Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

P8 Lite - съвети и трикове
#1
Smile 

Мисля, че ще е полезна на всички нас ползвателите на апарата една такава тема, в която да обменяме съвети за разни полезни хитринки и похвати. Нека тук всеки от нас споделя за разни тънки хитринки и решения, които е открил Smile

Ще започна аз:

Как да гледаме 1080р (Full HD) , 2К или 4К видео от YouTube ?

Екрана на телефона е хубав и си заслужава окото да може да се порадва на максимално качествен образ. В приложението на YouTube (което аз не ползвам) обаче няма как при гледане на клип да настроим резолюцията на повече от 480/720р. Същото е и при гледане на клип от YouTube през браузъра. Просто повечето браузъри умишлено не позволяват по-висока резолюция от 720Р на YouTube. Странно, но факт. Някои от популярните браузъри дори не дават и да гледаме видеото на цял екран, когато се ползва настолната версия на сайта, при която единствено може да се избере поне малко по-висока резолюция - максимум 720р. При това положение, след цялото разследване, което направих по случая и след всички тестове открих, че все пак има начин. Той се нарича " Opera Browser ". Сваляте го, настройвате го да отваря сайтовете с настолната им версия и магията е готова - влезете ли в YouTube и цъкнете на настройките на резолюция докато гледате някой клип, ще ви излязат всички възможни резолюции - чак до 4К. Отделно, Opera-та си е доста качествен и опростен браузър, който лично аз си ползвам и ми е много удобен за всякакво сърфиране в нета.

Как да снимаме по-качествени снимки и видео с авто фокус ?

Фабричното приложение за камера жестоко обработва всяка снимка веднага след заснемането и. Особено на по-тъмна светлина. По този начин премахва голяма част от шума, който е неизбежен при снимане на по-тъмно или на недостатъчна светлина, но пък и детайлите на снимката буквално биват "замазани". Имайте в предвид, че този телефон може да снима много по-добре, отколкото това, което виждате заснето с фабричното камера приложение. Отделно - както и в други теми се спомена, по време на заснемане на видео клип, няма авто фокусиране. Което налага през цялото време докато снимате, да цъкате с пръст по екрана и сами да фокусирате избирайки мястото на фокус. Ако не правите това, то накрая видеото ви ще е заснето без никакъв фокус и съответно с размазани детайли. Решенията за тези проблеми се наричат така:

- Snap Camera
- Open Camera
- Camera FV5
- LG Camera


Могат да се свалят от Google Play. Лично съм ги тествал и смея да твърдя, че качеството на снимките, което предлагат, особено на по-слаба или изкуствена светлина, е коренно различно от това на стоковото камера приложение. А и си имат автоматичен фокус по време на видео заснемане Smile  Също така понеже посочените приложения са по-професионално насочени, предлагат много богат набор от настройки и опции за донастройване, така че ако се заиграете повечко, ще можете да изкарате максимума от 13 мегапикселовата камера. Имайте в предвид единствено, че Camera FV5 поддържа единствено заснемане на снимки. За заснемане на видео ще трябва да свалите другата и част, която ако не се лъжа вече е платена. Или пък за видео да си ползвате фабричната камера, при която да си фокусирате ръчно ако не ви пречи.  Колкото и странно да звучи, аз съм именно на този вариант, с Camera FV5 Smile

Как да намалим трафика на данни използван от приложенията?
С това действие печелим не само по-малко потребление на данни от приложенията, но и пестене на батерия. Смятам, че и двете неща са доста важни за всеки Андроид потребител. За целта, трябва да се влезе във: Настройки > Управление на трафик на данни > Мрежови приложения. В този раздел ще намерите два таба - "Инсталирани приложения" и "Системни приложения". В таб "Инсталирани приложения" за всяко приложение имате две отметки - "Мобилни данни" и "Wi-Fi". Настройте за всяко едно от приложенията си дали искате да ползва само Мобилни данни, дали искате да ползва само Wi-Fi, или изобщо не искате да има достъп до интернет, като по този начин ще пестите и от батерията. В таба "Системни приложения" направете същото. Там обаче имате вариант да ограничавате приложенията единствено от към ползване на "Мобилни данни".

Как да пестим батерия от автоматично затваряне на приложения?

Както повечето знаят, дори когато заключим екрана на телефона, повечето приложения, дори и игрите, продължават да работят и да хабят батерия. Това може да се ограничи, като влезем във: Настройки > Защитени приложения. В този раздел оставете включени единствено най-нужните ви приложения, които искате да работят постоянно, дори при заключен екран. Всички други изключете.

Как да деактивираме системни/фабрични приложения, които не са ни нужни за да забързаме телефона?

Всъщност това е доста важен трик, при който получаваме по-бърз телефон, повече вътрешна памет, по-бързо стартиране при пускане на апарата, повече батерия и повече свободна RAM памет. Манипулацията е следната: Настройки > Управление на приложенията. Там ще открием 4 таба, а  именно: "Всички" , "Работещи" , "На SD картата" и  "Изтеглени". В първия таб "Всички" ще откриете абсолютно всички приложения, които изобщо имате на телефона си. Това включва както системните така и инсталнатите от вас. Повечето от системните приложения могат да се спрат като се деактивират. Някои дори могат да се деинсталират. За всяко едно приложение, което не искате да работи, не ви трябва и не ползвате, правите следното в таб "Всички":
- цъкате на него
- давате "принудително спиране"
- давате "изчистване на стандартни" (ако е активно)
- давате изчистване на кеша
- давате изчистване на данни
- давате деактивиране / деинсталиране

След деактивирането (изчистването) на всички непотребни приложения, рестартирайте телефона. След посочените манипулации би трябвало да имате осезаемо по-бавно падаща батерия и по-бърз телефон.

Как да снимаме снимка на момента без да отключваме екрана и без да пускаме дори камерата?

Трика е за моментите, в които искаме да снимаме нещо веднага на момента и нямаме време за отключване на екран и за пускане на камера. Правите единствено следното: Хващате телефона при заключен екран, насочвате и цъкате бързо два пъти бутона за намаляване. Снимката е готова на момента и дори ви дава отчет колко бързо е заснета Smile

Как да си направим преходите и анимациите по-гладки, като при iPhone (примерно) ?

Това е една от хитринките които мноооого уважавам. Не за друго, ами просто много радва окото и дава кеф на душицата Smile Вярно, че взима малко повечко ресурс от видео чипа, но както би казал колегата sokkoban - кеф цена няма Big Grin   Ако искате телефона наистина да ви прави кеф по време на ползване и да му се радвате при всяко цъкане по екрана, направете следното:

Ако нямате в "Настройки" вече изкарано меню "Опции на програмиста", изкарайте го по следния начин:
- влезте в "Настройки" > "Всичко за телефона"
- цъкайте бързо върху "Номер на версията" докато не ви изпише, че вече сте програмист
- готово! В момента в "Настройки" имате появил се раздел "Опции на програмиста"


Влезте в раздел "Опции на програмиста" и направете следното:
- активирайте ги чрез бутона намиращ се най-горе в менюто
- в опцията "Скала на аним.: Прозорец" задайте "Скала на анимацията 1.5х"
- в опцията "Скала на анимация: Преход" задайте "Скала на анимацията 1.5х"
- в опцията "Скала на Animator" задайте "Скала на анимацията 1.5х"


Можете да зададете и по-голями стойности от 1.5 ако желаете още по-"мазни" преходи и анимации. Но лично за мен над 1.5 вече всичко почва да се влачи като на забавен кадър Big Grin  Опитайте и ще видите ефекта. Но накрая ще имате Андроид телефон, който има по-гладки и по-мазни анимации и от iPhone, който се слави с на-красивия и гладко работещ интерфейс. Да ама не, сравнявал съм P8 Lite със iPhone 6 и ябълката на много моменти кляка и дава по-малко кадри при слайдване и скрулване от "китаеца" Wink

Samsung Galaxy S2 > LG Prada 2 > Huawei P8 Lite > Meizu MX4 > LG G3 > Huawei P9 Lite > Samsung Galaxy A50 > Samsung Galaxy A72
Цитирай
Аксесоари
#2

При мен се забелязва подобрение когато намаля "анимациите" на 0.5. Smile

POCO F5 12/256 GB





Цитирай
#3

Последните две хитринки сработиха и при мен . И други потребители на Huawei явно могат да се възползват .

Smile
Цитирай
#4

Тези хитринки важат почти за всички марки телефони.

Huawei G700 Miui V5 / Huawei P8 lite ALE-L21 / Lenovo TAB2 A7-30HC
Цитирай
#5

Днес забелязах, че когато приложението ти е при последно използвани, като го дръпнеш надолу се заключва там, т.е. не се маха, ако чистиш другите с приплъзване нагоре. Отключването става пак с дърпане надолу. Не знам дали се брои за трик, но все пак ...
Цитирай
#6

И аз без да искам днес открих нещо интересно.. На началният екран (след като сте отключили телефона) плъзнете с палец и показалец в противоположни посоки и ще ви се отвори меню в което може да си скриете приложения от любопитни погледи... Аз лично съм си сложил Gallery i Videos там... Пусто любопитство... Всички там тичат да гледат..
Цитирай
#7

^ Хехех, това ми хареса колега, не го знаех Big Grin

Samsung Galaxy S2 > LG Prada 2 > Huawei P8 Lite > Meizu MX4 > LG G3 > Huawei P9 Lite > Samsung Galaxy A50 > Samsung Galaxy A72
Цитирай
#8

Само как аджеба да запаметя снимката с 2 пъти Volume Down ? Снощи без да искам го направих това и не разбрах какво стана сега като прочетох и разбрах ама не се запаметява снимката ... иначе това е много полезно поне за мен, все хващам едни яки моменти ама така още по добре Big Grin

Samsung Galaxy S2 Plus ---> Huawei P8 Lite ---> Huawei P9 Lite
Цитирай
#9

При мен автоматично си отива в галерията, запаметена.
Цитирай
#10

Сега се сетих за нещо, което открих без да искам преди време. При отворени две приложения (минимум), докато сте в едното при задържане на квадратчето (от копчетата на екрана) препраща към другото приложение много удобно, без да се налага да се отваря повторно и тн. Big Grin
Цитирай
#11

Това в 6 го няма вече.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Siemens C35i--> Samsung X100--> SE K750i--> SE P1i--> Nokia N82--> Alcatel X'pop--> Alcatel Idol 2 mini--> Huawei P8 Lite--> Samsung Note 8--> Samsung Z Fold 2 5G --> Samsung Note 9 US Heart
Цитирай
#12

То май си е същински downgrade тоя 'ъпдейт'.
Цитирай
#13

Не знам защо масово хората си мислят, че всеки ъпгрейд към нова версия, задължително ще е нещо по-добро, по-яко, по-лесно за ползване и.т.н. Според мен не са по този начин нещата. Влязохме в офтопик на тази тема, но вълнението покраи 6-цата е толкова голямо, че се пише за нея по всички теми Big Grin
От тук нататък доста често ще се налага хората да правят избор дали да ползват нещо, защото е последната модна и нова изгъзица или да ползват нещо по-старо, защото е практично, удобно и върши работа. С интерес следя отзивите за батерията под 6.0. че там имаше много изхвърляния за някакви 30 % пестене, което ама хич не ми се вярва Smile

Huawei P Smart
Цитирай
#14

Цитат: С интерес следя отзивите за батерията под 6.0. че там имаше много изхвърляния за някакви 30 % пестене, което ама хич не ми се вярва Smile
Чак пък 30% е прекалено, но вероятно подобрение ще има- положението при мен е следното:
Днес сутринта свалих тел. от зарядното, ползвах го малко и около обяд реших да ъпдейтна до 6.0 при около 90% оставаща батерия. Сам решавай дали ще има подобрение, но поне при началният тормоз да си настроя телефона да е използваем за 2 часа ползване са отишли 50% от батерията- за мен е добре, до вчера повече от 4 часа работа рядко съм постигал... 

Само едно ме дразни- не показва скоростта на нета в лентата и се чудя Гугъл ли са виновни или китайците?


Прикачени файлове Миниатюри
       
Цитирай
#15

[Изображение: 12b78216bb4c85f04a1c7e6b69bd36a7.jpg]

Някой има ли идея какво точно прави тази опция?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Цитирай
#16

То нали си пише? От къде стига до нея, само за 6.0 ли е?
Цитирай
#17

(2016-04-21, 16:38:49)dobs7z написа:  То нали си пише? От къде стига до нея, само за 6.0 ли е?
Най-вероятно е само за 6.0, в 5-цата не съм срещал тази опция.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Цитирай
#18

В Андроид 6 (софтуер В560) имаме функция за видео запис на екрана. Има хитринка обаче как да стартираме записа веднага. Това се прави подобно на начина, по който правим скрийн шот. Както знаем, скрийн шот се прави със задържане на Vol down + power, а видео запис на екрана започва със задържане на vol up + power Smile

Samsung Galaxy S2 > LG Prada 2 > Huawei P8 Lite > Meizu MX4 > LG G3 > Huawei P9 Lite > Samsung Galaxy A50 > Samsung Galaxy A72
Цитирай
#19

Записа на екрана е още от бетата В524, после В550 и сега в В560 все още си я има екстрата.

Когато си умрял не знаеш,че си мъртъв...трудно е само за останалите!Същото е и когато си тъп!
Цитирай
#20

След като преминах на В560 случайно открих, че има функция HiVoice, която се стартира с натискане на Volume down при заключен екран. Доколкото прочетох функцията представлява асистент, нещо като Siri. Аз не мисля да я ползвам, но на някой може да му върши работа.
   

Huawei P8 lite, HUAWEI Mate 10 lite
Цитирай
#21

Hi voice e екстра за гласово набиране на контакт а не е и няма функцииите на siri,!

Когато си умрял не знаеш,че си мъртъв...трудно е само за останалите!Същото е и когато си тъп!
Цитирай
#22

колеги, някой от вас разбра ли от къде се пуска режима за пестене на захранването на екрана?
Цитирай
#23

При 6.0 ли? И за режима за пестене на енергия ли става дума? Смъкваш падащата лента отгоре и цъкаш "Редактиране". Сменяш го с някой неизползваемо от горните и вече си го ползваш от лентата. Аз лично не го ползвам, щото няма смисъл от него (според мен).
Цитирай
#24

Здравейте,днеска случайно  открих че при версия б560 при включен компас като изправим вертикално телефона се включва камерата автоматично,и се изключва при връщане в хоризонтално положение.Не знам за какво приложение може да се използва тази функция но реших да я споделя с вас.

Samsung S 3 Neo/Huawei P 8 light/ulefone power 3
Цитирай
#25

При смъкната лента, най-долу в дясно се появяват три точки, някой разбра ли ги за какво служат или са ги сложили без никаква мисъл?

П.п.: Става дума за B560.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)