Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

За продължителността на живота и нормалнат аупотреба на едно Анд?
#1

 
   Здравейте, пичове и дами.

От известно време ме тормози един екзистенциален въпрос, който не ми дава мира нито през деня, нито през нощта.

Става дума за следното - защо дадено Андорид устройство, с течение на времето, става бавно, при нормална употреба.
Тоест - отварянето на всяко едно приложение вече не се случва бързо и "гладко", а тромаво, седим на началния екран по 7-8 секунди, преди да се случи нещо.
Или калсиката в жарна - натискаме дадена опция, но нищо не се случва, решаваме да натиснем пак, след 3 секунди, а телефона тъкмо е регирал и вече с повторното натискане сме отишили някъде другаде, където не сме желали, на първо място. (т.нар. лаг).

Дори и в елементарни ситуации - има лаг и забавяне, когато отворим регистъра с повикванията, когато отворим тел.указател, когато се опитаме да отговорим на входящо повикване...

Тези проблеми, разбира се носят много нерадост и ярост. Big Grin

Използвам Андроид от началото на 2012 година. През ръцете ми минаха много устройства, предимно от средния клас, но като лични, които съм използвал ежедневно - Samsung Galaxy Ace с вездесъщия Froyo и LG Optimus L9 4.1.2 , който ползвам и към момента, като основен телефон.
Имам също така и Lenovo A7-3500 таблет, с 4.4.2.

Така - Samsung-а, който беше със скромните 278мб рам и 800 мхз процесор, точно за една година от мултимедийно устройство, се превърна в мултимедийна лаг машина и изпитах нуждата да го сменя бързо.
Началото на 2013 си взех въпросното LG, което хвърчеше... За малко повече от година и то е на същото ниво, на което беше Samsung-а, макар тук вече 1.2мхз двуядрения процеср и 1гб рам да позволяват по-лека работа, в известен смисъл.
Ако нямах таблет, обаче, със сигурност не бих бил щастлив да използвам телефона си за нещо различно от ... телефон.

Таблета ми е с 1.3 четириядрен процесор (и то на MediaTek, не е скъп) и 1гб рам, но разликата в бързината е осезаема. Таблета си го взех преди два месеца, втора ръка и към момента е супер, от към скорост, плавност и доставяне на добър "експириънс". Не знам как ще е след 1 година, примерно.

Та - какво кара Андорида на устройствата ни да става тежък и тромав с времето? Това, че ъпдейтите за приложенията, които сме свалили, вече са писани за по-новия хардуер, докато нашето устройство е морално остаряло?
Bloatware, с който OEM са наблъскали устройствата, с идеята, че ще ни харесат и ще ползваме въпросния софтуер?
Кофти coding?
Или в момента сме на такъв етап на хардуерно развитие, че просто една година време прави разлика от небето до земята.

Много се замислям какъв ще е следващия ми телефон и дали след една година ползване и той няма да стане лаг машина.


PS: Интересно изключение - майка ми има Samsung Galaxy S3 mini от година и половина, някъде. Машинката я ползва за Ало-Ало, ползва Wi-Fi само за да преворява прогнозата за времето и един-два пъти е пускала Скайп, когато не ѝ работеше компютъра.
В резултат на това телефончето си хвърчи. Браузва се прилично на него, няма забиване на анимации, когато натиснеш home бутона няма лаг, докато зареди графичната среда..

От друга страна - приятелката ми ползва един оборотен (не от оператор, а от познат) S3 mini, който е като експонат. Забива, когато ѝ звънят и трябва да вдигне. Забива, когато отваряш приложения. Видео разговор по Скайп с този телефон трае около минута, максимум, после приложението се затваря само.

Което води до извода, че много зависи как експлоатираме устройството си, какво инсталираме, какво ползваме, колко го задръстваме с информация...

Бих желал да споделите своите виждания и опит.

Поздрави, хубав ден и съжалявам за дългия и лиричен пост!
 
Цитирай
Аксесоари
#2

То си е измислено, когато си напълниш телефона с глупости и тези глупости започнат да трупат кешове, когато инсталираш 20 програми, после ги деинсталираш и папките им останат в паметта на телефона, когато направиш няколко ъпдейта без хард ресет, когато, когато... Много ясно, че телефонът ще е бавен. Освен това, приложенията вече са по - големи, по - тежки и е нормално да изискват други условия.
Направи един ресет на телефона, форматирай вътрешната памет и инсталирай само програми, които наистина ползваш! Забрани блуутуера, който не ползваш!
Виж тогава за какво иде реч!

☜ПаднаЛ АнгеЛ☞
ЕСъМъ  за светъл живот. 
Цитирай
#3

Само да кажа, че S3 Mini-то на приятелката ми, като го взе, ѝ казах да направи reset, че не знаех в кво състояние е, ама кел файда...
Цитирай
#4

Искам да добавя към съветите на jorrddan, че преди да деинсталираш дадено приложение му изчиствай cash и data и чак тогава uninstall.
Цитирай
#5

Винаги чистя кеш-а, и попринцип не се блъскам с приложения. Аз дори не ползвам и SD карта, щото нямам нужда от много прилжоения. Ползвам Гугъл драйв, за да си качвам снимки или файлове, които ще са ми нужни на компютъра/таблета.

Кеша го чистя редовно на няколко месеца, на повечето приложения. Така или иначе използвам Facebook/Messenger, Skype, YouTube, муз.плейър и това е.
Игри не играя. Основно някаква форма на комуникация (Скайп, ФБ) и забавление - YouTube.

Ползвам и SD Maid за чистене.

Сега направих Factory Reset на моя телефон и честно да ви кажа, не виждам особена промяна в скоростта на работа. Бих казал 10-15%.

Не съм от онези хора, които си задръстват телефона с безброй приложения, той реве, че няма място, пълна им е кеш паметта и се оплакват, че е бавен. Напротив.
Много често ми се случва, като отворя Скайп, Фейсбук или Месинджъра, да седи на бял екран по 20-30 сек, да изкара съобщение, че приложението е спряло и мога да дам изчакване, отчет или Ок (forever alone guy).

Дори и в момента, след ресета ми го прави.

Просто наистина си мисля, че хардуерно телефона е на предела на възможностите си, защото всичките приложения са по-големи, по-изискващи и ориентирани към новото поколение хардуер.
Въпроса е там - така ли се случва попринцип, с повечето телефони, особено тези от средния клас, чийто хардуер не е top of the top. Защото това е тема за размисъл, за евентуални следващи покукпи.

Става малко като преди 12-13 години, когато като си купиш машина със Селерон на 1.1, 256 рам и 20 гб хард, то след 2 години, вече на пазара е Селерон на 1.8 с 512рам и 60 хард , и разликата между твоя и въпросния е осезаемо голяма, за да си заслужава да дадеш парите (отделно, че благодарение на хардуерното развитие в тях години , за шир.потребителите, всичките програми и игри главоломно се затормозяваха на 2-3 годишни машини).
Цитирай
#6

.......че кой ще купува нов хардуер, ако няма нужда от него?.....
Цитирай
#7

При custom ROM-овете положението е коренно различно, но все пак иска някакъв хардуер.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#8

Аз пък си мисля, че андроид устройствата /без значение таблет или телефон/ са проектирани за работа не повече от 18 месеца. След това - ново, дали заради ъп на приложенията или по-горно ниво ОС

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#9

@pepy1 грешиш. Ще ти дам пример с моята S4-ка, която е на 25 месеца вече и всичко работи плавно и бързо (с custom ROM съм, ако има някакво значение - виж подписа).
Също с Galaxy Tab 2 (7 инча) му сложих неофициален CM12.1 и литна - всичко работи плавно и бързо, а е с къде по-слаби характеристики от S4-ката, а и даже по-стар (февруари 2012-та), което ще рече 3 години и 4 месеца или 40 месеца, ако го смяташ за по-лесно в месеци.
Лошото е, че самите производители занемаряват поддръжката на 1.5 - 2 години или уж въпросните 18 месеца от пускането му в продажба и ако искаш всичко да работи по-добре или си купуваш нов и производителя печели (както винаги) или слагаш custom ROM и си ползваш последна версия на Android без да даваш и 1 стотинка. Е, разбира се, че няма да е вечно, но поне 3 - 4 години, ако е със сравнително добър хардуер ще ги изкара без проблем (с изключение на батерията).

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#10

Напълно подкрепям! Моят Ноут 2 вече 2 год. и 6 месеца работи безотказно и безупречно. През този период съм минал през безброй преинсталации на къстъм ромове (над 50). Изписаха се какви ли не глупости, SDS синдроми и подобни. И понеже е една от първите бройки, (купен в деня на излизането на модела в Германия) се оказа че уж имал фабричен хардуерен дефект и едва ли не, трябвало до края на втората си година да "умре". Да ама не! Телефона все още е пушка и си работи безотказно. Смея да твърдя, че е доста по-бърз (в момента е с версия 4.4.4, в сравнение с 4.1.1 с който излезе модела) и се ползва на макс. Софтуерните проблеми, които се получават с течение на времето, (лаг, бавене крашове и тем подобни) не мисля да коментирам. За мен те са свързани изцяло със задклавиатурното устройство на индивида-потребител! Все едно след 18 месеца употреба, да взема да си изхвърля или сменя PC-то, само щото уиндоуса се е скапал... Е не ви ли звучи меко казано смешно и несериозно това ?!

 Galaxy S24 Ultra 5G Titanium Black 512 GB
Цитирай
#11

Пропуснах да отбележа, че флагмените са изключение отправилото. А ако вс е наред защо прибягвате до преинсталации и смяна на ромове? По-голямата част от света са потребителско общество, и не правят това което правим ние /постоянно рутване и сменяне на ромове  и т.н./ Аз не твърдя, че след този период устройството е неизползваемо, а че производителите на игри ,приложения идр. те подканват да купиш новия флагмен, който е с по- добри хардуерни параметри! По ниския клас устройства просто не издържат всичко това, и не си заслужават интервенциите - затова ново.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#12

Това е ясно, и с PC-тата е така... Ако нямаше постоянно завишаване на изискванията при игрите, производителите на видеокарти щяха да фалират...
Прибягвам до смяна на ромове, първо заради софтуерните ъпгрейди и второ, защото обичам да експериментирам с тухлата. 
Интересно ми е обаче как точно ги изчисли тия 18 месеца, при положение, че моя курник е на 2,5 г. и все още поддържа абсолютно всичко за което се сетиш. Smile

 Galaxy S24 Ultra 5G Titanium Black 512 GB
Цитирай
#13

Не приемай числото буквално, опитай следващия път когато купиш ново устройство, да не сменяш ромове и да не рутваш. След това кажи колко време ще работи нормално.
ПП:предлагам да спрем чата в иначе хубавата тема за да не го направят други!

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#14

Аз също не смятам, че трябва да знаеш разни пинизи, за да може устройството ти да върви гладко, поне 3 години, като основен телефон/таблет. Като започнем от това как да чистиш кеш/дата на приложенията, та стигнем чак до там да забраняваш bloatware или пък къстъм ромове...

Знаеш ли как се обяснява на майка ми или на приятелката ми как се преви recovery и кое трябва да забрани, че да не лагва? Big Grin
Цитирай
#15

За такива, които не разбират се прибягва до следните 2 варианта:

1. Купува си нов модел с надеждата да работи по-добре с най-новия Android. Това е и най-честото решение за някои, а за други прибягват до други OS-и я за проба, я защото е намразил Android.
2. . Чете и се вълнува от технологии, прави експерименти с root-ване, слагане на custom ROM и така, докато хардуера на телефона понася (а това в някои случаи е въпрос на време поне 3 - 4 години след излизането му в продажба).

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#16

Има и трети вариант. Обръщат се към някой познат, който разбира малко повече от тях, за да им "оправи телефона". В повечето случаи един нормален ресет, без рутваници и преинсталации им върши работа.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)