Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Ръководство[Kitkat 4.4.4] и фикс на малкото памет!
#1

Здравейте, в това ръководство ще ви покажа:
Инсталиране на Android 4.4.4.
Решение на проблема с паметта(важи за всички устройства).
Ръководството е за модел Samsung Xcover 2.

План на ръководството:
Точка 1 и 2: Подготовка за работа, инсталиране на нужният софтуер.
Точка 3: Правене на резервно копие на всичко с EFS professional.
Точка 3.1: Пояснения и информация за хардуера и софтуера на Xcover 2.
Точка 4: Инсталиране на Recovery Меню.
Точка 5: Инсталиране на Kitkat 4.4.4 и gapps.
Toчка 6: Решаване на проблема с обхвата.
Точка 7: Информация за видовете решения на проблема с малкото памет.
Точка 8: Изпълняваме най-доброто решение, което съм посочил.
Точка 9: Плюсове и минуси на рома.
Точка 10: Полезни програми.


1. За работа със самсунга трябва задължително да инсталирате kies за да може odin да намери телефона.
   http://www.samsung.com/bg/support/usefu … S/JSP#none
----------------------------------------------------------

2. След това теглите Odin https://www.dropbox.com/s/b2t5yylj0439joy/Odin307.zip
----------------------------------------------------------

3. Правите backup през recovery и през EFS professional на всичко.
       - С EFS e много важно да направите backup! Ако нещо се омаже да възстановите.

3.1 За какво е нужна тази програма?
[Изображение: image.png]
На повечето Андроид устройства вътрешната памет е разделена на партишъни, като всеки партишън е с различна големина и функция.

На нашият модел партишъните са 23 на брой, всеки партишън има различно предназначение.
Един пример, xcover 2 има памет 4GB и ще разгледаме някои от главните партишъни:
  - /System - Заема 1.2GB от 4GB - Това е дяла в който се записва операционната система/рома
  - /Data - Заема 1.2 от 4GB - Това е дяла който служи за вътрешна памет(към него по-късно ще добавим още памет)
  - /cache - Заема 728mb от 4GB тук според мен трябва да се записват кешовете от приложенията но се пълни със системна информация която не нараства повече от 15мб
  - /modemfs и /efs Заемат 15mb от 4GB и са партишъни които притежават драйвърите и настройките на мобилният обхват.
  - /dev и /mnt Заемат по 400MB и от които 0 се използват. Не знам защо са ги направили толкова големи, като нищо не се записва вътре.
CWM рекавърито прави backup само на /cache, /data, /system, /dalvik cache
Затова е необходима EFS professional, която прави backup на всичките партишъни ако, нещо се обърка със партишъна за обхвата по който ще пипаме по-късно, да можем да го възстановим

  -Ако, има хора с повредени бутони и немогат да влязат в Recovery и Download Mode, да пробват програми подобни на тази https://play.google.com/store/apps/detai....quickboot
Vanir рома има такава опция от настройките, така при рестарт се включва един от двата мода автоматично, без да пипаме бутоните.

   -Ако, има хора с брикнат телефон, счупени бутони и не ви зарежда операционната система, тогава автоматично ще се включи recovery mode, при един от бриковете
      ви е нужно да влезете в download mode. Обаче ако имате горните проблеми единият вариянт е да намерите recovery което изпраща в download mode а другият е този
      http://www.downloadmodejig.com/ или подобен, търсете "jtag"
----------------------------------------------------------

4 Ако, никога не сте инсталирали CWM на телефона, моля първо инсталирайте този.
4.1 Изключвате телефона.
4.2 Задържате PowerButton+HomeButton+Vol.Down за да влезете в download mode
[Изображение: 10omphw.jpg]
4.3 След като сте в download mode свържете кабела към компа  пускате  odin и избирате от PDA това CWM  
https://www.dropbox.com/s/v9mo4ozg4814rz...ry.tar.md5
[Изображение: vpdcg1.png]

След като запишете Recovery-то през Odin:
4.4 Свалете ново recovery, теглите го от тук https://www.androidfilehost.com/?fid=23329332407580265 Изключвате телефона.
(Този път няма да го записваме от Odin)
4.5 Задържате PowerButton+HomeButton+Vol.Up за да влезете в recovery mode
4.6 От install zip избирате новото recovery, което изтеглихте от стъпка 4.4
(Не бъркайте Vul UP и Vol Down!)
(Значи, първо инсталираме едно CWM с odin и след това през първото CWM инсталираме второто а през второто инсталираме рома.)
----------------------------------------------------------

5. Сваляте последната версия на рома от тук http://www.emccann.net/nuclearmistake/Va...es/skomer/
5.1. Сваляте си и Gapps https://s.basketbuild.com/devs/TKruzze/A...r%20GApps/
Аз силно препоръчвам най-малката версия, защото е най-лека, без боклуците.
(Gapps инсталира гугълските сервизи (google play) и има поддръжка на по-голям брой приложения).
5.2. Свързвате телефона към компютъра.
5.3. Изключвате телефона.
5.4. Задържате PowerButton+HomeButton+vol up.Down за да влезете в recovery mode
5.5. Отивате в recovery и даваш wipe data,cache,dalvik.
5.6. Първо, от install zip инсталирате Vanir rom
5.7. След това, от install zip инсталирате gapps (те са необходими, ако искате да имате google play)
----------------------------------------------------------

6. До тук добре, но сега няма да имате обхват, както става на огромен брой къстъм ромове. За да решите този проблем направете следните стъпки.
6.1. руутвате с Kingo Android Root! http://www.kingoapp.com/android-root.htm
6.2. Сваляте ADB shell http://adbshell.com/download/ или пакета с повече неща http://developer.android.com/sdk/index.html и Kies (ако нямаш). На мен първото ADB shell ми свърши работа
6.3. Инсталирате BusyBox от маркета и го стартирате, след това избирате install в самата програма BusyBox
6.4. Свързвате телефона, пускате debug mode
6.5. Резархивирате Adb Shell в C:\ в папка adb
6.6. От старт менюто пишете cmd и отваряте терминала
6.7. В него пишете:

- "cd c:\adb" (без кавичките) - сменяме директорията.
- и пишете следните неща ред по ред
adb shell
su
find /efs/|while read s; do chown radio:system $s; done;
find /modemfs/|while read s; do chown radio:system $s; done;
chmod -R 777 /efs/
chmod -R 777 /modemfs/
reboot

Тук обяснявам какво означават:
adb shell: Стартираме adb shell.
su: Активираме super user, който има всички правомощия.
find /efs/|while read s; do chown radio:system $s; done; : Сменяме правата на радиото
find /modemfs/|while read s; do chown radio:system $s; done; Сменяме правата на радиото
chmod -R 777 /efs/ : с chmod задаваме какви права да има цялата директория, 777 означава, че имаме пълни права за достъп, редактиране и триене, -R означава, че се отнася за дадената директория и нейните директории.
chmod -R 777 /modemfs/ Това е същото само че с друга директория.
reboot - с тази команда рестартираме

Друг вариант е да пробвате през терминал емулатор, аз не съм пробвал но някои колеги казват че работи.
----------------------------------------------------------

7. Вече имате работещ Андроид ром Kitkat 4.4.4
Обаче, проблема с паметта остава.

- Фабрично почти всички телефони са настроени да запаметяват големи кешове на програми, тъмбнейлите от снимките и други не в SD картата а в паметта на телефона. Дори и да си
 настройте снимките да отиват на картата с памет тъмбнейлите които с времето се натрупват и заемат страшно много място остават в системната памет, която е около 1GB при нас,
 това се отнася и за кешовете на програмите. Дори и да нямате много програми паметта пак, ще ви се напълни.

- Нека разгледаме предишните решения на този проблем и техните недостатъци:

- Link2sd - Работи постоянно, харчи рам, при инсталиране на ново приложение само се появява и дразни, рано или късно паметта пак не достига.

- RemountSD (не работи на Android 4.4.4 или поне на нашият ром) - Обединява вътрешната памет с тази на sd-картата
 Може да се свалят големи приложения по 2-3 GB които отиват на външната карта, но пак всичките кешове и глупости отиват да запълват вътрешната памет.

- Int2ext скриптове (не работят на 4.4.4 и на стоковия ром, или поне на нашите модели. Изискват init.d support) те монтират ext3/4 партишън към вътрешната памет с цел да я увеличат. Недостатъците
 са, че някой скриптове изключват цялата бърза вътрешна памет (/Data) която остава неизползваема и може да използваме САМО тази на sd-картата която е по-бавна.
 Има и нови скриптове които обединяват двете памети в една системна, но действат различно:

- Вид 1. заемат цялата вътрешна памет и след това започват да пишат по sd-картата което пак не е с най-добра производителност, защото програмите които са записани изцяло на
 по-бавната sd-карта ще са по-тромави и най-вероятно ще забавят при стартиране.

- Вид 2.Само една от приложението остава във вътрешната памет, другите неща отиват на външната памет
 Тези скриптове от XDA не можаха да тръгнат на нашето устройство, незнайно защо.

7.1 Аз ще представя по-нестандартно и според мен най-правилно решение.
- За най-добра производителност използвайте sd-карти клас 10 ultraspeed
- Вместо да записваме десетки програми за местене и чистене ние просто ще добавим sd-картата към вътрешната памет като я направим цялата EXT4 а не FAT32.
Предимствата са:
- Телефона има една голяма обща памет за всичко(програми, тъмбнейли, кешове и др.)
- Няма да се записват излишни програми за местене.
- Можете да записвате колкото си искате приложения, без значение размера.
Недостатъци:
- CWM рековърито не вижда ext4 дяла и не можете да правите backup и да инсталирате zip-файлове от него.
- Решението е да оставите поне 2GB fat32, ако мислите, че няма да правите backup или да инсталирате зипове, направете всичко ext4, аз препоръчвам да има малък fat32 recovery партишън.
----------------------------------------------------------

8. Давам пример с моята 32GB карта при вас може да е по-различно. (този метод работи само с ромове които имат init.d support(нашият ром има!)):
8.1 Разделяме картата с памет:
- 28gb ext4 (главна памет)
- 3gb fat32 (recovery партишъна)
[Изображение: image.jpg]
8.2 Инсталираме програмата Mounts2DS
8.3 Стартираме я и от менюто (горе дясно) избираме "application settings" след това инсталираме скрипта ("Install startup script")
  Този скрипт монтира ext4 партишъна към /data дяла който е вътрешната памет. Рестартираме.
  /data дяла има 6 основни под-категории в които се запазва информацията:
/data/data
/data/app
/data/app-private
/data/app-asec
/data/media
/data/app-lib  
[Изображение: image.png]
- Тук можете да изберете към коя папка да се монтира ext дяла, за допълнителна производителност трябва да оставим /data/data на вътрешната памет

- Ако, направите настройките като мен, само една малка част от приложението ще остане във вътрешната памет но пък ще имате по-бърз смартфон.

- За да го запълните трябва да инсталирате поне 450 програми.
[Изображение: image.png]
- Виждате, че главните /data директории са с по 25 gb а само /data e 1.2GB. Ако, монтирате ext4 дяла към всички под-папки, или към целя /data дял ще имате пространство колкото си искате, но вътрешната бърза памет ще стане неизползваема

- Аз съм записал най-големите игри и всички програми които искам и едвам достигам да запълня 400мб.
[Изображение: image.png]
- Трябва да сте сериозен "програмаджия" ако изберете да монтирате всичко.

Рестартирайте и честито!
[Изображение: image.png]
Ето и линк към главната страница на рома в XDA, скоро и там ще споделя решението с паметта.
http://forum.xda-developers.com/showthre...?t=2689519
----------------------------------------------------------

9. Бъгове в рома:
Единствените бъгове които съм намерил на рома са:
- Има проблем с долната част на екрана(не винаги отчита натискане).
 Решението е следното: отивате в Settings->Interface->Navigation Bar-> Давате на ON, height i width на по 35% и махате 2-те отметки.
 Така ще пуснете софт бутоните, ще се показват когато издърпате долната част на екрана нагоре, не пречат но засега това е решението, чакаме фикс.

- Понякога като пуснеш или рестартираш телефона веднага след като зареди се рестартира още веднъж или 2-пъти, но това не се случва всеки път а когато се случва
 е само от началото, след това да се рестартира шанса е 0%.

- Излизат много чести ъпдейти, аз не актуализирам всеки път защото те правят малки фиксове.

- Може да не се запази скрипта за паметта след ъпдейт и така да се изтрият програмите. Има много решения на този проблем. Не съм пробвал но ако пак инсталирате скрипта
 след ъпдейт съм сигурен, че програмите ще се върнат! Ако не, можете да си направите backup на програмите с titanium. Аз не актуализирам често рома, само при по-сериозни
 актуализации. Примерно за стоковият ром не съм получил нито една!
 Ако не иска да се инсталира ъпдейта, свалете zip файла на fat32(recovery дяла) и го инсталирайте от CWM.

9.1 Плюсове:
- Рома е много по-бърз от стоковия!

- Всичко работи по него, било то обхват, GPS, WIFI, BLUETOOTH. Всичко, всичко съм пробвал и съм много доволен, а аз съм много претенциозен.

- Имате допълнителни екстри и възможност за инсталиране на нови програми със android 4.4.4

- Разгледайте и допълнителните Voodoo настройки от рома. Много са добри!

10. Яки и според мен задължителни програми с руут и без руут:
- AdFree - Маха рекламите от всички безплатни приложения.
- AFWall+ - Задавате кое приложение до къде може да има достъп, примерно фейсбук да няма достъп да чете SMS-ите а пък камерата до интернет.
- Android Tweaker 2 - Можете да правите различни модификации по андроида или по ядрото.
- Call recorder - записва всички телефонни разговори(имаше специфика при подкарването но съм я забравил) много добра програма!
- Xposed installer - Добавя готини ъпдейти към рома, примерно има ъпдейт като задържите + и да светне фенерчето като на сток рома, или пач с който да ви се показват всички приложения в google play(има такива които не се показват)
- Пач към Xposed, Greenify - примерно ако използвате някое приложение рядко а то постоянно ви заема рам памет и не може да се изключи, тук го хибернизирате и стои изключено докато не му кажете да се пусне. Примерно аз го ползвам за скайп
- Пач към Xposed, Android tuner pro - Можете да правите различни модификации по андроида.
- Пач към Xposed, Xposed torch - когато задържите + и се пуска фенерче.
- Wifi password - показва паролите на всички WIFI към които сте били свързани.
- Trickster Mod - Можете да правите различни модификации по андроида
- Tasker - задължителна програма за процеси и приложения.
- QuickOffice най-добрият и бърз офис според мен!
- Titanium backup - Backup на приложенията и триене на някои системни
- SmartKeyboard, забранил съм клавиатурата от рома и ползвам тази.
- WifiKeyboard - използвате клавиатурата на компа си и пишете на смартфона. Удобно е да се ползва като Copy-Paste
- TrueCaller- Уж разкрива скритите номера но не съм я тествал.
Линк към приложенията:
https://www.dropbox.com/sh/amkir8zb0hvcg...1niva?dl=0
Цитирай
Аксесоари
#2

Поздравления за труда който си положил!!!!!!
Цитирай
#3

Момци някой пробвал ли е вече посочения метод?
Моля, и за малко повече подробности като за лаици Smile.
6+ за труда.
Цитирай
#4

В точка 4. съм добавил пропуснатите неща.
Цитирай
#5

Добър отговор Smile . Много изчерпателно ръководство!

Цитат:Давам пример с моята 32GB карта при вас може да е по-различно. (този метод работи само с ромове които имат nit.d support(нашият ром има!)):

Пробвах тази програма Mounts2SD на стоковия ром и нямам впечатлението да работи. Дали това което съм цитирал се отнася за киткат рома?

Samsung Galaxy Xcover 2 ASUS FonePad 7 ME175CG
Само глупаците могат да бъдат абсолютно сигурни в нещо. Абсолютно съм сигурен в това.
Цитирай
#6

trolazol написа:Добър отговор Smile . Много изчерпателно ръководство!

Цитат:Давам пример с моята 32GB карта при вас може да е по-различно. (този метод работи само с ромове които имат nit.d support(нашият ром има!)):

Пробвах тази програма Mounts2SD на стоковия ром и нямам впечатлението да работи. Дали това което съм цитирал се отнася за киткат рома?

Ще проработи и на сток рома, просто той не поддържа init.d support и трябва да го активираш ръчно, например с тази програма
https://play.google.com/store/apps/detai...it.d&hl=bg
Трябва ти и root!
Успех.
Цитирай
#7

[
Ще проработи и на сток рома, просто той не поддържа init.d support и трябва да го активираш ръчно, например с тази програма
https://play.google.com/store/apps/detai...it.d&hl=bg

Сега ще пробвам благодаря !

Samsung Galaxy Xcover 2 ASUS FonePad 7 ME175CG
Само глупаците могат да бъдат абсолютно сигурни в нещо. Абсолютно съм сигурен в това.
Цитирай
#8

След като инсталираш init.d supporta рестартирай и след като запишеш mounts2sd пак рестартирай. На kitkat работи, но на теория трябва да тръгне и на 4.1
Цитирай
#9

toni92 написа:След като инсталираш init.d supporta рестартирай и след като запишеш mounts2sd пак рестартирай. На kitkat работи, но на теория трябва да тръгне и на 4.1

Точно тези стъпки изпълних, и не се получи. Като ми остане повече време ще опитам пак, че не помня точния статус на СД картата. С RemountSD I Link2Sd работеха нещата. В крайна сметка може и да скочим на kitkat накрая.
В руския сайт 4PDA има голяма тема за телефона и единия предложен ром там е с направо сменено мястото на паметите.
http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=424397
Спойлер (–) (Ссылки)

boot.tar.md5:•extSdCard это новая основная память

•/sdcard и /mnt/sdcard указывают на реальную SDCard

•INTERAL память доступна с / storage/sdcard0

Samsung Galaxy Xcover 2 ASUS FonePad 7 ME175CG
Само глупаците могат да бъдат абсолютно сигурни в нещо. Абсолютно съм сигурен в това.
Цитирай
#10

Гарантирам, че kitkat е много стабилен! Вече го тествам около 2 месеца и съм много доволен. Всеки който си го запише не се връща никога към стоковия. Също така гарантирам, че всичко посочено от мен в урока работи на 101%.
Цитирай
#11

имам само едно въпросче зиповете на картата ли да ги сложа и ADB shell на windows ли се отвря? Smile

xcover 2 16gb class10 cart toshiba
Цитирай
#12

Кратък отговор, да.
Ако имаш затруднения с ADB виж някое клипче в YouTube, ако пак не става пиши ми и ще ти помогна
Цитирай
#13

toni92 написа:Кратък отговор, да.
Ако имаш затруднения с ADB виж някое клипче в YouTube, ако пак не става пиши ми и ще ти помогна
мерси. Big Grin Lol а ADB пак ли на картата трябваше на компа не ми го отваря?

xcover 2 16gb class10 cart toshiba
Цитирай
#14

колега бутоните не ми работят какво да правя? Huh

xcover 2 16gb class10 cart toshiba
Цитирай
#15

колеги стигнах до 9-та точка и дo там, как от download mode да отида към 10.Отивате в recovery и даваш wipe data,cache,dalvik. ? - (цитат toni92 )
Цитирай
#16

Vol up натискаш (+). Сбъркал съм и от няколко дни се опитвам да го поправя но не ми разрешава. значи с vol up се влиза в recovery менюто
Цитирай
#17

Здравейте,
Примамен съм от възможността да "ударя няколко заека" с това ръководство. Само че, преди да го открия си закупих карта /8гига, 10кл/ и я форматирах с два дяла:ext4 и малък fat32, след това си инсталирах Mounts2DS и направих линкове на някои от програмите. Инсталирах и Root External 2 Internal SD, обаче не успях да я настроя и сега е една каша..... Имам рут и ми се иска да изтрия всичко.
Как ще ме посъветвате да постъпя: от коя точка на ръководството да започна, да форматирам ли отново СД-картата?
Мисля да действам без EFS professional- не можа да тръгне на моя компютър заради NetFr4.
Цитирай
#18

как се активира ръчно init.d в стоков ром
Цитирай
#19

trolazol написа:[
Ще проработи и на сток рома, просто той не поддържа init.d support и трябва да го активираш ръчно, например с тази програма
https://play.google.com/store/apps/detai...it.d&hl=bg

Сега ще пробвам благодаря !

Samsung Galaxy Xcover 2 ASUS FonePad 7 ME175CG
Само глупаците могат да бъдат абсолютно сигурни в нещо. Абсолютно съм сигурен в това.
Цитирай
#20

Здравей колеги имам малък проблем, след като направих всичко описано когато ми звънят не ги чувам добре все едно съм намалил до края, някакви идеи как да го оправя?
Цитирай
#21

trolazol написа:[
Ще проработи и на сток рома, просто той не поддържа init.d support и трябва да го активираш ръчно, например с тази програма
https://play.google.com/store/apps/detai...it.d&hl=bg

Сега ще пробвам благодаря !

Момци ако някои е успял да смени местата на паметите, моля да даде по подробно упътване.
Цитирай
#22

Здрасти, изтеглям CWM и след това отивам на Recovery.img разархивирам го и ми дава грешка че е corupted архива.

Някви идеи коя е точно версията в мен ли е проблема. ?
Цитирай
#23

Нищо не разархивираш,качваш го на картата памет,както е така и от старото CWM инсталираш новото( install.zip).Ако нямаш инсталирано досега,погледни поста на Тони 92 в средата на страницата
Цитирай
#24

[
14. Свързвате телефона и в ADB пишеш следните неща ред по ред
adb shell
su
find /efs/|while read s; do chown radioConfusedystem $s; done;
find /modemfs/|while read s; do chown radioConfusedystem $s; done;
chmod -R 777 /efs/
chmod -R 777 /modemfs/
reboot
]
здравейте
имам проблем с това - нещо не ми се получава и в момента нямам мрежа и gps. след написването на всеки ред потвърждавам с ентър и на някои от редовете ми дава някакви грешки ... моля помагайте, че оставам с таблет за момента ... пробвах и с директен копи-пейст - никаква полза ... да няма някаква грешка в правописа, интервалите ... :wall:

XIAOMI A2
Цитирай
#25

sjankov написа:Нищо не разархивираш,качваш го на картата памет,както е така и от старото CWM инсталираш новото( install.zip).Ако нямаш инсталирано досега,погледни поста на Тони 92 в средата на страницата

Мерси сега ще пробвам
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)