage.

Eто и новите инструкции:

0. Ако в момента ползвате все още RemountSD 1.2 - деинсталирайте и рестартирайте телефона
1. Свалете RemountSD 1.3. от линка в края на темата. Инсталирайте и стартирайте.
2. Натиснете иконката за настройки - гаечния ключ горе вдясно
3. Натиснете Interne SD (английският правопис е неправилен, но няма да му придиряме толкова :tease: ) Въведете точката по подразбиране за монтиране на вградената памет - /mnt/sdcard . Потвърдете с [OK]
4. Натиснете External SD и въведете точката по подразбиране за монтиране на външната карта памет - /mnt/sdcard/external_sd . Потвърдете с [OK]
5. Натиснете Target External SD Card и въведете необходимата нова точка за монтиране на външната карта - /mnt/sdcard
6. Уверете се, че са маркирани и двете опции - enable remount (за монтиране на картата при всеки рестарт) и Enable storage mode fix (за коректна работа в режим USB Mass Storage)
7. Натиснете стрелката в горния ляв ъгъл за да се върнете в началния екран.
8. Уверете се, че от най-долния ред е избран режим на свързване UMS. Това няма пряко отношение към монтирането на картата, а само при свързване с компютър и копиране на файлове по USB кабел.
9. Настройките са готови - натиснете бутона [Execute remount]. След 2-3 секунди всичко е приключило - външната ви карта памет, от гледна точка на телефона вече е част от вътрешната!!!

Бърза проверка може да направите с всеки File Explorer - отваряте директорията /sdcard - вътре НЕ трябва да има поддиректория /external_sd , а вместо това трябва да виждате всички папки и файлове, които иначе знаете със сигуност, че са на външната карта.

Всичко направих както си описал, но при мен не става... Sad

>> Huawei P8, Razer phone 1, Razer phone 2, Asus ROG phone 2 <<
Цитирай
#14

marto_55 написа:Всичко направих както си описал, но при мен не става... Sad

Добре, какво точно "не става"?!? Без повече данни е невъзможно да ти се помогне. Някакви съобщения на екрана? Провери ли буква-по-буква, дали имената на директориите за монтиране са изписани правилно? Провери още веднъж всички отметки за опциите за монтиране след рестарт на телефона. Изчака ли да завърши процеса Scanning for media files - ако той все още работи картата памет няма да е достъпна.
Цитирай
#15

Направих всичко и ми пише че е безопасно да се извади сд картата. И като вляза в съхранение ми пише че вътрешната ми памет е 7,28 гб, приложения 577 мб, достъпен 6,64 гб (картата ми с памет е 8гб) и не мога да си отворя галерията и другите работи. :confused: :confused:
ivcata_9 написа::power: :power: Smile Smile Wink Wink Wink YESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS СТАНА БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ КОИТО ПОМАГАХА !!!!!!!!!!!!!!!

[highlight=#FFFF00]Motorola Moto G 8 GB ||  Android 4.4.4 (Kit Kat)[/highlight]
Цитирай
#16

Vargala81 ми помогна и всичко сега си работи :thumbup:

>> Huawei P8, Razer phone 1, Razer phone 2, Asus ROG phone 2 <<
Цитирай
#17

ivcata_9 написа:Направих всичко и ми пише че е безопасно да се извади сд картата. И като вляза в съхранение ми пише че вътрешната ми памет е 7,28 гб, приложения 577 мб, достъпен 6,64 гб (картата ми с памет е 8гб) и не мога да си отворя галерията и другите работи. :confused: :confused:
ivcata_9 написа::power: :power: Smile Smile Wink Wink Wink YESSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS СТАНА БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ КОИТО ПОМАГАХА !!!!!!!!!!!!!!!
Kak се справи с проблема че не може да се монтира картата и аз имам такъв и не тръгвапише само, че безопасно може да се извади сд картата и това е. Дори не започва сканиране на файловете Sad

LG L7
HTC Wildfire S
Цитирай
#18

Някъде бъркаш при писането сигорно, трябва да изглежда така:
1. [Изображение: 2012-11-29-20-24-02.jpg]
2. [Изображение: 2012-11-29-20-24-21.jpg]
3. [Изображение: 2012-11-29-20-24-43.jpg]
и след това рестартирай телефона.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#19

Дa питaм, след процедурaтa кaк свързвaш телефонa с PC? При мен не рaзпознaвa кaртaтa.
Цитирай
#20

Избирaм LG софтуер или Синхронизирaне нa медиa. Но ми излизa сaмо външнa СД кaртa.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#21

При мен заради тази програма 2пъти си ресках телефона защото после не може
да се свърже с PC-то ми и не ми показва нито снимките нито музиката.
Какво ли не пробвах и не става и не става.

Shit happens !
Цитирай
#22

здравейте.Правя всичко както го описвате и рестартирвам тела.но в директорията sdcard има много папки и сред тях е и external_sd.Трябва ли като натисна бутончето на края след като направя всички настойки да ми показва,че прчви нещо защото нищо не ми показва че прави.А май стана но ми зацикли на 99процента медиата и в настройки инфа за телефона сега ми показва вътрешна памет 4гигабайта(толкова ми е картата)а паметта на телефона 3гигабайта изчезна някъде.защо така неизползваема ли става вътрешната памет на телефона.В крайна сметка не може ли да се реши проблема какдо при HTC HD2 с андроид да се напражи един екзит4 дял на картата с програмката гепартед и готово.
Цитирай
#23

stefkavesko написа:здравейте.Правя всичко както го описвате и рестартирвам тела.но в директорията sdcard има много папки и сред тях е и external_sd.Трябва ли като натисна бутончето на края след като направя всички настойки да ми показва,че прчви нещо защото нищо не ми показва че прави.А май стана но ми зацикли на 99процента медиата и в настройки инфа за телефона сега ми показва вътрешна памет 4гигабайта(толкова ми е картата)а паметта на телефона 3гигабайта изчезна някъде.защо така неизползваема ли става вътрешната памет на телефона.В крайна сметка не може ли да се реши проблема какдо при HTC HD2 с андроид да се напражи един екзит4 дял на картата с програмката гепартед и готово.

Всичко е наред и всичко е описано в първия пост, че ТРЯБВА да бъде точно по този начин - т.е., да имаш вътрешна памет 4GB и Control Panеl-а да не намира вътрешната памет (защото не е предвидено да Control Panel да работи с такова разпределение на паметта). Т.е. всичката памет е налична - и тази от картата и вградената и в момента те са едно цяло, разпознавано като SD_Card. Колко точно е паметта може да се види през външни програми, като SD Maid.

И, не - проблемът ЗАСЕГА НЕ може да се реши като HTC HD2, защото LG са мапнали паметта именно по този начин, който не може да бъде променен без смяна на ROM-а. Относно създаването на нови ROM-ове за LG L7 - работат в 4pda.ru тече много интензивно, но засега все още готов и НАДЕЖДЕН нов ROM няма - има само частични, но сериозни успехи, като ново ядро с поддръжка на swap и се работи върху ядро с управление на честотите на процесора (не толкова за овърклок, колкото за нови режими за пестене на батерията).
Цитирай
#24

При мен пък преместването на приложенията стана с програмата Link2sd. Разделих картата на 2, чрез менюто рекавъри, инсталирах програмата Link2sd, избрах ext2 дял. рестартирах телефона и след това вече преместих линкнах приложенията си на картата памет, а по подразбиране зададох да се инсталират директно на външната карта. Този метод го взех от тук https://www.androidbg.com/forum/topic358...irane.html , и работи чудесно и на нашите телефони. Но за разлика от описанието в линка, аз разделих картата през менюто рекавъри на телефона а не чрез допълнителната програма.

LG L7
HTC Wildfire S
Цитирай
#25

karina7555 написа:При мен пък преместването на приложенията стана с програмата Link2sd. ...

Браво!!! :thumbup: Rock

Пробвах го и аз - работи на 100%, включително, че няма проблеми и с разделянето на картата през MiniTool Partition Wizard.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)