Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Въпрос за copyright
#1

Според този сайт https://play.google.com/about/developer-...olicy.html и по точно:

  • Cover art for music albums, video games, and books.
  • Marketing images from movies, television, or video games.
  • Artwork or images from comic books, cartoons, movies, music videos, or television.
  • College and professional sports team logos.
  • Photos taken from a public figure’s social media account.
  • Professional images of public figures.
  • Reproductions or “fan art” indistinguishable from the original work under copyright.
  • Apps that have soundboards that play audio clips from copyrighted content.
  • Full reproductions or translations of books that are not in the public domain.

ми става ясно, че не мога да изпозлвам снимки на известни личности в приложение. Въпроса ми е, имам ли право да използвам имента им. Да кажем в примерен quiz.
Въпрос- "Президента на САЩ", отговор - "Барак Обама"
Имам ли право?
Цитирай
Аксесоари
#2

Мисля, че с ползването на имена няма проблем, иначе би било страшно.

По друг начин стоят нещата със снимки, текстове, музика и т.н. - те си имат автори, съответно авторски права, затова и над този списък са сложили текста "Here are some examples of copyrighted content that is often used without authorization or a legally valid reason" и наблягат на честото ползване без разрешение от авторите. Ако имаш разрешение от автора на снимка на Барак Обама, или си го снимал самия ти - не би трябвало да има проблем. Даже си го пише, че "Developers may be required to provide evidence of their rights to use copyrighted content"... "In general, the safest approach is to create something that’s original".

Според българския Закон за авторските права има изключения, при които в някои случаи някои неща може да се ползват без придобиване на права, хвърли едно-две очи Smile Ако смяташ да разпространяваш продукта и извън България вероятно трябва да погледнеш и съответното законодателство.

Все пак, изчакай и по-запознати да се изкажат.

Sony Z5 Compact.
Цитирай
#3

Има един момент, че приложението няма да попадне само под българските закони, а и под US export laws, с което си се съгласил, като си публикувал приложението. За името на американския президент едвали ще те подгонят за нещо, но примерно преди време се споменаваше, че една българска поп певица си патентовала името и ако искаш да го ползваш, ще трябва да плащаш за права.
Цитирай
#4

можеш иначе на Обама трябваше да му викаш само президента на САЩ
А на Хилъри - жената на бившият президент на Межу еди коя си и еди коя си година
Цитирай
#5

А как стои въпроса с текстовете?
Примерно вицове да кажем, рецепти, съновник и такива които малко или много се дублират в доста сайтове?
Цитирай
#6

Не може да има авторско право върху името, с което някой е известен в обществото. 
Не мога с точност да твърдя как стоят нещата според американското законодателство. В България ЗАПСП (http://lex.bg/laws/ldoc/2133094401) изброява изчерпателно какво е обект на авторско право. Това прави чл. 3:

Чл. 3. (1) Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:
1. литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;
2. музикални произведения;
3. сценични произведения - драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;
4. филми и други аудио-визуални произведения;
5. произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
6. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) реализирани произведения на архитектурата и приложени устройствени планове;
7. фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;
8. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) одобрени архитектурни проекти, одобрени проекти по устройствено планиране, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;
9. графично оформление на печатно издание;
10. (нова - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) кадастрални карти и държавни топографски карти.
(2) Обект на авторското право са също:
1. преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби;
2. аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;
3. периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали.
(3) Обект на авторското право може да бъде и част от произведение по ал. 1 и 2, както и подготвителните скици, планове и други подобни.

Българския ЗАПСП също така посочва и изрично и какво не е обект на авторското право, това става в чл. 4:

Чл. 4. Не са обект на авторското право:
1. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2014 г.) нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, актовете на съдилищата, както и официалните им преводи;
2. идеи и концепции;
3. фолклорни творби;
4. новини, факти, сведения и данни.

Така мисля, че съгласно българското право вицовете  няма как да са обект на авторско право (според мен поради т. 3 на чл. 4) , но публикувана книга с обработени анекдоти, съставен съновник и т.н. и т.н. са обект на авторско право - т. 1 на ал. 1 чл. 3 и съответно т. 1 ал. 2 на чл. 3.

Обърнете внимание на дефиницията за авторско право в първат аалинея на чл. 1 - "Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма". Няма как някой да бъде носител на авторско право за името си, доколкото това не произведение на литературата, изкуството и науката, не е резултат от творческа дейност и не на последно място, макар и да звучи смешно не е измислено или избрано от него, а според чл. 2 - Възникване на авторското право - "Авторското право върху произведения на литературата, изкуството и науката възниква за автора със създаването на произведението". 

Предполагам, че притесненията в тази насока и изискванията на Google или други сходни организации се основават не върху нормативите и принципите за защита на авторското право, а по-скоро на нарушение на други принципи: например правото на неприкосновеност на личния живот, защитата на личната информация и т.н. 
В България има Закон за защита на личните данни, има също така Закон за достъп до обществена информация. Те също трябва да бъдат взети в предвид.
Също така личната неприкосновеност е уредена и в Конституцията. Съгласно чл. 32 на Конституцията на РБ "личният живот на гражданите е неприкосновен". Също така следва да се има предвид как са уредени нещата в чл. 39 от Конституцията:

Чл. 39. (1) Всеки има право да изразява мнение и да го разпространява чрез слово - писмено или устно, чрез звук, изображение или по друг начин.
(2) Това право не може да се използва за накърняване на правата и доброто име на другиго и за призоваване към насилствена промяна на конституционно установения ред, към извършване на престъпления, към разпалване на вражда или към насилие над личността.

Тоест - имате право да публикувате мнението си, но не можете по този начин да накърнявате чуждите права. Тоест, ако споменаването на някой (пък бил той и президента) не може да бъде забранено, то използването на това право не трябва да доведе до накърняване на личните права и доброто име на носителя на името. Значи - ще да зависи и от конкретния случай, контекста, съответния текст.

Относно идеята по-горе пък за патентоване на името: патентното право е нещо различно от авторското право. Докато авторското право, както видяхме по-горе възниква за произведения на изкуството, търговските марки, изобретения и т.н. се защитават под формата на закрила на индустриалната собственост. Ще се съгласите, че съществува разлика между авторски права и индустриална собственост. Уредбата е Парижката конвенция за закрила на индусриалната собственост от 20 март 1883 г., ревизирана в Брюксел на 14 декември 1900 г., във Вашингтон на 2 юни 1911 г., в Хага на 6 ноември 1925  г., в Лондон на 2 юни 1934 г. и в Лисабон на 31 октомври 1958 г.

http://www.bpo.bg/images/stories/interna...ention.pdf

Чл. 1 на Конвенцията общо взето дефинира какво се разбира в случая под "индустриална собственост":

(1) Държавите, към които се прилага настоящата Конвенция, образуват Съюз за закрила на индустриалната собственост.
(2) Закрилата на индустриалната собственост има за обект патентите за изобретения, полезните образци, индустриалните рисунки или модели, фабричните или търговски марки, знаците за услуги, търговското име, указанията за произход или наименованията на мястото за произход, както и преследването на нелоялната конкуренция.
(3) Изразът "индустриална собственост" се разбира в най-широк смисъл и се прилага не само към индустрията и търговията, в тесен смисъл на думата, но и към индустриите от областта на селското стопанство, изкопаемите, и към всички фабрични или естествени продукти, например: вина, зърнени храни, тютюневи листа, плодове, животни, минерали, минерални води, бирени напитки, цветя, брашна.
(4) В патентите за изобретения се включват различните видове индустриални патенти, приети от законодателствата на страните - членки на Съюза, като вносните патенти, патентите за усъвършенствувания, допълнителните патенти и свидетелствата и пр. 


Можем да имаме търговски марки, защото те отговарят на дефиницията за индустриална собственост по-горе. Името "Кока-кола", например, очевидно попада не под защитата на съответното законодателство в защита на авторското право, а под защита на Конвенцията за защита на индустриалната собственост. Освен това "търговска марка" и патент за изобретение са различни неща. В този случай по-горе, певецът ще трябва да регистрира търговска марка. Предполагам, че няма пречки да има търговска марка, идентична със собственото му име, или изобщо с името, с което е известен в обществото. Това пак не означава че никой няма право да споменава името. Така например за песента "Бохемска рапсоздия" на Куин, в момента на създаването и са възникнали авторски права, защото тя е произведение на изкуството и има автор - Фреди Меркюри. Името Куин, от друга страна, като име на рокгрупа може да е и вероятно е регистрирано като търговска марка, която пък се защитава като индустриална собственост. Авторското право възниква в момента на създаване, докато за индустриланата собственост е нужна регистрация.  
Разбирате, че няма как името на президента на коя да е страна да бъде "патентовано" или превърнато в търговска марка, доколкото то не е индустриална собственост - не се вписва никак в дефиницията на ал. 2 чл. 1 на Конвенцията.

Авторът на темата пише в първия пост, че от указанията на Google "му става ясно, че не мога да изпозлвам снимки на известни личности в приложение". Това е така от една страна, защото могат да си имат проблеми с тези публични личости, ако те решат, че авторите на приложения по някакъв начин нарушават техните права на лична неприкосновеност. От друга страна, могат да имат и проблеми с авторите на въпросните фотографии. Така е и според българския ЗАПСП - съществуват имуществени и неимуществени права, като някой от неимуществените права са неотчуждими, а отчуждаването на другите трябва да става изрично в писмена форма. Освен това има имуществени права, например че фотографът - в случая авторът - има право на възнаграждение. Авторските права върху снимките на знаменитости, между другото не са техни, а на авторите на снимките. Тоест ако публична личност е получила право от фотограф да използва портретната си снимка в профила си във facebook например, това не означава че авторът предоставя правото на всеки, нито че самата публична личност може да го прави. И в българсия ЗАПСП (чл. 13) е казано, че "Авторското право върху произведение на изобразителното изкуство или произведение на фотографията, представляващо портретно изображение на друго лице, принадлежи на автора на произведението. За създаване на такова произведение се изисква съгласието на изобразеното лице" - тоест нещата могат да станат много сложни за вас. Но със собствените имена нещата очевидно не са такива.
Цитирай
#7

изникна още един въпрос. гледам на линка който дадох по горе, че са забранени сексуални пози и неща които подтикват сексуално мислене, но все пак е пълно с приложения от тип камасутра със сексуални пози. някой може ли да обясни това как е позволено Smile
Цитирай
#8

Имам пореден въпрос за авторски права. Информацията за влаковите разписания в сайта на БДЖ забранени ли са за комерсиално използване? Направих приложение за разписанията и таблата на гарите и си го ползвам, и се чудя дали е законно да го публикувам в google play за да го ползват и други. Как мислите?

п.п. в сайта на разписанията пише:
"Услугата предоставяна от уеб сайта razpisanie.bdz.bg е безплатна и е за персонална употреба. Нямате право да променяте, копирате, преотстъпвате, публикувате, лицензирате или използвате посочената услуга за търговски цели, без съгласието на "БДЖ Пътнически превози" Е00Д."
но пък аз реално ако го публикувам в google play няма да е търговия, защото ще е безплатно. как мислите какви са ми вариантите? писах им, но никой не ми отговаря...
Цитирай
#9

Това, което са си писали на сайта, може да засяга единствено нещата, които са обект на авторско право.
По друг начин казано,  упоменатите в чл. 3, ал. 1, 2 и евентуално части от тях, както е в ал. 3.

Освен че изчерпателно определя какво може да е обект на авторско право (както казахме, в чл. 3), ЗАПСП също така изрично определя и какво НЕ Е обект на авторско право. Това става в чл. 4:

Чл. 4. Не са обект на авторското право:
1. (доп. - ДВ, бр. 21 от 2014 г.) нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, актовете на съдилищата, както и официалните им преводи;
2. идеи и концепции;
3. фолклорни творби;
4. новини, факти, сведения и данни.

За мен според чл. 4, ал. 1, т. 4 разписанията на влаковете няма как да са обект на авторско право.

Сайтът razpisanie.bdz.bg обаче определено може да бъде обект на авторско право и то по различни начини - върху дизайна на сайта са възникнали авторски права за БДЖ (или който го е създал евентуално, ако е друг) в момента на създаването, съгласно чл. чл. 3, ал. 1, т. 5; също и върху всички използвани графични елементи; върху всички използвани там фотографии съгласно чл. 3, ал. 1 т. 7 и т.н.
Изводът: ако в приложението си просто предлагаш на твоите потребители информация, сведения, включително разписанието на влаковете, няма с нищо да нарушиш нечии възникнали права. Ако обаче използваш графичното оформление, дизайна на сайта, може би и някакви специфични начинни, по които е организирана информацията, ако използваш например дословно същото цветово решение като сайта, ако използваш например снимки или графични елементи, използвани от сайта, тогава евентуално ще дължиш нещо на собствениците на съответните авторски права.

Също така - в чл. 4, ал. 1, т. 4 изрично пише "новини", но очевидно под новина се разбира самата информация. Ако цитираш дословно новина от сайта на БДЖ, включително текста и разсъждения на автора, тогава попадаш евентуално и в хипотезата на ал. 1, т. 1 на чл. 3, доколкото това може да се дефинира като публицистика или нещо сходно.

Това би трябвало да е общо взето начина на разсъждаване.

Освен това - твоята забележка относно търговските цели съответства на написаното на сайта, но не и на породените права по принцип. Те са написали, че не можеш да го използваш за търговски цели, но не са уточнили какво разбират под "търговски цели", пък и самото заявление не обезсилва положенията в ЗАПСП, следователно не се лишават изцяло от шанс за претенции по принцип. Освен неимуществени права, описани в чл. 15 на ЗАПСП, съществуват и имуществени, описани в чл. 18, в чиято ал. 1 пише "Авторът има изключителното право да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица, освен в случаите, за които този закон разпорежда друго", а в ал. 2, т. 1 - 6 се описват начини на възпроизвеждане, които ти имаш намерение да използваш, предполагам.

Моят съвет е да подходиш по друг начин, между другото - просто информирай собственика на сайта (БДЖ Пътнически превози ЕООД, както е записано там). Напиши им изрично, че правиш такова приложение, напиши им изрично, че намеринията ти са да разпространяваш информация, описана в чл. 4 на ЗАПСП, която не е обект на авторско право, пиши че ще включиш изрично позоваване на техния сайт и най-вероятно ще имате приятни отношения.

Хубаво е наистина да включиш позоваване към източника на информация и поради други причини - утре някой ще има претенции към теб, че заради твоето приложение е претърпял вреди - избрал си влак, наредил си нещата, пък този влак се оказва спрян, или по друго време и т.н. И твоят потребител е претърпял вреда някаква заради подвеждащата информация. Това, че ти не му искаш пари за тази информация не променя проблема, общо взето. Хубаво е в такъв случай да можеш да отговориш, че ти само разпространяваш информация и по никакъв начин не носиш отговорност. И съответно е нормално да включиш такъв disclaimer, както е модерно да се казва сега, някъде в твоето приложение.
Успех!
Цитирай
#10

Интересно! Попринцип и аз подходих така, да говоря с някой от БДЖ, но проблема е, че никой не отговаря. Ще трябва сам да реша какво да правя, без тяхно знание. Все пак, ако в крайна сметка има някакъв проблем, предполагам, че ще има оплакване по някое време. Съмнява ме да ме пратят на съд...

п.п. аз точно това искам, да използвам само данните, без никакви графики, изображения и подобни от сайта им
Цитирай
#11

Най много да ти свалят приложението, на втория път ако има предупреждения, слагат ти едно и пак го махат приложението. Може и да имаш забрана да качваш за определено време също така, а на 3 тия път да ти забранът достъпа до Developer акаунта.
Ако направиш нов и продължаваш да го качваш може да се стигне и до съд.

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#12

Е те, ако ми го махнат един път няма да го качвам пак, не съм толкова нахален Big Grin Но те google предполагам няма да предприемат действия, освен ако БДЖ не подадат сигнал. Забелязах, че има и някакво друго приложение за БДЖ качено в Google Play и с него май няма проблеми, въпреки че и то не е официално.
Цитирай
#13

Те от БДЖ толкова ги и интересува

Galaxy S9+ > Note 10+ 5G > Mi 9 SE > P40 Pro > Mi 9 SE > OPPO Find X3 Pro 5G > iPhone 13 Mini Starlight 512GB > Z Flip 3 256GB + Galaxy Watch 4 Classic 46mm > iPhone 13 Pro Max + Apple Watch 7 45mm S22 Ultra 12/256 + Galaxy Watch 4 40mm VIVACOM  Heart
Цитирай
#14

По-скоро се очаква дори да им е изгодно - все пак е някаква реклама.
Не че те имат ресурс да си посрещнат клиентския поток, ама това съвсем друга тема, не за тук.
Цитирай
#15

пуснах го https://play.google.com/store/apps/detai...actory.bdz
написах, че използвам информацията от техния сайт, но приложението е неофициално и няма никаква връзка с БДЖ. реално от тях вземам само цифри. смятам, че не нарушавам нищо според закона цитиран по горе. не им използвам нито дизайн, нито емблема нито нищо. Smile
Цитирай
#16

Отвори закона и потърси "база данни" и "бази данни" (или само "баз"), въпреки, че не знам дали тези данни са бази данни.

ДР §13. "база данни" е съвкупност от самостоятелни произведения, данни или други материали, подредени систематично или методично и индивидуално достъпни по електронен или друг път; компютърните програми, използвани за създаването или функционирането на бази данни, записите на отделно аудио-визуално, литературно или музикално произведение, както и събирането на звукозаписи с музикални изпълнения върху компактдиск не са база данни по смисъла на този закон;

Sony Z5 Compact.
Цитирай
#17

Той показва съдържание от уеб сайт, който не е негов. Ако в сайта е описано, че съдържанието е авторско и е забранено показването им на други места. Преди време думичките "Всички права запазени" (http://razpisanie.bdz.bg/site/search.jsp) си беше достатъчно за да си търсиш правата за твоето съдържание.

На един колега точно преди дни гугъл му спряха алфа версия на приложение, което показва така чужно съдържание. Сега следва питане на въпросните източници, подписване на агриймънт документи и тогава гугъл ще проверяват пак дали е ОК или не.

едит:

Те хората са го написали на http://razpisanie.bdz.bg/site/termsOfUse.jsp
Цитат:Нямате право да променяте, копирате, преотстъпвате, публикувате, лицензирате или използвате посочената услуга за търговски цели, без съгласието на "БДЖ Пътнически превози" Е00Д.
Цитирай
#18

ами как съществува другото приложение на БДЖ без никакъв проблем - може би не са му обърнали внимание?
и също друго приложение, което е доста известно е https://play.google.com/store/apps/detai...bus24.main
то взема информация от sofiatraffic, които са написали:
"Всички елементи на сайта, в това число неговия дизайн, софтуер, бази данни, представляват обект на авторско право по смисъла на Закона за авторското право и сродните му права и са притежание на „Център за градска мобилност” ЕАД."
и все пак приложението няма проблеми. та за това ми е много мъгла с тези авторски права... наистина незнам какво да правя, да го смъквам ли...
Цитирай
#19

Първо правило е да не гледаш другите какво правят. Това че го правят незначи че е правилно.
Второ това че седи това приложение за софиятрафик може автора да си е искал разрешение. Може да не е искал и тези от сайта на софиятрафик да не им пука много или да не са забелязали.

При теб автоматически с рекламите, които си поставил те прави нарушител също така нарушаваш и "без съгласието на бдж пътнически превози"

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)