Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Смяна локация на Huawei P8
#1
Lightbulb 

С настоящата тема ще се опитам да Ви представя през какво минах и как успях да си сменя локацията на телефона. 
 
Първо малко теория относно това, за какво иде реч и за какво ни е необходимо това (няма да е лошо да му хвърлите едно око Smile ).  
     

И така да започваме.

Има няколко много важни неща, които трябва да проверите и да си набавите преди да започнете да правите, каквото и да било.

     1.  Отключен bootloader.

     Може би най-важното условие. Ако не сте с отключен и нямате намерение да го правите, тогава се откажете от смяната на локацията.

     2.  Проверете с каква локация сте в момента.
     Най-лесният и бърз начин да направите това е да влезете в инженерното меню на телефона. Набирате (задължително във стандартния дийлър): *#*#2846579#*#*
     Ще ви излезе началният екран.
    
     Тук избирате точка 3. от менюто.

     Ще ви се покаже следващия екран.
     От тук ни интересуват две точки - т.2 и т.4




Какво ще видите Smile 
На първият екран (т.2 от менюто) е информацията за SIM картата. От това което съм прочел до момента, така може да разберете дали телефона Ви е заключен към оператор или не. За съжаление това не съм го проверявал, защото моя телефон не е заключен към оператор и не мога да го потвърдя.
На вторият екран (т.4 от менюто) е това, което ни интересува. Настоящата локация. В моя случай е dualcu/cn Smile  - вече. А защо това ни е важно ще разберете след малко.

Пак според това, което съм прочел, ако телефонът е заключен към оператор по добре да спрете до тук и да не продължавате напред. Ако продължите има голяма вероятност да останете без телефон.

Тази процедура е желателно да не я правите на заключен към оператор телефон !

 
     3.  Набавете си АБСОЛЮТНО същият РОМ, с който сте в момента.

     Да. Правилно сте прочели. АБСОЛЮТНО същият. Процедурата, която ще направите по нататък ще доведе до загуба на настоящото ви фабрично recovery, а единствения начин да си го набавите е от абсолютно същият РОМ, който имате в момента. 
     И преди да сте попитали. Wink  Не. Не може да се извлече от телефона Ви. В линка, който е поставен най-долу в темата има и два ROM-а. Може и да помогнат на някого.

     С какъв ROM сте в момента можете да разберете от Настройки->Всичко за телефона->Номер на версията
     По принцип версиите можете да си ги набавите и от официалния сайт на Huawei. Секцията за подръжка. След като вече си знаете точната локация (по начина по-горе) ще Ви е много по-лесно, защото ще знаете къде да търсите. Просто ще трябва да си изберете страна от правилния регион (локация) и там в секцията Dowload би трябвало да е необходимия ви ROM. По принцип дори от номера на версията си може да разберете коя ви е локацията на телефона. Но по-сигурният начин е описаният по-горе.
     Поне за GRA-UL10 (GRA-UL00) аз разбрах за три региона:
     - dualcu/cn - Китай (Азия)
     - hw/meafnaf - Близкия Изток и Африка (при мен беше тази локация)
     - hw/ru - Русия
     Според мен има още един регион(локация) за този телефон и тя е за Тайван и др.страни наоколо (май го наричат Пасифик този регион). Но за нея не съм търсил как е кодирана в телефоните.
    
     И така вече би трябвало да имате всичко необходимо за да започнем със смяната на локацията. Но нека първо да ви предупредя.

     Понататъшните процедури ще доведът до изтриване на цялата ви лична информация от телефона и загуба на данни !

     Първо е необходимо да направите руут на телефона си.
     Ако сте със същият телефон, като мен може да посетите това: ROOT и TWRP за GRA-UL10

След като вече имате root на телефона си ще трябва да върнете фабричното Ви recovery, защото за понататъшните Ви действие то ще Ви е необходимо.
Ето защо Ви казах, че ще Ви е необходим АБСОЛЮТНО същия ROM, с който сте в момента.
Предполагам вече го имате. За да извлечем необходимото ни recovery ни е необходим софтуера HuaweiUpdateExtractor (има го в линка най-долу в темата).

Този софтуер извлича от файла Update.app всички файлове. Този файл, който ни е нужен(recovery.img), го има във всеки един от архивите с ROM-ове. Даже и понякога има по повечко от един, но Вие си ползвайте точно този - recovery.img

И сега ще трябва да го флашнем обратно на телефона. За целта:
1. Копирайте екстракнатия файл recovery.img в директорията на minimal_adb_fastboot.
2. Изпълнете командите от Спойлера за ROOT.
3. Много внимавайте с командата в т.3 на Спойлера. Тя вече трябва да изглежда така: fastboot flash recovery recovery.img

Така. Вече имате руутнат телефон с фабрично рековъри и можем да продължим.

Моля Ви бъдете много внимателни със следващите операции!
Последващите действия задължително се правят при фабрично recovery!!!

Инсталирайте от Google Play - ES File Explorer File Manager
1. Дайте му права на ROOT Explorer.
2. Отивате по следния път: dev/block/platform/hi_mci.0/by-nyme и вътре намираме файла oeminfo.
3. Копираме файла на вътрешната памет на телефона.
4. От Необходимите неща (най-долу в темата) сваляте файла oeminfo.img.rar. Това е една папка с една малка изпълнима програмка. Разархивирате я.
5. Прехвърляме с кабел файла от вътрешната памет (т.3) в папката, която създадохте в т.4.
6. Преименувайте файла oeminfo на oeminfo.img.
7. Стартирайте програмата oeminfo.img.exe.
8. Отваря ви се един малък прозорец, в който ще видите изписана настоящата Ви локация.
9. Въвеждате локацията, която желаете да получите. Прочетете малко по-нагоре и си изберете локацията, която искате. Въвеждате точно това, което е написано в удебелен шрифт.
10. Натискаме Apply. Стартирайте още веднъж програмата за да сте сигурни, че промените са записани.
11. Преименувайте отново модифицирания файл от oeminfo.img на oeminfo (без разширение) и го копирайте обратно във вътрешната памет на телефона. Като преди това може да изтриете старият файл от там.
12. Копирате файла с помощта на ES File Explorer от вътрешната памет на мястото където трябва да е: dev/block/platform/hi_mci.0/by-name. Би трябвало да ви излезе запитване дали искате да заместите съществуващия файл. Съгласете се. В момента, който го направите големината на файла трябва да стане НУЛА. Това е добър знак. Означава, че свойствата на файла са правилни и информацията е коректна.

Тук вече има препоръки в други сайтове за Хард Ресет на телефона чрез фабричното recovery с комбинацията Vol+ и Power.
Лично аз не го направих, защото се притеснявах да не загубя ROOT-а, а той ще Ви трябва още малко. Именно за това го прескочих този момент.
Защото имаше някакви съобщения за зацикляне на recovery-то и невъзможност за влизане в системата на телефона.
С няколко думи - не ми се рискуваше Big Grin

Преди да продължим нататък вече е време да си изберете ROM от новата локация. За предпочитане е той да е възможно по-старичък и пълен. За целта вероятно ще Ви се наложи да ползвате други източници от официалните на Huawei.

Избраният от Вас ROM ще се наложи да го екстрактнете отново заради фабричното му recovery. Както казах по-горе - всеки ROM си върви с неговото си recovery.
Но тук вече ще ни е необходимо и нещо друго. От екстрактнатите файлове има файл с името: VERLIST.img. В този файл се съдържа една единствена информация. За коя локация е предназначен. Отваряте този файл с който и да е текстов редактор и си записвате точно информацията от него.

Отново използваме ES File Explorer и отиваме в папка system на устройството. Тук намираме файла build.prop и го отваряме със самият редактор на програмата.
Намираме ред: ro.build.display.id= xxxxxxxxx
Има го. Бъдете малко по-настоятелни и ще го намерите. На мястото на поставените от мен хиксове най-вероятно при Вас ще бъде изписано нещо друго.
На този ред поставяме информацията от файла VERLIST.img, която си записахме малко по-рано. Внимавайте да бъде изписано абсолютно точно.

Запазваме информацията и излизаме.
Тук вече е момента да свалим полученият ROOT. Просто няма да ни е необходим повече. Свалянето на ROOT-а става от настройките на самото приложение, като ще трябва да рестартирате и самият телефон.

И отново ще трябва да сменяме фабричното recovery, като тук вече ще трябва да сложим това от ROM-а за новата локация.
Тук Ви обръщам внимание, че в папката на adb_minimal вече имате едно копирано recovery, но то е от първоначалния Ви ROМ. Просто внимавайте да не се объркате.

Време е да се подготвите и за локална инсталация на ROM-а за новата локация.
Създавате папка dload във вътрешната памет на телефона и в нея поставяте файла Update.app на ROM-а.

Вече почти сме готови. Пускаме телефона през adb в fastboot и флашваме recovery-то.
Не рестартирайте телефона след това с командата, а само го извадете от кабела (задължително) и с комбинацията от трите бутона Vol+, Vol- и Power му направете локална актуализация.
Изчакайте търпеливо.

Когато се зареди телефона го изключете отново и му направете Хард ресет с Vol+ и Power.


И това трябва да е всичко. Вече имате новичък телефон с друга локация и фабричен ROM.

Необходими неща

Huawei Mate 8 NXT-L29
Цитирай
Аксесоари
#2

Страхотна тема, браво!
Вчера и аз минах през трънливия път на смяната на локация. Направих си лайта китаец, заради пустия 6.0, но това са подробности!
Искам само да вметна, че за мен беше по-лесно без заигравките с ro.build.display.id= xxxxxxxxx и без смяна на рековърите
Ако има интерес, ще опиша метода на флашване с ADB и Fastboot по който аз направих от ALE-L21(hw/eu) -  ALE-UL00(unicomelectric/cn)
Цитирай
#3

@sokkoban, разбира се, че ще е полезно и интересно! Остава някой с L09 да се пробва да активира втория сим модул, чрез смяна на региона, но това са само фантазии Big Grin

@artridis, благодаря за споделения опит!

HUAWEI P8 GRA-UL10 - DSFA 
HUAWEI P10 VTR-L29 - Dual stand-by
Цитирай
#4

Колеги, какви ползи има в смяната на локацията? И нали 6.0 ще дойде рано или късно и при нас, без да сменяме локацията?

Sony Xperia Tipo => Sony Xperia SP 8GB => LG G3 x 2 =>Iphone 5 64GB => Samsung Galaxy S5 16GB => Huawei P8 16GB => Iphone 6 x 3 => Galaxy A5 2016 => Galaxy S7 Edge => Huawei P20 lite => Galaxy S8 => Xiaomi MI 9 SE 128GB Black
Цитирай
#5

@tisho9620 , всичко е въпрос на личен избор. Смяната на локацията е изцяло незадължителна процедура.

Лично аз бях на регион, който има всичко на всичко ДВА ROM-а - В140 и В180. Така че, предпочетох да си сменя ликацията.

Да. Рано или късно всички ще получим 6.0 Поне така твърдят от Huawei.

Huawei Mate 8 NXT-L29
Цитирай
#6

това със смяната на локацията е супер, ама прекалено сложно за мен ....та ако някой от вас е от бургас и е готов да го направи на моя honor7,ще почерпя !
Цитирай
#7

В допълнение на това обучение. Метод за инсталиране на фърмуери чрез ADB и Fastboot
Всички операции следва да се направят след смяната на локацията!!! описана от artridis

В архива има инструкция на български
ADB Fastboot installation method

След смяната на локация, за да нямате проблеми с google play, google services и другите услуги на гугъл инсталирайте от тук:
GApps

Цитирай
#8

@sokkoban , както е казал @georgyan в една друга тема .... за какво си купуваме такива играчки, като няма да ги разчовъркаме малко Smile

@doktora не изглежда толкова страшно. Даже точно за Honor 7 виж какво намерих. Общо взето не се различава много. Даже там ги има и локациите за твоя телефон.

Huawei Mate 8 NXT-L29
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)