Оценете темата:
  • 5 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Aliexpress-всичко,което трябва да знаем !

Колеги, смятам, че част от обвиненията ви към Български Пощи са неоправдани и породени от незнание.

Конкретно за пощите - ние сме член на ЕС. Има си правила, които и нашите пощи искат-не искат, трябва да спазват, така както пощите в другите държави от ЕС. Тези правила касаят срокове на обслужване както между държави от ЕС, така и от държави извън ЕС с пратка към ЕС.

Ето една извадка от сайта на Български Пощи, за да добиете идея:

"Съгласно нормативите за качество, определени с решение на КРС:

80% от вътрешните непрепоръчани пратки без предимство се доставят в рамките на 2 работни дни след деня на подаването им в пощенската служба. 80% от вътрешните непрепоръчани пратки с предимство се доставят на следващия работен ден след деня на подаването им.

80% от международните непрепоръчани пратки без предимство от Европа се доставят в рамките на 5 работни дни след деня на подаването им. 85% от международните непрепоръчани пратки с предимство от Европа се доставят в рамките на 3 работни дни след подаването им."

За извън Европа не намерих конкретна информация, освен, че съхраняват пратката 20 дни, но сроковете за обработка е логично да са по-големи от тези за пратки ЕС->ЕС или БГ->БГ. Съответно тракингът като ви покаже, че стоката е в БГ и я получите след 10 дни, а не след 2, то не е от мотаене, а от наложените приоритети за обработка.

Относно известията, аз от есента насам само СМС-и съм получавал. Вероятно въвеждането навсякъде в страната на тази практика изисква време, но ще стане.
Цитирай
Аксесоари

Понеже са неоправдани ти давам пример: една приятелка онзи ден каза, че ни е пратила коледна картичка по пощата (без значение дали в днешно време е странно или не). Тя е от София, ние сме от София. Познай до момента картичка дали сме получили. Да, прав си иначе, че най-вероятно пратките, идващи извън ЕС са с по-нисък приоритет. Мен лично ме притеснява това, че по тракинг я виждаш в България, но тя теб - никога. Другото ще го преглътна - няколко дни да я чакам от пощите до мен.

Тия приказки с "европейските норми/стандарти за качество", изрядности и дрън-дрън ярина ги приказва всяка една от нашите нефункциониращи, пропаднали, корумпирани и некомпетентни институции.
Цитирай

Картичката с приоритет или без е била пратена? Тези без приоритет ги пускат в пощенските кутии и толкова. В много блокове кутиите са разбити или от тях лесно може да се извадят писма. Не оправдавам Пощите, но може и вината да е извън тях. Пратка в Бг - само препоръчана.

Относно тракването, няколко пъти ми се е случвало в тракинга на алиекспрес да ми покаже, че е пристигнала в страната за доставяне, а всъщност като отворя на повече детайли пише, че е пристигнала в някое летище от ЕС, например Лиеж в Белгия. Явно за някои пратки щом вече е в ЕС, за алито е все едно е в Бг.

Не защитавам Пощите ни. Но има и друг момент - заплащането там е ниско. Имах познати, които работеха там - постоянно бяха заети, направо претоварени от работа. По цял ден им се налага да се занимават с идиоти, с пратки, с пари. Недостиг на работна ръка и пр. Порочен кръг. Сигурно има и пратки, които просто биват откраднати. Наскоро нали разкриха подобна практика за служители на летище София, които пребъркват багажите на пътниците.

На запад съм имал възможността да видя добре работещи пощи, добре работещи железници. Само че там те се управляват професионално, дава се добро заплащане, включително на най-нископлатените длъжности и не се тъпчат за да вървят частни фирми с подобен бизнес, както са в България автобусните фирми за превози, както и фирми като Спиди и Еконт за доставки. Дори е престижно да работиш в пощите или в железниците. Но това е друга тема.
Цитирай

Ходил съм да взимам пратки, за които нямам известие. А тогава работех в Бизнес парка и известията ги даваха на рецепцията във фирмата, има-няма на 500 м. пощата от офиса. В единия случай ние бъркаме, в другия била пощенската кутия виновна, а в този сигурно рецепционистката. А в един случай си бях виновен аз: пратката била до поискване и трябвало аз да си й бера грижа да си я търся (а от тези със смотаното проследяване), защо те да ми пратят известие на 500 м.? Просто не струват пощите ни, бас държа, че ако наблизо човек има пощенски клон у куриерски и трябва да изпрати документи или паричен превод, ще отиде до куриера. Иначе съм съгласен: имат си правила, те са за нас - наша работа е да ги знаем. Ама поне да си вършеха нещата както трябва.

За проследяването и аз съм го срещал из моите - уж у нас, а то в Белгия.

Когато живеех във Франция ми направи впечатление колко уважавана и надеждна институция е пощата, но там наистина се извършваха услуги. Но когато едни държави се управляват правилно (макар и не идеално), в тях всичко си върви. Даже по време на празници имат празнични пликове - дават ти го без дори да си питал (а аз и не знаех) и пращаш без пари.
Цитирай

На мен няколко пъти ми се случва много да се бавят пратките.Поради изтичане на срока за доставка приключват поръчката като получена а всъщност все още е някъде на път.Отварям диспут че не съм получил нищо и ми връщат парите.След седмица или две пристига.Незнам защо се бави повече от срока за доставка.Предполагам че заради неспазването на срока ми връщат парите.

iPhone 13pro max,Apple watch ultra 49mm.titan
Цитирай

(2020-01-21, 21:37:04)galaxian написа:   ...За извън Европа не намерих конкретна информация, освен, че съхраняват пратката 20 дни, но сроковете за обработка е логично да са по-големи от тези за пратки ЕС->ЕС или БГ->БГ. Съответно тракингът като ви покаже, че стоката е в БГ и я получите след 10 дни, а не след 2, то не е от мотаене, а от наложените приоритети за обработка.
Относно известията, аз от есента насам само СМС-и съм получавал. Вероятно въвеждането навсякъде в страната на тази практика изисква време, но ще стане.
Приоритетите важат и за пратките доставяни извън ЕС. Вчера получих съобщение, че пратката е пристигнала в БГ, а днес вече получих и смс, че тя вече ме чака в кварталната поща.


Прикачени файлове
.png Screenshot_20200122-125843.png Размер: 370.51 KB  Сваляния: 290

 
Цитирай

И аз да хвърля моите 5 стотинки. За работата на пощите в Европа няма да го коментирам, също съм виждал как работят. От всички бивши соц страни тук пощите са на дъното. В коментирания ПК до бизнес парка, ами... компютрите им са още с ХР! Имам позната в един пощенски клон до София, ами.... принтера, компютъра и още доста оборудване са лично нейни. Това не мисля, че е единичен случай. Затова всички ползват обидинилите се куриери за разнос на всичко, а не пощите! Виждали сте и кой работи там - от пенсионер нагоре, с малки изключения. Няма как нещо да се развива без инвестиция. Света мисли, че нашите пощи са като техните, да ама не. За съжаление нямаме избор и опираме до тях !

времето е като парите - никога не стига
Цитирай

Тия яко са освирепели, щом почнаха да задържат пратки под 30лв. Мисля да я отпиша, но да не им пълня алчните гуши. Пускам диспут, като изтече срока, пък каквото става да става...
Пратката ми е 13 евро а ми искат 17 лв да го доказвам?!!

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

Случи ми се същото - тракинга вчера показа че пратка за 15.33 долара обща цена, вътре са 5 неща по 2-3 долара отива към митница. Викам еваси късмета, за под 30 лева пратка ще ме изръсят 20 лева още. Обаче днес получих SMS че вече е в пощенския клон. Не знам какво се случва точно всъщност с тия неща, но мисля да престана с поръчките изцяло за известно време.

Sent from my LM-G710
Цитирай

Ти си късметлия...
Еее - на, направо си просят да ми вършат "услуга", нещастници!.. [Изображение: 87d70988b9ecc6b6ef1ba19221be6d6b.jpg]

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

Добре плюем Български пощи, но защо всички ползваме техните услуги. Елементарен отговор: защото са безплатни и защото евентуално може да се мине метър и пратка над 15$ да не попадне в митницата. А вие какво очаквате за безплатни услуги. Ами като не ви харесва работата им защо не ползвате частните куриери: Спиди, Еконт, DHL. Защото за една пратка от Китай за 1$ ще платите за доставка 25$. И никоя пратка над 15$ няма да мине метър и ще попадне веднага в митницата, за да се плати ДДС. Някой въобще замисля ли се за това. Друг е въпроса, че пощите са пълен ужас и се използват, като инструмент за пране на пари и за незаконно забогатяване за сметка на бедния български народ.
Цитирай

@anatol06, би ли обяснил тогава за чий е законът за обмитяване над 30 лева, след като те дупят и за под?
Само и само да се изживеете като 'инакомислещи', сте готови да им клекнете и да преглътнете всичко.
Цитирай

Не могат да те дупят под щото ще им покажеш извлечение от банката. И нищо няма да ти вземат. И на кой да клекна. Пощите са едно, митницата друго. Пратките минават през митницата и те решават кое да спрат, а не пощите. Май хич не си наясно. И не си мисли, че защитавам пощите. Те са пълен ужас. В момента се използват, като инструмент за пране на пари и за незаконно забогатяване за сметка на бедния български народ.
Цитирай

Говориш си така за вятър в косите, виж линка и после ми обяснявай кой и какво. Или допълни нещо, което ще ми даде идея за правилна стратегия, не празни приказки. Защото намеците ти май са точно към мен... Отворен, пратка за 13 евро с куриер за 50, ти изобщо на какво си?..

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

И какво да видя линка. Митницата ти е спряла пратката. На кой са сърдиш. Не можа да минеш метър. Всичко е на късмет. Митниците спират , която пратка пожелаят. И не ми викай отворен, а виж колко е доставката от Китай с DHL.
Цитирай

Няма опция за DHL, г-н професоре, има ЕМS на стойност 87,02 ЕВРО!!! За пратка на стойност 13,08 Евро... Пощите ме рекетират да Им платя 17 лв, за да докажа, че не надвишавам заветния таван. Та ако обичаш спри да лееш мозък, след като не помагаш, ама никак - благодаря!

ПП
И само да добавя, че това, което съм поръчал у нас Никой не го предлага!!!

ПП1
Добрата новина е, че с DHL при друг търговец същото нещо и количество струва Само 68,16 Евро доставката, мерси за ценното предложение, "колега"!..

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
Цитирай

(2020-02-01, 16:30:54)alexbg67 написа:  Пощите ме рекетират да Им платя 17 лв, за да докажа, че не надвишавам заветния таван. 
Ами то има лесно. Не им ги давай. Кажи им че се отказваш от рекета им и отивай направо в митницита.
Цитирай

Днес ходих да си взема пратката която щеше да ходи на митница. Китаеца е виновен - писал е общата сума на 5 артикула, без купона което прави 18 долара и нещо. Затова е щяло да ходи на митница. Но и аз щях да вдигна диспут - качеството е под нивото което очаквах първо, и второ - това е първия път от над 300 пратки в който някой китайчок пише над 15 долара.

Sent from my LM-G710
Цитирай

Напоследък някои китайци пишат по ниска сума на стоките,
а товарят с по-висока куриерска такса.
Може би така заобикалят някакво си тяхно облагане
Нашите пък обмитяват всичко над 30лв, като в сумата влизат и куриерските такси
А това с банковото извлечение е гадно,
щото ако трябва да се разхождам да взимам подписан и подпечатан документ от банка...
Цитирай

Някой знае ли, колко време е активен бутона за повдигане на диспут, след като е изтекъл срока на защита на пратката?   Visslar
Цитирай

(2020-02-01, 21:20:52)valentyno написа:  Някой знае ли, колко време е активен бутона за повдигане на диспут, след като е изтекъл срока на защита на пратката?   Visslar
Петнадесет дена. Аз обикновено изчаквам ден/два и го активирам диспута. Последния път ми върнаха парите и след около 17/18 дена при проверка в пощата за други пратки ми предадоха тази, която бях отписал и за която не бях получил известие.

Redmi Note 8T
Цитирай

(2020-02-01, 21:20:52)valentyno написа:  Някой знае ли, колко време е активен бутона за повдигане на диспут, след като е изтекъл срока на защита на пратката?   Visslar
Диспутът трябва да бъде отворен преди да ти изтече срокът на защитата, иначе поръчката се закрива автоматично и парите ще бъдат преведени на продавача.

 
Цитирай

И аз знам, че е 15 дни след изтичането

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай

(2020-02-01, 22:22:59)Legend написа:  И аз знам, че е 15 дни след изтичането
При нужда до 15 дни може да бъде отворен диспут, но след като е потвърдено, че стоката вече е получена.

 
Цитирай

Повдигнах диспут, но сега се сблъсквам с нещо ново за мен, в пратката имаше и плащане за доставка, а сумата, която се отбелязва в полето за връщане, не може да надвишава, това което съм платил за самия продукт. Означава ли, че сумата за доставката няма да бъде възстановена?
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)