Оценете темата:
  • 5 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aliexpress-всичко,което трябва да знаем !
#1

В следващите няколко реда ще се опитам да обясня накратко какво представлява Aliexpress и как да използваме този шопинг-портал свеждайки рисковете от неприятни изненади до минимум.

1.Какво е Aliexpress ?

Това е най-голямата китайска B2B (business to business) и B2C (business to customer)платформа за онлайн търговия.
По своята същност Aliexpress работи на принципа на ebay,но разликата е,че тук няма търгове и частни лица.
Aliexpress много често се явява и мястото където можете да намерите търсения от вас продукт на много изгодна цена заради жестоката конкуренция,която принуждава продавачите да свиват своите печалби до минимум.

2.Покупка от Aliexpress !

Няма принципна разлика между това дали ще пазарувате от Aliexpress или от някой от хилядите магазини за онлайн търговия.Разликата идва от това,че пазарувайки от тук ще трябва да прецизирате своите критерии за търсения от вас продукт за да избегнете бъдещи неприятности.
За целта трябва да използвате различните филтри,които платформата предлага,което всъщност си има и своите добри страни.....Съжалявам,че ще обяснявам като на бавноразвиващи се,но това е единствения начин да ви убедя,че покупката от тук е също толкова безопасна,колкото и от ebay примерно. Smile Няма да използвам снимки,че допълнително ще си усложня живота,но мисля,че и само с думи ще бъда разбран.

а.Въвеждате в търсачката търсения от вас продукт.

Това обаче все още не е достатъчно и сега е момента за използването на различните филтри за които споменах по горе.Примерно търсим Xiaomi Mi4.Въвеждайки само Xiaomi Mi4 ще излезнат около 4000 резултата,но ние търсим само мобилен телефон и останалите неща не ни интересуват.
Обърнете внимание на панела в горната лява част на вашия екран.Там под логото Aliexpress имате филтър CATEGORIES,а под него различните под-категории.За да прецизирате търсено ще трябва да изберете *Mobile Phones,което автоматично ще премахне това,което не ни интересува и ще остави само обявите за мобилни телефони.
Сега обаче ще трябва да обърнете внимание и на останалите филтри.Погледнете зоната под търсачката и ще видите още няколко опции.
От опцията *Ship To* избирате държавата до,която искате да бъде доставен избрания от вас продукт,а от *Shipping Method* изберете само доставка с DHL Express shipping,защото това е най-бързия и сигурен начин за доставка на мобилни телефони,а след това потвърждавате с OK !.
Следващия филтър на който трябва да обърнете внимание на този за цената:*Price*.
Кликвайки върху него страницата автоматично ще бъде обновена и продуктите ще бъдат подредени по цена.
За да избегнете обяви,публикувани от измамници или така наречените scammers,чиито оферти са на цени доста по-ниски от официално обявените дори и от самите производители,изберете следващия филтър *Ratings*,който се намира непосредствено до филтъра *Price*.
Този филтър автоматично ще подреди продавачите по рейтинга,който те имат и ще премахне обявите на измамниците......Или поне ще ги изпрати доста по-назад в класирането и техните обяви няма да ви изкушават.... Smile
Винаги избирайте първите няколко обяви......Филтъра *Ratings* ви подрежда магазините от тези с най-висок към тези по-нисък рейтинг,а това е гаранция,че няма да попаднете на измамник.
След като преминете през всички стъпки и сте си избрали желания продукт на най-добрата цена,идва време за един доста неприятен за вас и много приятен за продавача момент: плащането !

2.ПЛАЩАНЕ !

Не знам колко от вас са запознати с начина на плащане,но именно от незнанието на потребителите идват и техните неприятности.
Aliexpress използва своя собствена разплащателна система,която се нарича *Aliexpress Escrow Service* и смея да твърдя,че тя е доста по-сигурна дори и от....PayPal.... Smile
Използвайки тази система,вие превеждате парите директно на Aliexpress,а не на продавача !!!!!!!!!
Едва след като си получите пратката и установите,че това е желания от вас продукт,той е в състоянието обявено от продавача и изобщо сте доволен от това,което са ви доставили вие трябва да потвърдите покупката.
Едва след вашето потвърждения Aliexpress ще освободи вашите пари и продавача ще може да си ги вземе.Ако не сте доволен заради някакво разминаване или пък продукта е дефектен или каквото и да е,не се притеснявайте да отворите диспут !!!!
Това е нещото,което сериозните продавачи искат най-малко да им се случи и се опитват да не се стига до такава стъпка......Възможно е дори да бъдете помолени от тях да затворите диспута с обещанието да уредят всичко без намеса от страна на Aliexpress,но В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ЗАТВАРЯЙТЕ ОТВОРЕНИЯ ВЕЧЕ ДИСПУТ !

Ако не сте доволен от нещо,никога не натискайте бутона за потвърждение,защото ако го направите губите възможност за отваряне на диспут !!!!!!!!
Друг много важен момент е да избягвате да правите покупки от продавачи,които искат плащанията да стават през PayPal или какъвто и да било друг начин !
PayPal е доста сигурен начин за разплащане,но не и за тази платформа.Възможно е да берете ядове в последствие !

В общи линии това са основните стъпки за пазаруване от Aliexpress.В следващите няколко реда ще се опитам да ви дам още няколко допълни съвета за да сведем рисковете до минимум.

3.РЕЙТИНГ

Това на практика е първото нещо,което трябва да гледате преди да направите някаква покупка от Aliexpress !!
За да бъдете сигурни,че всичко ще мине гладко и без проблемно,избрания от вас продавач трябва да е с минимален рейтинг както следва:

1.Не по-малко от 99.5% за 100 извършени продажби.
2.Не по-малко от 98% за до 1000 продажби.
3.Не по-малко от 96% за до 30 000 продажби.
4.Не по-малко от 94% за над 30 000 продажби.
5.Винаги избирайте продавач с висок рейтинг постигнат от голям обем продажби !!!!!
6.Ако нещо не ви е ясно по-добре първо да се посъветвате с някой,отколкото да направите нещо на своя глава.Това винаги води до неприятности !
7.Отчитайте факта,че доставки от Китай дори и с DHL пристигат между 7-ия и 14-ия ден така,че не се чудете защо доставката ви се бави по-дълго от обявения срок !
8.Внимавайте и за сумата на доставката до Европа ! Някой продаващи обявяват безумни цени за доставка.Разумната сума е между 14 и 27 USD !!!


В общи линии това е по-важното,което трябва да знаете при покупка от Aliexpress.....Със сигурност съм пропуснал нещо,но това е нормално за подобен пост.... Smile
Извинявам се и за евентуално допуснатите правописни грешки....Не е от незнание,а по съвсем други причини....Моля да бъда извинен.... Smile


Приятно четене !
Цитирай
Аксесоари
#2

Много полезна статия благодарности :cheers: Ако ти се занимава някога и имаш време можеш да сложиш и някой снимков материал на основните неща така за тези които пазаруват за пръв път ще е по нагледно
Цитирай
#3

Благодаря за положените усилия, намирам го за много полезно! :thumbup:

XiaoMi MI-8 128 GB | Android Q 10.0 | MIUI Global Stable V12.0.1.0 QEAMIXM
Цитирай
#4

Здравейте,искам да попитам дали този лаптоп от алиекспрес е истински,дали наистина е 80 долара и ако си го поръчам дали ще ми го пратят ? http://www.aliexpress.com/item/GT70-0NE-...15550.html

Samsung Galaxy S Plus >> iPhone 4S 16GB >> Samsung Galaxy S IV Mini Liquid Smooth Rom 4.4.2 Cool>>HTC Desire 601
Acer Iconia TAB B1-711 Stock 4.2.2 Microsoft Surface 2 32GB Win 8.1
Цитирай
#5

Май не си чел темата по нагоре човека е описал точно и ясно да се купува от продавачи с висок рейтинг а този лаптоп няма никакъв.И няма как да струва 80$!!!

PocoF2Pro
Цитирай
#6

killer121219 написа:Здравейте,искам да попитам дали този лаптоп от алиекспрес е истински,дали наистина е 80 долара и ако си го поръчам дали ще ми го пратят ? http://www.aliexpress.com/item/GT70-0NE-...15550.html
Мисля,че това е цената само за клавиатурата на лаптопа.... Smile !!!!!!
Цитирай
#7

Да се включа и в тази ти тема. Smile

Дори и продавача да е с висок рейтинг, пак не пречи да го разпитате първоначално дали стоката отговаря на описанието и т.н. Така може да видите колко бързо и изчерпателно отговаря продавача, дали и колко знае английски и прочие.
Цитирай
#8

achko написа:Да се включа и в тази ти тема. Smile

Дори и продавача да е с висок рейтинг, пак не пречи да го разпитате първоначално дали стоката отговаря на описанието и т.н. Така може да видите колко бързо и изчерпателно отговаря продавача, дали и колко знае английски и прочие.

Не знам дали това е толкова важно,но сега е идеалния момент да ви покажа за какво иде реч !
Преди около месец си поръчах кейс за телефона от Aliexpress,но по една или друга причина той все още не е пристигнал......Нямах голям избор заради малкия брой търговци,които предлагаха това,което търсех,но пък става въпрос за един обикновен кейс така че нямаше голямо значение от къде ще го поръчам.....Преди няколко дни получих имейл,че на 18/09 изтича срока в,който моята поръчка е защитена и аз ще трябва да потвърдя,че всичко е наред или пък да отворя диспут,ако нещо не е наред.....Ако не отворя диспут до тази дата поръчката ще бъде финализирана без значение дали аз съм я получил или не.....Аз обаче ще се възползвам от правото си да отворя диспут Smile,а за тези,които не са наясно каква е процедурата в такива случаи ще възможност да се запознаят в детайли с нея.....Единственото,което трябва да направите е да хвърляте по един поглед в темата за да следите развитието на този случай в "реално време". Smile

[Изображение: 7609376O.png]
Цитирай
#9

Не може ли да пропуснем частта с DHL , защото начислява сума за доставка, аз съм поръчвал вече , попаднах на реплика , но доставката е без пари.Идва точно за 1 месец.

HUAWEI HONOR 8 FRD-L19 4GB/64GB
HUAWEI HONOR 6 H60-L12
HTC 3D EVO
Цитирай
#10

Поръчвал съм от няколко години вече чрез този сайт и съм доволен като цяло.
Случва се да има проблеми но китайците са разбрани (повечето) и обикновено възстановяват сумата или изпращат нов артикул.
Последно днес приключих едно оспорване за дефектен дисплей на което продавача не беше съгласен с мен, но след ескалиране на оспорването от поддръжката на сайта вземаха решение в моя полза според представените доказателства като снимки и видео.
Цитирай
#11

Аз съм поръчвал доста работи от Алито дори и от продавачи с малко продажби и нисък рейтинг и съм като цяло доволен.Наскоро поръчах уж оригинално Леново, но е било реплика.Писах веднага на продавача, че се отказвам от поръчката докато все още не беше изпратена. Той ми написа, че няма проблем и ще ми върне парите.На другия ден поръчката ми беше с приключен статус и получих имейл от Алито, че ще ми се възстановят парите в срок от 7-10 дни.Все още чакам, защото са минали 3-4 дни.
Цитирай
#12

Немога да проследя и поръчката си в сайта на бг пощи не намира нищо явно все още не е влязла в бг пълен ужас

[note=Модератор]8. Публикуването на няколко поредни мнения в рамките на 48 часа едно от друго не се разрешава. Редактирайте първото![/note]
Цитирай
#13

@bela87 Използвай бутона за редакция, вместо да пишеш поредни мнения.
Иначе ако поръчката ти е голяма като размер има надежда за теб макар и ако не е отчетена смяната на адреса ти. Първо точно за али до колкото си спомням дават тракинг номер. Иди в гугъл и напиши China mail tracking, alli express tracking и отвори първите няколко резултата и там въведи тракинг номера ти, все някъде ще ти светне точно къде ти е пратката.
След това вече наблюдавай кога ще пристигне в България и в града за който си го поръчала.

Ако, както казах по-горе, е голяма пратка, то те ще я оставят в пощата а на адреса ще оставят само бележка. Ти кат ознаеш, че пратката е в райония клон на пощата, отиваш с лична карта и казваш, че има за тебе пратка, но нямаш бележката, иззгубила си я примерно. Би трябвало все пак да ти я дадът, аз съм получавал и без да имам бележката. Успех!


GT540, G2, G4, S8+, Note9, Galaxy Tab S4, Note10+

Цитирай
#14

17track.net е сайт от които следите кога поръчката е тръгнала и как се движи, кога е пристигнала в българия и в кой град е.........общо взето автоматично проверява сайта на страната изпращач и получател.
Цитирай
#15

Ако пък вече имате андроид в ГугълПлей има едно приложение TrackChecker, спестява влизането всеки ден за проверка, ако трекинг-номера е истински (което пък е така, ако е над 20-тина долара)..Wink
svetlio10 написа:17track.net е сайт от които следите кога поръчката е тръгнала и как се движи, кога е пристигнала в българия и в кой град е.........общо взето автоматично проверява сайта на страната изпращач и получател.

Максимално допустимия размер е 400 символа, разположени на максимум 2 реда
Цитирай
#16

Днес голямо премеждие в митница София Smile

Гледам си аз онлайн тракинга и хоп... пратката на митница. Всичко направено екстра, 20 долара струва пратката обаче там, на митница.
Влизам аз и започвам да гледам онези бележки в джобове залепени навсякъде по стените, че после на гишетата гледат странно, че не знам кое къде и кой ми е длъжен, да ми обяснява нещо.
Отивам на гише 13 където с големи букви са плеснали ПРАТКИ ОТ ЧУЖБИНА ТУК!
Казвам си аз, че нямам известие и следя онлайн за пратката и я видях тук (митницата) и веднага ме пратиха на гише 24, в дясно, в ляво и надолу в ляво... следващия само се чу и тръгнах. А и да добавя, че преди да отида звъннах на телефона посочен в сайта на митници но там един дрезгав глас само ме подканваше да му затварям вече. "Да да елате тук", няма кой сте, дайте да видим пратката, сега ще ви кажа как стоят нещата...
Отивам на 24 гише и започвам наново, пратката, онлайн, тук...
Веднага една жена ми даде едно листче и вика попълвай. Попълних аз и ми вика 1лв за известие?! Викам си ебаси известието.
Питам я къде и тя:
- Ми как къде? На тринайсто гише.
Отивам аз на 13-то и давам известието, дето аз си го попълних и платих, и получих друго листче и:
- На четиринайсто...
Влизам аз в четиринайсто и един господин ме пита, дали съм знаел, какво получавам. Викам му, че знам, лостче за мигачи... 6 броя, събрахме се викам едни авери си поръчахме на куп. Пита колко струвало, защото били посочени 20$... Ми сляп ли е, казвам му и аз 20$ струват...
- Донеси ми фактура за 20 долара, за да я освободя пратката. И си повика следващия (те баха същите преди мен, върнати за още нещо)
Китаеца ми е пратил ф-ра, но нещо съм я затрил и му пиша пак, но там е вечер и никой не ми отговаря. Чакам... Отидох до гишето и ги питам, какво да направя, ни така ни онака... Без скандали, викам аз за сефте тука, не знам че трябва. Върнаха ми извстието, защото ми го бяха взели и ми дадоха друга бележка за пред четиринайсто.
Влизам аз пак при човека от митници и му обеснявам, че общо взето не знам, какво да направя. Вика дай извлечение...
От там извлечение на транзакциите и там си пише 20$ алиекспрес. На друго гише отново, за да ми изпринтят от телефона разпечатката(1лв)
Връщам се в митници и пак, тринайсто, четиринайсто и пак ме върна лекия...
- Тука не пише тракинг номера. Дай и фактурата за да видя тракинг номера на нея.
Седнах аз вътре и зачаках китаеца случайно да се появи, и хоп след 5мин имам мейл. Отварям и ония на фактурата плеснал 24$, не знам защо ама ако пак чакам да я коригира... Аз до сега обяснявам, че са 20 долара цялата работа, разпечатки... И пак отивам при митничаря. Не вадя фактурата а му казвам, че на фактурата няма как да пише тракинг номера, защото аз плащам, получавам ф-ра и след 5 дни се праща пратката... как да отгатне китаеца този тракинг номер та да го добави пет дена преди това във фактурата?!
Накрая вика офф... давай да ти я освободя, разпечата ги и вика отивай на тринайсто.
Жените на тринайсто ми вземат бележките, късат там, каквото късат и за късането дай още 1,50лв...
- Отивай на 31-во да си вземеш пратката.

Big Grin
И така си откарах едни няколко часа в разкарванки до гишета, банки, зелена зона и няколко дребни набързо Big Grin При това, все едни и същи хора цял ден засичах да се връщат и излизат отново и отново Big Grin

Apple iPhone 7
Lenovo
VIBE P2; 
XDA= Mitky82
Цитирай
#17

До сега съм поръчвал страшно много неща, но все евтини до максимум 50 долара.
Сега обаче страшно много си харесах леново вайб х2, което тук най-евтино е около 750-800 лева, а от там стъпва на около 500лева и то с DHL доставка.
Единственото, което ме притеснява е дали няма да ми се случи, това което на колегата преди моя пост. Какъв е риска да го задържат? До сега никога за нищо не се е получавал проблем при мен, но знам ли.... Ако го задържат и ме викнат какво ще трябва да платя на тая цена освен 20% ддс?
Цитирай
#18

Продукт на стойност над 200лв.задължително мито и ДДС.
Ти си ги сметни,и да със сигурност ще ти го задържат,най-малкото заради DHL

DELL STREAK 5,ROM....GELERMO's ROM,ANDROID 4.0.4 ->
 ROOT NEXUS 5 32gb->Android 6.0.1->VENENO ROM,gelermo'sMOD
Цитирай
#19

(2015-02-01, 12:38:59)gelermo написа:  Продукт на стойност над 200лв.задължително мито и ДДС.
Ти си ги сметни,и да със сигурност ще ти го задържат,най-малкото заради DHL

Хммм, ми то по-добре да се разберете с продавача да го пише под 200 лв. Покупката ще си я има в алиекспрес с истинската цена, която си платил, ама защо пък нашите митничари да знаят за това? Аз веднъж си взех телефон за 360 лв. и дойде направо в пощата без проблеми.
Цитирай
#20

....
Хммм, ми то по-добре........ Покупката ще си я има в алиекспрес с истинската цена, която си платил, ама защо пък нашите митничари да знаят за това?
Това просто няма как да стане.Ако не вярваш,опитай и пиши резултата...
..... Аз веднъж си взех телефон за 360 лв. и дойде направо в пощата без проблеми
Ако е било преди януари 2015г. може,сега обаче вече много трудно.

DELL STREAK 5,ROM....GELERMO's ROM,ANDROID 4.0.4 ->
 ROOT NEXUS 5 32gb->Android 6.0.1->VENENO ROM,gelermo'sMOD
Цитирай
#21

Да реанимираме малко темата. От първия пост не ми стана ясно защо се препоръчва да НЕ се плаща чрез PayPal? Вече си поръчах оттам няколко дребни стоки, но при плащането им не видях да има избор за начина на плащане, а после в акаунта си на PayPal видях, че плащането e минало през тях? Ако наистина не се препоръчва, тогава какъв е начина при плащането транзакцията да бъде осъществена по друг начин?  Visslar

 
Цитирай
#22

Плащането в aliexpress може да се направи по различни начини: VISA, Master, Western, WebMoney, Яндекс и др. , проблемите идват ако трябва да си върнеш парите обратно. Именно в този случай PayPal е не подходящ. Аз лично ползвам Virtual MasterCard и за година и половина нямам проблем нито с плащане, нито с връщане на парите.
Цитирай
#23

С VISA съм, другите карти ги видях, но използвам само тази. А не виждам в темплейта при плащането да има избор на платформа, чрез която да бъдат преведена сумата. Иначе през  PayPal ми върнаха едни пари точно вчера, макар и да се наложи да се изчака 5 дена. Поръчката бе върната от Ibuygou. Visslar

 
Цитирай
#24

Здравейте, на някой случвало ли му се е да не отговаря стоката на описанието и връща ли се, какъв е начина?
Цитирай
#25

Връщаш стоката обратно за твоя сметка или си я оставяш и пишеш на продавача за компенсация.

 
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 3 гост(и)