Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

FAQ: Как да премахна китайските приложения
#1

Ако си решил да оптимизираш работата на Lenovo K910, определено си "вдигнал мерника" на китайските приложения, с които идват официалните ROM-ове. И правилно, защото немалка част от тях стартират background процеси, черпят от енергията на батерията, товарят RAM-a и процесора. В тази тема ще намериш всичко за "разчистването" на телефона.

I. DOWNGRADE НА КИТАЙСКИТЕ ПРИЛОЖЕНИЯ:

Ако след ъпдейт китайско приложение създава проблеми, можеш да се върнеш към фабрично инсталираната версия на приложението, в т.ч. и ако е системно, като влезеш в настройките на телефона System Settings>Apps>Downloaded. Намираш приложението и го отмяташ в дясно, след което натискаш UNINSTALL. Задължително рестартираш телефона!

II. ОТСТРАНЯВАНЕ НА КИТАЙСКИТЕ ПРИЛОЖЕНИЯ С ПОМОЩТА НА SECURITY:

Lenovo предоставя възможността бързо и безпроблемно да деинсталираш някои ненужни китайски приложения без да навредиш на функционалността на телефона и стабилността на Android-а. За целта използвай приложението Security (SecureIt в някои по-стари версии на VibeUI).

1. Стартирай приложението Security.
2. Плъзни наляво долното таблично меню с опции Data Usage, Speed-up, Privacy Guard и Ad Blocker.
3. От следващото меню избери App Manager>App Uninstall.
4. Ще ти се отвори списък с приложения, които можеш да изтриеш като тапваш върху всяко поотделно.

СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯТА ЗА ДЕИНСТАЛИРАНЕ ОТ SECURITY: Lakala, UC Browser, SohuNews, TrakAx, Sohu TV, Reading Joy, Baidu Map, TMall, Baidu, DianPing, QQ, AutoNavi, BaiduMusic, Weibo, SinaWeather, Mobile Assistant.
Този списък се различава в различните версии VibeUI и различните ROM-ове. Но практически можеш да деинсталираш/изтриеш всяко ненужно приложение, предложено от Security без опасения!

Въпреки, че току-що прочисти телефона от голяма част китайски екстри, други все още продължават да си седят в него, да изпълняват background процеси и откровено те дразнят. Тогава можеш да ги събереш в отделна папка, за да не ти се набиват много на очи и да им дадеш Freeze:

5. Стартирай отново Security>App Manager.
6. От следващото меню избери App Freezing.
7. Ще ти се отвори списък с приложения, които можеш да замразиш като поставяш отметка на всяко.


Ако макар и Freez-нати китайските приложения все още ти "вадят очите" и искаш генерално да се отървеш от тях, следвай инструкцията по-долу, но оттук нататък

ПРАВИШ ВСИЧКО НА СВОЯ СОБСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ!!!

III. ОТСТРАНЯВАНЕ НА КИТАЙСКИТЕ ПРИЛОЖЕНИЯ С ПОМОЩТА НА SYSTEM APP REMOVER:

1. Инсталирай приложението System app remover (ROOT) от Google Play Market или от моя Google Drive.
Това приложение изисква root права. Ако нямаш такива, прочети Как да направя ROOT/Un-ROOT.
2. Стартирай System app remover. Приложението за root ауторизации Kinguser ще те информира, че System app remover иска root права. Съгласи се като натиснеш Authorize.
3. Ще ти се отвори списък с приложения, които можеш да премахнеш като тапваш върху всяко поотделно.
4. След като чекнеш едно или няколко приложения, потвърди премахването им с червения бутон Uninstall.
В някои случаи ще получиш съобщение "Unfortunately, Documents has stopped". Това е нормално! Натисни ОК и продължавай нататък до отстраняването на всички приложения, които си набелязал.
5. Затвори System app remover и задължително рестартирай телефона.

ВНИМАВАЙ И МИСЛИ ПРЕДИ ДА НАПРАВИШ НЕПОПРАВИМОТО!!!
ПОМНИ, ЧЕ ПРАВИШ ВСИЧКО НА СВОЯ СОБСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ!!!


СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯТА ЗА ДЕИНСТАЛИРАНЕ ПРЕЗ SYSTEM APP REMOVER: Browser, Lenote, Youyue.
LenovoStore, Game Center - Маркет за китайски приложения и Маркет за китайски игри;
Baidu IME, Google IME - китайските клавиатури. Преди да ги отстраниш се увери, че те са неактивни в System settings>Language & input, а клавиатурата по подразбиране е Android AOSP;
LASF SDK Lite, Lenovo speech synthesis service, Lenovo voice recognition service, Voice, VoiceAssistant, CarVoice - китайски гласови услуги;
LeVoiceSuperContacts - гласово търсене в контактите, работи само на китайски;
Driving Apps - това е car dock, който работи само с Baidu Map;
Lenovo Weather, Lenovo Weather Server, Lenovo Weather Theme, LenovoWeatherAppThemePlus - прогнозата за времето;
Lenovo Service, User Center - помощния център (help desk) на Lenovo;
Players Tutorial - ръководство за работа с телефона. Приложението спира да работи при преминаване към български системен език;
Search - търсачката на Baidu по подобие на Google Search;
Video, Music - Видео и Аудио плейърите на Lenovo;
Email, Exchange Services - POP3/IMAP клиент и услуги за синхронизацията му;
SyncIt - синхронизира контакти, смс-и, снимки, call log-ове и инсталирани приложения. Изисква Lenovo account. Работи само на английски, при преминаване към български системен език, приложението работи на китайски. Може да бъде заменено с международната му версия от Google Play Market;
Calendar - календарът на Lenovo. В никакъв случай не трий Calendar Storage!

ВАЖНО: В този списък има и важни системни приложения, и ключови модули! Преди отстраняването им System app remover ще те информира за всеки от тях и ще ти иска допълнително разрешение да продължи. Списъкът е изготвен на база личния ми опит, но помни, ЧЕ ПРАВИШ ВСИЧКО НА СВОЯ СОБСТВЕНА ОТГОВОРНОСТ!!!

В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ПРЕМАХВАЙ SECURITY/SECUREIT!!!

ПРОБЛЕМИ: Преди да започнеш работа със System app remover задължително настрой системния език на English, в противен случай имената на голяма част от изброените приложения ще са на китайски! И въпреки, че системният ти език е English, някои приложения пак ще се изписват на китайски. За да провериш какви са точно, трябва да тапнеш по-продължително върху тях като задържиш пръста си 3-4 секунди. Едва тогава ще ти се отвори прозорче с английското име на приложението - такъв е случая с гласовото търсене в контактите LeVoiceSuperContacts и темите за widget-a на времето LenovoWeatherAppThemePlus.

IV. ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ПРИЛОЖЕНИЯ С ПОМОЩТА НА SYSTEM APP REMOVER:

В случай на премахнато приложение или системен модул, водещи до срив в системата на ROM-a или си размислил и решиш да си върнеш някое китайско приложение, без което не можеш, System app remover ти дава такава възможност стига да не си изчистил Recycle bin-а на приложението.

1. Стартирай System app remover. Ако приложението за root ауторизации Kinguser те информира, че System app remover иска root права, съгласи се като натиснеш Authorize.
2. Плъзни екрана надясно или натисни левия капацитивен бутон на дисплея, за да се появи Menu-то на програмата.
3. Избери от Менюто Recycle bin.
4. Ще ти се появи пълен списък на отстранените от теб приложения. Намираш приложението, което искаш да възстановиш и тапваш върху него.
5. Натисни зеления бутон Restore. Ще изскочи диалогов прозорец за потвърждение, натисни зеления бутон Yes.
6. Ще се появи нов диалогов прозорец "Try again if it fails", съгласяваш се като натискаш отново Yes. Ако все още виждаш избраното от теб приложение за възстановяване в Recycle bin-а, повтаряш стъпка 5. Понякога нещата стават от втория опит.
7. Затвори System app remover и задължително рестартирай телефона.

Не бързай да чистиш Recycle bin-а на System app remover! След деинсталацията приложенията вече не изпълняват background процеси, не черпят от енергията на батерията, не товарят RAM-a и процесора. Поработи седмица-две с разчистения си телефон и едва когато се убедиш, че системата е стабилна, можеш да направиш Delete на приложенията в Recycle bin-а! След тази финална стъпка няма връщане назад!

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
Аксесоари
#2

Kaжи как правилно да махна глупавия SecureIt.
Цитирай
#3

Нидей, да не плачкаш после Tooth
Ако те дразни да го гледаш постоянно в нотификешън бара, просто от настройки му махни нотификациите и няма да го виждаш че работи... :cheers:
Цитирай
#4

emzo написа:Kaжи как правилно да махна глупавия SecureIt.


Деинсталирай го през Titanium.

Досега трети ром имам с разкарано SecureIt и не съм усетил проблеми.
Цитирай
#5

emzo написа:Kaжи как правилно да махна глупавия SecureIt.

През System app remover естествено. Този трик съм го тествал само във Vibe 2.0, но за един ден и пак го върнах, независимо, че телефонът си работеше без проблем. Аз свикнах със Security-то и си го ползвам. Все пак не ти препоръчвам да го деинсталираш особено във Vibe 1.0 и 1.5!!!

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
#6

Kak ли не съм се сетил ? Но не става и с двете програми.
Изкарва watermark.

п.с. в поста има лека ирония ако не е станало ясно.

Питам кратко и ясно, кои точно приложения се трият, за да се разкара SecureIt ?
Цитирай
#7

@emzo, кратко и ясно - деинсталирах успешно само Security без съпътстващите я приложения във Vibe 2.0. Ти с какъв ром си?

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
#8

1433 oт 4pda

През титаниума, дава че го изтрило и след рестарт си седи.
Ако го махна през system app remover изкарва watermark.

Не ми е проблем да пробвам и да го сбозя без това е време да го обновя.

Ползвам техния ром, защото вече е изчистен и то много по-детайлно от това, което колегата предлага в 1ия пост на темата.
Цитирай
#9

1433 RUS е custom ROM!!! Попита ли неговия създател как да се отървеш от Security? Ако той не знае, няма как ние да знаем.

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
#10

Ясно е, че е къстъм ром, за да стане такъв са почнали от официална дев или st.

Питах, но не ме отразиха.
То пък щото е много сложно, просто трябва да се открият, кои са депенденсите на секурит-а.
Както и да е.
Цитирай
#11

emzo, сигурен ли си, че си дал "uninstall", а не "freeze". Има разлика, а при freeze винаги се връща.
Цитирай
#12

[Изображение: 2014_10_29_15.jpg]
давам рестарт и:
[Изображение: 2014_10_29_15.jpg]
Цитирай
#13

Ау Smile

ТОгава се присъединявам към georgyan - може би ромът има допълнителни изненади.

Аз съм с 1437. Не мога да се сетя дали съм го махал от 1433, но по традиция първите приложения, които излитат са SecurIT и Power Manager.
Цитирай
#14

gruio1 написа:Ау Smile

ТОгава се присъединявам към georgyan - може би ромът има допълнителни изненади.

Аз съм с 1437. Не мога да се сетя дали съм го махал от 1433, но по традиция първите приложения, които излитат са SecurIT и Power Manager.


Единствените изненади в последните два DEV са, че батерията е по-издържлива, отколкото в ST Lol
А ти какъв Power Manager предпочиташ?

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
#15

Не махам Power Managera защото не ми харесва, а защото не мога да го накарам да се разбере с Light Flow. За мен е много важно да ми работи LED индикацията и съм си направил различни цветове за различните приложения. С Light Flow имам възможност не просто да избирам основните цветове, а да "миксирам" и да получавам различни комбинации.

Поради това ползвам Gsam Battery Monitor и BetterBatteryStats.

А така ми липсва стоковата статистика за батерията... Smile
Цитирай
#16

Все неща дето не ползвам. Гледам има къстъм 1445 ще пробвам на него да делна секурит-а
Цитирай
#17

Има ли някъде списък с промените в 1445?
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)