Оценете темата:
  • 2 гласа - средно 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Батерия

Колеги, имам един въпрос.
Изпадна ми едно oригинално Fast Charge зарядно за Xiaomi Mi 9T. Пуснах го и индикира, че телефона се зарежда бързо и се зареди за 1:30(с нормалното е с поне 40мин повече). Та въпроса ми е: има ли някакъв проблема за батерията и телефона да го зареждам с това зарядно или не е препоръчително?

[Изображение: IMG-20191126-215243.jpg]


Цитирай
Аксесоари

(2019-11-27, 11:32:47)joni81 написа:  Колеги, имам един въпрос.
Изпадна ми едно oригинално Fast Charge зарядно за Xiaomi Mi 9T. Пуснах го и индикира, че телефона се зарежда бързо и се зареди за 1:30(с нормалното е с поне 40мин повече). Та въпроса ми е: има ли някакъв проблема за батерията и телефона да го зареждам с това зарядно или не е препоръчително?

[Изображение: IMG-20191126-215243.jpg]
Препоръчително е да си го зареждаш с оригиналното зарядно.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Цитирай

Щом го зарежда по-бързо, значи е повече тока, значи пържи повече батерията.
Цитирай

Бързото зареждане е малко по-сложно от "повече тока". Щом има предвиден режим за бързо зареждане значи няма проблеми. Проблем би следвало ако ме се зарежда с препоръчителните стойности на бързодействащото зарядно. Просто провери и ако отговаря-зареждай на воля.

LG G2=>Xiaomi Redmi Note 4X=>Xiaomi Redmi Note 5 =>Xiaomi MI 9T
Цитирай

(2019-11-28, 14:32:11)veso99 написа:  Бързото зареждане е малко по-сложно от "повече тока". Щом има предвиден режим за бързо зареждане значи няма проблеми. Проблем би следвало ако ме се зарежда с препоръчителните стойности на бързодействащото зарядно. Просто провери и ако отговаря-зареждай на воля.

Да е сложно, да е сложно, колко да е сложно...
Дали използваме по-голям ток или по-високо напрежение, или и двете, така или иначе предполагаме прехвърлянето на повече мощност за едно и също време, спрямо варианта стандартно зареждане. В общия случай електрическата активна мощност е произведение на големината на приложеното напрежение и силата на тока, протичащ през товара при това напрежеине. Така или иначе, това е и целта ни, да прехвърляме по-висока мощност, защото така дефинирана, енергията е точно мощност за единица време, затова се и измерва във ват-часа или киловат-часа и т.н....
Всичко това показва, че имаме нужда не само от процесор, който поддържа, тоест може да управлява съответната технология за бързо зареждане, но също така и от батерия, която да е съобразена електрически с параметрите на тази технология - големина на напрежението, сила на тока, съответно мощност и енергия. 
Знаем, че порцесорът - SD636 - поддържа тази технология и ще реагира на съвместимо зарядно устройство. Дали и батерията на RN5 AI e съвместима? Няма как да го измерим, ще повярваме на думите на производителя. Вашият отговор е "щом има предвиден режим за бъзо зареждане, значи няма проблем"...
Ето официалния сайт на устройството с неговите параметри:

https://www.mi.com/global/redmi-note-5

От самото начало сме наясно, че според  Xiaomi  това устройство не поддържа бързо зареждане - никъде не е упоменато като такова. Нито в официалния сайт, нито в описанията в опаковката на устройството, нито в изпратените при анонса до медии и блогъри технически спецификации. От самото начало се осланяме на факта, че процесорът го поддържа, значи и устройството като цяло го поддържа. Ясно е, че ако на една химическа батерия приложа по-високо напрежение, ще се зарежда по различен начин. Въпросът е дали това ще скъси нейния живот. В момента в къщи има две функциониращи LG-та с батерии на по четири години, които се зареждат и реагират напълно нормално. Дали бързото зареждане на RN5 скъсява живота на батерията, предполагам, можем да съдим след като минат поне две години от пускането на модела? Дори да говорим за устройство, което е от първите серии, то няма как да е на повече от две години към момента, а година и половина на тези времена ще издържи и батерия, която едва ли не умишлено се стараете да убиете.
Ясно е, че бързото зареждане работи, защото процесорът го поддържа. Ясно е също така, че хората си сменят телефоните на една-две до три години, тоест едва ли ще се случи батерията да деградира чак неспасяемо. Ясно е, че от чисто оперативна гледна точка не е лоша идея да се използва бързо зареждане в такъв случай  Ама можем ли пък да се аргументираме с "щом има предвиден режим за бързо зареждане" - кой точно го е "предвидил", ако не е производителя?
Цитирай

(2019-12-02, 17:12:36)HSGeorgiev написа:  Да е сложно, да е сложно, колко да е сложно...
Дали използваме по-голям ток или по-високо напрежение, или и двете, така или иначе предполагаме прехвърлянето на повече мощност за едно и също време, спрямо варианта стандартно зареждане. В общия случай електрическата активна мощност е произведение на големината на приложеното напрежение и силата на тока, протичащ през товара при това напрежеине. Така или иначе, това е и целта ни, да прехвърляме по-висока мощност, защото така дефинирана, енергията е точно мощност за единица време, затова се и измерва във ват-часа или киловат-часа и т.н....
Всичко това показва, че имаме нужда не само от процесор, който поддържа, тоест може да управлява съответната технология за бързо зареждане, но също така и от батерия, която да е съобразена електрически с параметрите на тази технология - големина на напрежението, сила на тока, съответно мощност и енергия. 
Знаем, че порцесорът - SD636 - поддържа тази технология и ще реагира на съвместимо зарядно устройство. Дали и батерията на RN5 AI e съвместима? Няма как да го измерим, ще повярваме на думите на производителя. Вашият отговор е "щом има предвиден режим за бъзо зареждане, значи няма проблем"...
Ето официалния сайт на устройството с неговите параметри:

https://www.mi.com/global/redmi-note-5

От самото начало сме наясно, че според  Xiaomi  това устройство не поддържа бързо зареждане - никъде не е упоменато като такова. Нито в официалния сайт, нито в описанията в опаковката на устройството, нито в изпратените при анонса до медии и блогъри технически спецификации. От самото начало се осланяме на факта, че процесорът го поддържа, значи и устройството като цяло го поддържа. Ясно е, че ако на една химическа батерия приложа по-високо напрежение, ще се зарежда по различен начин. Въпросът е дали това ще скъси нейния живот. В момента в къщи има две функциониращи LG-та с батерии на по четири години, които се зареждат и реагират напълно нормално. Дали бързото зареждане на RN5 скъсява живота на батерията, предполагам, можем да съдим след като минат поне две години от пускането на модела? Дори да говорим за устройство, което е от първите серии, то няма как да е на повече от две години към момента, а година и половина на тези времена ще издържи и батерия, която едва ли не умишлено се стараете да убиете.
Ясно е, че бързото зареждане работи, защото процесорът го поддържа. Ясно е също така, че хората си сменят телефоните на една-две до три години, тоест едва ли ще се случи батерията да деградира чак неспасяемо. Ясно е, че от чисто оперативна гледна точка не е лоша идея да се използва бързо зареждане в такъв случай  Ама можем ли пък да се аргументираме с "щом има предвиден режим за бързо зареждане" - кой точно го е "предвидил", ако не е производителя?
Добре-наясно си с електротехниката. Ама не само ти си чел. Мощност като мерна единица е едно при постоянен ток и друго при променлив. При старите батерии бързо зареждане е немислимо, но при новите е нещо съвсем различно. Как искаш да се изразявам! Да речем да обяснявам на хората, че Мощността е един ват ако в течение на една секунда равномерно се извършва работа един джаул или мощността на електрическия ток в дадена част на веригата е равна
на произведението от тока и напрежението в тази част на веригата или дефинирано: Мощността е един ват, ако напрежението е един волт, а токът е един ампер...Някои типове батерии ако се зареждат прекалено бързо съществува реална опастност от прегряване, но това се знае и се избягва с подходящо ограничен ток… Ама всичко това за хора незапознати с материята са ненужни безсмислици. Дали на батерията на този модел телефон ще се скъси или не живота трудно бихме могли да разберем понеже така или иначе тя(батерията) си има даден живот в цикли на зараждане/разреждане и тези неща се случват по-скоро в лабораторни условия, където са изолирани странични фактори… Аз се доверявам на производителя, че дадения процесор и дадената батерия позволяват дадено бързо зареждане. Още повече, че този процесор се използва и при други модели, като същото важи и за батерията. Коя да е "екстрата" може и да я няма описана в спецификациите, но спокойно може да бъде добавена с последващо софтуеърно обновяване, стига "физически" да е възможно, както и често се прави… Виждаш ли, получи се обширен и за повечето хора безсмислен пост, за това и нещата се казват буквално и с прости думи!  Все пак това не е професионален форум!

LG G2=>Xiaomi Redmi Note 4X=>Xiaomi Redmi Note 5 =>Xiaomi MI 9T
Цитирай

(2019-12-07, 09:46:41)veso99 написа:  Аз се доверявам на производителя, че дадения процесор и дадената батерия позволяват дадено бързо зареждане. 

Не сте разбрал или се правите, че не сте разбрал.
С горния пост се опитвам да покажа не че трябва да се обяснява по един или друг начин, а че Вие не сте прав, а plamen_k е прав. 
С горното изречение показвате, че не сте чел моя пост, на който отговаряте?
Макар и не прецизно изразена, концепцията на plamen_k е съвсем вярна. При равни други условия по-бързо отлагане на една и съща мощност върху батерия, която не е предназначена за това вероятно е вредно за нея.
Никъде в описание на това устройство производителят не казва, че то поддържа бързо зареждане. Затова съм оставил и линк към официалното описание на сайта на производителя. 
Накратко - plamen_k вярно посочва, че по-бързото прехвърляне на енергия е по-стресиращо за устройството от нормалния за него режим на зареждане. Вие оспорвате това, като първо показвате, че той не е наясно, а Вие сте (един вид "то е по-сложно отколкото ти разбираш") и след това излагате единствения си аргумент в подкрепа на обратното: "Щом има предвиден режим за бързо зареждане значи няма проблеми". Това не е вярно. Производителят никога не е описвал това устройство като поддържащо бързо зареждане. И лично според мен прицината е точно в това, че батерията не го поддържа.
Цитирай

Добре. Всеки сам си преценява на какво да вярва и как да процедира със собствената си техника. Самата технология на бързо зареждане е усложнен процес, като няма смисъл да се навлиза в детайли, поне аз не искам. Това съм искал да кажа, а не, че даден човек разбира или не, знае или не, още по-малко пък, че аз знам повече от дадения човек или не. Както и да е. Успех

LG G2=>Xiaomi Redmi Note 4X=>Xiaomi Redmi Note 5 =>Xiaomi MI 9T
Цитирай

Въобще няма значение дали някой знае повече или по-малко. Ако искаш пиши, че нищо не разбирам и съм глупав - не само че няма да отговоря, но и няма да ти се обидя, въпрос на мнение е а не на обективна истина.
Проблемът е тогава и само тогава, когато в този форум предлагаме неточна техническа информация, защото по нея хората ще използват устройствата си. И пак, за трети път вече пиша нещо, което игнорираш обяснявайки как "всеки сам си преценява...": Според Xiaomi това устройство не поддържа бързо зареждане. Оттам нататък, наистина всеки сам си преценява.
Цитирай

Това, че все пак излиза иконка за бързо зареждане и все пак зарежда по-бързо навежда мен и всички останали на мисълта, че има някакво такова. И аз съм зареждал с "бързо" зарядно и съм забелязвал, че по-бързо достига 100%,все пак. Това, че вероятно е от първите версии и не особено ефективно е друг въпрос, но го има. И дотам с разсъжденията има ли го или го няма. И ако процесорът поддържа тази функция, а батерията не, дали изобщо щеше да е включено в софтуеъра ни, или мислиш, че софуеъра е писан за всички Xiaomi с този процесор! Било то и,че в официалния анонс за телефона не е дадено, че поддържа.
П.С. Това нашето взе да прилича на-Кое е първо: Яйцето или Кокошката? Smile

LG G2=>Xiaomi Redmi Note 4X=>Xiaomi Redmi Note 5 =>Xiaomi MI 9T
Цитирай

В GSM арената пише че поддържа Big Grin 18w fast charging. ( quick charge 2)

Xiaomi Redmi Note 5 PRO 4/64GB
Цитирай

Ти пък! Недей така! Разбиваш на човека основите на теорията му…

LG G2=>Xiaomi Redmi Note 4X=>Xiaomi Redmi Note 5 =>Xiaomi MI 9T
Цитирай

Не се впечатлявам от тъпите насмешки, но не ми се струва вероятно производител да изгради продукт, който изцяло поддържа технологията Quick Charge и да го пази в тайна, за да не разбере някой.

Ето официалния сайт на производителя за Redmi Note 5 AI

https://www.mi.com/global/redmi-note-5

Ето и етикета на продукта от кутията:

   

Ето и упътването от комплекта:

               

Това е становището на производителя. GSMArena отбелязва
Disclaimer. We can not guarantee that the information on this page is 100% correct.
Цитирай

Съществуват няколко типа хора. Едните, като теб, задълбават в нещо, и нищо и никой не може да ги убеди в противното. Хайде, стига вече с тази тема. Моля, модератор да заключи темата!

LG G2=>Xiaomi Redmi Note 4X=>Xiaomi Redmi Note 5 =>Xiaomi MI 9T
Цитирай

(2019-11-27, 11:32:47)joni81 написа:  Колеги, имам един въпрос.
Изпадна ми едно oригинално Fast Charge зарядно за Xiaomi Mi 9T. Пуснах го и индикира, че телефона се зарежда бързо и се зареди за 1:30(с нормалното е с поне 40мин повече). Та въпроса ми е: има ли някакъв проблема за батерията и телефона да го зареждам с това зарядно или не е препоръчително?
По принцип Fast Charge не се препоръчва да се ползва често за по-дълъг живот на батерията: 
http://4pda.ru/2017/08/09/345924/
https://androidinsider.ru/smartfony/kak-...uzhno.html

 
[-] 3 потребители изказват благодарност на NoMaD за това мнение:
  • alexbg67, HSGeorgiev, joni81
Цитирай

Здравейте колеги,

Бихте ли ми казали дали е нормално такова голямо потребление на батерията от Cell Standby и какво точно би трябвало да представлява това.

Предимно ползвам ФБ,Месинджър и Инстаграм, а те излизат с доста малко проценти.

Благодаря Ви предварително! Smile        

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Цитирай

Там където пише Ranking избери другата опция и дай един скрийншот.
Cell standby e когато си в режим изчакване (вероятно е кофти обхватът или картата прекъсва връзка с мрежата поради някаква причина)
Цитирай

(2020-01-09, 14:31:08)suffer написа:  Там където пише Ranking избери другата опция и дай един скрийншот.
Cell standby e когато си в режим изчакване (вероятно е кофти обхватът или картата прекъсва връзка с мрежата поради някаква причина)
Не съм забелязал да имам проблем с обхвата, но може и да има нещо не както трябва. От известно време винаги е много голяма консумацията(иначе батерията е чук). Може да си зачистя СИМ картата и да я сложа наново. Ето скрийнс:

       

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
Цитирай

Ами нямаш. Ок е.
Цитирай

При мен ситуацията е абсолютно същата/относно cell stangby/ ,но стана след като преминах от нет1 към вива ком. /оптичен интернет/.Повиши се и драстично консумацията на гласовите обаждания,без да съм говорил повече.Имам съмнения за прекъсване на интернета /рутера/Идваха техници,мериха,нищо не откриха?!.
.
Това нормално ли е?
Цитирай

(2020-01-09, 16:27:15)stif987 написа:  При мен ситуацията е абсолютно същата/относно cell stangby/  ,но стана след като преминах от нет1 към вива ком. /оптичен интернет/.Повиши се и драстично  консумацията на гласовите обаждания,без да съм говорил повече.Имам съмнения за прекъсване на интернета /рутера/Идваха техници,мериха,нищо не откриха?!.
.
Това нормално ли е?
Допуснал съм грешка  -  имам  драстично увеличение  на консумацията не само  от cell standby, но и от "устройството е неактивно" /не от "гласови обаждания" както съм написал по-горе/.
Никой ли няма мнение по този въпрос,може ли оптичния интернет да е причина за повишената консумация?
Цитирай

Като си купих преди три месеца телефона Redmi 7A правеше 9 часа екран, че и повече...сега с триста зора 8.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай

И това как кореспондира към модел Ноут5/Про, освен че размазва като млад гепард куцо магаре в пранги П30 лайт?.. Smile

VOG-L29, HW GT 4, KM6 Deluxe, KM2 Pplus Deluxe, Mi TVBox S 4K, Mi TVStick 4K 
[-] 1 потребител изказва благодарност на alexbg67 за това мнение:
  • HSGeorgiev
Цитирай

(2020-01-12, 00:01:27)alexbg67 написа:  И това как кореспондира към модел Ноут5/Про, освен че размазва като млад гепард куцо магаре в пранги П30 лайт?.. Smile
И не е необходимо да кореспондира по никакъв начин с тоя музеен експонат Note 5 Pro.Темата не е само за антики а и за  модерни телефони.Ако нещо ти пречи , си направи отделна тема за отживелици  като например "Vintage battery" и няма да ти стъпя там, аз съм човек който гледа напред и не се интересува от миналото.

Цитат:Никой не плюва по това, което има, докато не го смени...
 hazART
Цитирай

(2020-01-12, 07:17:04)росен2 написа:  И не е необходимо да кореспондира по никакъв начин с тоя музеен експонат Note 5 Pro.Темата не е само за антики а и за  модерни телефони.Ако нещо ти пречи , си направи отделна тема за отживелици  като например "Vintage battery" и няма да ти стъпя там, аз съм човек който гледа напред и не се интересува от миналото.

Музеен експонат, антики? Ти редми 7а за модерен телефон ли го имаш? Нещо си в жестока заблуда и да, като цяло този раздел е за redmi note 5.
[-] 3 потребители изказват благодарност на plamen_k за това мнение:
  • alexbg67, didkobanditko, HSGeorgiev
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)