Оценете темата:
  • 1 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Как се прави FULL BACKUP с "SP FLASH TOOL" на Alcatel One Touch STAR/IDOL
#1

Реших да направя тема за тези, които незнаят и не са се сблъсквали със Mediatek MTK телефони както са именно тези два модела Alcatel STAR и IDOL.
Упътването е лесно, но в началото може да ви се стори леко трудничко, но винаги от първо е най-трудно :thumbup:

ОПРОВЕРЖЕНИЕ: Не нося никаква отговорност за повредени телефони, развалени sd карти, или каквото и да се случи повреме на изпълнение на това упътване.
Всичко, което го правите го правите на своя собствена отговорност!!!
Моля следвайте много внимателно стъпките!!!


Та нека започваме с цялата тази операция Smile

Нужни файлове:
- Първо ви е нужно да имате Alcatel STAR/IDOL за да може да продължите по-надолу към стъпките Smile
Сваляте "Alcatel One Touch Upgrade" програмата съдържа всички необходими драйвери - свалете от ТУК
- След това изтегляте програмата "SP FLASH TOOL"- свалете от ТУК
- Сваляте Scatter File(текстов файл с адресите на блокове, необходими за програма SP FlashTool)
Всъщност за тези два модела са еднакви блоковете и Scatter файла, но нека бъдем по сигурни съответно:
линк за сваляне за телефоните Alcatel STAR - ТУК
линк за сваляне за телефоните Alcatel IDOL - ТУК
(можете и сами да си направите scatter file с програмата "MTK DROID TOOLS")

Първа стъпка:

- Инсталирате програмата "Alcatel One Touch Upgrade".
- Разархивирате "SP FLASH TOOL" някъде на компютъра най-достъпно избираме на Desktop.
- Влизаме в разархивираната папка SP FLASH TOOL и стартираме синята иконка "Flash_tool.exe".

Втора стъпка(работа с SP FLASH TOOL):

- Като сме отворили програмата имаме много опции отиваме отгоре на file и натискаме на open scatter намираме Scatter файла, който изтеглихме по рано и го зареждаме най-отдолу се появяват всички блокове в телефона ви първите са "PRELOADER" и "DSP_BL" оцветени са в червено.Там можем да видим от кой адрес започват и къде свършва адреса.

- Процедурата за архивиране на копие от системата на телефона се нарича "READ BACK".
- Отивате отгоре на бутон "Read Back" и след това виждате бутони като Add, Remove, Read Back(със стрелка) и Stop.
- Натискате бутона Add и отдолу ви се показва нещо като PageSpare натискаме два пъти върху този надпис с левия бутон и ви излиза нов прозорец в който трябва да изберем място къде да се запише Backup-a може и да зададем по-желание но трябва да започва с ROM_ примерно:"ROM_Full Backup" и натискаме Save.
- Cлед това ви се отваря още един прозорец на който пише "ReadBack block start address" нищо не пипаме от опциите само отиваме най-отдолу и след Start address на полете "Lenght" пишем 0x375ec000 това е блок от файла Scatter "CACHE 0x375ec000" и натискаме OK.

Трета стъпка:

- Изключваме бързо зареждане опцията в Settings и напълно изключваме телефона.
- В програмата SP FLASH TOOL натискаме Read Back(бутона със синята стрелка) и трябва да ви светне STOP бутона това означава, че сме готови за да прикачим USB кабела.
- Така слагаме USB кабела при изключен телефон и трябва да се инсталират драйверите ще видите съобщения първо ще мине една червена лента и след това ще започнат да се зареждат процентите от най-долу със синя лента и така чакаме докато приключи архивирането трае около 10мин или по-малко.
бележка: ако ви изпише някаква грешка махаме USB кабела и слагаме отново.
След като приключи Backup-а той е само един файл трябва да се разцепи на отделни файлове с програмата "MTK DROID TOOLS"

Четвърта стъпка(работа с MTK DROID TOOLS):

- Сваляте MTK DROID TOOLS и разархивирате някъде от - ТУК
бележка: задължително изключете за кратко време антивирусни, защитни стени и други защити, защото програмата се отчита като заплаха и неможе да я стартирате
- Сваляте и тези драйвери и инсталирате от - ТУК
- Включвате usb debugging ако незнаете къде се намира settings->about phone->advanced settings и маркирате usb debugging
бележка: възможно е веднага да не ви познае драйверите направете един рестарт на телефона и компютъра
- Стартирате програмата MTK DROID TOOLS и включете usb кабела
- Трябва да ви изкара информация за телефона(версия, кернел и т.н.) и най-отдолу да ви изпише марката и модела
- Отивате на root, backup, recovery и виждате опцията To process file ROM_ from flash tool и намираме файла, който създадохте с SP FLASH TOOL "ROM_еди си кво".
- И започва да се разбива на отделни файлове горе долу 20-тина тези файлове ще се запишат в папката MTK DROID TOOL/backup/Alcatel повреме на разбиването може да ви излезе съобщения нещо като CWM recovery вие откажете(cancel) и процеса ще продължи.

Пета стъпка(връщане на бакъпа с SP FLASH TOOL):

- Отваряте SP FLASH TOOL
- Зареждате scatter file от папката /MTKDROITOOLS/Backup/ALCATEL-ONE-TOUCH...............
- Ще ви се заредят почти всички файлове с изключение на recovery, custpack и mobile_info
- изберете за recovery(factory_NONmodified_recovery.img), за custpack2.img, и за mobile_info(mobile_info.img)
бележка: не е нужно всички файлове да връщате достатъчно е custpack, system, boot
МНОГО ВАЖНО: не флашвайте ама никога | PRELOADER и DSP_BL | от други подобни телефони, защото може да повредите перманентно телефона и само в сервиз могат да го оправят пък гаранцията може да не я признаят ако имате такава, иначе това ще струва пари така, че не експериментирайте без тях най-добре.
- Като сте заредили всички необходими файлове за флашване на бакъпа натискаме само Download не го бъркайте с Format и Format->Upgrade
- Изчакваме процеса да приключи и това е вие успешно върнахте бакъп през SP FLASH TOOL!!!

Надявам се да съм бил полезен! :thumbup:

DONATE МЕ : цък



Цитирай
Аксесоари
#2

Ще ми се да сваля моя ром. С този метод ще може ли?
Смисъл идеята ми е такава че тези с 003 версията да могат да си го качат защото аз съм с 001. Много хора изреваха с "греенето" ако мога да дам едно рамо по този начин ще е добре!
И така ще свали и всички приложения и настройки и контакти мой нали ?
Сигурно ще трябва да направя един Хард Резет и тогава да го правя това?
Колкото по-бързо ми се изяснят тези неща толкова по-бързо ще предоставя рома за качване.
Цитирай
#3

shirinyan написа:Ще ми се да сваля моя ром. С този метод ще може ли?
Смисъл идеята ми е такава че тези с 003 версията да могат да си го качат защото аз съм с 001. Много хора изреваха с "греенето" ако мога да дам едно рамо по този начин ще е добре!
И така ще свали и всички приложения и настройки и контакти мой нали ?
Сигурно ще трябва да направя един Хард Резет и тогава да го правя това?
Колкото по-бързо ми се изяснят тези неща толкова по-бързо ще предоставя рома за качване.

Да препоръчително е да си направиш един бакъп за всеки случай да си имаш.Тази програма прави на всички блокове, партишани от телефона и ако нещо згафиш може да си го върнеш като постарумо.
Може и с хард може и без хард но по-добре да ти е чист.
Защо не им направиш по един backup с TWRP рековърито да пробват.
Това е на принципа като fastboot и odin подобно нищо сложно.

DONATE МЕ : цък



Цитирай
#4

marrto написа:
shirinyan написа:Ще ми се да сваля моя ром. С този метод ще може ли?
Смисъл идеята ми е такава че тези с 003 версията да могат да си го качат защото аз съм с 001. Много хора изреваха с "греенето" ако мога да дам едно рамо по този начин ще е добре!
И така ще свали и всички приложения и настройки и контакти мой нали ?
Сигурно ще трябва да направя един Хард Резет и тогава да го правя това?
Колкото по-бързо ми се изяснят тези неща толкова по-бързо ще предоставя рома за качване.

Да препоръчително е да си направиш един бакъп за всеки случай да си имаш.Тази програма прави на всички блокове, партишани от телефона и ако нещо згафиш може да си го върнеш като постарумо.
Може и с хард може и без хард но по-добре да ти е чист.
Защо не им направиш по един backup с TWRP рековърито да пробват.
Това е на принципа като fastboot и odin подобно нищо сложно.

Кога ще приключиш с темата?
Ще ми се още тази вечер да го направя, сигурно много хора чакат 001 Tongue твойта версия коя е ?
Цитирай
#5

shirinyan написа:
marrto написа:
shirinyan написа:Ще ми се да сваля моя ром. С този метод ще може ли?
Смисъл идеята ми е такава че тези с 003 версията да могат да си го качат защото аз съм с 001. Много хора изреваха с "греенето" ако мога да дам едно рамо по този начин ще е добре!
И така ще свали и всички приложения и настройки и контакти мой нали ?
Сигурно ще трябва да направя един Хард Резет и тогава да го правя това?
Колкото по-бързо ми се изяснят тези неща толкова по-бързо ще предоставя рома за качване.

Да препоръчително е да си направиш един бакъп за всеки случай да си имаш.Тази програма прави на всички блокове, партишани от телефона и ако нещо згафиш може да си го върнеш като постарумо.
Може и с хард може и без хард но по-добре да ти е чист.
Защо не им направиш по един backup с TWRP рековърито да пробват.
Това е на принципа като fastboot и odin подобно нищо сложно.

Кога ще приключиш с темата?
Ще ми се още тази вечер да го направя, сигурно много хора чакат 001 Tongue твойта версия коя е ?

Приключих най-важното
Мойта версия е 001 нямам упдейти все още, но в руския форум имат до 003

DONATE МЕ : цък



Цитирай
#6

Вече 30 мин. 80%....e гати Идола Smile))

EDIT: 36 мин файл=885МБ :facepalm:
Цитирай
#7

shirinyan написа:Вече 30 мин. 80%....e гати Идола Smile))

EDIT: 36 мин файл=885МБ :facepalm:

сериозно xaxaxa аз доколкото си спомням при мене беше под 10мин, но възможно е и да бъркам ще пробвам и ще пиша по напред

ако можеш качи някъде този файл да го пробвам на моя тел Big Grin

DONATE МЕ : цък



Цитирай
#8

Благодаря за упътването , направих бекъпа. Само едно уточнение -Накрая като пуснах програмата MTK Droid tools не ми позна телефона защото опцията за прехвърляне на данни по USB беше като Media device , а след като го направих да е на USB storage тогава го позна.
С нетърпение чакам упътване за рекавър на тела.

S20 plus
Цитирай
#9

realprofesora написа:Благодаря за упътването , направих бекъпа. Само едно уточнение -Накрая като пуснах програмата MTK Droid tools не ми позна телефона защото опцията за прехвърляне на данни по USB беше като Media device , а след като го направих да е на USB storage тогава го позна.
С нетърпение чакам упътване за рекавър на тела.

Искаш да кажеш да си върнеш фабричните неща ли?Както и Стоковото рековъри ли?
Ако е така....закачаш Alcatel Upgrade tool и би трябвало да стане!
Цитирай
#10

Исках да кажа -Да си направя бакъп с този файл който направих. Всъщност аз си направих бакъп а да се използва този файл за да се върне с него информацията на телефона се казва рекавър. Ха сега някой да каже как да го ползвам.

S20 plus
Цитирай
#11

realprofesora написа:Исках да кажа -Да си направя бакъп с този файл който направих. Всъщност аз си направих бакъп а да се използва този файл за да се върне с него информацията на телефона се казва рекавър. Ха сега някой да каже как да го ползвам.

Радвам се че си може би от първите!
Всъщност написах темата за да може да си имаш в едно бакъпче за всеки случай ако експериментираш.
Ако не си брикнал телефона не е нужно да го връщаш можеш с TWRP.

Нямам време да довърша темата, но ще ти опиша накратко!
Значи стъпките са тези:
- щом си направил бакъп с SP FLASH TOOL и си разцепил бакъпа с DROID TOOLS на файлове те отиват в папката /MTK DROID TOOLS/Backups/Alcatel
- Отваряш SP FLASH TOOL и зареждаш scatter file където си разархивирал MTK DROID TOOLS и /MTK DROID TOOLS/Backups/Alcatel (те са два файла всъщност са еднакви, но избери "MT6577_Android_scatter_emmc.txt")
- След това ще ти се отметнат почти всички без recovery, custpack и mobile_info ти ги зареди сам както следва factory_NONmodified_recovery.img(това е recovery), custpack2.img(това е custpack), и mobile_info.img(това е mobile_info) последните са cache, userdata ги оставяш

МНОГО ВАЖНО: само да уточня внимавай за | PRELOADER и DSP_BL | които са в червено ако ползваш тези файлове от друг телефон примерно от IDOL може да си брикнеш hard телефона и трябва да го носиш на сервиз защото това са опасни и ако си в гаранция няма да ти я признаят само уточнявавам ако си експериментираш с други бакъпи от други телефони.Ако пробваш от други телефони само custpack и system флашваш тези са безопасни.

Ако имаш въпроси питай !

между другото от къде купи телефона ?

DONATE МЕ : цък



Цитирай
#12

Тела купих от Виваком, като плащам и за допълнителна гаранция която включва и софтуерни проблеми, намокряне, счупване, изтърване ...вкл и при ПТП.

S20 plus
Цитирай
#13

Браво за труда Марто:Работи и на Alcatel one touch idol mini с едиствената разлика че използвах по новата версия на SP_Flash_Tool_v3.1328.0.183 ,защото по старата не ми разпознаваше Scatter файла.ако искаш добави този Scatter за минито.

п.п. може ли темата да се направи важна за да излиза винаги на 1-ва страница ще е доста полезно.

HTC 526 dual sim, HTC A9S 32gb
Цитирай
#14

kingkacho написа:Браво за труда Марто:Работи и на Alcatel one touch idol mini с едиствената разлика че използвах по новата версия на SP_Flash_Tool_v3.1328.0.183 ,защото по старата не ми разпознаваше Scatter файла.ако искаш добави този Scatter за минито.

п.п. може ли темата да се направи важна за да излиза винаги на 1-ва страница ще е доста полезно.

да старата версия е за някои процесори в случая твоят е нов и не се поддържа
добре, че си разбрал как стават нещата
да ако се направи важна ще е по-добре

DONATE МЕ : цък



Цитирай
#15

Здравейте.
така ли трябва да е ?разпознава файла,но май няма никой в къщи.Аз ли бъркам нещо?
http://prntscr.com/2ee6ys
после
http://prntscr.com/2ee81w
и накрая нищо не се случва
http://prntscr.com/2ee8gu

на тела светка екрана,показва че се пълни батерията,гасне след няколко секунди и това е.

А не може ли да инсталирам едно рекавъри и да си направя бекъп-а през него?

Xiaomi user
Цитирай
#16

Здравейте!Телефона не ми се разпознава от MTKDroid tools дори след като съм инсталирал usb драйвъра.
Цитирай
#17

dell

Sony Ericsson Xperia X10 mini R.I.P. > Alcatel one touch IDOL 6030X STOCK 4.2.2 > iPhone 5S 64GB >iPhone 6> iPhone 6S >iPhone 8> iPhone X > Huawei P20 
Цитирай
#18

това е за правене на бекъм а за флашване на ром само от коя стъпка да започна?
Цитирай
#19

marrto написа:Четвърта стъпка(работа с MTK DROID TOOLS):

- Сваляте MTK DROID TOOLS и разархивирате някъде от - ТУК
бележка: задължително изключете за кратко време антивирусни, защитни стени и други защити, защото програмата се отчита като заплаха и неможе да я стартирате
- Сваляте и тези драйвери и инсталирате от - ТУК
- Включвате usb debugging ако незнаете къде се намира settings->about phone->advanced settings и маркирате usb debugging
бележка: възможно е веднага да не ви познае драйверите направете един рестарт на телефона и компютъра
- Стартирате програмата MTK DROID TOOLS и включете usb кабела
- Трябва да ви изкара информация за телефона(версия, кернел и т.н.) и най-отдолу да ви изпише марката и модела
- Отивате на root, backup, recovery и виждате опцията To process file ROM_ from flash tool и намираме файла, който създадохте с SP FLASH TOOL "ROM_еди си кво".
- И започва да се разбива на отделни файлове горе долу 20-тина тези файлове ще се запишат в папката MTK DROID TOOL/backup/Alcatel повреме на разбиването може да ви излезе съобщения нещо като CWM recovery вие откажете(cancel) и процеса ще продължи.
Е не можах да ги подкарам ш#б@ните драйвери и това си е... Някой с Глобулски телефон може ли да ми качи бекъп от телефона си на оригиналния си РОМ, че сега съм с 01003 от съседната тема, а искам да си върна оригиналния РОМ... Бях направил бекъп, но сега ми дава MD5 missmatch и не мога да го ресторна през recovery.

Благодаря предварително! Ще черпя бира! :cheers:

[box]| Phone: hTC Sensation 4G | Status: S-OFF| CID: 11111111 | HBOOT: 1.29.0000 | Radio: 11.24A.3504.31_М |
| ROM: ViperS 3.1.4 Sense 4+ | Kernel: 3.4.10-Sebastian FM 1.0.3 | Recovery: 4Ext 1.0.0.6 RC1| Анкер 1900|[/box]
Цитирай
#20

Skip MD5 chek ?

Sony Ericsson Xperia X10 mini R.I.P. > Alcatel one touch IDOL 6030X STOCK 4.2.2 > iPhone 5S 64GB >iPhone 6> iPhone 6S >iPhone 8> iPhone X > Huawei P20 
Цитирай
#21

Ferotakis написа:Skip MD5 chek ?
На recovery-то от 6030D (с пеперудата) не видях такава опция, а бекъпът е правен с него и с TWRP не мога да го ресторна.

[box]| Phone: hTC Sensation 4G | Status: S-OFF| CID: 11111111 | HBOOT: 1.29.0000 | Radio: 11.24A.3504.31_М |
| ROM: ViperS 3.1.4 Sense 4+ | Kernel: 3.4.10-Sebastian FM 1.0.3 | Recovery: 4Ext 1.0.0.6 RC1| Анкер 1900|[/box]
Цитирай
#22

Auris 1.6 vvt-i написа:
Ferotakis написа:Skip MD5 chek ?
На recovery-то от 6030D (с пеперудата) не видях такава опция, а бекъпът е правен с него и с TWRP не мога да го ресторна.

Вашият 6030D ли е или 6030X? В TWRP има такава опция за да може рекавърито да ресторва бекъп който не е правен през него е през друг телефон със същото рекавъри .

Ако сте със 6030Х може да пробвате и мисля , че ще Ви се ресторне .

Sony Ericsson Xperia X10 mini R.I.P. > Alcatel one touch IDOL 6030X STOCK 4.2.2 > iPhone 5S 64GB >iPhone 6> iPhone 6S >iPhone 8> iPhone X > Huawei P20 
Цитирай
#23

С 6030Х съм, но в началото, когато пробвах да сложа 4.2.2, който беше качил с рекавърито за 6030D, направих бекъп на оригиналния РОМ с рекавърито за 6030D. Сега обаче не мога да ресторна бекъпа на оригиналната си ОС, тъй като "пеперудата" ми дава MD5 Missmatch, а TWRP, където мога да дам да прескочи проверката, изобщо не вижда бекъпа от "пепрудата", тъй като файловете са различен формат.

[box]| Phone: hTC Sensation 4G | Status: S-OFF| CID: 11111111 | HBOOT: 1.29.0000 | Radio: 11.24A.3504.31_М |
| ROM: ViperS 3.1.4 Sense 4+ | Kernel: 3.4.10-Sebastian FM 1.0.3 | Recovery: 4Ext 1.0.0.6 RC1| Анкер 1900|[/box]
Цитирай
#24

Давал ли си format data и cache от това рекавъри ? Ако да незнам дали имаш бекъп защото той се прави във вътрешната памет на телефона и съответно при формат се трие тази памет :capitulation:

Sony Ericsson Xperia X10 mini R.I.P. > Alcatel one touch IDOL 6030X STOCK 4.2.2 > iPhone 5S 64GB >iPhone 6> iPhone 6S >iPhone 8> iPhone X > Huawei P20 
Цитирай
#25

Auris 1.6 vvt-i написа:
marrto написа:Четвърта стъпка(работа с MTK DROID TOOLS):

- Сваляте MTK DROID TOOLS и разархивирате някъде от - ТУК
бележка: задължително изключете за кратко време антивирусни, защитни стени и други защити, защото програмата се отчита като заплаха и неможе да я стартирате
- Сваляте и тези драйвери и инсталирате от - ТУК
- Включвате usb debugging ако незнаете къде се намира settings->about phone->advanced settings и маркирате usb debugging
бележка: възможно е веднага да не ви познае драйверите направете един рестарт на телефона и компютъра
- Стартирате програмата MTK DROID TOOLS и включете usb кабела
- Трябва да ви изкара информация за телефона(версия, кернел и т.н.) и най-отдолу да ви изпише марката и модела
- Отивате на root, backup, recovery и виждате опцията To process file ROM_ from flash tool и намираме файла, който създадохте с SP FLASH TOOL "ROM_еди си кво".
- И започва да се разбива на отделни файлове горе долу 20-тина тези файлове ще се запишат в папката MTK DROID TOOL/backup/Alcatel повреме на разбиването може да ви излезе съобщения нещо като CWM recovery вие откажете(cancel) и процеса ще продължи.
Е не можах да ги подкарам ш#б@ните драйвери и това си е... Някой с Глобулски телефон може ли да ми качи бекъп от телефона си на оригиналния си РОМ, че сега съм с 01003 от съседната тема, а искам да си върна оригиналния РОМ... Бях направил бекъп, но сега ми дава MD5 missmatch и не мога да го ресторна през recovery.

Благодаря предварително! Ще черпя бира! :cheers:

пробвай с тези драйвъри http://mtk2000.ucoz.ru/down11/MTKUsbAll_0.8.4.rar

А относно MD5 mismatch изтрий цялото съдържание от nandroid.md5 където е в папката на бакъпа и carliv(пеперудата) ще можеш да възстановиш бакъпа.

DONATE МЕ : цък



Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)