Оценете темата:
  • 4 гласа - средно 1.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Смартфоните с най-добра камера - предположения и предложения
#26

Стигаме заедно до извода, че за една добра снимка, независимо с какво е направена трябват две неща: устройство и човек с познания Smile. Е тука се дразня на основната маса, които казват, аз съм с най-добрият телефон с камера в момента. Е като го попитам от къде знае това, отговорът е виж еди коя си класация Smile. После същият си прави селфи застанал с гръб към слънцето Smile. Винаги имам едно наум към тези класации защото на всички ни е известно, че този който поръчва музиката има думата. Всички телефони с цена над 800 кита правят доста прилични снимки за масовият потребител и всичките те стават за качване във фейса и др. соц, мрежи. 99% от потребителите дават мнение за качество на конкретна снимка, но в същото време не могат да кажат и една дума на каква база дават заключението си.
Цитирай
Аксесоари
#27

Иванов, за мнение никой не е длъжен да дава обяснение, което е съвсем нормално. То е ясно, че за да харесва някой нещо си има своите причини.

Подкрепям, че днес всеки телефон, отиващ към висок клас (а вече и в средния има телефони, ориентирани към камера и батерия) прави хубави снимки и винаги е според ситуацията, разбира се, зависи и от снимащия, та дори и на ръчен режим.

Колкото до снимката, направена с моделите на Самсунг и Нокиа - нали няма от мухата да се прави слон?
Цитирай
#28

(2018-07-18, 09:22:25)elcerebro написа:  Нито един професионален фотограф не си изкарва прехраната, снимайки с телефон !

В тази връзка има профи Филмографи, които правят такива опити. Новият филм на Содърбърг:

UNSANE

Сниман изцяло с айфон Wink.

Цитат:The film was shot on an iPhone 7 Plus in 4K using the app FiLMiC Pro

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
Цитирай
#29

Какво значение има дали можеш да снимаш? Нали като снимаш с единия срещу слънцето и с другия снимаш така и си правиш сравнение за себе си.

Или всички аматьори докато са със самсунг снимат срещу слънцето, а като вземат хуавей използват светлината за по-добри снимки...

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#30

Е то като го нагушат както трябва от Епъл ще снима и още как Smile. Прекалено голямо значение се отдава на камерите и то при положение, че сравняваните модели се справят много добре. Сега, че единият снимал с милиминка по-добре от другият не смятам, че е от такова съществено значение за обикновените потребители като нас. Всички тези "профи" сравнения са поръчани от производители и целта им е да допингират своите продажби. В света днес вече няма само черно и бяло, а стотици нюанси на сивото. Кефете се на телефоните си, щракайте си с тях за удоволствие и това е.

(2018-07-18, 10:24:36)nanobanano написа:  Какво значение има дали можеш да снимаш? Нали като снимаш с единия срещу слънцето и с другия снимаш така и си правиш сравнение за себе си.

Или всички аматьори докато са със самсунг снимат срещу слънцето, а като вземат хуавей използват светлината за по-добри снимки...

Къде в мой пост от тази тема съм споменал марка и съм се опитал да натрапя мнение, че еди кой си телефон и марка снима по-добре от другият? Изобщо не акцентирам на това сега в момента с какъв телефон съм и изобщо не казвам, че той снима добре. За мен моят телефон щрака и снима според моите нужди добре и това е достатъчно. Глупостите който щракам си мисля, че и с телефон за 500 кинта пак ще излязат добре.
[-] 1 потребител изказва благодарност на ivanov_km за това мнение:
  • fifth_root
Цитирай
#31

Глупостите, които снимаме ще излязат добре и със телефон за 500 кинта, но не толкова добре, а в някои ситуации ще са направо трагични спрямо камерофоните в същите условия.

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#32

(2018-07-18, 07:44:02)stenlius написа:  ...По темата - има много ревюта, от които могат дасе свалят оригиналните кадри и да се сравняват и гледат - аз лично го правя от известно време, така най-лесно се вижда колко е обективно или субективно горното класиране. ...

Ъм ... по скоро така се вижда до колко субективното ревю съвпада с твоето субективно мнение, а не до колко е обективно, защото ти самия оценяш обективността със субективните си критерии ...

(2018-07-18, 09:38:57)greensmoke7777 написа:  [Изображение: crop-1.jpg]

[Изображение: crop-max-zoom2.jpg]

Хайде сега леко да ми анализираш кадъра от твоето мнение и кадъра който аз пускам ... от същото ревю е ...



(2018-07-18, 09:54:34)greensmoke7777 написа:  ...Но професионалист ...

Е да де нали професионалист ...Не говорим за Гойко или Ганьо, а именно за професионалист ... До колко е обективен този професионалист?
Да вземем теб например ...ти си профи в снимането с телефон в ръчен режим ...дай да ти видим класацията ... Колко ще е обективна обаче? Колко ще си безпристрастен?
Виж малко нагоре ...анализчето което ти искам ...кадъра който си пуснал за сравнението на галакси камерата и 808 е без зум и там 808 размазва ... Аз ти пускам кадър със 2.2х при 808 и 21 при галакси камерата ...абе нещо не се виждат стъпалата на стълбището при 808 някак ... Как ще го обясниш?
Да пробвам ли аз да ти го обясня за пореден път в тази тема ... предимства и недостатъци ... Предимствата на 808 са в близките кадри, предимствата на GC100  далечните ... Хайде сега кажи кой е по добър ... 808? Ами тя се дъни на далчните кадри ...GC100 ами той на близо е по зле от 808 ...
Факт е, че няма по добър като цяло, а има по добър спрямо зададените критерии ...
Ей ти близък пример ...п20 про и Г4 кой снима по добре? За теб Г4 снима по добре в ръчен режим ... ами авто режима на Г4 ? Случайно да е един от най трагичните? Ами автоматичния на п20 про? Случайно да е един от най добрите? Как ти би заклеймил това е по добро от другото и то да е обективно и валидно?
Няма как нали?
[-] 3 потребители изказват благодарност на bodonance за това мнение:
  • GH0STFACE, ivanov_km, Ванkата
Цитирай
#33

От няколко години повечето се справят отлично на дневна светлина и при добра изкуствена, а това са масовите условия на снимане при който все пак се търси някакво качество. За пример ще дам ходейки по планини от време на време вадя телефона и снимам хубави гледки в безкрайността, но това на дневна светлина. При пълен мрак какво ще излезе? Ако ще да си с най-добрата техника в ръце няма да излезе добра снимка като моята защото условията нямат нищо общо. nanobanano конкретно Вие сте с HUAWEI Mate 10 Pro, смятате ли, че сте ощетен от към камера спрямо тези с HUAWEI 20 Pro, или пък тези с Samusng S9+ и т.н. Всичките тези телефони дето споменах си мисля, че снимат страхотно, едните вадят по-добри снимки при едни условия, другите при други и така Smile. Трудно е дори за експеримент да се щракне едно и също нещо с два различни апарата и да се сравняват защото пак ще говорим за различни условия пък били то и доста малки.
[-] 1 потребител изказва благодарност на ivanov_km за това мнение:
  • fifth_root
Цитирай
#34

(2018-07-18, 11:01:47)bodonance написа:  Хайде сега леко да ми анализираш кадъра от твоето мнение и кадъра който аз пускам ... от същото ревю е ...
Отиваме на глупав спор и няма смисъл, в същото ревю пише и субективното мнение на GSMarena за самсунга:
Цитат:The Samsung Galaxy Camera leaves a lot to be desired when it comes to image quality. The biggest problem is the amount of noise that drowns out most of the fine detail. Images also have oversharpening halos combined with chromatic aberration. Color accuracy and dynamic range are okay, but the end result is disappointing for a 16MP digicam.

Мой колега има такъв от самото излизане, щракал съм много - освен зуума друго няма в тази камера с функции на смартфон.
В този сайт: https://superg.ru/ във всяко ревю на телефон има оригиналните кадри без да са пипани, всеки както казах може да си ги СВАЛИ /без да чете мненията на ревюърите дори/ и да си гледа и преценява сам.

S23U/Nokia 808 PureView
eX: S21 FE/S20 FE/P30 Aurora/MATE 10 Pro/LG G6 64GB/OnePlus 3/Lenovo Z2 Pro/Xiaomi Redmi Note 2 Prime/Galaxy Note 4/LG G4/LG G3/Lenovo K3 Note/Huawei Honor 3C/THL W200/Palm Pre 2@1,2GHz
Цитирай
#35

Сигурно и профи инженерите на тези компании не спорят така помежду си за произведените и разработени от тях устройства както ние тук сме се захапали под всякоя тема. Разберете черно и бяло няма, а само много нюанси на сивото Smile. Малцина са тези кото имат познанията да анализират една снимка защото при този анализ се гледат поне 100 неща. Цветопредаване, преекспониран на област от снимката, загуба на контраст в др. част от снимката, фокуси , мокуси и т.н. Защо ни е нужен този жесток спор? Какво ще си докажем едни на други?
Цитирай
#36

А като започнем и от там, че моето и твоето око виждат дадено нещо с различни детайли и нюанси на цвета му...
[-] 2 потребители изказват благодарност на fifth_root за това мнение:
  • ivanov_km, stenlius
Цитирай
#37

Преди 10 дни някъде ми се наложи да разпечатам снимка на хартия 10x15 (ако не ме лъже паметта) за един роднина, който е малко по-консервативен на тема техника нищо, че има смартфон (бивш флагман). Та отидох в първото срещнато фото по главната ... след 15 минути взех снимката - идеално сме излезли като се има предвид, че бяхме в механа с лошо осветление и сервитьорката хабер си нямаше да снима с iPhone Big Grin
Така, че класации, които са платени въобще не ме интересуват. Например DxOmark на всеки флагман, който плати = най-добра оценка по всички критерии - така, че след P20 Pro очаквам Note 9 да има най-добрата камера на света, малко след него като пуснат новия iPhone и той да има най-добрата на света, а догодина S10 ще има най-добрата на света...
Истинската потребителска оценка обаче е коренно различна от всички платени класации, но такава трудно би се постигнала след като някой ти натяква, че по-добро от P20 Pro няма и вари го, печи го ... за него P20 Pro ще е най-... макар в действителност да не е.

Apple iPhone 14 Pro Max (256GB) Space Black
Apple AirPods Pro v2 (2023)
Apple Watch Nike S6 GPS 44мм
[-] 4 потребители изказват благодарност на centur за това мнение:
  • CuBG, greensmoke7777, ivanov_km, Naidenoff
Цитирай
#38

И накрая потребителя Х сваля една снимка от фекса, гледа е на бездарен монитор и започва да цъка със зъби колко е добра тази снимка заснета с телефон У. Както написа и centur, който плати побеждава Smile, така, че едно на ум.
Цитирай
#39

(2018-07-18, 11:15:17)stenlius написа:  Отиваме на глупав спор и няма смисъл, в същото ревю пише и субективното мнение на GSMarena за самсунга:

Мой колега има такъв от самото излизане, щракал съм много - освен зуума друго няма в тази камера с функции на смартфон.

Спора не е глупав колега ...ние сме глупави, че го водим Smile Но пък в него се ражда истината според някои ... 
Ето ти една друга гледна точка " Ти сам написа "Смартфонът с най-добра камера " за 808 ...Не следва ли обаче "най-добрата" камера да най добра във всичко и да няма друга камера която да е по-добра от нея в нещо? Е да де ама по критерий зум има по добра ... е как така онази е най добра? А и щом е най добра къде и зума?
Т. е. пак отиваме на критериите което е и моето твърдение ...

Колкото до глупавите спорове ..ето един ...породен от глупаво твърдение, в което не е помислено, че има снимки и снимки, както не е отчетоно, предимства и недостатъци на устройствата ...
(2018-07-18, 09:38:57)greensmoke7777 написа:  ... Иначе за познанията си много прав-нямаш ли познания, опит,креативност,мерак към фотографията,опит с обработката и тн-ако ще да ти дадат най-скъпия апарат в света, ще правиш същите посредствени снимки, каквито правиш в момента с телефона си,просто насочвайки и снимайки без много да влагаш нещо , защото дотам ти стигат знанията и разбиранията за фотографията, както и обратното-човек с опит ще прави същите прекрасни снимки и с телефон, каквито прави и с фотоапарата си, с който обаче изкарва пари.
Тук нещата не трябва да се смесват. На никой не му е хрумвало дори ,че имало професионалисти с телефони!
Но това не пречи професионалистите да правят снимки-шедьоври И с телефон!

@greensmoke7777 ще си наруша правилото да не пускам мои снимки, но тази не е от личните та ето ти примерна моя снимка ... правена е с мой  компактен фотоапарат който е евтин - под цената на телефон среден клас ... Направена е точно както го описваш ти ...насочваш и снимаш ей така ...без да влагаш много ... Принципно е правена за проба само ... тестова снимка дето им викат някои ...
[Изображение: 9371491h.png]

Според теб с гол телефон може ли да се направи по добра снимка? Колко са хората професионалисти (или непрофесионалисти) с опит, креативност, мерак към фотографията, опит с обработката и тн, които ще направят този кадър по добър ако го бяха заснели с кой да е телефон ей така изваден от кутията и снимка шедьовър?

(2018-07-18, 11:30:33)ivanov_km написа:  ... а само много нюанси на сивото Smile. ...

Именно ... Само нашата оценка ги прави бели или черни според критериите за оценка ...
Цитирай
#40

(2018-07-18, 11:01:47)bodonance написа:  Ъм ... по скоро така се вижда до колко субективното ревю съвпада с твоето субективно мнение, а не до колко е обективно, защото ти самия оценяш обективността със субективните си критерии ...


[Изображение: crop-max-zoom2.jpg]

Хайде сега леко да ми анализираш кадъра от твоето мнение и кадъра който аз пускам ... от същото ревю е ...




Е да де нали професионалист ...Не говорим за Гойко или Ганьо, а именно за професионалист ... До колко е обективен този професионалист?
Да вземем теб например ...ти си профи в снимането с телефон в ръчен режим ...дай да ти видим класацията ... Колко ще е обективна обаче? Колко ще си безпристрастен?
Виж малко нагоре ...анализчето което ти искам ...кадъра който си пуснал за сравнението на галакси камерата и 808 е без зум и там 808 размазва ... Аз ти пускам кадър със 2.2х при 808 и 21 при галакси камерата ...абе нещо не се виждат стъпалата на стълбището при 808 някак ... Как ще го обясниш?
Да пробвам ли аз да ти го обясня за пореден път в тази тема ... предимства и недостатъци ... Предимствата на 808 са в близките кадри, предимствата на GC100  далечните ... Хайде сега кажи кой е по добър ... 808? Ами тя се дъни на далчните кадри ...GC100 ами той на близо е по зле от 808 ...
Факт е, че няма по добър като цяло, а има по добър спрямо зададените критерии ...
Ей ти близък пример ...п20 про и Г4 кой снима по добре? За теб Г4 снима по добре в ръчен режим ... ами авто режима на Г4 ? Случайно да е един от най трагичните? Ами автоматичния на п20 про? Случайно да е един от най добрите? Как ти би заклеймил това е по добро от другото и то да е обективно и валидно?
Няма как нали?

Никъде не съм казал,че съм професионалист?
Това отде го измисли?
Просто съм човек, който обича да изтисква колкото се може повече от камерите в телефоните, с всеки ден подобрявам по нещо, уча се, осъзнавайки колко още много имам да уча. На тия , дето насочват и снимат им е най-лесно. Тях не ги интересува фотографията, всеки си има различни потребности.
Но това е друга тема.

И аз ти казах класацията ми:

За снимки:

1. Nokia 808
2.Panasonic CM1

За видео:
LG V35

Всички останали снимат горе-долу на едно ниво, горе-долу.
И затова не ги споменавам.

За снимката:
Първо кадрите са намалени , за да е горе-долу еднакво и честно. Тук са намалени от 41 на едва 8 мегапиксела. И 808 пак е в пъти по-добра!
Когато режеш по толкова брутален начин кадрите, ти отнемаш страшно много от информацията в снимката.
Ако я гледаш без да увеличаваш, няма проблем-кадър от 300 или едва 3 мп ще изглежда еднакво на екрана ти.
Но почнеш ли да зуумваш, нещата стават кошмарни, защото информацията е изрязана.

Сега за зуумването и при снимане:

Първо едното има едва 2 кратно увеличение и то при едва 8 мп, а другото 10 пъти повече. 
Зуумни с галаксито два пъти, с Нокията два пъти, снимай, намали до 8 мп снимката от Самсунга, zoom-ни снимката на лаптопа и да видим на коя снимка ще може да видиш стълбите!

Крайно смешно е, да не кажа абсурдно, да зуумваш и да снимаш от телефон между другото!
Тази функция зуум е добра предимно за видео.
От апарат-там може до някаква степен, но пак трябва да се избягва.
Наскоро четох една книга на един велик фотограф, там той пише никога да не зуумваме и че най-добрите снимки са тези без зуум, просто се приближаваш и снимаш отблизо обекта в цялата му светлина.

21 кратен зуум от телефон е просто нещо абсурдно и става само за игра и забавления ,ако си снимаш и увеличаваш нещо ей така просто за кеф.
Качество не очаквай.
Наскоро безмалко да си купя Nikon P900, малко остана. Познай за какво щях да го ползвам?
Точно така-за кеф и забавление да си увеличавам и снимам и това е Smile

[Изображение: crop-zoom.jpg]

С една дума-пак опираме до нуждите.
Това, което виждаш като недостатък, за мен е огромен плюс, това , което ти виждаш като плюс, за мен е минус.
Тъй като аз нямам тая нужда, каквато имаш ти, както и обратното.
Аз никога не зуумвам при снимки, крайно рядко при видео, но други може и да искат да зуумват и няма харесат тая нокиа и ще вземат самсунга, за да си зуумват.
Други искат просто да насочат и снимат на авто.
Трети като мен ползват ръчни настройки, обработват, четат, учат се да стават по-добри.
Четвърти пък въобще не им дреме за нищо-ни за камери, ни за нищо.
Всеки човек си има различни потребности и за различните хора едно е голям минус , друго огромен плюс, трети са напълно безразлични.
[-] 1 потребител изказва благодарност на greensmoke7777 за това мнение:
  • bodonance
Цитирай
#41

За какво спорите за на някой фотограф мнението, ако той знае, че му се пишат коментари, под неговото мнение ще се почуства горд, какъв е смисъла от това да спорите за глупости, и всеки път да намесвате Nokia 808 PureView, после Huawei P20 Pro, и 1 iPhone за десерта, не е ли по-хубаво да се радвате на снимките, които сте направили с телефона си, вместо да спорите, аз си взех флагман, да не е с новото съотношение, и дисплия му не е толкова хубав за повечето от вас, но като знам, че съм дал пари за него и то не малко, и като снимам се получава това, което искам, и като сложа на някоя снимка някой ефект да стане по-хубава, и като знаеш, че тези снимки ще ги имаш за цял живот, за какво ми е да мисля, кой телефон снима най-добре, като постоянно излизът нови модели, а и тези телефони вие сте си ги избирали, с които сте та ако нещо не ви харесва се сърдете на вас.
А и тука споровете не са чак толкова странни, по странно е, че друг от форума, твърди, че Xiaomi Redmi 5 Plus прави по-хубави снимки от iPhone X, може и да е така, знам ли. :Big Grin

Samsung Galaxy Note 9 Midnight Black Apple iPhone 11 Pro Max Space Grey Apple iPhone 13 Pro Max Sierra Blue  Apple iPhone 15 Pro Max Black Titanium
[-] 1 потребител изказва благодарност на hazART за това мнение:
  • fifth_root
Цитирай
#42

Макар и да нямам тези телефони, това ревю споделя мнението ми при сравнение на камерите - както за плюсовете така и за минусите.
https://www.youtube.com/watch?v=7O40VobH7NU
Цитирай
#43

Този заспалия много не го гледай.Той е от една групичка влогъри където говорят едно и също,снимат по един и същ начин и всички имат саксии бели с зелена тревичка Smile Като ми натрапят и Dbrand и каталясвам.Никой от тях не се занимава профисионално с фотография че да си натрапва мнението постоянно.Просто тези хора са като подгряваща група на концерт.Подържат или насочват вниманието към определен продукт.За парички разбира се.

Samsung Galasy S23 Ultra
Цитирай
#44

Това си е твое виждане. Аз казвам, че моето съвпада с неговото, даже още преди той да качи клипа. Съвсем случайно ми се мярна и не ми се обясняваше кое ми харесва в камерите и кое не. Според мен е прав. Не е нужно да си фотограф, че да видиш цвета на кожата е много странен при Huawei или че имат едни от най-добрите нощни снимки от изброените. И че AI вреди в повечето случаи и т.н
Цитирай
#45

Големи страсти тука, голямо чудо. Гледайте да имате повече незабравими моменти. Най доброто фото е това уловило мига, независимо с какъв апарат.
По принцип купувам телефоните с "най" добра камера. P20 pro има единствено добър зум, благодарение на големия сензор. Снимките на mate 10 pro са с малко по голям детайл спрямо 10мп снимки на 20 про, за това сметнах, че не е нужно да вземам телефон само зараду зума, който и без това изключително рядко ползвам. Не на последно място дизайнът му не ми харесва, дразнещата вежда още повече. Всеки има различни нужди и виждания.
Скоро може да направя едно сравнение между трите телефона от подписа.
[-] 2 потребители изказват благодарност на eksoldier за това мнение:
  • fifth_root, nanobanano
Цитирай
#46
Photo 

(2018-07-21, 19:27:36)eksoldier написа:  Големи страсти тука, 

Ма верно големо напъване.  И то за глупости. 
Най-добрата снимачка - от гледна точка удобство на потребителя на телефона, отдавна не се произвежда.
След този телефон

[Изображение: Sony-K810i-600x600.jpg]
не е произведен по-удобен.
Кой прехвален днешен телефон може за 1 секунда да бъде изваден от джоба и да направи снимка?
Цитирай
#47

(2018-09-27, 18:03:50)Соки написа:  Кой прехвален днешен телефон може за 1 секунда да бъде изваден от джоба и да направи снимка?

Почти всеки телефон го може. Моя даже още в джоба може да снима

Pixel 7 Pro Hazel 
Цитирай
#48

(2018-07-18, 11:42:01)centur написа:  Преди 10 дни някъде ми се наложи да разпечатам снимка на хартия 10x15 (ако не ме лъже паметта) за един роднина, който е малко по-консервативен на тема техника нищо, че има смартфон (бивш флагман). Та отидох в първото срещнато фото по главната ... след 15 минути взех снимката - идеално сме излезли като се има предвид, че бяхме в механа с лошо осветление и сервитьорката хабер си нямаше да снима с iPhone Big Grin
Така, че класации, които са платени въобще не ме интересуват. Например DxOmark на всеки флагман, който плати = най-добра оценка по всички критерии - така, че след P20 Pro очаквам Note 9 да има най-добрата камера на света, малко след него като пуснат новия iPhone и той да има най-добрата на света, а догодина S10 ще има най-добрата на света...
Истинската потребителска оценка обаче е коренно различна от всички платени класации, но такава трудно би се постигнала след като някой ти натяква, че по-добро от P20 Pro няма и вари го, печи го ... за него P20 Pro ще е най-... макар в действителност да не е.

Искаш да кажеш, че ако някой(и)ни "натяква" ,че камерата в един сИФОН или Самсунг е най-добрата то може?!?
Когато обаче някой се осмели да каже нещо различно е натякване?! Bu
Аз самият съм правил снимки с един и същ телефон и едни стават уникални а други мазня та да му се неначудиш!
    
    п.п. Снимката за която говориш е излязла хубава не заради уникалността на сИФОНА а заради осветеността в очите Ви Tongue
Надявам се да разбереш,че това е шега!Нищо лично и с лошо!
Цитирай




Потребители разглеждащи темата: 1 гост(и)