Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

4К видео запис и възпроизвеждане
#1

Здравейте, въпроса ми е насочен главно към колегите, на които телефоните са способни да записват 4К видео. Като цяло питането е следното - след като запишете 4К видеото с телефона си и го прехвърлите на компютъра за да го гледате, как върви то на него?

Имам Meizu MX4. Записвам 4К видео, мятам го на настолната машина и там цепене до безсъзнание. А телефона го чете идеално, гладко, както си трябва. Пробвах с най-различни видео плеъри за Windows, все същото. А не вярвам да ми е чак толкова слаба настолната машина, ако това се сещате веднага да ме питате. Въпреки годините си, е все още с жива душица - двуядрен Intel E8400 клокнат на 3гхз, 3GB RAM, nVidia Geforce 9500GT 1GB - овърклокнато до върха на предела си. Аз лично се замислям дали самият телефон не записва в някакъв бъгав формат въпреки, че уж в MP4 прави файла... не знам вече. Търсих в Маркета някакви 4К видео рекордери (камери) за да опитам с тях, но за жалост не срещнах такива. Всички записват до 1080р.

Та как е при вас ситуацията като цяло?

Samsung Galaxy S2 > LG Prada 2 > Huawei P8 Lite > Meizu MX4 > LG G3 > Huawei P9 Lite > Samsung Galaxy A50 > Samsung Galaxy A72
Цитирай
Аксесоари
#2

Видео картата идва слаба:

Realtime decoding of H.264 high-profile L4.1, VC-1 Advanced Profile L3, and MPEG-2 MP@HL (1080p30) decoding @ 40 Mbit/s

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#3

Ситуацията е точно каквато я е обяснил @centur - картата ти е много слаба за тази цел да подкара такова видео.

Sent from my SM-G935F
Цитирай
#4

Видеото че е слабичко,слабичко е,но основна част от проблема с насичането и разминаването на звук/образ е слабият проц.Всъщност основната част на разкомпресиране на видео-контейнера се извършва в "реално време" от процесора,милисекунди "замисляне" за синхронизацията-прекъсване в видео потока и синхронизиране със звука.Най-просто казано,повече ядра-по гладък образ.
Цитирай
#5

Лошото е че нямам вече E8500 да тествам с R9 290 дали ще се справи с 4K. Всъщност трябва да видя дали можех да спирам ядра от биос и ще видя дали ще върви добре 4K.

Sent from my SM-G935F
Цитирай
#6

Телефона ти го чете щото процесора е бърз.
Трябва ти стабилен процесор и видео и 4к Екран, щото на 1080p нема смисъл Smile
Аз имам Asus ROG със Intel i7-2630QM, 12 ram и видео карта GForce 560M (Знам че е стар). Спокойно мога да играя игри, но 4к и компа умира.

Samsung Galaxy S10+ Green
Цитирай
#7

Всеки процесор на Интел след 4 поколение плейва безпроблемно с вграденото си видео, има си хардуерно декодиране. Теоретично видеокартата ти има някакъв хардуерен декодинг за видео но е нисък клас и може би от там ти е проблема. След Windows след Vista и нов драйвер са неоходимия минимум, плеър който работи с DirectX правилно а не ползва някакви софтуерни декодери също е необходим.

Вечния бетатестер!
Цитирай
#8

Аз съм с TripleCore AMD Athlon II X3 455, 3300 MHz и видеокарта GeForce GT 545 - пробвал съм заснети клипове от Самсунга ми S7 : UHD-3840X2160 и QHD 2560X1440 и вървят без грешка.
Цитирай
#9

(2017-03-05, 16:13:29)BisVal написа:  Аз съм с TripleCore AMD Athlon II X3 455, 3300 MHz и видеокарта GeForce GT 545 - пробвал съм заснети клипове от Самсунга ми S7 : UHD-3840X2160 и QHD 2560X1440 и вървят без грешка.

Да, заради видеото ти, всичко след 200 на нвидия има хардуерен декодинг.

Ето едно демо
https://goo.gl/photos/DjpMC8Qit2GrgPB67

Последния ред е натоварване на процесора, Pentium G3258, с вграденото му видео.
Същия файл пуснат на лаптопа ми с 2-ро поколение i5 и 8GB рам, процесора е на 100% и едвам успява.

Вечния бетатестер!
Цитирай
#10

Добре, благодаря за отговорите, но сега ще внеса малко яснота.. или може би още по-голямо объркване. Тази вечер се занимавах да свалям 4К видеа от нета, от YouTube и тн. т. Свалих доста, да има за проба. И понеже за някои се съмнявах, дали са с 4К резолюция, то постоянно поглеждах KM Player какво ми показва като данни и да - 4К бяха всички. Вървяха до едно гладко при тестването им на гореспоменатата в първия ми пост компютърна конфигурация. Единствено имаше съвсем леко зацикляне и то на моменти, на едно от видеата, чийто битрейт беше към 33-34000кбит/с. На останалите битрейта бе 20000 или по-малко. Видеото заснето от телефона ми е с битрейт 38000кбит/с и сече зверски. Стигам до извода, че не 4К видео клип сдухва компютъра ми, а по-скоро високия битрейт на клипа. От над 10 свалени 4К видеа само това заснетото с телефона ми насича. Лошото е, че камерата на телефона ми няма опция за намаляване на битрейта на клипа, за да опитам да видя какво ще стане ако го заснема с по-нисък битрейт. Колега BisVal (или другите, които имате под ръка 4К камери на смартовете), можете ли да проверите с какъв битрейт са вашите видеа, които снимате с телефоните? И съответно как вървят на PC-тата ви?

Samsung Galaxy S2 > LG Prada 2 > Huawei P8 Lite > Meizu MX4 > LG G3 > Huawei P9 Lite > Samsung Galaxy A50 > Samsung Galaxy A72
Цитирай
#11

UHD - 48800 kbs , QHD - 25000 kbs
Цитирай
#12

При мен не се получава, с MIUI 8 порт съм (мое производство), сток камерата не поддържа 4к. С други програми самия телефон драпа зверски докато прави видеото, порта ми хич не е оптимизиран. Не ми се флашва в момента само заради пробата. Open camera има настройки за битрейта на видеото, може да експериментираш.

Вечния бетатестер!
Цитирай
#13

Аз си мисля че е от формата в който Meizu-то ти снима клипа.Предполагам записва в HEVC формат следващо поколение H.265 който доста компресира записа за да не ти заема повече място в паметта на телефона.Пробвай да си изтеглиш и инсталираш допълнително някакви нови кодеци на компютъра.

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#14

(2017-03-05, 22:40:44)Lenux написа:  можете ли да проверите с какъв битрейт са вашите видеа, които снимате с телефоните? И съответно как вървят на PC-тата ви?


Bit rate                       : 44.8 Mb/s
Width                          : 3 840 pixels
Height                         : 2 160 pixels

Насича, защото вградената видео карта (Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD) не поддържа 4K.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#15

(2017-04-11, 09:19:06)centur написа:  Bit rate                       : 44.8 Mb/s
Width                          : 3 840 pixels
Height                         : 2 160 pixels

Насича, защото вградената видео карта (Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD) не поддържа 4K.

Колегата по-горе споменава,че от няколко свалени клипа в 4К само този направен с телефона насича и не върви гладко.Може да не е от картата след като другите клипове си вървят.Според мен както написах е от формата.

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#16

(2017-04-11, 10:05:44)007 написа:  Колегата по-горе споменава,че от няколко свалени клипа в 4К само този направен с телефона насича и не върви гладко.Може да не е от картата след като другите клипове си вървят.Според мен както написах е от формата.

Точно, че е от видео картата. Тя поддържа до определен профил и от там нагоре насича! За всеки случай ще се самоцитирам пък дано да разбереш какво значи 1080p30.

(2017-03-04, 23:09:28)centur написа:  Видео картата идва слаба:

Realtime decoding of H.264 high-profile L4.1, VC-1 Advanced Profile L3, and MPEG-2 MP@HL (1080p30) decoding @ 40 Mbit/s

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#17

(2017-04-11, 10:19:29)centur написа:  Точно, че е от видео картата. Тя поддържа до определен профил и от там нагоре насича! За всеки случай ще се самоцитирам пък дано да разбереш какво значи 1080p30.

Аз знам какво означава това което казваш,но как тогава другите 4К клипове вървят добре след като видео картата издиша,само този от телефона прави проблем?Или другите клипове не са 4К?

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#18

(2017-04-11, 10:29:08)007 написа:  Аз знам какво означава това което казваш,но как тогава другите 4К клипове вървят добре след като видео картата издиша,само този от телефона прави проблем?Или другите клипове не са 4К?

Ами и на моята Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD ( "full 1080p high-definition video playback") също тръгва 4K, ама насича. Сега ми отговори защо насича.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#19

(2017-04-11, 10:33:00)centur написа:  Ами и на моята Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD ( "full 1080p high-definition video playback") също тръгва 4K, ама насича. Сега ми отговори защо насича.

Ок,картата е слаба и не подържа по-голяма резолюция от full hd.По-правилния въпрос е защо насича само клипа от Miezu-то на колегата.След бърза справка с Google.


Прикачени файлове Миниатюри
   

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#20

(2017-04-11, 10:55:02)007 написа:  По-правилния въпрос е защо насича само клипа от Miezu-то на колегата.След бърза справка с Google.

Колкото и справки да направиш - видео картата му е слаба! Не е, заради кодеците както си мислиш - те играят второстепенна роля.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#21

(2017-04-11, 11:14:27)centur написа:  Колкото и справки да направиш - видео картата му е слаба! Не е, заради кодеците както си мислиш - те играят второстепенна роля.

Добре,слаба е но пък плейва други 4К клипове.Аз използвах Miezu MX5 и съм имал същия проблем.Клипове примерно от Iphone или Sony Z5 си вървят нормално,тези от Meizu-то не.Слагам също на флашка и пускам от един медия плеър към телевизора не само на компютъра.Тези които са от Miezu изписва не подържан формат,от Sony-то и IPhone -a вървят без проблем.

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#22

(2017-04-11, 12:18:48)007 написа:  но пък плейва други 4К клипове.

Не знам на какъв език "общуваме". В спецификациите на видео картата пише ясно и точно 1080p30.
Всичко над въпросните 1080 пиксела с 30 кадъра в секунда НЕ е по силите на видео картата! Ама това тръгвало, а другото не щяло да тръгне - ами като не ми вярваш направи клипче 1080 с 30 кадъра в секунда и ще видиш, че ще тръгне гладко и плавно без да насича.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
Цитирай
#23

(2017-04-11, 12:27:49)centur написа:  Не знам на какъв език "общуваме". В спецификациите на видео картата пише ясно и точно 1080p30.
Всичко над въпросните 1080 пиксела с 30 кадъра в секунда НЕ е по силите на видео картата! Ама това тръгвало, а другото не щяло да тръгне - ами като не ми вярваш направи клипче 1080 с 30 кадъра в секунда и ще видиш, че ще тръгне гладко и плавно без да насича.

Добре,спираме да общуваме  Big Grin.Последно,това го написа Linux няколко мнения по-нагоре
"От над 10 свалени 4К видеа само това заснетото с телефона ми насича. "

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#24

Пак здравейте Smile 1080р видео, което е 60fps върви повече от перфектно на видео картата ми. Всички 4К видеа също. Единствено 4К видео заснето с Мейзу-то ми насича.

Samsung Galaxy S2 > LG Prada 2 > Huawei P8 Lite > Meizu MX4 > LG G3 > Huawei P9 Lite > Samsung Galaxy A50 > Samsung Galaxy A72
Цитирай
#25

(2017-04-20, 22:57:09)Lenux написа:  Пак здравейте Smile 1080р видео, което е 60fps върви повече от перфектно на видео картата ми. Всички 4К видеа също. Единствено 4К видео заснето с Мейзу-то ми насича.
Еми от мейзуто ти е raw footage а другите са конвертирани мн ясно че няма да е същото.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)