Оценете темата:
  • 3 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Управление на достъпа на инсталираните приложения без ROOT.
#1

 
   Разрешения на приложенията в Android

Всяко едно приложение, което е инсталирано на мобилното ви устройство, има разрешение да използва определени функционалности, като засичане на местоположението ви, изпращане на данни, промяна настройките на системата ви, контрол върху екрана, вибрацията, звъненето, камерата и др. Преди инсталирането на всяко приложение, вие виждате прозорец, който ви уведомява какви разрешения трябва да дадете на приложението, при неговото инсталиране и използване.
Вече инсталирано, приложението има тези разрешения и обикновено вече не ви пита дали може да достъпи определени функционалности.
След редица скандали, свързани с чувствителни права за достъп до лична информация, от Google промениха правилата към разработчиците и сега всяко приложение трябва да ви пита отново, преди да може да има достъп до контактите, местоположението, SMS-ите и последните ви обаждания.

Ако използвате стандартен Android, който пристига с устройството ви и нямате ROOT, то нямате възможност да изключите някои от разрешенията. Тоест, вие нямате контрол върху отделните разрешения за едно приложение, тъй като вече сте се съгласили с тях преди инсталирането. Единственото, което може да направите е да премахнете въпросното приложение.


Добрата новина за собствениците на смартфон LG G3 е, че LG е включила скрита и доста полезна функция в G3, която не изисква от вас нищо друго освен да инсталирате потребителски Launcher с възможност за добавяне на преки пътища (shortcuts). По принцип, тя ви позволява да редактирате и управлявате различните разрешения на вече инсталираните приложения.
Разбира се, вие трябва да бъдете внимателни когато правите това, защото може да направите някои приложения безполезни. Например, забраняването на Instagram да използва камерата на телефона ви, не е мъдра идея ако публикувате селфита редовно; Въпреки това, ако по принцип мислите, че Facebook не трябва да е наясно с местоположението ви, можете да му забраните достъпа до местоположение.

Показвам ви три видеа в които ще видите как става. В случая съм използвал Nova Launcher, но би трябвало да става с всеки Launcher  имащ възможност за добавяне на преки пътища (shortcuts). Всъщност може да си използвате и стоковия, но за да добавите shortcut на Acces lock трябва да имате инсталиран и другия Launcher - в едно от видеото съм показал как става. 


 


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
Аксесоари
#2

Браво! Поздравления за тема.

Samsung Galaxy S23 Ultra & Realme GT2 & LG Wing
Цитирай
#3

Дано е полезна на такива като мен, с близалка без Root! На тези с Root също Big Grin


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#4

Благодаря много полезна информация

        
Цитирай
#5

Аз съм с рут и 4.4.2 и работи страхотно редактирах всичките приложения по мои избор .Сам решавам кое да ползва и кое не на вече инсталираните приложения.Поздравления за темата.

Huawei p30 pro
Цитирай
#6

А може ли да забрани рекламите в приложенията?
Цитирай
#7

Не. Рекламите само с ROOT и някоя програма.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#8

Кофти е че като спреш рекламоте после и vbox не може да гледаш.

                       
              Xiaomi 13

                
               
                     
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)