Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Интересни факти от ерата на Смартфона
#1

Здравейте, ентусиасти и маниаци.

Първо, бих искал да се извиня, ако темата е публикувана на неподходящото място.

Целта на тази тема е да се съберат колкото се може повече интересни факти от света на смартфоните. Когато искам да се отпусна за няколко минутки, често сърфирам в търсене на някоя развлекателна статия. Ето фактите на които аз съм попадал, дано ви е интересно:

1.Първото мобилно устройство категоризирано като "Смартфон" е всъщност моделът на Ericsson - R380, през далечната 2000-на година. Било е голям "бум", тъй като е бил лек и сравнително малък за времето си, също така е разполагал с първата операционна система вграждана в телефон - Symbian OS.

2. Първият телефон с интегриран лазерен автофокус за по-качествено заснемане на видео и снимки - LG G3. Смартфонът излъчва инфрачервена светлина, която се отразява от обекта и се връща към приемника. Приемникът отбелязва времето, необходимо от лазера да се върне и с прости математически изчисления, камерата изчислява разстоянието до обекта. Всъщност, от всички технологии за автоматично фокусиране, това е най-бързият.

3. Първият телефон с тъчскрийн - изненадващо (поне за мен) е пуснат на пазара още през 1992 г. от IBM. Станал популярен под името Саймън, от Simon Personal Communicator. Освен, че можело да се провеждат разговори, чрез това устройство, то също така е могло да изпраща факсове и ел.съобщения.

4. Първият мобилен телефон със скенер за пръстов отпечатък - Toshiba G500 и G900, пуснати на пазара през 2007 г.
А, иначе първият съвременен телефон с такъв скенер е Motorola ATRIX. След тази интеграция вече останалите производители се стремят да останат "актуални" на пазара и следват този пример.

П.С. Фактите са на база прочетеното от мен в мрежата. Възможно е при някои случаи да има нужда от корекции.
Със здраве!
Цитирай
Аксесоари
#2

5. Първият смартфон с 2 камери е този на LG Optimus 3D, (Февруари 2011 г.) съответно плътно до него се нарежда HTC EVO 3D (Март 2011 г.)
И двата смартфона използват двойни лещи, за да им позволят да правят 3D видео и 3D снимки. Те използват същата техника, използвана от обикновени 3D камери, използвайки тези двойни лещи, за да създадат усещане за дълбочина в изображенията.

6. Първият официално пуснат смартфон с Android операционна система е HTC Dream през Юни 2009 година с Android 1.6.

7. Първият смартфон с двуядрен процесор е XDA Flame пуснат през далечната 2007 година.

Sony Xperia 1 II, black
Цитирай
#3

T-Mobile G1 (HTC Dream), излезе с Андроид 1.5, поне първите бройки. Беше при мен 20 дни след като започнаха продажбите.

Вечния бетатестер!
Цитирай
#4

8. LG е първият производител, който пуска смартфон с Full HD резолюция на дисплея с 441ppi, през 2012 г. До този момент едни от най-добрите дисплеи са били на Samsung S3 и HTC One X с резолюция 1280х720.
Цитирай
#5

9. LG също и правят първия смартфон с двуядрен процесор (nVidia Tegra 2) И FullHD видео запис - LG Optimus 2x. Имах такъв, беше страхотен като идея,сглобка и материали, но ужасен като софтуерна оптимизация.

Продавам тук едно тилифончи и едни други благинки
Цитирай
#6

10. Motorola Defy - първия waterproof телефон с Андроид

Иначе като цяло смартфон може и да не е първия. Тъй като все пак говорим за Андроид форум и мисля, че този факт е по-интересен.

Първия смарт (Symbian) може би се оказва Nokia 5500 Sport, но пък той е само splashproof. И май Мото-то се оказва първия водоустойчив смарт, защото преди него има други телефони...но те не са смарт а само ало-ало.
Цитирай
#7

Motorola ATRIX,пръстов отпечатък преди Айфон 5S(2011-та година срещу 2013-та на Айфона).Можете да го поправите в поста си по-горе.

Galaxy S10+ Prism Black
Huawei Watch GT2 Pro
Цитирай
#8

LG ми станаха любимци откакто подарих G4-ка на мой близък и имах пряк досег с устройството. Оказва се, че са и иноватори... Браво на LG.

11. И един малко разочароващ факт:
Leica камерата в модела Huawei P9, всъщност не е Leica:

http://m.dir.bg/dnes/news/22368555/
Цитирай
#9

1.Първият телефон с Android 7 директно от кутията (поправка!)-LG V20.
2.Първият в света смартфон с 2:1 екран-LG G6
3.Първият в света смартфон, поддържащ стандартите Dolby Vision и HDR 10-LG G6
4.Първия в света смартфон с извит дисплей-LG G FLEX
5.Първият в света смартфон с новата функция за търсене "Google In Apps"-LG V20
6.Първият в света телефон с капацитивен тъч дисплей-LG PRADA
7.Първият в света GSM във формата на часовник-LG 910
8.Първият в света модулен флагман-LG G5
9.Първият в света 4G Android смартфон-часовник-LG Watch Urbane 2
Цитирай
#10

Първият телефон с Android 7 не е ли някой от Nexus-ите?
Цитирай
#11

(2017-07-07, 23:10:57)donscot написа:  11. И един малко разочароващ факт:
Leica камерата в модела Huawei P9, всъщност не е Leica:

http://m.dir.bg/dnes/news/22368555/

Ами те реално не са казали, че самата камера е Лайка. Обявено беше "разработена съвместно с Лайка". А това може да означава много неща...

Samsung Galaxy A5 - Nokia 7+ - Xiaomi 12 Lite
Цитирай
#12

И още един факт:
Първият в света смартфон с поддръжка на 32 битов Hi Fi Quad DAC звук от ESS Labs-също LG V20.
Цитирай
#13

Android 7.0 се разпространява за моделите Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 9, Nexus Player и Pixel C от 22.08.2016 г. д. LG V20 е представен септември 2016 г. и е пуснат в продажба октомври 2016 г. Иначе да, V20 е първият смартфон който излиза от кутията с андроид 7.0 и е първият който поддържа LTE Band 66.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#14

Първия в света 4К екран - Xperia Z5 Premium
Първия в света 4К с HDR - Xperia XZ Premium
Цитирай
#15

Първият мобилен телефон с вградена камера е бил пуснат през септември 2000 г. от Sharp - Япония. Можел е да заснема изображения с резолюция 0.11 MP
Цитирай
#16

(2017-07-08, 10:49:11)greensmoke7777 написа:  1.Първият телефон с Android 7 директно от кутията (поправка!)-LG V20.
2.Първият в света смартфон с 2:1 екран-LG G6
3.Първият в света смартфон, поддържащ стандартите Dolby Vision и HDR 10-LG G6
4.Първия в света смартфон с извит дисплей-LG G FLEX
5.Първият в света смартфон с новата функция за търсене "Google In Apps"-LG V20
6.Първият в света телефон с капацитивен тъч дисплей-LG PRADA
7.Първият в света GSM във формата на часовник-LG 910
8.Първият в света модулен флагман-LG G5
9.Първият в света 4G Android смартфон-часовник-LG Watch Urbane 2


Не знам дали е първият, но е доста преди ЛГ с извит дисплей - Галакси нексус.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Цитирай
#17

Говорим за извит дисплей, а не само стъклото. Иначе Galaxy Round е първия, но според LG техния е първия истински извит дисплей.


Samsung Galaxy A54 5G и LG V20/G8s
Цитирай
#18

LG Prada не е първия с капацитивен дисплей. По спомен е HTC HD2, но не съм ровил за потвърждение.
Верно бе проверих, LG-то е първо, аз през цялото време си мислех за смартфон Smile

Вечния бетатестер!
Цитирай
#19

Ами...темата е за смартфони. Така че моля само факти за смартфоните да се изтъкват!
Цитирай
#20

Първият смартфон способен да записва HD видео (720p) е Samsung Galaxy Omnia HD със Symbian OS. Nokia N8 е първият смартфон поддържащ Dolby Digital Plus и също така USB OTG (USB Host), а Nokia N9 е първият смартфон с поддръжка на Dolby Headphone, а Samsung Galaxy Note 3 е първият смартфон способен да записва 4K видео, доколкото съм чел.
Цитирай
#21

Мале, на какво видео попаднах! Не знам до колко е автентично, но ако всичко това е истина, то Samsung заслужават респект. Имали си собствено военно подразделение и хиляди други.

https://youtu.be/6Afpey7Eldo
Цитирай
#22

Да, имат, но това не е никак за тази тема.
Нека да се придържаме към заглавието.
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)