Оценете темата:
  • 3 гласа - средно 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Снимки направени с Redmi note 5

Ефект е. Вероятно си пуснал преден портрет вместо да стои камерата в режим Photo
Цитирай
Аксесоари
Photo 

[Изображение: 27591112.jpg]

Redmi Note 5  4/64 >> Redmi Note 9S 6/128
Цитирай

Gcam [Изображение: 4ae1dbcdd1f2a886d38ebabcb79e6b02.jpg]
Цитирай

Глад...[Изображение: 4f634db5693645eea7ffcb50fcdc5c15.jpg]
[-] 1 потребител изказва благодарност на plamen_k за това мнение:
  • xatamoto
Цитирай

По-скоро пиршество Smile

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
[-] 1 потребител изказва благодарност на HSGeorgiev за това мнение:
  • plamen_k
Цитирай

Някой по-запознат с фотографията, може ли да каже, тази снимка поносима ли е? Правена е с гкам с нощем режим.[Изображение: 88e003a5d5cc121de64d094497f32232.jpg]
Цитирай

За камера от този клас снимките са много добри. Но все пак свтлината е доста силна за адекватно мнение. Винаги може и по-добре. Smile
[-] 1 потребител изказва благодарност на redsys за това мнение:
  • plamen_k
Цитирай

То не е нужно да си на ти с фотогряфията, приятел, шумът се вижда от километри. Да не говорим, че нещата са леко размазани, я заради лош фокус, я заради бавна скорост на затвора, което е по-вероятното според мен... Със смартфон вечерно време - на статив. По-добри резултати ще имаш.
[-] 1 потребител изказва благодарност на donscot за това мнение:
  • plamen_k
Цитирай

Gcam [Изображение: f9e8c233633a4aa8a391f614ad4db373.jpg]
[-] 2 потребители изказват благодарност на plamen_k за това мнение:
  • isbotev, Miro2210
Цитирай
Photo 

   

Сергия в Поморие през нощта (Мисля, че така е по-добре да ги вмъкваме, защото ще е по-читаема темата без превъртането на големи снимки).
Снимката си е със стоковата камера.
[-] 3 потребители изказват благодарност на HSGeorgiev за това мнение:
  • isbotev, Miro2210, plamen_k
Цитирай

Вечер, Gcam

[Изображение: IMG-20190811-205223.jpg]

Изпратено от моят Redmi Note 5 с помощта на Tapatalk
[-] 2 потребители изказват благодарност на sokkoban за това мнение:
  • Miro2210, plamen_k
Цитирай

Една снимка от град Мелник, сток камера    
[-] 1 потребител изказва благодарност на plamen_k за това мнение:
  • Miro2210
Цитирай

Gcam нощен режим    
[-] 1 потребител изказва благодарност на plamen_k за това мнение:
  • sokkoban
Цитирай

Още малко нощни снимки от Поморие плюс няколко панорами:


Прикачени файлове Миниатюри
                       
                   
   
[-] 1 потребител изказва благодарност на HSGeorgiev за това мнение:
  • Miro2210
Цитирай

(2019-09-03, 21:14:43)HSGeorgiev написа:  Още малко нощни снимки от Поморие плюс няколко панорами:

Това всичко на авто настройки ли е?
Цитирай

(2019-09-07, 17:35:19)plamen_k написа:  Това всичко на авто настройки ли е?

Да. Режимът е Photo. Пробвах при сцените нощния режим, но не усетих видима разлика. Приемам, че меренето на камерата е средно претеглено с приоритет на фокусната точка и фокусирах там, където искам да бъде разпознаваемо. Например ако фокусирам в най-тъмната точка на сцената, няма начин участъците със светлинни източници да не изгорят, защото няма как да е достатъчна динамиката на матричката.
[-] 1 потребител изказва благодарност на HSGeorgiev за това мнение:
  • plamen_k
Цитирай

И няколко снимки вече с настъпващите празници  Smile

   

   

   

   

   
[-] 1 потребител изказва благодарност на HSGeorgiev за това мнение:
  • plamen_k
Цитирай

Дайте малко инструкции да снимам и аз така като вас.Особенно вечерно време.

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай

Ти не знам с какви телефони снимат моя не снима така с последна версия gcam съм
Цитирай

Ами то няма много за обясняване.
Моите снимки от последния пост са снимани с Redmi Note 5 AI, със стоковата камера. Целта беше да направя малък тест за камерата под MIUI 11, като сравня нощния режим на камерата с комбиниране на няколко експозиции със стандартния нощен режим от менюто "сцени". Оказва се, че в нощния режим, имам предвид HHT, нещата се получават по-естествено, докато в стандартния режим Night кадрите се получават малко измити и плоски. Предполагам заради по-високото ISO.

По принцип от самото начало на автоматиката по фотокамерите (говоря още за филмови фотокамери, да речем Canon AE-1 Program) идеята е алгоритъма да измерва кадъра, използвайки т.н. "зонен алгоритъм", който не е чак много сложен, но не е и много подходящ за пресмятане от фотографа при самото заснемане. След това, когато се появиха и дигитални фотоапарати, автоматиката вече беше на по-високо ниво, на практика се използваха микропроцесорни системи, тоест компютър. Nikon и Canon започнаха да разработват системи, в които в паметта на системата са заложени няколко десетки, после стотици, после хиляди примерни стандартни кадри и системата сравнява това, което мери в момента с тях и от техните стандартни параметри избира чувствителност, скорост на затвора, бленда за него. Това общо взето, е в основни линии т.н. изкуствен интелект във фотографията. Още от преди 20 години.
GSam го довежда до съвършенство не само заради добре написания и оптимизиран код и алгоритми, но и поради факта, че в Pixel устройствата вграждат камери със светлосилна оптика дори и когато проектират евтини устройства (като 3а и т.н.). Светлосилната оптика позволява да се снима на отворена бленда, съответно с по-ниска чувствителност ISO и съответно няма да има толкова дигитален монохромен и цветен шум, който да чисите и после изкуствено да шарпите кадъра и така полученото изображение е доста по-качествено. Поради тази причина използването на GCam на произволно устройство не гарантира същите резултати. Това е и причината, поради която 3а е от пластмаса, но затова пък с качествена оптика...
Xiaomi също работи върху камерата, разработвайки MIUI. Оплакванията на потребителите може и да не са свързани с факта, че производителят нарочно прецаква камерата, за да ги накара да си купят нов модел. Просто вероятно приложенито камера за всеки модел е ако не разработено, то поне оптимизирано за неговата конкретна хардуерна камера или набор от камери. И се справя по възможно най-добрия начин. После, когато за устройствата излизат ъпдейти с нови версии на  MIUI, те си вървят и със стандартното приложение камера, което сигурно пак се различава за конкретното устройство, но едва ли е възможно разработчиците да оптимизират правилно за камерата на всеки отделен телефон, при положение че пускат новите версии на MIUI за устройства отпреди три, че и повече години... Версиите на системата по-скоро се правят за различните процесори, после се пригаждат за конкретните устройства, но едва ли чак същото се прави паралелно и за различните използвани камери. Така че в един момент камерите вече не са чак толкова оптимизирани. Предполагам, че доколкото те съдържат обръщения към вградени функции в ОС, не е по-добре да използват първоначалното приложение камера за последващите ъпдейти. Пък и ще липсват новите функции, което е маркетингово неправилно. За сметка на това пък, приложението се развива само по себе си и може би от тази гледна точка дава повече възможности.

               

Стандартния режим Night на всяка една камера, включително сапунерките отпреди 15 години добавя към стандартното мерене на апарата склонност да се снима при по-високо ISO и по-отворени бленди, за да се постигне възможно по-висока скорост и да не се размаже кадъра, но високото ISO значи повече шум, който след това се чисти, после кадърът се шарпи и съответно става по-омазан. В камерата на MIUI 11 на RN5 той се избира от бутончето за настройки - Scene и от лентата долу избираме Night с иконка луна. Между другото съседния Night Portrait е предназначен за снимки на близки обекти по тъмно и май използва светкавицата.

Режимът HHT в MIUI e предназначен също за снимане по здрач, тоест по тъмно, за това и името му е съкрашение от Handheld Twilight. В камерата на MIUI 11  на RN5 се избира от иконката луна с надпис HHT в дясно от иконката на режима "Сцени". Идеята му е камерата да направи не един кадър, а няколко различни кадъра при различно ISO и съответно различни скорост на затвора и бленда и след това от тях да сглоби един кадър, за да избегне шума. Доколкото е възможно, защото това е ограничено не само от максималното ISO на използвания в камерата сензор но и от максимално отворената бленда на оптиката и. Би трябвало да ви напомня за друг режим - HDR или High Dynamic Range - той също прави няколко различни кадъра при различни настройки, след това ги комбинира, за да избегне "изгарянето" или загуба на данни в кадъра в най-светлите и най-тъмните области. Един вид се разширява динамичния обхват на използвания сензор. Само че HDR е оптимизиран за най-широк динамичен обхват, без много да се съобразява с шума - дори реализицията му във Photoshop има за резултат по-шумен кадър от входния сет кадри. HHT режимът очевидно е същото, но оптимизирано за по-малко шум и използване на тъмно. Проблемът с нощните снимки, откакто дори телефоните имат дори ISO 6400 не е толкова невъзможността да се постигне висока скорост, а направо зверския динамиче обхват на самия кадър - ослепителна светлина на места и пълна тъмница на други - който поставя големи изисквания към сензора и софтуера.

Това е накратко. Между другото, пробвах да сравнявам освен режимите HHT срещу Night, също и HHT срещу HDR. Последните два наистина дават много близки резултати, само че все пак HDR нощем вкарва повече шум. HHT пък вкарва малко повече motion blur, предполагам всичките кадри от сета са все на ниски скорости.

Още нещо - когато снимате, избирате точка за фокус, ако не сте променили режима за мерене той ще е среднопретеглен с приоритет на фокусната точка, съответно там където фокусирате, по това място се съобразява камерата и при меренето. Ако фокусирате на най-тъмното място, вероятно въпреки всичко светлите области ще изгорят. Ако фокусирате върху най-светлото, вероятно така или иначе ще имате загуба на данни в тъмните области на кадъра. Така че експериментирайте и при избора на фокусна точка. Или пък изберете от настойките друг режим за мерене. Аз предпочитам първия вариант, защото ми дава повече контрол. Има и приложения в маркета, които позволяват да избирате отделно фокусна точка и отделно точка за приоритет на меренето, но идеята на снимане с телефон не е да се задълбочавате много, а да снимате лесно - Point and shoot. Ако ще се задълбочавам снимам с камера, един стар D90.

Винаги използвам за снимки стандартното приложение камера на MIUI. Използвам и Open camera и Cinema FV-5, но само за снимане на видео, особено за 4К.

И като цяло, не очаквайте чудеса, експериментирайте с избора на фокусна точка и на кадриране, избирайте все пак осветени кадри, но по възможност с приемлив динамичен обхват. Това е общо взето, съвсем любителски, не задължително верни неща - просто моите разсъждения по темата.

EDIT: И накрая една забележка относно моя си пост по-горе от лятото - видимо в нощните кадри там шумът е видимо повече от тези от сега. Снимани са в стандартния режим, като съм отчел че "нощният" режим не се справя по-различно. Обаче не зная дали съм сравнявал режимите Photo и HHT, ако в MIUI 10 последния е бил по-зле реализиран, или просто съм сравнявал режимите Photo и Night. Също така, ако е втория вариант, не съм сигурен дали просто съм пропуснал наличието на HHT или пък в предната камера под MIUI 10 не го е имало просто. Сегашните кадри са под MIUI 11. Мой пропуск най-вероятно при първия тест.
[-] 1 потребител изказва благодарност на HSGeorgiev за това мнение:
  • suffer
Цитирай

Къде си да те почерпя браво
Цитирай

   
Цитирай

добре сега на тази снимка къде фокусира?

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай

Мисля, че е малко с ръчна компенсация. Доколкото си спомням небето не се получаваше, изглеждаше винаги шумно, зърнисто и с кофти преливки, предполагам защото не е равно осветено и камерата се опитва да извади детайли отгоре, но се получава мазало. Затова май за този кадър ръчно намалих екпозицията, за да я затъмня. Натискате където искате да  фокусирате (в случая май в средата върху мрежата) и при това винаги се получава кръгче с иконка фотокамера на мястото на фокуса и в дясно от нея иконка на стрелки нагоре и надолу върху вертикална линия. Ако плъзнете пръст нагоре увеличавате експозицията (при това виждате, че кадърът става по-светъл и иконката в центъра на кръга се променя на слънце), ако плъзнете пръст надолу намалявате експозицията (при това виждате как кадърът става по-тъмен и иконката в центъра на кръга се променя на луна). За да видите резултата, евентуално, когато го разглеждате можете да зумнете на 100%, за да придобиете идея как ще се вижда това евентуално на голям екран. На примера по-долу цветовете на дивана на заден план изглеждат ужасно, защото експозицията е намалена много и няма достатъчно светлина. Трябва да призная, че не съм наясно как това е реализирано хардуерно - дали камерата увеличава скоростта, тоест намалява времето за експониране, намалява дествителния отвор (блендата) или просто затъмнява изображението на превюто и после готовото изображение. Надявам се реално да увеличава скоростта на затвора (тоест да намалява времето на четене от сензора - в телефоните и сапунерките няма реален електромеханичен затвор, просто електронно се регулира времето на експониране).

   
Цитирай

С гкам една снимка[Изображение: 846cacdcf9d20332b709cc65f9bbec79.jpg]
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)