Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

AndroidStudio ScrollView малък проблем.
#1

Значи имам да правя курсова работа в/у въпросната програма.. и стигнах до следната ситуация 
Цитат:Отделните страници за категориите трябва да съдържат  заглавие за категорията и скрол поле, в което трябва да се поместят минимум два елемента със заглавие, изображение, кратък текст и бутон.

 
но удрям на греда смисъл не ми харесва много програмирането.. :Big Grin някой може ли да ми направи примерен код?? в който да има заглавие най отгоре после изображение , кратък текст и бутон и след тва под него да има същото и да се скролират?   благодаря предварително.

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай
Аксесоари
#2

срещу 20 лева ще ти го направя Smile
иначе ако искаш да се пробваш сам - направи си един LinearLayout с android:orientation="vertical", в него сложи TextView, а под него ScrollView. В него слагаш пак LinearLayout, а в него останалите елементи един под друг Smile
Цитирай
#3

(2016-12-02, 10:41:59)yo_asakura написа:  срещу 20 лева ще ти го направя Smile
иначе ако искаш да се пробваш сам -  направи си един LinearLayout с android:orientation="vertical", в него сложи TextView, а под него ScrollView. В него слагаш пак LinearLayout, а в него останалите елементи един под друг Smile

Надявам се това да беше шега?? 
че за 15 лв ще ми направят цялата курсова,но искам сам да пробвам. И просто това е част от курсовата на която забих... благодаря ще пробвам.

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай
#4

Самата мисъл да имаш повече от едно scrollview на един екран е тотална глупост. От друга страна според мен автора не е разбрал заданието. 

Ключовия момент е това изречение.
Цитат:Отделните страници за категориите трябва да съдържат


Предполагам в самото задание има някаква част, в която е описано, че в някой от екраните ще имаш списък с категории и от тях трябва да можеш да отваряш отделна страница на избраната категория. Затова решението на това което си цитирал е просто едно активити - заглавието на категорията го показваш в екшън бара, а в леаута слагаш едно скролвю с няколко елемента в него (ImageView, Button, TextView както ти е по задание)
Цитирай
#5

че аз нали така му го обясних - с разликата че заглавието на категорията трябва да е textview (над scrollview-то), а не в actionbar-а Smile
Цитирай
#6

В заданието, което е показал не пише, че не може да се ползва екшънбара и да се ползва задължително TextView в layout-a за име на категория. В екшън бара пак се ползва TextView за да се дисплейне текста, който му сетваш.
Цитирай
#7

Като сложа в scrollview-то image, text, button - ми дава грешка че не може да има толкова много неща в него. Честно казано искам самата страница ( категория ) да се скролира на горе на доло. смисъл Примерно имаш страничка за коли и трябва да има картинка за колата малко описание и бутон който те води до друга страничка с пълно описание на колата.И така под тая кола друга и тнк...

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай
#8

в scrollview, трябва да сложиш LinearLayout с android:orientation="vertical" и в него да сложиш елементите, които искаш да се скролират
Цитирай
#9

По принцип тези трите трябва да ги сложиш в друг Layout вътре в scrollview-то, LinearLayout например. Аз обаче мисля че на теб ти трябва RecyclerView... може да погледнеш някой туториал и да прецениш.
Цитирай
#10

Окей, като се прибера ще пробвам. Благодаря ви момчета.

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай
#11

(2016-12-02, 17:18:01)bLck написа:  Като сложа в scrollview-то image, text, button - ми дава грешка че не може да има толкова много неща в него. Честно казано искам самата страница ( категория ) да се скролира на горе на доло. смисъл Примерно имаш страничка за коли и трябва да има картинка за колата малко описание и бутон който те води до друга страничка с пълно описание на колата.И така под тая кола друга и тнк...

1-ви резултат от гугъл  https://github.com/codepath/android_guid...ScrollView
Цитирай
#12

(2016-12-02, 17:25:20)asbozh написа:  По принцип тези трите трябва да ги сложиш в друг Layout вътре в scrollview-то, LinearLayout например. Аз обаче мисля че на теб ти трябва RecyclerView... може да погледнеш някой туториал и да прецениш.

той си има задание. попринцип, ако сам си измисля всичко - да, може би е по-добре listview или recyclerview, щом имаш списък от еднакви елемнти. но условието му е зададено да е със scrollview Wink
Цитирай
#13

Как мога да го центрирам??


Прикачени файлове Миниатюри
   

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай
#14

android:gravity="center" на LinearLayout-а в ScrollView-то
а да центрираш най горното TextView му дай android:layout_gravity="center"

п.п. също на най-горното LinearLayout му дай android:orientation="vertical" щото така няма да стане

п.п.2 скоро не бях виждал XP Big Grin
Цитирай
#15

@bLck
Можеш ли да качиш цялото условие на курсовата работа, че ми стана интересно.
Един ListView с къстъм ArrayAdapter ще ти свърши много по добра работа (според мен) и няма да се занимаваш с редене на лейаута ако имаш 50-100 компонента вътре.

📱 | HTC ONE M9 | HTC Desire 500 | HTC Wildfire S |
Цитирай
#16

@skuller нещо бъркаш вю-тата кое за какво се ползва.

Цитат:Отделните страници за категориите трябва да съдържат  заглавие за категорията и скрол поле, в което трябва да се поместят минимум два елемента със заглавие, изображение, кратък текст и бутон.

В това условие няма да показва списък, а най обикновен леаут.

На него му искат да окаже такъв леаут. Преди да влезне в отделната страница за категория, може да ползва ListView за да покаже списък с категориите, но в случая за отделна страница хич не му трябва.

[Изображение: 68747470733a2f2f692e696d6775722e636f6d2f...672e676966]
Цитирай
#17

(2016-12-05, 08:10:30)skuller написа:  @bLck
Можеш ли да качиш цялото условие на курсовата работа, че ми стана интересно.
Един ListView с къстъм ArrayAdapter ще ти свърши много по добра работа (според мен) и няма да се занимаваш с редене на лейаута ако имаш 50-100 компонента вътре.
той не може да нареди 3 елемента един под друг, а ти си мислиш, че може да направи custom layout. нека си го прави както са му го задали Smile
Цитирай
#18

(2016-12-05, 08:10:30)skuller написа:  @bLck
Можеш ли да качиш цялото условие на курсовата работа, че ми стана интересно.
Един ListView  с къстъм ArrayAdapter ще ти свърши много по добра работа (според мен) и няма да се занимаваш с редене на лейаута ако имаш 50-100 компонента вътре.

прикачвам го.

@yo_asakura, никога не съм се занимавал с това и нормално да не му разбирам..


Прикачени файлове
.jpg dsa.JPG Размер: 84.65 KB  Сваляния: 21

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай
#19

аз не казвам, че има нещо лошо. даже много хубаво, че се занимаваш и искаш да научиш нещата. просто казвах, че ще ти е трудно да направиш това, което каза колегата, със знанията си до сега Smile

п.п. като гледам условието е точно както ти обяснявах по горе да го направиш.
@ndsbg - категорията изглежда е както аз му казах със textview, а не както ти предложи в actionbar-а Smile

п.п.2 иначе колегите са прави, такова приложение може да се направи много по интуитивно, за да може да се поместват елементи динамично, а не ръчно да се добавят един по един. но пък това е начално ниво в сферата и е нормално да му дадат такова условие Smile
Цитирай
#20

На фигура 1 също трябва да се ползва scrollview. От друга страна даскала, ако е малко по-умен щеше да тества студентите си без да пише, че трябва да се ползва скролвю и да види дали студентите ще се съобразят с проблема при малки екрани.

@yo_asakura това са скици просто. Може да си ги направи както желае. Така или иначе винаги ще е в TextView, но това не е толкова важно.
Цитирай
#21

Когато съм във 2-рата бланка и добавя бутон към 3-та бланка ми дава еррор как трябва да го дефинирам?

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай
#22

на кое викаш бланка? каква ти е крайната цел, че не можах да разбера какво се опитваш да направиш?
Цитирай
#23

Аз се оправих.Благодаря за Информацията!
yo_asakura, Идеята ми беше че слагам бутони но ги дефинирах в ActivityMain ( не че там няма Big Grin ). просто трябваше на втората бланка примерно cat1 или cat2 да сложа други бутони към следващата бланка ама.. късно се сетих.. Big Grin

Искам да попитам как мога да добавя страница на action_settings примерно като се цъкне да излиза нов прозорец в който да пише примерно About за програмиста.

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)