Оценете темата:
  • 0 гласа - средно 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Начислен трафик въпреки, че дейтата е спряна
#26

(2018-03-28, 12:53:18)alisali1234 написа:  Случва се не само при конкретния оператор, а и при всички, и не само българските. На какъв принцип се случва - факторите са много и изброих доста от тях.
Просто рядко някой забелязва трафик от 1KB, затова не е повдигана темата. А тя е повдигната не заради 1KB, а заради тарифирането му като 1MB , което вече е в лв.

Прочетох всички горни коментари и в тях не срещнах някой на Теленор и Мтел да има начислени дори и 1kb.
Цитирай
Аксесоари
#27

(2018-03-28, 12:53:18)alisali1234 написа:  Случва се не само при конкретния оператор, а и при всички, и не само българските. На какъв принцип се случва - факторите са много и изброих доста от тях.
Просто рядко някой забелязва трафик от 1KB, затова не е повдигана темата. А тя е повдигната не заради 1KB, а заради тарифирането му като 1MB , което вече е в лв.

Това с мегабайтите си го пропуснал колегата се е поправил
Цитат:Колкото до изчисленията ти - и тук си абсолютно прав, но оператора таксува така - "Трафик на данни се тарифира на 100 KB. Сесии до 100 KB се тарифират като 100 KB.".
Тук и аз не съм прав, защото мислех, че сесии до 1MB се таксуват като 1MB. При цена от 14.99лв./MB с ДДС и две начислени сесии до 100KB ето ги въпросните 2.44 без ДДС.

Винаги простото решение е вярно, така че тези теории били ставали зареди оператор, софтуер на даден телефон/марка са някакви теории на конспирациите, и със сигурност е човешка грешка, а може да е комбинация от двете. На теория може да има качено приложение което може да пусне тази мобилна дата, след като са му дали права за това, но пък да източи само 1кВ и да спре е супер съмнително и тази теория отпада.
Цитирай
#28

(2018-03-28, 13:52:51)GH0STFACE написа:  Прочетох всички горни коментари и в тях не срещнах някой на Теленор и Мтел да има начислени дори и 1kb.

Това са няма и 2 цели страници на няколко потребителя, аз говоря за милионите абонати и на 3-те оператора. На голяма част от хората тук може да се е случвало, и да не са забелязали, защото този разход се е комбинирал с други в роуминг и не е усетен. Дори не в роуминг, грешката се получава и тук, във вътрешни мрежи, където още повече не се усеща заради вкл. пакети с данни. Общо взето в момента се обсъжда в стил "изненада" нещо, което се случва често през различни у-ва и е напълно възможно , без значение в роуминг или без. Просто някой го е забелязал и повдигнал като въпрос, а реално е нормално. Пък и за 2 лв. не е чак такъв голям проблем. За 1,99 лв. Europe&Balkan на Mtel предлага например 200 мин, SMS и MB на ден в роуминг. Подобни пакети имат и Vivacom (тук обсъждания) и Telenor.
Цитирай
#29

(2018-03-27, 21:02:38)007 написа:  За какъв чеп сте на Виваком идея си нямам.Най-селяндурския оператор.Не че другите са идеални,но по-големи селяндури от Виваком няма.Един единствен път ползвах от тях домашен интернет и си скъсах нервите,верно беше преди 7-8 години.Една година след изтичане на договора ме бяха пуснали на колекторска фирма за дължими 72 лева.След няколко панаира,шамари на служител,излезе че някой селяк от персонала не е отбелязал в системата им портокола че съм върнал рутера и че нямам задължения.

А ти за къв чеп си на друг оператор? Аз пък съм супер недоволен от Мтел и кво? минах на виваком, 6 пъти по бърз интернет, около 3 пъти ми е по евтино и съм на план които предлага буквално интернет без ограничение. Проблеми не съм имал с трафика на нета в страната и чужбина, мога да ти кажа,че Мтел ме бяха пуснали и мен на колекторска фирма за задължение от 49лв., след като ги платих пак ми звъняха и ми казаха най нагло,че не съм ги платил, добре че си пазих бележката та да мога да докажа,че е платено ! Пълна скръб!

(2016-01-12, 22:56:09)AnVen написа:  Човек колкото и хубаво да живее, накрая получава бъг в телефона
Цитирай
#30

(2018-03-28, 10:06:39)GH0STFACE написа:  От всичко прочетено до тук, разбирам, че проблема не е в телефоните а във Виваком. С други оператори и със същите телефони е нямало подобен проблем, което следва, че проблема е в конкретния оператор.

Ми не, не е от оператора! А от настройките на конкретното устройство и приложения! Това е лично мнение! Извода ми е на база практика с оператора. Смених Мтел с Виваком заради по-добра цена на "едни и същи условия" или план . Кой както иска така даго разбира.

времето е като парите - никога не стига
Цитирай
#31

И при мен го има този проблем с Самсунг С8 и Виваком. Вече няколко пъти като пътувам в чужбина после сметка за данни от 4 до 80 лв - общо взето доста random и зависи колко дни съм бил навън. В някой дни има 1-2 опита, в други по 7-8.

При мен също данните се изключват още в EU, но си ползвам постоянно GPS-a когато съм в чужбина (не съм предполагал че може да е от него).

От Виваком казаха - ясен ни е проблема, въпреки че сте спреки мобилните данни, телефона прави опит за свързване, което резултира в тези 1-2кб трафик които имам в сметката. Това е така, защото телефона има валидни настройки за интернет. Единствения вариант да е пуснат тела с картата в нета и с активиран роуминг е да се изтрият настройките за интернета или да се подменят с невалидни такива.

Писах на Самсунг за официално становище да видя какво ще кажат, но се съмнявам нещо да се промени.

Да си знаете Smile
Цитирай
#32

Майка ми беше за няколко дни в Турция и при нея се случи същото нещо. Спрени мобилни данни, дори имаше опция "постоянно включени мобилни данни", която също спрях - сметката за 4 дни е 4.88 лв. Телефонът е Huawei Y6 2017, а оператора виваком.  Undecided

Samsung Galaxy S24+ Onyx Black 12/512 GB
Цитирай
#33

Ако не е ползвала и навигация, вероятно проблема е в софтуера на у-вото. То така и WiFi Plus функцията търси мрежи, а уж WiFi спрян. Казваш, че не е активна опцията за "постоянно вкл. мобилни данни", да не би да е ползвала нещо свързано с GPS?
Има и друг вариант - ползването на социални приложения (ако ползва) също предизвиква локализация (дето се tag-ваш в постове и т.н.), при това и в background. Ако от "местоположение" е настроено на "висока точност", това включва и мобилни данни, и някакво ползване, дори да са спрени. Забелязал съм го.
Дори да го настроиш само на GPS-only , случвало ми се е след ползване на TomTom да ми се променя опцията сама отново на "висока точност" (това е даването на разрешение на приложенията да променят настройки), т.е. след всяко ползване само по GPS на приложението, съм спирал ръчно "висока точност", или го пускам, минимизирам го, спирам точността и се връщам пак в TomTom. Доста смотано и е някакъв бъг, но в определени ситуации същия може да ти докара стабилни сметки.
Подобно е и със социалните мрежи и auto-location при тях. Има връзка дори и с камерата, ако си активирал tag-овете на местоположение и си останал на "висока точност" да се е мъчило да прави локализация по клетки, дори при изкл. мобилен интернет.

Други варианти не виждам да има, тези съм ги изпитал и съм наясно, че предизвикват такова тарифиране.
Варианта е преди тръгване да се изтрият всички интернет профили (дори такива за MMS), да се прегледат всички функции за автоматично сканиране и пускане на данни и настройване на "ниска точност" на GPS или дори цяло изключване на location services , ако няма да се ползват по никакъв повод там, където отивате. И периодично да следите, дали още са си изключени, да не ги включва самоволно някое приложение (което ми се случваше на TomTom, както казах).
Цитирай
#34

Локацията е изключена. Не знам от какво е, но според мен е безумно в 2018, когато технологиите са вече толкова развити да се сблъскваме с такива проблеми. Може да е и нещо от виваком знам ли.. не видях някой на друг оператор да се оплаква в темата.

Samsung Galaxy S24+ Onyx Black 12/512 GB
Цитирай
#35

Случвало ми се е на А1 и съм го споделял, не е само при тях. Повечето хора и не забелязват, защото става въпрос за някой килобайт и или имат вкл. роуминг данни, или правят примерно едни сметки, дето 3-4 лв. не се забелязват точно от какво са в общата картинка, ако не погледнеш детайлно справката. Дефакто проблема е при всички оператори и не е в оператора (изцяло).

Но...тъпо е, да.

Варианта е да триеш всички интернет профили и като се върнеш да си направиш наново настройките на интернет.
Цитирай
#36

Именно, 2018 технологиите са така развити и така зависими от електричество, интернет и комуникация между устройства, че вече има проекти за автономни таксита, можеш да си щракаш контактите вкъщи през вифи или гсм мрежа и не знам какво ли още не. Телефоните са смарт и основната функция е да имат интернет навсякъде, и като се сравняваме с др държави, да си актуализираме мобилните услуги с такива, които имат и нет в евросъюза, където всеки има такива мб. Отделно както някакви сърби и гърци ни слагат по 300 евро глоби за лееееко превишение на скоростта, така и чуждите оператори ни "наказват" за всеки байт използван от устройството ни (1байт го равняват на 1мегабайт, както и 1 сек разговор на 1 минута)

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#37

Някой с подобен проблем има ли!?
Не съм за 13,18€ но ме дразни по начина по който си ги касират в даденият случай!
Изключи ли сме мобилните данни на телефона ,на жена ми не са и начислили никаква сметка на мен 13,18€ телефона не съм го ползвал просто ей така са ги начислили по една или друга причина в Сърбия .Има ли начин да се предпазя от нежелани сметки при включен телефон в Сърбия?

Samsung Galaxy Z Fold 3 12/256

Samsung Galaxy Z Fold 4 12/512

Samsung Galaxy S23 Ultra Phantom Black 12/512





Цитирай
#38

Самолетен режим
Цитирай
#39

Заявка към оператор да ти спрат дейтата в роуминг. Подобни заявки могат да се правят веднъж на 24 часа, поне при оранжевите.

iPhone 14 Pro
Цитирай
#40

Местоположението го спирайте с плъзгача от Настройки,
а не от иконката на падащото меню
Цитирай
#41

Причината е бъг в A-GPS (Asssisted GPS), дори при "GPS only", той се опитва да се локализира изпращайки клетките и връщайки се обратно сателитите над съответната територия по това време, за да се получи по-бърз GPS fix.

Решенията:
1. да не се ползва GPS - изключен, но не е сигурно дали заради някое приложение (всяка "социалка", която иска локация и се "буди" от какви ли не handles, примерно натискане достъп до памет, натискане на бутон, ...) дали няма да се включи

2. изваждане на SIM - 100%

3. от известно време ползвам NetGuard и го пускам, когато съм "в" и "покрай" не-EU или в погранични райони. 
Та въпросното приложение има за блокиране и на системни приложения да ползват интернет, когато си в роуминг, дори има опция за изключение за EU роуминг.

За предпочитане в EU е ръчното регистриране само в избрана мрежа, особено, ако си покрай не-EU страна.

* * *

Много мистериозно е появата на проблема само във Виваком.
Или по-скоро отразяването му в сметките.
Единственото логично (за мен) обяснение е, че другите два оператора си "почистват" сметките от случайни "данни", макар и малко вероятно.
 
Лично аз, имам A1 и Вива в един телефон, интернета е от A1 и не съм имал подобен проблем.

* * * 

Още нещо се сетих.
Ползването на A-GPS принципно няма опция да се забрани.
Но ако някой реши би могъл да коригира в "точката си за достъп" до интернет, в полето "APN тип", обикновено пише default,supl - да изтрие ",supl". Тогава би трябвало A-GPS да няма достъп до интернет. Или да си направи още една точка за достъп без това ",supl" и да си ги сменя, когато излиза извън EU. Все пак A-GPS си е доста полезен.
Цитирай
#42

включване и от мен по темата. След 3 дневен престой в Сърбия, при иключена дата отчетен трафик многократно по 1 кв през определено време във Vipmobile Сърбия. Оператора е A1 или Мтел. Сметката е 90 лв при кредитен лимит 70 лв. Писах им, да видим какво ще отговорят. Устройството Huawei P smart.
изчетох всичко. Явно спасението е махане на сим картата, ама като въобще не съм очаквал... досега с едно по старо lg и htc проблеми не е имало
Цитирай
#43

Именно там се корени проблема, новите устройства искат на всяка цена да имат достъп до нет, дали заради някакво ниво на сигурност или друго. Една камара приложения искат да ползват интернет, локация, и какво ли още не, и дори тези неща да са спрени, това не ги ограничава напълно.

Samsung galaxy S Advance I9070- CM 12.1 ROM; LG G3 16Gb stock
Цитирай
#44

Явно в не ЕС страни трябва да се ходи с предплатена карта   Big Grin
Странно там как се оправят операторите, а на стандартен план се правят на ощипани моми
Цитирай
#45

Няколко пъти съм бил в Сърбия и при изключени Data Roaming никога не съм имал нито една стотинка начислена. Ако се изключат генерално данните, а не специално тези за роуминг може тогава да се включва нета за локализация през някакви интервали.

iPhone 11 Pro + AirPods2 + Apple Watch 4
Samsung S20 Plus Samsung S10 Samsung Note 9
Цитирай
#46

За 1 месец в Белгия с изключени мобилни данни, нямам нищо на числено. Пак на А1

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Цитирай
#47

Това е положението, обясняват ти като на малоумен, че трябва да си изключиш дата данните, а ти си го направил още в София и е напълно видно от подробната разпечатка 20 сесии по 1 кб трафик и никакъв друг мобилен нет
Ето официалния отговор. Това е политиката на А1 , ходи обяснявай че нямаш сестра

2019-01-04 09:40:32

По повод постъпилото от Вас запитване бе извършена детайлна проверка.

Информацията от роуминг, която виждате отразена в месечната Ви фактура, ни се предоставя от съответния чужд оператор, чиято мрежа е ползвана. В резултат на извършената проверка се потвърди, че регистрираният мобилен интернет,е отчетен коректно. В последната фактура от дата 02.01, 89.65 лв с ДДС са начислени мобилни данни в роуминг на стойност 64,48 лв с ДДС.


Проверката, която извършваме е изцяло техническа и естеството й изключва възможността да бъде дефинирана конкретната причина, както и начина на иницииране на дискутирания трафик. Разбира се, решението да ползвате дадена услуга зависи изцяло от Вас, като конкретно достъпът до мобилен интернет може да бъде деактивиран по всяко време. Такава заявка за номер 088******* не е постъпвала в А1.

За да избегнете за в бъдеще нежелано таксуване на мобилен интернет в чужбина, бихте могли да спирате/ активирате мобилните данни от менюто на апарата. За апарати, които са с операционна система Android, следва да изберете: Настройки - Мобилни мрежи и да отмаркирате Мобилни данни и Мобилни данни в роуминг.

За апарати с операционна система IOS стъпките са: Settings -> Cellular -> Cellular data options -> отмаркирате Data Roaming.


С уважение:

“Обслужване на клиенти“
Цитирай
#48

@mitkoandroid, някак ми се струва нормално да нямаш дори при включени данни.

@ivan_vylka, Data Roaming и Mobile Data са спряни, ефект нулев.

"Решението" за мен - през приложението My Vivacom roaming-а се спира за секунди. Негативен ефект оставам освен без интернет и без телефон, но на този етап ми върши работа.
Алтернативно "решение" - може да се заяви на оператор да спрат само data-та в роуминг, но нямам представа, колко време отнема обработката на заявката.

iPhone 14 Pro
Цитирай
#49

24 ч. ако благоволят.
Цитирай
#50

Изтриваш APN'а и после кат се върнеш си го въвеждаш пак.Така би трябвало да е невъзможен пренос и на 1 Kb.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)