Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Впечатления от Bluboo Picasso
#1
Thumbs Up 

От скоро съм собственик на този телефон Bluboo Picasso. Изглежда не е популярен у нас и реших да споделя опита си с него.
Изключително приятна изненада се оказа. Предишният ми телефон беше Samsung Galaxy S  GI-9000, купен от М-тел няколко месеца след като се появи. Струваше малко под хилядарка, като М-тел направиха 50% отстъпка и платихме за него 450 лв. Не бих го сменил, ако хардуерните му характеристики не бяха изостанали твърде много от софтуерните изисквания. Просто 329 mb RAM е крайно недостатъчна за каквото и да е.
Та, по принуда се наложи да търся нещо друго. Не вярвах на китайските марки, но два месеца преди това пристигна Doogee X5 за дъщеря ми и се уверих, че телефона въобще не е лош. Тя  го използва като таблет да играе игри в къщи и още не сме му слагали карта.
Поръчах за себе си Bluboo Picasso - 3G, памет- 16 gb, външна карта - до 32 gb, RAM - 2 gb., дисплей -5.0, Андроид 5.1. Цена - около 110 - 120 лв., зависи от курса на долара. По-подробни спецификации всеки може сам да намери с Гугъл.

Ще споделя 3 неща, които не ми харесаха и какви решения намерих. Останалото за телефона са само суперлативи.

Първи проблем:
Камерата снима ужасно! Снимките излизат леко разфокусирани, все едно ръката трепва. Изтеглих няколко  програми от маркета, обаче - ядец. В 4pda коментират проблема и даже се майтапят, че причината да кръстят този модел Пикасо е камерата. Снимките изглеждат абстрактно, точно като картина на Пикасо. Между другото, предлагат и хвалят ROM 1.0.4. Въпросът е обаче, защо с един ROM ще работи добре, а с друг не? В такъв случай би трябвало проблемът да е софтуерен, а не хардуерен. Предлагат като решение разглобяване и завъртане на камерата. Не се престраших да пробвам. Малко ми трябваше, обаче попаднах на клипче в Туба-та, където хвалят CAMERA VF-5. Пробвах с free версията от маркета и "О! Чудо!". Един и същ кадър, в случая огледалото в банята, и разликата е очевидна. Надписа на огледалото се чете, при zoom в снимката се вижда ясно... Направо купих платената версия и си реших проблема.

Втори проблем:
GPS. Телефонът е оборудван с GPS, но има включена функция A-GPS и когато го пусна да ме търси в парка, ме намира на съседната улица, където е най-близката клетка на оператора. Чичо Гугъл върна някакъв коментар на един английско говорящ младеж, как си решавал проблема с GPS-ите на китайските телефони. Влиза в инженерното меню и си изключва A-GPS функцията. Изтеглих си MTK engineеring mode от маркета, понеже никой от кодовете за достъп до менюто при мен не проработи. Махнах си отметката и GPSа започна много точно да ме локализира. Можело значи, а?

Трети проблем:
Звукът е добър. Чувам отлично при разговор, слушане на музика, даже и през bluetooth-а в колата. Обаче, жена ми мърмори, че като си говоря с нея, чува ехо, чува си гласа и всякакъв страничен шум. Все едно някаква микрофония. Този проблем го коментират в 4pda и от там излязоха препратки към Тубата, нагледно обяснено как се регулира звука през инженерното меню. Засягат и темата за чувствителността на микрофона. И там пипнах. Има 14 нива за настройка на чувствителността на микрофона, като настройката трябва да се направи за всяко ниво и препоръчват да е една и съща стойност за всяко ниво. Поиграх си с показателя доста, докато уцеля подходящата стойност. Изборът е между о до 255. При мен се оказа подходящо да е на 150. В момента вече отсрещните казват, че звука е чист. Даже и през bluetooth-a на колата. Най-после!

Други забележки към телефона нямам.

Нещо като заключение: Самсунга го бях рутнал и бях разкарал от него доста неща, свързани с Гугъл, включително и услугите. Даже изцяло бях спрял Гугъл профила, но Torque Pro периодично си иска връзка с маркета да си проверява лиценза и спря да работи. Наложи се пак да върна профила. По този начин успях да изкарам повече от 5 години с него. Бях се заканил, ако взема друг телефон, да не се занимавам с рутове, настройки и т.н.
Само, че се наложи. Picasso-то не съм го рутнал още, но в настройките му се наврях. Иска си допълнителна натсройка и това е.

Всичко останало, освен гореописаните проблеми за които се оказа, че има решения, напълно ме задоволяват. А най-, най-, ме радва цената му Smile

Поздрави на всички!

SGS GT-I9000 [root]
Bluboo Picasso [root]

Цитирай
Аксесоари
#2

Явно си попаднал на добра бройка, камерата на моя отказа на втората снимка, 2g/3g/wifi обхвата е доста слаб .
Цитирай
#3

При мене всичко си работи.
Реших, че искам да си използвам WiFi Pass Recover. Обаче иска root, иначе не работи. Попаднах на kingroot и той успя да го рутне. Не препоръчвам kingroot. По-късно научих по трудният начин, че има и друг вариант, но когато му дойде времето.
При рутването бях с версия 1.1.6. Малко по-късно излезе версия 1.1.7, но телефонът ме информира, че е рътнат и отказа да ми се ъпдейтва повече. Преживях го някак. После не ми хареса, че всички екрани в менюто са светли и реших да си търся тъмни теми. Google Play изобилства от теми. Изтеглих си една. Инсталирах я. Тя си поиска някакъв чейнджър. Инсталирах и него и като го пуснах да се инсталира, телефонът попадна в bootloader-a, нещо се оплете софтуера и  и няма излизане от там. Извадих батерията, сложих я - тц. В brick-нато състояние съм.
Обаче телефонът зарежда и когато е изключен с натискане на Звук нагоре и бутона за включването за около 3-4 секунди изкарва меню, че може да те вкара в recovery. Влязох и се появи човечето на андроид с отворен корем (все пак е роботче) и знак внимание. Ами сега? Отговорът дойде след няколко опита и четене. Оказа се, че при повторение на комбинацията от натискане на Звук нагоре и бутона за включване, но за около 6-7 секунди се появява меню, подобно на TWRP т.е. можеш да инсталираш нещо от SD картата. Инсталирах си нормално TWRP и то взе, че проработи. Тръгнах да си търся ROM, архив нямах. Опитах с нормалния официален ROM, най-базовата версия и нещо не се получи. Заинатих се. Попаднах на Cyanogen 12.1 с описание за инсталация от Flash Tool. Обаче на Win 10 трябва да се изключи проверка на подписите на драйверите. Някак си, не знам как, но се справих с отключването. Сега не мога да го повторя, но тогава стана. От Flash Tool-а успях да налея Cyanogen mod и той взе, че се инсталира. Чудно, телефонът излезе от bootloader-а и зареди нормално. Обаче, все едно съм с друг телефон. Колкото и да е на база на Андроид, Cyanogen-a се различава от стоковия андроид на Bluboo Picasso. Докато уцеля кое-къде и реших, че за момента ми е достатъчно. Цялото действие се разви между 22:00 и 5:00 в делничен (работен) ден. Имах телефон, но загубих контактите (бях изключил синхронизациите на Google) и снимките.
Впечатления от Cyanogen Mod 12.1. Не е лош, но звуците са много тихи. Колкото и да ги мъчих - останаха си тихи. Инженерно меню - НЯМА и няма как да променя настройките на звука и микрофона. При разговори, за да не чува ехо отсрешния, се налага да намаля звука, но тогава аз чувам много слабо. Някои програми отказаха да тръгнат с него - HERE maps и Антирадар работиха без звук, а други програми въобще не тръгваха. Виж, проблем с камерата - няма. Снимките излизат чудесни. Реших да помъча малко Cyanogen-а , преди да направя някакъв опит да се върна към стоков РОМ. А може и на него да остана. В крайна сметка всичко тръгна от тъмните теми, поне да ги пробвам. Успях и се получи доста добро меню. След около седмица ми писна от бели надписи и икони на черен фон в менютата и реших да си сложа тема, която поддържа цветни икони. Преди това за навигацията инсталирах Sygic, който пък тръгна и въпреки, че ми говори тихо работи със звук. Та намерих тема, инсталирах я и като се опитах да взема от нея само цветните икони в менютата, пак нещо се сгафи - този път загубих bluetooth-а. Не ще да работи и това е. Имах архив, върнах го от TWRP-то и всичко пак тръгна. Обаче, дебела глава. Инсталирах друга тема и пак се опитах да подкарам цветни иконки. До един момент работи добре, после се оказа, че резултата е пак същия - bluetooth-а се бъгна и не ще да работи. Негативните впечатления от Cyanogen 12.1 надделяха над позитивните и реших, че ще се връщам на стоков РОМ.
Няколко дена се каних и най-накрая в 4pda един потребител качи стоков ROM 1.0.4. (този с най-добрите софтуерни настройки на камерата) с инсталация през TWRP. Направих си архив (може да реша да се върна пак на Cyanogen-а) и инсталирах стоковия ROM 1.0.4. Този път инсталацията мина "по вода". Успях да загубя root-a и TWRP-то, както и 3C Toolboh i Titanium Back up Pro, но "щетите" бяха поправими. Този път синхронизациите на Google бяха пуснати и контактите си се възстановиха без проблем. Освен това и снимките, които бях правил за да пробвам камерата на Cyanogen.
И сега съм с този РОМ. Коригирах нивата на звука на говорителите и микрофона в инженерното меню. Има налична wireless актуализация, обаче ми я описва на китайски и я отказах. Рутнах го отново.В Settings/всичко за телефона/Wireless updates горе в дясно има едно бутонче, което изважда меню с в две опции - Помощ и Инсталирай собствен ъпдейт. От там може да се инсталира каквото и да е, без да е рутнат телефона. От там инсталирах "update-ROOT-UNIVERSAL.zip" и получих руут. Пак от там инсталирах и recovery.img, та върнах и TWRP. Разбира се 3c и TitaniumBackUpPro и сега се радвам на пълната функционалност на телефона и стоковият 1.0.4. - WiFi/2G-3G/Bluetooth/Data/GPS - всичко работи. Звукът е добър. Всички програми работят нормално, само тези бели екрани в менютата....
Стана ми интересно и специално го проверих и по-долу ще напиша нивата на ООМ limits. Използвам приложението MinFreeManager и ще дам за сравнение и неговите нива за default/Mild/Agresive. Предполагам, че заради ООМ стойностите някой от програмите не вървяха на Cyanogen както трябва.

Стойностите са в mb:
                                Stock 1.0.4.     Cyanogen 12.1    Default      Mild     Agressive
Forgraund Apps            64                          48                  6            6             6
Visible Apps                128                          60                  8            8             8
Secondary Server      192                          72                 16         16            16
Hidden Apps              256                           84                20           24            32
Content Provider       384                          96                 22          32            64
Empty Apps               512                         120                  24         48            96

SGS GT-I9000 [root]
Bluboo Picasso [root]

Цитирай
#4

някой да каже как да вляза в рековери меню влизам до човеченцето и си стой след това помагайте
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)